پرویز فتاح نمایه

رئیس بنیاد مستضعفان از اختصاص ۲۳۰میلیارد تومان به‌منظور تأمین ودیعه مسکن و اجاره‌بهای مددجویان و نیازمندان خبر داد.

به گزارش مشرق، پرویز فتاح در جمع خبرنگاران در خصوص کمک بنیاد مستضعفان به مددجویان و افراد نیازمند در حوزه ودیعه و اجاره مسکن،‌ اظهار کرد: گزارشاتی که از سطح جامعه دریافت کردیم بیانگر فشار روی اقشار ضعیف از نظر معیشت است و متأسفانه نرخ سرسام‌آور اجاره‌بها  نیز این فشار را مضاعف کرده است.

وی با تأکید به اینکه تأمین هزینه مبلغ رهن و اجاره‌بها از سوی سازمان‌های حمایتی مثل سازمان بهزیستی و کمیته امداد کار بسیار سختی است، افزود: هفته گذشته از مسئولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای بررسی این موضوع دعوت کردم، مسئولان این دو سازمان ضمن ارائه آمار،‌ به‌صورت کتبی اعلام کردند افراد تحت پوشش آنها از نظر تأمین اجاره و ودیعه مسکن شرایط سختی دارند. ما نیز در بنیاد مستضعفان این موضوع را بررسی کردیم و با اذن هیئت امنا، تصمیم گرفتیم در این بحث و در حوزه معیشتی کمک کنیم.

بیشتر بخوانید:

رئیس بنیاد مستضعفین ادامه داد: هم در موضوع ودیعه مسکن و هم برای اجاره افراد تحت پوشش و نیازمندان از طریق این دو سازمان حمایتی، از سوی بنیاد امروز این کمک‌ها اجرایی می‌شود. بنیاد مستضعفان برای ودیعه مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد 150 میلیارد تومان پرداخت کرد و از طریق سازمان بهزیستی و کمیته امداد به‌صورت ودیعه و بدون کارمزد و سریع در اختیار این خانواده‌ها و نیازمندان قرار می‌گیرد. این کمک‌ها در شهر و روستا صورت می‌گیرد.

فتاح با اعلام اینکه امروز به‌منظور موضوع اجارات نیز بنیاد مستضعفان مجموعاً 80 میلیارد تومان بلاعوض و به‌صورت نقد اختصاص و کارسازی می‌کند، تصریح کرد: این مبلغ به حساب دو سازمان حمایتی واریز شده تا بتوانند برای اجارات اقشار ضعیف هم کمک کنند. سازوکار نحوه انجام این کمک در موضوع ودیعه و اجاره با دو سازمان حمایتی یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی است. بنیاد مستضعفان این پول را در صندوق قرض‌الحسنه قرار داده است و کمیته امداد و سازمان بهزیستی هم نظرشان همین بود. این مبلغ آنجا واریز می‌شود و طبق دستورالعملی که آنها تهیه کرده‌اند، از امروز یا فردا این کمک‌ها به اقشار نیازمند قابل واگذاری و انجام است.

وی در ادامه افزود: در خصوص پرداخت اجاره‌بها ابتدا بحث فقط مددجویان تحت پوشش مطرح بود اما در توافقنامه‌ای که با این دو سازمان حمایتی صورت گرفت قرار شد که این مبلغ برای افراد خارج از پوشش و دیگر نیازمندان نیز اختصاص یابد. توافق ما با صندوق قرضه‌الحسنه به این صورت است که بنیاد مستضعفان هر مقدار ودیعه در این صندوق قرار بدهد، 50 درصد نیز آنها اضافه کنند یعنی اگر ما 150 میلیارد تومان در این صندوق ببریم آنها نیز 75 میلیارد بدون کارمزد اختصاص دهند.

فتاح گفت: برای پرداخت این مبلغ به نیازمندان از سوی دو سازمان حمایتی اولویت‌بندی‌ها مشخص شده و لیستشان نیز آماده شده است، طی نامه‌ای که به بنیاد داشتند سازوکار آماده است و از امروز کارشان را شروع می‌کنند.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره اینکه آیا این اولین بار است که بنیاد در این خصوص به افراد نیازمند کمک می‌کند گفت: بنیاد از اول بحران کرونا وارد مدار کمک شده است و با این کمک 230میلیاردی که امروز به کمیته امداد و سازمان بهزیستی می‌شود مجموع کمک‌هایمان در کرونا به این دو سازمان 570 میلیارد تومان به‌صورت نقد است. تا الآن حدود 1380 میلیارد تومان نقد پرداخت کردیم که بیش از یک‌سوم از طریق این دو سازمان حمایتی بوده است. البته روند کمک‌های ما بنا به تشخیصی که می‌دهیم و یا مراجعاتی  که به ما می‌شود، ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به‌خصوص در حوزه مسکن گفت: این موضوع طی دو ماه اخیر شدّت و حدّت پیدا کرده و مراجعات بیشتر شده  است. کمک بنیاد در حوزه اجاره‌بها و ودیعه مسکن برای اولین بار است اما همان‌طور که قبلاً اعلام کردیم از اول بروز کرونا کنار دولت و مسئولان نظام و مردم عزیز بودیم و با همه ظرفیت این اطمینان را می‌دهیم که ما، بنیاد مستضعفان، در پساکرونا و در این شرایط سخت اقتصادی که به‌تبع کرونا به بعضی از اقشار تحمیل می‌شود کنار مردم عزیز و دولت خواهیم بود.

فتاح در خصوص میزان مبلغ اختصاص‌یافته به دو سازمان حمایتی گفت: از مبلغ 150 میلیارد تومان به‌نسبت جمعیت 100 میلیارد برای کمیته امداد و 50 میلیارد برای سازمان بهزیستی است. مجموعه ودیعه 150 میلیارد تومان است که با هم‌افزایی در صندوق قرض‌الحسنه  225 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: برای اختصاص این مبلغ به نیازمندان حدی مشخص نکردیم اما دو سازمان حمایتی، حدود 20 تا 30 میلیون برای هر خانواده در نظر گرفته‌اند.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره همکاری بنیاد با وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مسکن نیازمندان گفت: بنده در این زمینه صحبتی با وزیر راه و شهرسازی داشتم. خود ما پیشنهاد کردیم که می‌توانیم در آوردن زمین یا بقیه اقدامات برای اقشار ضعیف کمک کنیم، مثل کاری که الآن می‌کنیم. بالاخره دولت هم برای مسکن و اجارات طرح‌هایی دارد و کمک‌های ما تنه نمی‌زند و موازی‌کاری نیست بلکه مکمل آن است، بالاخره سازمان بهزیستی بخشی از دولت است و با آنها هماهنگ کردیم. با وزیر راه و شهرسازی هم صحبت شده اگر طرحشان دقیق باشد، بنیاد با افتخار می‌تواند در زمینه‌های مختلف برای تأمین و یا احداث مسکن برای اقشار مستضعف کمک کند.

فتاح در پاسخ به سؤالی در این خصوص که کدام‌یکی از زمین‌های بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن نیازمندان استفاده می‌شود، گفت: بعضی از زمین‌های ما در جایی واقع است که اصلاً صلاح نیست در این خصوص استفاده شود اما برای کمک در این موضوع علاقه‌مند هستیم و می‌خواهیم بخشی از موضوع باشیم. ما در بنیاد علوی بنیاد، برای اقشار ضعیف و مستضعف موضوع مسکن آنها را تأمین می‌کنیم. ماه قبل با وزیر رفاه و رئیس سازمان بهزیستی توافق امضا کردیم و ما تمام مسکن خانواده‌های دومعلول به بالا را احداث می‌کنیم و آنجا تعهد دادیم الآن هم در حال اقدام است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  12 4
  به یقین یکی از افراد اهل بهشت آقای فتاح است . خداوند حافظ ایشان باشد ان شاءالله
 • مجید IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  1 3
  غیراون 5درصدی که قالیباف گفت به حول وقوه الهی ما نودوپنج درصد داریم لیاقت تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی قرارگرفتنو پیدامیکنیم.امیدوارم ریشه خائنین به انقلاب وملت واسلام ازصدرتاذیل خشک بشه
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 3
  خدا خیرت بده کاش واقعا بریزن برامون بخدا سخته
 • مهدی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 1
  اگه بنیاد اینکاررا نکنه پس اسمش را باید عوض کرد . این جزء وظایف ذاتی بنیاده که به قشر مستضعف کمک کنه
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 2
  یعنی کسانی که تحت پوشش کمیته وبهزیستی هستن این وام رو میگیرن بقیه چه جوری باید این وام رو بگیرن شرایطش چیه به کجا باید مراجعه کنیم
 • ابوالفضل IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 0
  حالا چطوری میخوان پس بگیرن مهمه وقتی درامدی نیست چطوری وام بگیریم اگر بلاعوض باشه خوبه وگرنه چه فایده داره حتما چند تا ضامن هم میخواد
 • ناشناس IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام مسولین محترج من تحت پوشش جایی نیستم کل پول پیش من 8میلیون ماهی 500تومن اجاره میدم صاحبخونم خونش وفروخته باید بلندبشم به من بگیدبه من یه زن با این پول کجاخونه میدن فکربرایماهم بکنیدالان من به کی وکجامراجعه کنم باحقوق ودرامدکم بخداپاهام امروزتاول زده بسکه دنبال خونه بودم
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  یعنی فقط به کسایی که تحت پوشش هستن میدن،بقیه چی که از نظر مالی وضع خوبی ندارن تو شرایط بدی هستن،خواهش میکنم یکم مردم کم درآمدو دریابین،یعنی ما هیچ کجای این دنیا نیستیم...خواهش دارم اگه واقعا میخواین کمک کنینن ،اقشار کم درآمدو گارگرو بچه دار روهم آدم حساب کنین،به خدا ما مستاجرا رو درک کنین،من هرروز دارم حرص میخورم چطور خونه پیدا کنیم با این گرونی وبی پولی
 • ناشناس IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  سلام صدبارنوشتم اما کوگوش شنوا بابابخدابه پیروپیغمبرپول پبش ندارم من بایدکجابرم به کی بگم
 • عذرا میرزاوند IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  چرا دولت زمین رایگان در اختیار معلولین قرار نمی دهد ؟ معلولین توانایی خرید زمین را ندارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس