اصلاح طلبان نمایه

افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی پس از هفت سال ایراد خسارت‌های پیاپی به زندگی مردم، رویای تکرار انتخابات خرداد ۷۶ را در سال ۱۴۰۰ می‌بینند!!

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

روزنامه زنجیره‌ای آرمان در نوشته‌ای با عنوان «تکرار ۲ خرداد، ۷۶ در ۱۴۰۰» نوشت: یکسال تا پایان دولت یازدهم و جلوس حسن روحانی بر کرسی ریاست‌جمهوری باقی مانده است، به همین دلیل، گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس‌جمهور سیزدهم از هم‌اکنون در جریان است. شاید انتخابات ۱۴۰۰ را بتوان انتخاباتی مبهم دانست. از سوی دیگر نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که بخشی از اصلاح‌طلبان ناامیدترین گروه برای نشاندن کاندیدای خود بر کرسی ریاست‌جمهوری هستند.

از سوی دیگر همگان شاهد بودند از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴ جریان اصلاحات برای معرفی کاندیدا مانعی در مقابل نداشت اما مهم آن بود که این کاندیداها هر یک به دلیلی از سوی شورای نگهبان از لیست کاندیداها حذف می‌شدند، حتی آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی با آن سبقه مدیریتی مشهود نتوانست در سال ۹۲ جواز حضور در انتخابات به‌عنوان کاندیدا را دریافت کند؛ بنابراین ساده‌انگاری است اگر تصور شود کاندیداهای جریان اصلاحات همانند سال ۷۶ می‌توانند در عرصه حضور داشته باشند.

اصلاح‌طلبان قائل به حذف و کنار رفتن از عرصه نیستند چراکه در انتخابات ۱۳۷۶ مشابه شرایط فعلی را تجربه کرده بودند، بدین شکل که تلاش زیادی صورت گرفت تا به جامعه چنین القا شود ناطق نوری گزینه اصلح و موردتایید است اما در نهایت رای مردم به نام کاندیدای رقیب او به صندوق ریخته شد. تکرار ۲ خرداد ۷۶ در سال ۱۴۰۰ مستلزم معرفی کاندیداهایی از سوی اصلاح‌طلبان است که به تایید شورای نگهبان برسد.

اصلاح‌طلبان با درک برنامه رقیب برای حذف پله‌به‌پله آنها از کرسی‌های تاثیرگذار در اصلاح کشور برنامه‌ای برای تحریم یا عدم معرفی کاندیدا برای انتخابات ۱۴۰۰ ندارند و حتی برخی از آنها تاکید دارند که برخلاف سال‌های ۹۲ و ۹۶ که از حسن روحانی به عنوان چهره اصولگرای اعتدالی حمایت کردند قصد ائتلاف با جریانی را ندارند و به‌طور مسلم کاندیداهای آنها دارای شناسنامه اصلاح‌طلبی خواهد بود.

آرزو اندیشی و روحیه درمانی این روزنامه در حالی است که اولاً طیف موسوم به چپ (که خاتمی نامزد آن بود) در سال ۷۶ خود را منتقد وضع موجود و دولت مستقر ربیعی هاشمی جا زده بود؛ هر چند که پنهانی با کارگزاران به ائتلاف رسیده بود.

اما امروز مردم کارکرد پرخسارت طیف ائتلافی مذکور در دولت و مجلس دهم را به وضوح مشاهده کرده‌اند و اتفاقاً بخش عمده‌ای از مصائبی را که بر سرشان آمده زیر سر «تکرار»های مشخص خاتمی می‌دانند.

ثانیاً طیف یاد شده در سال ۹۲ محمدرضا عارف و در سال ۹۶ جهانگیری را درون گود رقابت داشتند اما هر دو بار طبق نظرسنجی‌ها یقین کردند نامزد آنها ۸ تا ۱۰ درصد رأی بیشتر ندارد. این واقعیت در انتخابات مجلس، به واسطه بی‌اعتنایی مردم به نامزدهای اصلاح‌طلبان به ویژه در تهران کاملاً خودنمایی کرد.

با این اوصاف می‌توان گفت انتخابات ۱۴۰۰، نه شبیه انتخابات ۷۶ بلکه شبیه انتخابات ۸۴ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • بوکسور کهنه کار IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  58 71
  شاید قسمت بود که جناب رییسی و قالیباف رئیس جمهور نشوند تا قوه مقننه و قضاییه قوی و انقلابی داشته باشیم و این دو ضلع در کنار رئیس جمهور انقلابی بعد از 1400 بتوانند تحولی در زندگی مردم ایجاد نمایند
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   9 22
   البته کیهان هست و ادعا .... کسی که قانون اساسی ش از پشت کوه اومده ... انی تارک فبکم الثقلین .....
 • سید IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  64 36
  اصلاح طلبان تهوع آور معضل روز کشور!!!!!
  • FR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   4 7
   پس مجلس چه کارست . ما مجلس قانونگذار و ناظر میخوایم نه مجلس وعده و عربده !
 • جانباز IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  8 23
  ضمن تشکر قلبی از روزنامه ی وزین کیهان ، انتخابات ۱۴۰۰ مانند ۸۶ . دکتر احمدی نژاد محبوب القلوب ملت.
 • بدبختی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  13 13
  همه به فکر خودشان هستند،هیچ کس حتی از کارمند رده پایین گرفته تا آن بالا نشینها یه مشت مفت خور تقلب کار و دزد هستند اگه غیر از این است چرا این همه دزد تا الان لو رفتند
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  14 2
  داداشای مطبوعاتی وضع مردم و دریابید به انتخابات یه سال مونده باید زنده بمونیم تا رای دهیم بس کنید
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  22 4
  تمامی بدبختیهای مردم ایران از دست بهایی هاست
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   3 7
   خخخخححخخخخح مگر شما بهایی هستید مغز فندقی های بهایی
 • US ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  5 1
  خرید ویلا با 300 میلیون تومان بهترین و ارزانترین ویلاها را از ما بخواهید کافیست
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  10 6
  اصلاحات برن گم بشن ملت اگه میتونست همه را اتش میزد که اسم اصلاحات سوخته بشه ونشانی ازانها نباشد
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  11 7
  مرگ بر موسوی چی ها ،هاشمی چی ها، وخاتمی چی ها وروحانی چی ها.
 • حسن IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  7 4
  از زدن تو سر هم چیزی درست نمی شه اصلاح طلب اوصولگرا فرقی باهم ندارن دو تا شون گند زدن به افراد دلسوز نیاز داریم که بتونه اصلاح کنه مثل فتاح
 • حمید رضا IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  15 4
  خودتو خسته نکن مردم از شما بیشتر می دانند و اتفاقی که برای انتخابات مجلس افتاد با شدت خیلی بیشتری رخ می دهد مردم می دانند کی مقصر است
 • اناهیتا IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  0 0
  به شعور مردم توهین نکنید. همه میدونن که این بازی های عوام فریبانه رو برا پر کردن جیب آقازاده ها دارین ایفا میکنین ..حناتون پیش مردم رنگی نداره.. خوردن حق الناس از بیت المال نه اصلاح طلب رو میشناسه و نه اصول گرا.. خصولتی ها رو یادمون باشه که ... ما را به رسم شبانی فریفته اند.. این گرگ سال هاست که با گله آشناست..
 • اناهیتا IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  0 0
  به شعور مردم توهین نکنید. همه میدونن که این بازی های عوام فریبانه رو برا پر کردن جیب آقازاده ها دارین ایفا میکنین ..حناتون پیش مردم رنگی نداره.. خوردن حق الناس از بیت المال نه اصلاح طلب رو میشناسه و نه اصول گرا.. خصولتی ها رو یادمون باشه که ... ما را به رسم شبانی فریفته اند.. این گرگ سال هاست که با گله آشناست..
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  0 0
  تو هم خودت و دیگران را گول نزن کیهان
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  0 0
  خودتان را گول نزنید مردم نه اصولگرا و نه اصلاح طلب را نمیخواهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس