ترامپ نمایه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: اخباری مبنی بر این وجود دارد که ترامپ شخصا دستور داده که تجهیزات تنفسی از امیر سابق کویت جدا شود.

به گزارش مشرق، حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا، درباره خبر اخیر مبنی بر دیدار ولیعهد سعودی (بن سلمان) با یک هیئت اسرائیلی روی عرشه کشتی خود و در دریای سرخ گفت: دیدارهای مقامات سعودی با مقامات رژیم صهیونیستی موضوعی است که تازگی ندارد و تنها در ماه‌های اخیر رسمیت بیشتری پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

سفر از قصری با شکوه به قبری خلوت +عکس

وی افزود: از سه سال قبل یعنی در سال ۲۰۱۷ رفت و آمدهای زیادی بین مقامات اسرائیل و عربستان صورت گرفته و حتی خود بن سلمان سه بار به اراضی اشغالی سفر و با نتانیاهو دیدار کرده است در طرف مقابل نیز شخصیت‌های اسرائیلی حتی سفرهایی به مکه و مدینه نیز داشته اند و عربستان این آمادگی را دارد که روابط خود با اسرائیل را عادی کند.

هانی زاده ادامه داد: سعودی‌ها همان طور که به امارات و بحرین فشار آوردند که این روابط را عادی‌سازی کنند این برنامه را در دستور کار خود نیز قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آیا مواضع کویت پس درگذشت امیر پیشین تغییر خواهد کرد؟

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به مرگ امیر کویت که برای درمان به آمریکا رفته و در یکی از بیمارستان‌های این کشور بستری بود نیز گفت: اخباری مبنی بر این وجود دارد که شخص ترامپ شخصا دستور داده که تجهیزات تنفسی از وی جدا شود، چون اساسا امیر سابق کویت بارها اعلام کرده بود که با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالف است و بارها درخواست ترامپ برای عادی سازی روابط با اسرائیل را رد کرده بود.

وی افزود: از این رو مرگ امیر کویت مشکوک بوده و به نظر می‌رسد ترامپ به دنبال آن است که در یک فاصله زمانی کوتاه همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را وادار کند که روابط خود با اسرائیل را عادی کنند و سفارت اسرائیل در این کشورها افتتاح شود.

هانی‌زاده تصریح کرد: با این وجود رفت و آمد و دیدارهای مقامات عربستانی با مقامات اسرائیل مسئله‌ای عادی است کمااینکه عربستان فضای آسمان خود را نیز برای پروازهای اسرائیلی باز کرده است و این نشان می‌دهد که عربستان هم به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل در حرکت است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در مورد انگیزه ترامپ از تلاش برای عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل در مدت زمان کوتاه باقیمانده تا انتخابات ۲۰۲۰ گفت: ترامپ در سال ۲۰۱۶ در مناظرات انتخاباتی خود در برابر لابی صهیونیستی تعهد داد که همه تلاش خود را برای امنیت رژیم صهیونیستی و برقراری روابط عادی بین اعراب و اسرائیل انجام دهد به همین دلیل لابی صهیونیستی در انتخابات ۲۰۱۶ از او حمایت و موجب پیروزی ترامپ شد.

هانی‌زاده در پایان خاطر نشان کرد: امروز هم با توجه به شرایط کرونا و وضعیت وخیم اقتصادی در آمریکا ترامپ نیازمند صهیونیست هاست و از این رو تلاش می‌کند از رهگذر عادی سازی روابط بین اعراب و اسرائیل به نوعی حمایت لابی صهیونیستی را برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ جلب کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس