کد خبر 1109467
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
صالحی‌امیری: شفاف‌سازی‌ نباشد فوتبال حیاط خلوت دلالان می‌شود/ روسای فدراسیون‌ها به تعهدات‌شان عمل کنند/در ورزش قرارداد محرمانه نداریم

رئیس کمیته ملی المپیک درباره مسائل محتلف ورزش ایران صحبت و تاکید کرد که در ورزش قرارداد محرمانه وجود ندارد.

به گزارش مشرق، سیدرضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک امروز(شنبه) پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بود.

توسعه زیرساخت‌ها یکی از اهداف ما در سال 98 و 99  بوده است

صالحی‌امیری درباره میزان پرداختی کمیته به فدراسیون‌ها اظهار داشت: مرحله دوم بودجه خود را هفته قبل دریافت کردیم و این هفته بخش دوم بودجه فدراسیون‌ها را به میزان 10 میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم. با این 25درصدی این هفته به فدراسیون‌ها می‌دهیم در مجموع 50درصد به فدراسیون‌ها اختصاص داده شده است.

وی تاکید کرد: حقوق المپین‌ها و مربیان حدود 3 تا 3.5 میلیارد تومان در این ماه واریز خواهد شد. میزان حقوق قهرمانان 3 میلیارد تومان است که پاداش مربیان هم به آن اضافه می‌شود. از این بخش بودجه کمیته قرار است، یک میلیارد تومان برای آموزش و پرورش برای ساخت و تجهیز 50 مدرسه در سرپل ذهاب در نظر گرفته شود. کمیته بین‌المللی المپیک 50 هزار دلار برای کمک به مناطق زلزله زده در نظر گرفته است که این مبلغ به صورت ریالی به آموزش و پروش داده می‌شود.

صالحی‌امیری گفت: حقوق مرداد و شهریور کارمندان، مطالبات پیمانکاران  و هزینه‌های ویژه برای رشته‌های المپیکی بر اساس تصمیمات ستاد بازی‌ها و هیئت اجرایی نیز پرداخت می‌شود. علاوه بر بودجه مصوب فدراسیون‌ها، 5 میلیارد تومان بودجه ویژه فدراسیون‌های المپیکی داریم که بر اساس تشخیص سرپرست کاروان و هیئت اجرایی پرداخت می‌شود.

وی افزود:  توسعه زیرساخت‌ها یکی از اهداف ما در سال 98 و 99  بوده است و هزینه 20 میلیارد تومانی برای تجهیزات و زیر ساخت‌ها در نظر داریم. بخشی از این مبلغ را سال گذشته هزینه کردیم. کل تاسیسات آکادمی ملی المپیک، بازسازی سالن فارسی، خرید تجهیزات جدید، نو سازی فضای آکادمی و توسعه موزه بخشی از اقدامات در این حوزه است. با این هزینه آکادمی ملی المپیک و موزه برای یک دهه آینده مورد بهره‌برداری جامعه ورزش قرار می‌گیرد.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: توسعه آموزش روانشناسی، مربیان، طرح ستاره‌ها و امیدها را نیز برنامه آکادمی ملی المپیک داریم همچنین برگزاری دوره‌های مجازی آماده سازی قهرمانان در آکادمی انجام می‌شود.

سید رضا صالحی امیری , کمیته ملی المپیک ایران , فوتبال ,

کشتی از امیدهای اصلی ما برای کسب سکو در المپیک است

وی درخصوص اعتراض علیرضا دبیر در مورد بودجه کم فدراسیون کشتی در کمیته ملی المپیک گفت: در خصوص کشتی سه مسئله وجود دارد. اول خود کشتی، دوم علیرضا دبیر و سوم بودجه این فدراسیون. در مورد اول باید بگویم کشتی رشته اول ماست و هویت ورزش ایران محسوب می‌شود و ما  و وزارت ورزش رسالت خودمان را در دفاع همه جانبه از کشتی تعریف کردیم و باور داریم کشتی از امیدهای اصلی ما برای کسب سکو در المپیک است.

بیشتر بخوانید:

بهانه صالحی‌امیری در برابر ایراد شورای نگهبان

صالحی‌امیری تصریح کرد: در مورد دوم یعنی علیرضا دبیر هم باید بگویم وی فردی سخت کوش، دلسوز و موفق است و باور دارم دبیر فردی با لیاقت و با ظرفیت است و در کشتی تحول ایجاد کرده است. اما مورد آخر که به بحث بودجه باز می‌گردد. بودجه‌ فدراسیون‌ها در کمیته ملی المپیک بر اساس نیازهای فدراسیون‌ها نیست بلکه به مقدورات و تخصیص‌های بودجه از سوی دولت برمی‌گردد. نیازهای رشته‌هایی مانند کشتی، والیبال، تکواندو و کاراته چند برابر منابع دریافتی ماست. همه روسا در انتخابات یک تعهد می‌دهند که ما بیش از منابع وزارت ورزش و کمیته از اسپانسر منابع تامین می‌کنیم.

بودجه 5 میلیاردی کمیته در گذشته برای کشتی روی کاغذ بوده است

وی افزود: در جدول توزیع بودجه اولین فدراسیونی که از ما بیشترین بودجه را می‌گیرد کشتی با 3 میلیارد تومان است. ضمنا کشتی هیچگاه 5 میلیارد بودجه از کمیته ملی المپیک دریافت نکرده است‌ آنچه قبلا بوده روی کاغذ بوده است ولی آنچه ما می‌گوییم دقیقا محقق می‌شود. بودجه 5 میلیاردی کمیته در گذشته برای کشتی روی کاغذ بوده ولی دریافتی آنها زیر دو میلیارد تومان بوده است.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: این نکته نیز لازم است که بدانید در توان کمیته نیست که به اندازه همه نیاز فدراسیون‌ها پاسخگو باشد. در مجموع 60 میلیارد تومان از کل بودجه کمیته ملی المپیک را هزینه فدراسیون‌ها می‌کنیم که 30 میلیارد بودجه مستقیم و 30 میلیارد غیر مستقیم برای رویدادها و اعزام‌ها است.

وی تصریح کرد: برای المپیک توکیو بین یک تا 1.5 میلیون دلار که معادل 20 میلیارد تومان است باید هزینه شود. موضوع لباس و پاداش روی سکو و ... نیز وجود دارد. مجموعا برای المپیک توکیو 30 میلیارد تومان هزینه لازم است. ما از همه روسای فدراسیون ها می‌خواهیم به تعهدات خود درخصوص مسائل مالی که به اعضای مجمع در زمان انتخابات و مدیران ورزش داده بودند، عمل کنند. هدف اصلی ما تقویت کشتی هم در بعد مادی و هم معنوی و همچنین درخشش کشتی در المپیک توکیو است.

سید رضا صالحی امیری , کمیته ملی المپیک ایران , فوتبال ,

درخصوص برپایی اردوی برخی از رشته‌ها منتظر تصمیم ستاد مبارزه با کرونا هستیم

صالحی‌امیری در ادامه در خصوص برگزاری اردوهای وررشکاران و رشته‌های المپیکی گفت: وقتی مقام معظم رهبری در موضوع مهمی مثل محرم می‌فرمایند که تابع ستاد مبارزه با کرونا هستیم، تکلیف سایر نهادها و دستگاه‌ها مشخص است. ما تعین تکلیف نمی‌کنیم بله تصمیم با ستاد کرونا است. هر زمان مجوز بدهند آماده هستیم. هم آکادمی ملی المپیک آماده میزبانی از اردوها است و هم مجتمع ورزشی دانشگاه علوم تحقیقات اعلام آمادگی کرده ولی نیازمند مجوز از ستاد مبارزه با کرونا هستیم.

صالحی‌امیری یادآور شد: جلسات دائمی بین ستاد عالی و مجموعه ورزش در حال انجام است و ما هم آرزو داریم زودتر اردوها انجام شود. تاخیر در برگزاری اردو هزینه‌های سنگینی به ما تحمیل خواهد کرد. بیش از هر کسی ما و کمیته ملی المپیک دغدغه برگزاری اردو داریم چرا که ما می‌خواهیم‌ نتیجه زحمات چندین ساله قهرمانان به نتیجه برسد و تیم‌ها و قهرمانان ما در المپیک بدرخشد.

 آخرین ابلاغ‌ها از سوی IOC این است که قطعا المپیک برگزار می‌شود

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص برگزاری المپیک توکیو در سال 2021 گفت: آخرین ابلاغ‌ها از سوی IOC این است که قطعا المپیک برگزار می‌شود و جداول مسابقات، روزها و اماکن برگزاری اعلام شده است. کمیته بین‌المللی المپیک حتی زمان برگزاری بازی‌های ساحلی و تاریخ رقابت‌های باقیمانده برای کسب سهمیه المپیک را اعلام کرده است. تاریخ برگزاری بازی‌های کشورهای اسلامی قونیه ترکیه نیز به‌آذر ماه 1400 موکول شد.

وی تصریح کرد: برداشت من این است که مجوعه دستورالعمل‌ها این است IOC اطمینان نسبی از کشف واکسن کرونا دارد آنها با بهداشت جهانی در ارتباط هستند و امید زیادی به کشف واکسن دارند. آنها پیش‌بینی می‌کنند که تا آخر سال 2020 واکسن کرونا عرضه می‌شود و قهرمانان وارد فضای المپیک می‌شوند. نحوه برگزاری هم قطعا در سال 2021 اعلام خواهد شد.

آنچه از سوی شورای نگهبان درخصوص اساسنامه کمیته اعلام شد ابهام بوده است نه رد آن

رئیس کمیته ملی المپیک درخصوص آخرین وضعیت اساسنامه کمیته تاکید کرد: در خصوص اساسنامه چند نکته وجود دارد. اول اینکه اساسنامه تغییر ماهیتی نداشته بلکه اصلاحات داشته است. اساسنامه کمیته ملی المپیک بعد از انقلاب تدوین شده که توسط شورای انقلاب، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تصویب شده است و آخرین تصویب نیز مربوط به سال 1372 بوده است. اصل اساسنامه در سطح ملی مورد تائید بوده است و ما تغییرات جزئی و منطبق با واقعیت‌ها ایجاد کرده‌ایم.

وی افزود: شورای نگهبان با تغییرات یعنی انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار با پیشنها رئیس کمیته ملی المپیک و تشریح مسئولیت‌های رئیس کمیته ملی المپیک، آکادمی ملی المپیک و مرکز نظارت بر تیم‌های ملی و وظایف دبیر کل و سرپرست کاروان مشکلی ندارد چون این موارد در اساسنامه شفاف‌سازی شده است. شورای نگهبان به اصل اول منشور المپیک ایراد گرفته است.

صالحی‌امیری گفت: در مورد اساسنامه سه رویکرد داریم. اول اینکه شورای نگهبان یک نهاد قانونی و فرابخشی است و همه نهادها باید در چارچوب مصوبات حرکت کنند. دوم اینکه آنچه از سوی شورای نگهبان اعلام شد ابهام بوده است نه رد آن. شورای نگهبان بر رفع ابهام تاکید کرده است و نکته دیگر اینکه  13 مورد مطرح شده از سوی شورای نگهبان برای رفع ابهام مشکلی ندارد فقط بند اول منشور است که لازم است رفع ابهام شود.

وی افزود: جلساتی با معاون اول و معاون حقوقی رئیس جمهور داشتیم و کمیته‌ای از صاحب‌نظران کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان تشکیل شده و متن پاسخ تشریحی تهیه شد و امروز ارسال می شود. معاونت حقوقی کمیته ملی المپیک و شورای نگهبان جلسه داشتند و برخی ابهامات برطرف شد. در تعامل مشترک ما، معاون حقوقی رئیس جمهور و شورای نگهبان این موضوع حل می‌شود.

سید رضا صالحی امیری , کمیته ملی المپیک ایران , فوتبال ,

اگر دادگاه عادلانه باشد حقانیت جودو به اثبات می‌رسد

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص دادگاه شکایت ایران از فدراسیون جهانی جودو که اواخر شهریور ماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در صورتی که رسیدگی CAS عادلانه باشد، جودو رفع تعلیق خواهد شد. موضوع  ما حقوقی است و وکلای توانمند ما از آن دفاع خواهند کرد. اصل کار ما تنظیم لوایح است و اگر دادگاه عادلانه باشد حقانیت جودو به اثبات می‌رسد.

شفاف‌سازی‌ نباشد ورزش و فوتبال حیاط خلوت دلالان و کاسبان خواهد شد

صالحی‌امیری در مورد شفافیت در فوتبال و مبارزه با فساد در این رشته گفت: نسخه شفابخش حل چالش فساد در فوتبال را شفافیت می‌دانم. اساساً معتقدم در ورزش امر محرمانه نداریم و همه قراردادها، منابع مالی داخلی، خارجی  دولتی و اسپانسرها باید شفاف در اختیار افکار عمومی باشد. در صورت شفاف سازی امکان سالم سازی وجود دارد.

وی افزود: همه فدراسیون‌های 53 گانه می‌بایست کلیه منابع ورودی و خروجی خود را شفاف نموده و به اطلاع افکار عمومی و رسانه‌ها برسانند در غیر این صورت به مردم و رسانه‌ها حق بدهید که دچار ابهام و بی‌اعتمادی شوند. اگر شاهد شفاف‌سازی‌ها نباشیم ورزش و فوتبال حیاط خلوت دلالان و کاسبان خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس