سفر پامپئو به اروپا با محور تقابل با چین، روسیه و ایران

وزیر امور خارجه آمریکا در اولین مقصد سفر به شرق اروپا مدعی شد روسیه، چین و ایران تهدیدی برای آزادی‌ در سرتاسر جهان هستند.

به گزارش مشرق، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به  جمهوری چک، به اتهام‌زنی علیه چین، روسیه و ایران پرداخت.

پامپئو روز چهارشنبه پس از دیدار با همتای خود در این کشور، در حساب توئیتری خود نوشت: «مفتخرم که با [توماس] پتریسک در [شهر] تاریخی پیلسن گفت‌وگو کردم».

بیشتر بخوانید:

وی افزود: «با دوستان خود در جمهوری چک تلاش می‌کنیم در مسیری شفاف برای استفاده از نسل پنجم اینترنت و دیگر مسائل جهانی حرکت کنیم».

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» پامپئو روز سه شنبه در بدو ورود به جمهوری چک، مدعی شد اقتدارگرایی روسیه، چین و ایران، آزادی‌های مختلف در سرتاسر جهان را تهدید می‌کنند.

این روزنامه نوشت، پامپئو قصد دارد در این دور از سفر به کشورهای اروپای شرقی، بر میزبان‌های خود فشار اعمال کند تا با نفوذ چین و روسیه مقابله کنند.

دولت آمریکا قصد دارد بیش از 5 هزار نیروی آمریکایی را که قرار است آلمان را ترک کنند، در کشورهای اروپای شرقی که اکثراً با روسیه مرز مشترک دارند، مستقر کند.

دولت آمریکا بعد از اعلام تصمیم برای خارج کردن ۱۲ هزار نظامی خود از کشور آلمان، با لهستان برای استقرار نظامی دائمی در این کشور به توافق رسیده است. وزارت دفاع لهستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش آمریکا با مستقر کردن هزار نظامی دیگر در این کشور، به صورت دائمی در لهستان حضور خواهد داشت.

از سوی دیگر دولت آمریکا بارها به کشورهای اروپایی درخصوص استفاده از نسل پنجم اینترنت فراهم شده توسط شرکت چینی «هوآوی» هشدار داده است.

چندی پیش دولت انگلیس تحت فشارهای کاخ سفید اعلام کرد تا چند سال دیگر تجهیزات ساخت شرکت هوآوی را از زیرساخت‌های ارتباطی این کشور حذف خواهد کرد.

به گفته یکی از مقامات اتحادیه اروپا ، پامپئو روز پنجشنبه وارد اسلوونی خواهد شد و یک مقام دیگر بروکسل نیز گفت وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه وارد ورشو پایتخت لهستان می‌شود. همچنین اتریش مقصد دیگر پامپئو در این دور از سفرها خواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس