کد خبر 1087174
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
اصلاح طلبان

عضو مرکزیت مجمع روحانیون می‌گوید: می‌توان هم نظام را کارآمدتر کرد و هم منافع مردم را تامین کرد.

به گزارش مشرق، کیهان در ویژه های خود نوشت:

مجید انصاری که سابقه معاونت پارلمانی و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را در دولت روحانی دارد، نامزد انتخابات مجلس یازدهم هم بود اما نتوانست بیش از ۶۹ هزار رای در تهران کسب کند و از راهیابی به مجلس بازماند.

وی در گفت‌وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: تحلیل انتخابات اسفند ۹۸ فرصت و مجال بیشتری می‌طلبد. با این حال باید دید آیا تعبیر شکست برای اصلاح‌طلبان، تعبیر رسایی هست یا نیست؟ زمانی می‌شود گفت یک جریان سیاسی از رقیب انتخاباتی شکست خورده که همه شرایط برای هر دو طرف برابر بوده و میزان مشارکت یک حد نصاب قابل قبول مانند گذشته، داشته باشد. در ادوار قبل، گاهی اقبال به اصلاح‌طلبان خیلی خوب بوده، مثل دور سوم مجلس که البته آن زمان عنوان اصلاح‌طلب وجود نداشت. اکثریت آن مجلس در دست جریان خط امام یا به تعبیر امروزی، اصلاح‌طلبان قرار داشت. در دوره‌ای هم به عکس شد؛ مانند مجلس چهارم. در مجلس ششم باز هم ورق به نفع اصلاحات برگشت. پس از پایان آن مجلس، شرایط به‌طور کلی تغییر کرد. به گونه‌ای که ما هیچگاه از مجلس ششم به بعد در شرایط برابری از حیث تأیید صلاحیت یا در اختیار داشتن رسانه و امکانات نبودیم.

با وجود همه این مسائل، در دوره یازدهم مجلس عوامل دیگری هم مؤثر بود. از جمله این عوامل، ارزیابی‌ای بود که مردم از موفقیت دولت داشتند. من نمی‌خواهم در اینجا عملکرد دولت را ارزیابی کنم. باید خود دولتمردان گزارشی را از آنچه تحویل گرفته و تحویل داده‌اند ارائه کنند.

البته  نمی‌توان گفت که همه ماجرا به همین یک علت ختم می‌شود. از سوی دیگر دولت آقای روحانی به‌خصوص در دوره دوم با فشارهای زیاد خارجی و داخلی همراه بود. از یکسو تحریم‌ها و از سوی دیگر اتفاقاتی همچون سیل و زلزله و... در عملکرد آن تأثیرگذاشته و چه بسا مانع از آن شده که دولت بتواند برنامه‌های خود را کامل و اجرایی کند. انصاری همچنین گفته است: ما می‌گوییم امور کشور برای رفع نارسایی‌ها باید اصلاح شود. در حوزه اقتصاد، فرهنگ، معیشت مردم و روابط خارجی بالاخره باید واقعیت‌ها را دید و از آن فرار نکرد. ما در همه عرصه‌ها ظرفیت خیلی بهتری داشتیم و همچنان می‌توانیم داشته باشیم. حرف اصلاحات هم این است که حکمرانی باید اصلاح شود. ما معتقد هستیم عواملی که کشور را به این وضعیت رسانده عجیب و غریب و مخفی نیست و می‌شود نشانه‌های آن را در رفتار و عملکرد برخی نهادها، مداخلات دستگاه‌ها در کار یکدیگر، برخی موازی کاری‌های نادرست، تخریب و تضعیف نهادهای مدنی و احزاب، بروکراسی ناکارآمد و... دید. ما اصلاح‌طلبان می‌گوییم می‌شود این موانع را بر طرف کرد و به شیوه بهتری برای اداره کشور رسید که هم نظام کارآمدتر شود و هم منافع مردم بهتر و بیشتر تأمین شود. جریانی که چنین ادعایی داشته باشد هیچ وقت نمی‌میرد.

این سخنان در حالی است که ائتلاف مدعی اصلاحات و اعتدال در دولت و مجلس، کارنامه‌ای به شدت مردود چه در زمینه تامین معیشت مردم و چه صیانت از دستاوردهای کشور داشت و بازتاب آن در ۶۹ هزار رای آقای انصاری بازتاب دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • CH ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  0 0
  شما باید با دلیل و منطق مواضع اصلاح طلبان را نقد کنید اما این منطق کاملا غلط است که هر کس رای آورد حق بوده و هر کس رای نیاورد باطل. این حرف یاوه را خود اصلاح طلبان اختراع کردند چرا آن را تکرار می کنید؟ خدا می گوید یک دنیا کافر بود و فقط یک ابراهیم علیه السلام مسلمان بود و تبر به دست گرفت و بتها را شکست. و یا تاریخ می گوید یک دنیا می گفت خورشید دور زمین می گردد اما حق با گالیله بود. اساسا اکثریت نه تنها ملاک نیست که خدا می گوید اگر از رای اکثریت پیروی کنی تو را از راه خدا گمراه خواهند کرد. سوره انعام آیه 116
 • عبدالله مومن IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  0 0
  همه سقوط افسادطلبان بخاطر رفاع این جماعت از ادعای آن کسی ست که مدعی بود. اونچنون رونق اقتصادی ای ایجاد کنم که ایران بهشت شود !!! چخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • محمد IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  1 0
  دوستانتان که از رانت شورای نگهبان برخوردار بودند چقدر رای آوردند. بنظرم در تهران ۲۲درصد در سایر کلانشهرهاسی دودرصد چون مردم به صحنه نیامدند اگه می آمدند نمایندگان فعلی صدسال دیگر رای نمی آوردند.
 • صحبت IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  آرای ما اصلاح طلبان به رای مردم بستگی دارد چون ما مشروعیتمون را از آرای مردم می گیریم و مثل شما از حاکمیت نمی گیریم و بدنبال حذف رقیب از طریق نظارت استصوابی نیستیم بهتر است شما بجای ناراحتی برای اصلاح طلبان شرمندگی از مردم بخاطر ۲۰درصد نماینده مردم بودن باشید البته شما اینقدر پر رو هستید که به مردم نه نگاه و نه توجه بکنید چون براتون مهم نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس