کد خبر 1116518
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
الاخبار بررسی کرد: پلیس خوب و بد در جنگ علیه حزب‌الله/ توزیع نقش فرانسه و آمریکا در جنگ جدید در لبنان

فعالیت‌های فرانسه و آمریکا در لبنان ،گرچه در ظاهر متناقض به نظر می‌رسد، اما توزیع نقشی در یک سناریوی جنگی واحد برای تضعیف حزب‌الله لبنان است.

به گزارش مشرق، تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز به بهانه محاصره مالی مقاومت لبنان از حد شخصیتهای نظامی این حزب فراتر رفت و شعله‌های آن دامن متحدان حزب‌الله را گرفت تا برای اولین بار تحریم‌های آمریکا شامل حال سیاستمداران ارشد از متحدان حزب الله شود. دیوید شینکر مشاور وزیر خارجه آمریکا نیز در این خصوص اعلام کرد که این تحریم‌ها پیامی به تمام کسانی است که با حزب‌الله لبنان تعامل دارند.

دفتر نظارت بر سرمایه گذاری های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز تحریم‌هایی را ضد علی حسن خلیل معاون سیاسی نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان و یوسف فنیانوس وزیر سابق لبنانی به اتهام همکاری با حزب الله اعمال کرده و مدعی شد که تمام سیاستمداران لبنانی که با حزب‌الله همکاری کنند را مجازات می‌کند.

بیشتر بخوانید:

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که خلیل و فنیانوس با وجودی که از دولت خارج شده‌اند، اما همچنان عناصری تاثیرگذار هستند.

الاخبار لبنان تحریم‌های اعمال شده را پیامی تهدیدآمیز ضد نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده و وزیر سابق لبنانی قلمداد کرده و نوشت که آنها نیز به علت ائتلاف با حزب الله در دایره اهداف واشنگتن قرار دارند. این اقدام همچنین تهدیدی برای میشل عون رئیس جمهور و جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی لبنان است.

این روزنامه لبنانی تحریم‌های دیروز را نقطه عطفی در روند جنگ جدید آمریکا ضد محور مقاومت دانست و تاکید کرد که آمریکا بعد از این که بیشترین تلاش‌ها را بر تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان وارد کرد تا حزب الله را یک گروه تروریستی به حساب بیاورند، می‌خواهد از داخل لبنان نیز این گروه را تحت فشار قرار دهد. ترامپ حتی بند مربوط به تروریست شمردن حزب الله لبنان را در توافق عادی سازی روابط امضا شده بین صربستان و کوزوو نیز فراموش نکرد و آن را در لیست تعهدات دو کشور قرار داد.

برخی تحلیلگران معتقدند که تحریم‌های جدید آمریکا ضد خلیل و فنیانوس در تناقض با تلاش‌های فرانسه برای تشکیل دولت قرار دارد،اما شماری از سیاستمداران عالی رتبه لبنانی تاکید می‌کنند که اقدام آمریکا در چارچوب فشارهای مکمل طرح امانوئل ماکرون دنبال می شود، چرا که فرانسه و آمریکا با وجود اختلاف ظاهری که در سیاست‌های خود در قبال لبنان دارند، هر دو به دنبال یک هدف هستند که همان تضعیف حزب‌الله و متحدانش است. واشنگتن در این خصوص از سلاح تحریم‌ها استفاده می‌کند و پاریس نیز از فشار بر جریانهای متناقض با غرب در داخل لبنان بهره می‌گیرد. لذا پیش‌بینی می‌شود پس از این رئیس‌جمهور فرانسه از چماق تحریم‌های آمریکا برای افزایش فشار بر جریان‌های سیاسی لبنان در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

منبع: روزنامه الاخبار

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس