حسین شریعتمداری

نگارنده با شناخت اجمالی ولی متقنی که از حضرت آیت‌الله سیستانی و هوشمندی آمیخته به حکمت معظم‌له دارد،به جد براین باور است‌که در گزارش ملاقات ایشان با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل اشتباهی رخ داده است.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در ستون یادداشت روز کیهان نوشت: چند سال قبل درپی آن بودم که نکته‌ای را با یکی از عالمان بزرگ دینی در میان بگذارم و خطری را که احساس می‌کردم در کمین است به محضر ایشان یادآوری کنم. اما، هشدار از جانب این حقیر به فقیهی وارسته و عالمی برجسته شرط ادب نبود. در این ‌اندیشه بودم که به لطف خدای مهربان داستانی به ذهنم خطور کرد. آن داستان را مقدمه یادداشتی کردم که امروز در بیان نکته دیگری از همان دست تکرارش می‌کنم؛ «در سوره مبارکه «نمل» به ماجرای هُدهُد و خبری که برای حضرت سلیمان(ع) آورده بود، ‌اشاره شده است. در کلام خدا آمده است که وقتی سلیمان(ع) در میان پرندگانی که با او بودند، هدهد را ندید، برآشفت و گفت: «‌مَا لِیَ لَا أَرَی الْهُدْهُدَ أَمْ کَانَ مِنَ الْغَائِبِینَ- هدهد کجاست که نمی‌بینمش؟ آیا از غیبت‌کنندگان است»؟ اما انتظارش به درازا نکشید که هدهد از راه رسید و گفت: «‌أَحَطْتُ بِما لَمْ تُحِطْ بِهِ وَ جِئْتُکَ مِنْ سَبَاءٍ بِنَبَاءٍ یَقِین- از چیزی آگاهی یافته‌ام که تو از آن آگاه نشده‌ای و برای تو از «سبا» گزارشی مهم و درست آورده‌ام». هدهد فقط یک پرنده بود و بدیهی است که جایگاه و منزلتش با سلیمان نبی علیه‌السلام حتی قابل مقایسه هم نبود. اما، برای سلیمان از «سبا» خبری آورده بود که سلیمان را با آن همه شوکت به آن دسترسی نبود». نگارنده نیز به اقتضای نوع کارم، در جریان مسائلی قرار می‌گیرم و نکاتی را می‌بینم که بعید نیست از نگاه برخی از بزرگان پنهان مانده باشد. مسائلی از این نوع، نه افرادی نظیر نگارنده را به بزرگی می‌رساند و نه از بزرگی بزرگان می‌کاهد.

و اما؛ روز ۲۳ شهریور ماه، حضرت آیت‌الله سیستانی یکی از مراجع عالیقدر و فرهیخته شیعیان، خانم «جینین هینیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق را در دفتر خود به حضور پذیرفتند و مواضع ارزشمند خویش در امور عراق را که حاکی از نگاه عالمانه و گره‌گشای معظم‌له درباره مسائل جاری عراق بود با ایشان در میان گذاشتند. تاکید بر شفافیت و سلامت انتخابات پارلمانی پیش‌روی، ضرورت مبارزه جدی با فساد، اجتناب از گزیده‌گرایی و تبعیض، مجازات عادلانه مفسدان در هر جایگاهی که قرار دارند، اعمال حاکمیت دولت و پرهیز از ایجاد قلمروها و مناطقی تحت عناوین مختلف و خارج از قوانین جاری کشور، مجازات عوامل ترورهای اخیر و...

حضرت آیت‌الله سیستانی (دام عزّه) در این دیدار از نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل خواستند که انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل متحد انجام پذیرد! که با عرض پوزش باید به محضر ایشان عرضه داشت این درخواست اولاً؛ دون ‌شأن و جایگاه برجسته و قابل احترام حضرت آیت‌الله سیستانی است. در واقع این سازمان ملل است که برای توجیه صلاحیت خود به تائید حضرت ایشان نیاز دارد و ثانیاً؛ با جایگاه و منزلت عراق به عنوان یک کشور مستقل که استقلال و آزادگی خود را با ایثارها، از خودگذشتگی‌ها، خون‌دادن‌ها و خون‌دل خوردن‌های مردم شریف و مخصوصاً جوانان غیور آن سرزمین مقدس به دست آورده است، همخوانی ندارد. دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوشبینی به بیگانگان است و بدیهی است که این دو مقوله از ساحت‌قدسی حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر جهان تشیع به دور است.

امروزه کمترین تردیدی وجود ندارد که سازمان ملل برخلاف آنچه ادعا می‌کند، نه فقط در جهت تامین صلح جهانی حرکت نمی‌کند بلکه به صورت یک اهرم فشار، در اختیار قدرت‌های زورگو، مخصوصاً آمریکا و متحدان غربی و عبری و عربی آن قرار دارد و تنها مروری گذرا بر عملکرد و مواضع این سازمان طی چند دهه اخیر به وضوح از این واقعیت تلخ حکایت می‌کند؛ سکوت سازمان ملل در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و حتی در مواردی تائید صریح این جنایات، نادیده گرفتن حمایت آشکار تسلیحاتی و مالی آمریکا و متحدانش از صدام در جنگ تحمیلی ۸ ساله، اشغال افغانستان و عراق از سوی آمریکا، کشتار مسلمانان در میانمار و کشمیر، چشم بستن بر جنایات عربستان در قتل‌عام زن و مرد و کودکان یمن و سکوت حمایتگرانه در قبال محاصره زمینی و دریایی و هوایی مردم مظلوم یمن و رها کردن آنها در چنگ بیماری و گرسنگی و... تسلیح و تامین مالی تروریست‌های تکفیری توسط دولت‌های جنایتکار آمریکا و اروپا و عربستان و امارات و... همین  سازمان ملل که حضرت آیت‌الله از نماینده آن خواستار نظارت بر انتخابات پارلمانی عراق شده‌اند، در مقابل فشار افکار عمومی مجبور شد دولت عربستان را در لیست جنایتکاران جنگی قرار بدهد ولی بلافاصله بعد از آن که آل‌سعود سازمان ملل را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرد، آقای  دبیر کل  با وقاحت و بی‌شرمی تمام، نظر خود را پس گرفت‌! سازمان ملل از کنار جنایت ترامپ در ترور سرداران بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس که امنیت امروز مردم عراق و منطقه مدیون مجاهدت‌های آنان است، بی‌تفاوت عبور کرد و حال آنکه مطابق قوانین تعریف‌شده سازمان ملل باید آمریکا را تحت ماده ۴۲ فصل هفت منشور این سازمان قرار ‌داده و مجازات می‌کردند و ده‌ها نمونه دیگر که در این مختصر نمی‌گنجد.

ما از بزرگانی چون حضرت آیت‌الله سیستانی تفسیر آیه ۶۰ از سوره مبارکه نساء را شنیده و به گوش دل سپرده‌ایم که در آن خداوند متعال، مؤمنان را از پذیرش داوری طاغوت به شدت منع فرموده است؛ «‌أَلَمْ تَرَ إِلَی الَّذِینَ یَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُوا بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِکَ یُرِیدُونَ أَنْ یَتَحَاکَمُوا إِلَی الطَّاغُوتِ وَقَدْ أُمِرُوا أَنْ یَکْفُرُوا بِهِ».

نگارنده با شناخت اجمالی ولی متقنی که از حضرت آیت‌الله سیستانی و هوشمندی آمیخته به حکمت معظم‌له دارد، به جد بر این باور است که در گزارش ملاقات ایشان با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل اشتباهی رخ داده است و دفتر حضرت آیت‌الله در گزارش ملاقات بی‌دقتی کرده است و انتظار آن است که دفتر معظم‌له این بخش از گزارش ملاقات یادشده را تصحیح کند، چرا که حضرت ایشان یکی از مراجع عالیقدر تشیع و متعلق به جهان اسلام هستند. این انتظار نیز در میان است که جسارت نگارنده را به حساب علاقه و احترامی که برای ایشان قائل هستم بنویسند... و آخر دعوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلهِ رَبِّ الْعالَمِین.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 47
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  7 14
  باید تحلیل کنید آیا این فرمایش را داشته اند یا چرا این طور فرموده اند؟
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  17 13
  چه بسا شیطنت رسانه‌ای بوده؟ علی ایحال وظیفه دفتر معظم له در اطلاع رسانی، ابهام زدایی خواهد کرد، ان شاء الله
  • رسول IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   9 2
   آیت الله سیستانی به صراحت نظرش را گفته حالا دفتر ایشان بیاد چی رو اطلاع رسانی کنه ؟!....
 • رسول IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
  42 35
  صلاح مملکت خویش خسروان دانند. اگر نظر آیت الله سیستانی بعنوان یکی از بزرگترین مراجع تقلید جهان درمورد امور داخلی عراق به نظر کسانی غیر از ما نزدیکتر باشد اشتباه است !!!... و باید تصحیح گردد ؟!........ جناب شریعتمداری فرمایش دیگری ندارند ؟!..........
  • احمد رضا IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   8 13
   انظر لما قال ولا تنظر لمن قال
  • امیر US ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
   20 16
   آقا رسول شما فرمایش دیگری ندارید؟!!! جناب شریعتمداری یک نقد محترمانه همراه با استدلال مطرح کرده است، حالا چرا به شما برخورد؟!!! منظورت از نظر کسانی غیر از ما یعنی نظر سازمان ملل که منافع جهان غرب را تامین می کند و به جنایات رژیم صهیونیستی بی توجه است؟!!!!!
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   17 18
   ایشان(جناب آقای شریعتمداری)صلاح دانسته اند،امربه معروف ونهی ازمنکرکنند،شماچرا ناراحتی؟المومن مرآت المومن
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  8 8
  زیبا کلام استاد شریعت مداری را با خائنینی مثل قاصی زاده لندن نشین مقایسه میکنه!؟
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  13 10
  ارباب در داستان حضرت سلیمان و هدهد، شما از کجا نتیجه گرفتید که حضرت سلیمان نمی دونست و هدهد فسقلی آگاه، مگه سلیمان اعتراف به ناآگاهی کرد
 • محسن IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  35 23
  جناب شریعتمداری! شما این همه از جایگاه و منزلت آیت الله سیستانی گفته اید و خود را به منزلۀ شاگرد ایشان دانسته اید، اما از ایشان اشکال و ایراد می گیرید و دعوتشان می کنید که اشتباه خود را تصحیح کنند! بنا براین، تمام تعریف و تمجیدهایی که از ایشان کرده اید و علاقه و ارادتی که به ایشان اظهار نموده اید، چیزی جز تعارف نیست و شما عملاً خود را آگاهتر و صالحتر از ایشان دانسته اید. حتی آن داستانِ سلیمان و هدهد را هم کاملاً حساب شده آورده اید تا به ایشان بگویید من چیزهایی می دانم که شما نمی دانید! حالا بگذریم از اینکه سخنان شما ممکنست دخالت در امور داخلی یک کشور نیز تلقی شود.
  • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   8 7
   امان از سفسطه!
 • US ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  25 14
  حضرت ايه الله سيستاني اجتهاد دارن و كاملا به ايات قران اشراف كامل دارند. مطمنا ايشون بهتر تفسير ايات قران رو ميدونن. ايا ميشه از اقايون سوال كرد چرا در حوزه تخصصي خودشون كار نميكنن . اينطور كه داره پيش ميره مراجع ديگه حق تصميم گيري ندارن و بايد اول با كيهان مشورت كنن!!!
 • سلیمان IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  18 4
  هد هد جان دیگه با نظراتت اونا رو بیچاره نکن! بذار کارشونو بکنن
 • پارسا IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  14 4
  اقای شریعتمداری بنده خدا نه به نظامات بین المللی اگاهه و نه حکمت دیدگاه حضرت ایت الله را درک میکنه... یه حکمت نظارت سازمان ملل اینه که فردا احزاب شیعه رای اوردن بقیه نمیتوانند بازی در بیارن چون بالاخره پوشش نظارت بین المللی بوده...
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  19 8
  افاضات حاج حسیین!
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  19 9
  این حسین شریعتمداری توهمه کار فضوله دوست دارد همه علما ،ققها استاددانشجو اول باایشون مشورت کنند وسپس تصمیم بگیرند آقای شریعتمداری شما به بزرگواری خودتون حضرت آیت الله سیستانی را ببخشید که با شما مشورت نکرده
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   8 14
   ایشان رووزنامه نگار و اهل قلم هستند شما دیر بدنیا آمده ای فکر نمی کنی در عصر قجرهای عصر حجری هستی
 • فرا جناحی IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  5 8
  عراق کشوری است که هر چند از بند دیکتاتور جنایت کاری همچون صدام رها شده ، ولی به وسیله شیطان بزرگ ، الآن ارتش عراق تحت آموزش نیروهای آمریکایی است ، روی خیلی از سیاسیون نفوذ دارند ، در عراق پایگاه عملیاتی و فعال دارند ، دعوت از سازمان ملل بعنوان ناظر ( نه بعنوان مجری و مسئول انتخابات) نمی تواند خطر جدی را به دنبال داشته باشد ، البته سازمان ملل دستمال دست استعمار گران است و گزارش هایش هم بیطرفانه نیست ،
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  5 9
  واقعیت مطلب معلو م نیست چرا که ویدوئی که پخش شد صدا نداشت احتمالا شیطنت بخش هائی است اما اگر این حرف آیه الله سیستانی راست باشد فاجعه ای در انتظار آینده کشورهای اسلامی است سیاست های امریکا و انگلیس دیگر مستقیم عملیاتی نمی شود بلکه تا کنون هم از طریق سازمانهای بین المللی عملیاتی شده بهتر است مشاوران حضرت آیه الله نتیجه نظارت سازمان ملل بر انتخابات کشورهای آفریقائی را آنالیز کنند تا بخشی از واقعیات برای آنها محرز گردد و... الاسلام یعلو لا علی علیه چه میشود ؟ دهها آیه قران که این بزرگوران به ما یاد دادند چه میشود ؟
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  5 9
  امان از دست اطرافیان برخی بزرگان
 • DE ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  16 11
  وقتی گربه رو باد کنید ادعای پلنگی می کنه! کار به جایی رسیده که از مرجع یه کشور دیگه انتقاد میکنه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس