کد خبر 1136513
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۲
خوابیدن نمایه

موقعیت بدنی شما هنگام خواب می‌تواند در هضم مواد غذایی، درد، خروپف و سلامت پوست شما نقش داشته باشد.

به گزارش مشرق، امروزه دیگر توسط پژوهش‌های بسیار متعدد محققان مشخص شده است که خواب کافی و خوب شبانه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بهبود سلامت، روحیه و بهره وری کلی خود انجام دهید. در حالی که بسیاری از عوامل می‌توانند کیفیت خواب شما را تحت تأثیر قرار دهند، موقعیت بدنی که برای خوابیدن شبانه انتخاب می‌کنید نیز می‌تواند عامل بسیارمهمی باشد.

بیشتر بخوانید:

چند ساعت در روز بخوابیم تا کرونا نگیریم؟

در این مقاله جوانب مثبت و منفی موقعیت‌های مختلف خوابیدن، به علاوه نکاتی در مورد چگونگی بهتر کردن نحوه قرار گیری بدن هنگام خواب را با هم بررسی خواهیم کرد.
 
در پایان نیز بهترین پوزیشن خوابیدن که می‌تواند از جنبه‌های مختلف برای سلامتی کلی بدن شما خوب باشد را به شما معرفی خواهیم کرد.
 
۱. خوابیدن به پشت
 
به پشت خوابیدن در حالتی که ستون فقرات شما در یک خط صاف و مستقیم قرار گیرد و بطور کلی تراز بدن حفظ شود باعث می‌شود تا عضلات پشتی شما در حالت استراحت قرار گرفته و در این حالت احتمال اینکه شما با پشت درد بیدار شوید بسیار کم خواهد بود. اما اگر کمر درد دارید و یا باردار هستید این روش خوابیدن را باید فراموش کنید.
 
تا زمانی که بالش مناسب داشته باشید، خوابیدن روی پشت شما باعث می‌شود تا سر، گردن و ستون فقرات در حالت تراز قرار بگیرید و مجاری تنفسی شما در بهترین حالت خود باشد. اما یک بالش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
 
اگر وقتی سر خود را بر روی بالش قرار می‌دهید؛ چانه‌ی شما به سمت پایین یا بالا خم می‌شود، این نشان می‌دهد که سر و گردن و ستون فقرات شما تحت فشار است و باید بالش خود را تغییر دهید. یک بالش مناسب باید چانه شما را کاملا در راستای بدن قرار دهد یا بعبارتی دیگر زاویه‌ی بین چانه و گردنتان ۹۰ درجه باشد.
 
خوابیدن به پشت مزیت دیگری نیز دارد و آن هم اینکه به دلیل تحت فشار نبودن صورت، احتمال ایجاد چین و چروک‌ها کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این اگر از برگشت اسید معده (ریفلاکس اسید) رنج می‌برید و هنگام بیدار شدن از ترش بودن دهان خود کلافه شده اید، به پشت خوابیدن می‌تواند تا حد زیادی این موضوع را برطرف کند.
 
این نحوه خوابیدن برای افرادی که دچار آپنه تنفسی هنگام خواب هستند توصیه نمی‌شود.
 
۲. خوابیدن به شکم
 
محققان بر این نظر هستند که این طرز خوابیدن یکی از بدترین پوزیشن‌های خواب است. در این حالت بیشتر وزن در مرکز بدن متمرکز می‌شود؛ سر و گردن و ستون فقرات در بالا قرار می‌گیرند و ستون فقرات فشار زیادی را متحمل می‌شود. دور از انتظار نیست که شما در این موقعیت با درد شدیدی در سر و گردن از خواب بیدار شوید.
 
به شکم خوابیدن فشار زیادی را به عضلات، مفاصل و بافت‌های بدن وارد می‌کند؛ در این حالت حتما تجربه داشته اید که در طول خواب بدن برای پیدا کردن حالت راحت خود مدام وضعیت خود را تغییر می‌دهد. این امر باعث پریشان خوابی و کاهش کیفیت خواب خواهد شد.
 
۳. خوابیدن به پهلو
 
تخمین زده می‌شود که بیش از ۵۰ % افراد تمایل به خوابیدن به پهلوی خود دارند. این نوع از موقعیت بدن هنگام خوابیدن بهترین حالتی است که برای افرادی که از درد مزمن کمر، افراد باردار و افرادی که از رفلاکس اسید معده رنج می‌برند، توصیه می‌شود. هنگامی که به پهلوی خود می‌خوابید، مجاری هوایی شما باز است، سر و گردن شما تراز شده و مری شما کمی بالا قرار می‌گیرد. همه این موارد فضایی را ایجاد می‌کند که ضمن اطمینان از راحتی، از خروپف، آپنه خواب و رفلاکس اسید جلوگیری می‌کند.
 
در حقیقت، یکی از اولین خطوط درمانی خروپف و موارد خفیف آپنه عادت کردن به خوابیدن به پهلو است. برخی افراد عادت به خوابیدن در حالت جنینی دارند به شکلی که زانوها در آغوش گرفته می‌شود. این حالت نیز توصیه نمی‌شود، زیرا بالا آمدن زانوها باعث ایجاد فشار مضاعف بر دیافراگم شده و تنفس را با مشکل مواجه می‌کند. اگر عادت به خوابیدن به این شکل دارید، زانوها را تا حد ممکن به چانه نزدیک نکنید.
 
بهترین حالت خوابیدن برای زنان باردار
 
اگر باردار هستید، حتما توصیه می‌شود که به پهلوی خود بخوابید، اما اینکه به سمت پهلوی چپ یا راست می‌خوابید نیز بسیار اهمیت دارد. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار بهتر است به سمت پهلوی چپخود بخوابند، زیرا در این حالت از ایجاد فشار از طرف رحم به کبد جلوگیری کرده ضمن اینکه گردش خون به سمت جنین نیز در حالت بهتری جریان می‌یابد. علاوه بر این در اواخر بارداری که تنگی نفس دارید به پهلو خوابیدن به شما کمک بسیاری برای رفع این حالت می‌کند.
 
بنابر ۵ دلیل زیر توصیه می‌شود که به پهلوی چپ بخوابید!
 
۱) خبری از سوزش سر دل نخواهد بود
 
تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند تا حد زیادی علائم و مشکلات ناشی از سوزش سر دل که گاها در اثر خوردن یک وعده غذایی تند و یا بازگشت یا ریفلاکس اسید معده رخ می‌دهد را کاهش دهد. این در حالیست که خوابیدن به پهلوی راست این وضعیت را بدتر می‌کند.
 
۲) از شر خروپف راحت می‌شوید
 
گوش دادن شبانه به صدای خروپف فردی که با وی هم اتاق هستید اصلا موضوع خوشایندی نیست! خوابیدن به پهلو تا حد زیادی وضعیت را بهبود می‌بخشد. این حالت خوابیدن بخصوص برای افرادی که از انسداد تنفسی رنج می‌برند توصیه می‌شود.
 
۳) به سلامت سیستم گوارشی کمک می‌کند
 
یکی دیگر از مهم‌ترین فواید خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند کمک موثر آن در بهبود سلامت سیستم گوارشی و هضم راحت‌تر مواد غذایی موجود در روده باشد.
 
طبق پژوهش‌های صورت گرفته، خوابیدن به سمت چپ بدن، و کمک آن به نیروی گرانش موادی که باید مسیر خود را از روده کوچک به سمت روده بزرگ طی کنند باعث هضم سریع‌تر و راخت‌تر آن‌ها می‌شود.
 
۴) سلامت قلب و سیستم لنفاوی شما تضمین می‌شود
 
قلب مهم‌ترین ارگان در بدن ماست؛ و جالب است بدانید که موقعیت شما هنگام خواب نقش بسزایی می‌تواند در سلامت عمومی قلب شما ایفا کند.
 
سرتاسر بدن ما از رگ‌ها و گره‌های لنفاوی پوشیده شده است. این ارگان‌های ایمنی اصلی‌ترین نقش را در مبارزه با پاتوژن‌ها و میکروب‌هایی که به بدن راه پیدا کرده اند بازی می‌کند. گره‌های لنفاوی جایی است که این مواد بیگانه شناسایی می‌شوند و رویکرد ایمنی بدن در مقابل آن‌ها شکل می‌گیرد.
 
بهتر است بدانید که این تشکیلات لنفاوی در سراسر بدن و بصورت غالب در سمت چپ بدن تمرکز پیدا کرده اند و خوابیدن به سمت چپ می‌تواند به آن‌ها فرصت بیشتری برای فیلتراسیون و از بین بردن مواد بیگانه بدهد و سیستم ایمنی شما را در حالت آماده باش نگاه دارد.
 
خوابیدن به سمت چپ بدن گردش سیستم مایع لنفاوی به سمت قلب را تسهیل می‌کند و بار سنگینی را از روی دوش قلب هنگامی که شما خواب هستید بر می‌دارد!
 
۵) گردش خون بهتری خواهید داشت
 
یکی دیگر از مزایای این حالت از خوابیدن بهبود جریان خون در بدن شما است. طبق گزارشات افرادی که دچار واریس هستند در صورتی که به سمت چپ بدن بخوابند گردش خون بهتری خواهند داشت. بزرگترین سیاهرگ بدن (Vena Cava) که حجم زیادی از خون را به سمت قلب می‌برد در سمت راست بدن قرار دارد و خوابیدن به سمت راست فشار مضاعفی را به آن وارد می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  20 5
  در حدیثی از معصوم هست که خوابیدن بر پشت شیوه ی انبیا، بر شکم شیوه شیاطین بر پهلوی راست شیوه صالحان و بر پهلوی چپ شیوه کفار است، مشرق تبلیغ شیوه ی کفار نکن....
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   1 0
   ای بابا
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   1 0
   منبع حدیث رو لطف بفرما ما هم مستفیض بشیم.
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   0 1
   اشتباه کردید، فرموده اند ما اهل بیت به پهلوی راست و مومنان به پهلوی چپ میخوابند. لطفا مردم را به اشتباه نندازید، فقط از خوابیدن روی شکم نهی شده است.
  • حسینیان IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   0 0
   درود
 • مهدی IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  1 1
  مشرق دقت کنید در نشر مطالب، سپاس
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  11 2
  امیرالمؤمنین بهترین حالت را خوابیدن به پهلوی راست میداند
 • سید محمد IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  10 1
  باسلام و دب در روایات از رسول اکرم نقل شده که بهترین حالت خوابیدن،خوابیدن بر پهلوی راست و رو به قبله است.
 • LB ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  2 1
  اتفاقا چپ اصلا نباید خوابید چون فشار میاره به کبد و اثرات بدی روی جسم و حتی اخلاق و رفتار آدم خواهد گذاشت. برای همینه میگن طرف از دنده چپ بلند شده
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  0 0
  این تناقض برای من هم جای سوال هست.من که گیج شدم
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  3 0
  به لحاظ دینی اش را اینجا دوستان فرمودند، به لحاظ پزشکی اش را من از یکی از پزشکان شنیدم که به پهلوی چپ نخوابید به خصوص کسانی که مشکل قلبی دارند اما اینجا نوشته برای قلب خوبه... چه قدر پارادوکس هست اینجا
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  0 0
  من به پهلو راست میخابم اوچنان خرپفی میکنم که حد نداره واقعا کلافه شدم هیچ علاجی و یا پزشکی هم نیست رسیدگی کنه
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   0 0
   به پشت بخواب روبه قبله
 • رضا IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  1 0
  چرند گفته آخرش. خوابیدن به سمت چپ با ایجاد فشار به قلب برای سلامتی بسیار خطرناک بوده و حای می تواند عامل مرگ شود
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  1 0
  ✍رسول خدا صلی الله علیه و آله: ای علی! خوابیدن چهارگونه است: خواب پیامبران بر پشت خواب مؤمنان بر پهلوی راست خواب کافران و منافقان بر پهلوی چپ خواب شیطان‌ها بر رویشان است.
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  0 0
  امیر مؤمنان علی علیه السلام می فرماید: خوابیدن چهار قسم است: پیامبران بر پشت دراز کشیده می خوابند، در حالی که چشمهایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی خوابد. مومن رو به قبله بر پهلوی راست می خوابد. پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا بر پهلوی چپ می خوابند و ابلیس و برادرانش و دیوانگان و آسیب دیدگان عقلی بر روی شکم می خوابند.
 • سینا IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  0 0
  این حدیث کاملا درسته و منابع مطمئنی داره
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  0 0
  در توصیه های طبی و بهداشتی امام رضا(ع) آمده است: در هنگام خوابیدن انرژی اصلی و حرارت حاصل از آن در عمق بدن تمرکز می یابد و حاصل آن گوارش خوب، هضم دقیق و بهتر است. در هنگام خواب بیشتر اعضا در حالت استراحت استو به انرژی و تمرکز نیازی ندارد. به همین دلیل بیشترین تاثیر انرژی بدن در دستگاه گوارش و کبد است که نتیجه آن تغییر و تبدیل غذای تناول شده به خون سالم و مفید در کبد است. امام رضا (ع) ضمن توصیف خواب به عامل نیرو بخش برای بدن در مورد چگونگی خواب می فرماید: پس وقتى که اراده خواب کردى اول به پهلوى راست دراز بکش آنگاه بطرف چپ برگرد همچنین هنگام برخاستن از طرف راست برخیز چنان که براى خواب ابتداى بآن کردى.خود را عادت بده که مقدار دو ساعت از شب را بیدار بنشینى و پیش از خوابیدن براى قضاى حاجت به بیت الخلاء بروى ولى مراقب باش که بیش از مدتى که معمولا مورد احتیاج است در بیت التخلیه ننشینی. امام رضا(ع) همچنین به نقل از امیرمومنان علی(ع) می فرمایند: خوابیدن چهار قسم است: پیامبران بر پشت دراز کشیده می خوابند، در حالی که چشمهایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی خوابد . مومن رو به قبله بر پهلوی راست می خوابد. پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا بر پهلوی چپ می خوابند و ابلیس و برادرانش و دیوانگان و آسیب دیدگان عقلی بر روی شکم می خوابند. امام رضا(ع) قبل از خواب آیات قرآن را تلاوت می فرمود. عشق فراوان امام رضا(ع) به این کتاب آسمانی او را بر آن می داشت تا علاوه بر روز، در شب نیز قرآن بخواند و حتی آیات زیادی را در آستانة خواب و در رختخواب تلاوت می‌کردند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس