کد خبر 1112062
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
نگرانی روسیه درباره خشونت پلیس آمریکا علیه خبرنگاران/ هشدار به روس‌ها درباره دستگیری توسط آمریکا

وزارت امور خارجه روسیه از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا نسبت به قانونی شدن استفاده از زور و خشونت نیروهای پلیس آمریکا علیه نمایندگان رسانه‌های گروهی، واکنش مناسب نشان دهند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات مسکو امیدوارند که ساختارهای بین المللی به استفاده از زور علیه نمایندگان رسانه‌های گروهی در جریان اعتراضات در شهر پورتلند آمریکا، واکنش بی طرفانه و مناسب را نشان دهند.

در این بیانیه آمده است: «ما نگران تصمیم دادگاه تجدیدنظر حوزه 9 ایالات متحده درباره لغو توقیف موقت دادگاه بدوی برای دستگیری و پراکنده کردن خبرنگاران وگزارشگران رسانه‌های گروهی و همچنین تهدیدات نیروهای انتظامی آمریکایی در جریان اعتراضات در شهر پورتلند هستیم. استدلال این دادگاه غیرقابل قبول بوده و زمینه خطرناکی را برای مشروعیت بخشیدن به خشونت پلیس علیه ارباب رسانه‌ای ایجاد می کند. چنین تصمیم گیری، نه تنها با قوانین آمریکا، به ویژه با اصلاحیه اول قانون اساسی ایالات متحده، بلکه با اصول دموکراتیک در زمینه تضمین آزادی رسانه‌ها مغایرت دارد.»

وزارت امور خارجه روسیه یادآور شده است که در طول ماه آگوست، فعالان حقوق بشری بیش از 700 مورد بازداشت غیرقانونی و استفاده از زور و خشونت توسط نیروهای پلیس آمریکا در برابر نمایندگان مطبوعات در جریان اعتراضات در ایالات متحده را ثبت کرده‌اند.

مقامات مسکو از واشنگتن انتظار دارد تا اطمینان حاصل کند که کلیه موارد نقض حقوق رسانه‌ها به طور کامل مورد بررسی قرار بگرید.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین در رابطه با دستگیری "ایگور کروچکوف" شهروند روسی در ایالات متحده، به شهروندان این کشور که به خارج سفر می‌کنند، در خصوص تحت تعقیب قرار گرفتن توسط سرویس‌های امنیتی ویژه ایالات متحده هشدار داد.

این وزارتخانه تأکید کرد، این خطر هم در خاک ایالات متحده و هم به درخواست مقامات آن در کشورهای ثالث وجود دارد.

دیپلمات‌های روسی یادآور شدند: «با وجود درخواست‌های بی شمار طرف روسی برای عادی سازی همکاری‌های بر اساس توافقنامه دوجانبه در زمینه کمک‌های حقوقی متقابل در امور جنایی مربوط به سال 1999، سازمان‌های اجرای قانون ایالات متحده بطور جدی در حال دستگیری اتباع روسی در سراسر جهان هستند و از سال 2008 تاکنون، 56 مورد از این قبیل دستگیری‌ها در خاک کشورهای ثالث ثبت شده است که شش مورد آنها در سال 2019 رخ داده است.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس