کد خبر 1118720
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
مجلس نمایه

تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تهیه کرده و خواستار بررسی سه‌فوریتی طرح اقدام متقابل ایران علیه فعال سازی مکانیسم ماشه شده‌اند.

به گزارش مشرق،  آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مسیرهای مختلفی را پیش روی دارد که اگر به موفقیت برسد یا تحریم‌های تعلیق شده توسط قطعنامه ۲۲۳۱ بر می‌گردد یا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌شود. در این میان مسیر اول بازگرداندن تحریم‌ها که آمریکا در قالب پیشنهاد تمدید تحریم تسلیحاتی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد به دلیل وتو کشور روسیه و چین ناکام ماند اما امریکا مسیر دیگر بازگرداندن تحریم‌ها یعنی فعال کردن مکانیسم ماشه را در پیش گرفت.

آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه مدعی است که علیرغم خروج از برجام اما همچنان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ حضور دارد و مبتنی بر همین ادعا هم در ۳۰ مرداد ۹۹ درخواست اعلان یا نوتیفیکیشن برای فعال کردن مکانیسم ماشه را اعلام کرد. بر اساس قرائت آمریکا از برجام اگر تا ۳۰ روز بعد از اعلان یعنی تا ۳۰ شهریور ۹۹ شورای امنیت قطعنامه‌ای را صادر نکند به صورت خودکار قطعنامه‌های تعلیق شده به وسیله قطعنامه ۲۲۳۱ باز خواهد گشت.

بیشتر بخوانید

پامپئو: ظرف یک هفته آینده مکانیسم ماشه فعال خواهد شد

در این خصوص گرچه کشورهای اروپایی به دلیل ترس از واکنش ایران مبنی بر خروج از برجام و کاهش نظارت‌ها در برخی روایت‌های رسمی که از جلسات خود درباره برجام ارائه می‌دهند با تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها مخالفت می‌کنند اما همزمان برخی روایت‌ها از تلاش اروپایی‌ها برای انداختن توپ در زمین ایران و نگه داشتن ایران در برجام تحت هر شرایطی حکایت می‌کند.

برهمین اساس، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تهیه کرده و خواستار بررسی سه‌فوریتی طرح اقدام متقابل ایران علیه فعال سازی مکانیسم ماشه شده‌اند. 

در همین زمینه، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور) در تذکر شفاهی از آماده کردن طرح سه فوریتی برای اقدام مناسب مجلس درباره شیطنت و پاس‌کاری اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در خصوص فعال کردن مکانیسم ماشه خبر داد.

او در این تذکر اعلام کرد که این طرح بر اساس کار مشترک علی خضریان نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و بنده تهیه و تقدیم هیات رئیسه مجلس شده اما از هیات رئیسه می‌خواهیم که برای سه‌فوریتی شدن این طرح دوفوریتی دستورات لازم صادر شود. 

متن این طرح که دوفوریتی آن به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده و نمایندگان درخواست سه‌فوریت آن را در نشست امروز مجلس مطرح کرده‌اند به شرح ذیل است: 

قانون توقف کامل اجرای تعهدات هسته­‌ای در قبال بازگشت قطعنامه‌­های تحریمی سازمان ملل

آمریکا علیرغم پایان دادن به مشارکت خود در برجام، بازی خطرناک و غلطی را برای بازگشت قطعنامه­‌های تحریمی سازمان ملل آغاز کرده که از نظر حقوق بین­‌الملل غیرقابل قبول است. در صورتی که اقدام آمریکا منجر به بازگشت قطعنامه­‌های سازمان ملل گردد، اجرای تعهدات هسته‌­ای از سوی ایران هیچ توجیهی نخواهد داشت و ضروری است که جمهوری اسلامی ایران متقابلاً دست به اقدام بزند. به این منظور، ماده واحده زیر پیشنهاد می‌گردد:

ماده واحده:

در صورت بازگشت قطعنامه‌­های شماره ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵، ۱۹۲۹ که مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ خاتمه یافته بودند، دولت جمهوری اسلامی ایران ظرف یک هفته کاری موظف به پایان دادن کامل به اجرای تعهدات زیر است:

بازطراحی و بازسازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک به منظور تبدیل آن به آب سبک ( بند ۲ تا ۱۳ ضمیمه‌ی یک برجام)

ممنوعیت ایران در استفاده از راکتورهای آب سنگین (بند ۱۶ در ضمیمه‌ی یک برجام)

ممنوعیت فعالیت‌های بازفراوری سوخت مصرف شده (بند ۱۸ تا ۲۵ در ضمیمه‌ی یک برجام)

ممنوعیت فعالیت‌هایی که می‌تواند به طراحی و توسعه وسایل انفجار هسته‌ای کمک کند (بند ۸۲ در ضمیمه‌ی یک برجام)

اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و کد ۳.۱ اصلاحی (بند ۶۴ و ۶۵ضمیمه یک برجام)

استفاده از فناوری‌های مدرن نظارتی و حضور طولانی مدت آژانس (بند ۶۷ ضمیمه یک برجام)

شفافیت مربوط به سنگ معدن اورانیوم (UOC) (بند ۶۸ و ۶۹ضمیمه یک برجام)

شفافیت مربوط به غنی‌سازی (بند ۷۰ تا ۷۴ضمیمه یک برجام)

دسترسی به سایت­های هسته‌­ای (بند ۷۴ تا ۷۸ضمیمه یک برجام)

شفافیت در تولید اجزای سانتریفیوژ (بند ۷۹ و ۸۰ضمیمه یک برجام)

بندهای نظارتی و راستی‌آزمایی که در بخش‌های عملیاتی وجود دارد

و هر گونه تعهد باقی­مانده که در برجام وجود دارد.

پس از یک ماه کاری از اجرای کامل این قانون، دولت موظف به ارائه گزارش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بوده و این گزارش در صحن علنی قرائت خواهد شد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • محسن GB ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  اگر مکانیسم ماشه فعال شود و تحریمها و قطعنامه های تعلیق شده بازگردند، ماندن در برجام چیزی جز حماقت و توسری خوردن نخواهد بود. بدون کوچکترین درنگ و تعلل ایران باید از برجام خارج شود. تا همین حالا هم اگر نمی گفتیم ما در هر شرایطی در برجام می مانیم، جرأت نمی کردند کار را به اینجا برسانند.
 • محسن GB ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  چرا کار را گاشته اند برای دقیقۀ نود که نیاز به طرح سه فوریتی باشد؟ باید طرح خروج از برجام در صورتِ فعال شدنِ ماشه را زودتر تصویب و آمادۀ اجرا می کردند تا به محض فعال شدن ماشه این طرح هم اجرایی شود. البته حالا هم باید همین کار را بکنند و از قبل آمادۀ مقابله باشند نه اینکه بعد از اینکه امریکا کار خودش را کرد آن وقت تازه با شعارهای احساسی و با دستپاچگی به فکر اقدام باشند.
 • امیر IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  2 1
  تحریم آمریکا توسط ایران را بیشتر توضیح دهید.
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  5 1
  ایران باید در اسرع وقت از ان پی تی و برجام خارج شود
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  34 13
  باسلام.بسیار کار درستی.. باید همیشه جواب اقدام متقابل رو داد..
  • SE ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
   20 3
   اقدامات متقابل باید به غایت شدید باشد تا دشمن را از هر اقدامی برحذر کند
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  19 8
  چرا شرط میذاریدوقتی کل اهداف نظام مشخصه!؟اگر طی این۳۰سال راه خودتان را که میدانید درسته،طی میکردید،اونها میآمدند دنبالتون وشما هم مثل همیشه تاخچه بالا میذاشتید
  • مانی IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
   0 0
   طاقچه صحیحه گوربانت برم من
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  46 9
  مرگ يه بار شيون يه بار... آقا مكانيسم رو بزار پياده كنن...ما كار خودمون رو ميكنيم اونها هم بزار هر غلطي ميخوان بكنن. امام روح الله فرمود اگر ما را از مرگ مي ترسانيد ما فرزند عاشوراييم و اگر مارا از تحريم مي ترسانيد فرزند رمضانيم
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
   11 12
   ماشاالله... احسنت
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  16 8
  مجلس انقلابی همین است...... همین است. مجلس مورد انتظار مردم با اقدامات انقلابی
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  21 5
  باید ایران از ان پی تی خارج شود
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
   11 10
   17:85 موافقم!
 • رضا FR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  13 4
  نمایندگان محترم و اقای دکتر قالیباف عزیز. لطفا مردانه و جانانه پای این طرح بایستید و انرا عملیاتی کنید.
 • FR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  6 5
  منتظریم ببینیم به تهدیداتتون عمل میکنید یا نه.
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  4 8
  این درسته.
 • علی IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  5 3
  موافقم.
 • جمال محمودی IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  8 4
  باید کاری کنیم تا حساب آمریکا دستش بیاد
 • ابوذر IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  1 0
  نظر من ازهمان روزی که امریکا خارج شد واروپا قول داذ بعداز اولین بدعهدی اروپا ایران همه تعهدات خووددر برجام را فسخ واین گارهای مقابله به مثل را عملی میکرد
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  15 0
  چرا خودتون رو گول می زنید ؟ اگر منظورتان از فعال شدن مکانیسم ماشه رای شورای امنیت باشد که از حالا معلوم است اجرایی نخواهد شد. ولی آمریکا یک جانبه فعال شدن آن را اعمال می کند و مثل تحریم های یک جانبه خودش احدی در جهان جرات تخطی از آن را پیدا نمی کند.
  • علی IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
   3 4
   فعلا که ما 40 ساله تخطی کردیم و احدی هم از اونها هیچ ... نتونستن بخورن.اگه منظورت اروپاییها و عرب های لاشخور منطقه اس.که جزئی از جبهه کفر هستن و وضعیتشون معلومه.اما به این آمریکات نناز.چون همین یه سال پیس سربازان نجسشونو تو عین الاسد فرستادیم جهنم.ما هم کشتیهای نفت کشمونو فرستادیم کارائیب احدی از آنها جرات نکردن غلطی بکنن.
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  15 4
  یعنی عمرا به تصویب برسه. چون باعث میشه نظام ملزم به انجام این طرح بشه و همه می دانند سطح تصمیم گیری در مورد هسته ای به مراتب بالاتر از مجلس است.
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  5 11
  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند مواظب منافقین داخلی باشید که قانونی رسانه دارند سایت و روزنامه و دارند اینها خطر کشورند وگر نه آمریکا منافعش در دست ایران است اگر دست از پا خطا کند با نوکرانش با هم به هوا خواهند رفت
 • احمد IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  4 12
  کشور باید راه خود را طی کند و نباید نگاهش به نحوی اقدامات شیاطین آمریکا و اروپا باشد. ما نباید منتظر بمانیم ببینیم آنها چه می خواهند انجام دهند و آنوقت ما عکس العمل نشان دهیم. به اعتقاد من نه آمریکا و نه اروپا با توجه به گرفتارهایی داخلی خود هیچ غلطی نمی توانند انجام دهند.
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  3 4
  بمب اتم برای استفاده برای اسرائیل و صهیونیست ها هیچ ایرادی ندارد
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  6 13
  امیدوارم روزی ایران به بازدارندگی هسته ای برسه تا تروریست های کراوات زده دیگه جرات ترور کردن سرداران ایرانی رو پیدا نکنن.
 • محمد IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 0
  ای بابا اگه اینا تعهدات ایران در برجامه پس چی برای ایران از تکنولژی هسته ای مانده
 • عطاالله IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 0
  با این وضعیت تنها دستاورد ننگین دولت نابود میشه و احتمالا دسته جمعی خودکشی میکنند.
 • سعید IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 0
  در صورت اطمینان از پشت جبهه و مبارزه بافساد مالی مسئولین و برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی که تماما مریوط به داخل میباشند،میتوان بدون هیچ دغدغه ای تمام کارهای فوق را انجام داد،بدون واهمه از قدرتهای جهانی.البته اگر...
 • احمد IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  3 1
  مردم عزیز که این مطلب رو میخونید. حداقل کاری که میتونیم بکنیم این هستش که با خوندن این مطالب نظرات خود رو اعلان کنیم و شاید تاثیری داشته باشه. آقا این طرح باید زودتر میرفت مجلس. نه اینکه به 30 شهریور 4 روز دیگه تازه بعضی از آقایون یادشون اومده. آقایون عزیز باید این سند رو پاره کرد تا به اسناد (برجام) دیگر نرسیم.
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  2 0
  به نظرم در ذیل طرح سه فوریتی خودتون هم یه بند اضافه کنید اگر در مهلت مقرر اقدام از سوی نهادهای مربوطه به عمل نیامد شرایط فوق العاده و دولت سریعا و تماما برکنار شوند . نکته: ما به این مجلس به امید استیضاح رئیس جمهور رای دادیم نه مماشات با وضع موجود
 • DE ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  1 0
  بنده خداها نمایندگانی که 25 دقیقه ای به برجام رای دادند حق داشتند چون اگه یکسال هم براشون کلاس میگذاشتی و تو ضیح میدادی نمیفهمیدند چی میگی خب راحت به قول جانکری اعتماد کردند و کورکورانه امضاء کردند.
 • حبيب IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
  0 0
  در صورت انجام مكانيسم ماشه، بايد بلافاصله از ان پي تي خارج شد و به هيچوجه نبايد اين بار فريب اروپايي ها رو خورد
 • حمید IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
  1 0
  امریکادههاسال ازعمروجوانی این ملت راباتحریم های ناحق گرفت .ماشیعه علی ولی اللههیم واین قدرت راباید به دنیاثابت کنیم
  • مهدی IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
   0 0
   درصد غنی سازی را ببریم بالا به ما امتیاز میدهند،شک نکنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس