کد خبر 1082819
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
طباطبایی: کی‌روش بر ما مدیریت کرد نه ما بر او/ ویلموتس محصول نگاه غلط فدراسیون فوتبال است

هادی طباطبایی، پیشکسوت سابق فوتبال کشورمان با نقد نگاه مدیریتی حاکم بر فدراسیون فوتبال، ویلموتس را حاصل نگاه غلط همین مدیریت دانست.

به گزارش مشرق، هادی طباطبایی درباره جنجال‌های این روزهای فوتبال ایران و قرارداد مارک ویلموتس و اینکه آیا انتخاب او برای سرمربیگری تیم ملی درست است یا نه، اظهار داشت: قاعدتاً نتیجه کار نشان می‌دهد که انتخاب ویلموتس درست نبوده است‌، چون فدراسیون فوتبال پیش‌بینی درستی در این خصوص نداشت.

وی افزود: فدراسیون فوتبال هیچ فلسفه‌ای برای انتخاب سرمربی تیم ملی نداشت و فقط دنبال اسامی رفت. تفکری که با فوتبال ما همخوانی داشته باشد یا نزدیک به تفکر کارلوس کی‌روش باشد، پشت انتخاب ویلموتس نبود، بلکه فدراسیون فقط دنبال پر کردن یک جای خالی با این بزرگ بود. همیشه در فوتبال ما همین‌طور بوده و در باشگاه‌ها و فدراسیون همین سبک برای انتخاب مربی وجود داشته است.

بیشتر بخوانید:

هاشمی‌طبا: فشارهای جانبی در انتخاب مربی خارجی باعث ذلت کشور می‌شود/ شایسته‌گزینی در کشور ما فراموش شده است

مربی سابق تیم فوتبال امید کشورمان با اشاره به صحبت‌های مهدی تاج در برنامه فوتبال برتر، خاطرنشان کرد: نگاه غلطی بر مدیریت فوتبال ما حاکم است. مهدی تاج در صحبت‌های چند شب پیش خودش گفت، ما حدود 11 میلیون دلار برای کی‌روش هزینه کردیم و 21 میلیون دلار درآمدزایی داشتیم. حالا سؤال این است که آیا کی‌روش خودش سانتر کرده، ضربه سر زده، پاس داده، شوت کرده و درون دروازه ایستاده است؟ پس نقش بقیه از جمله بازیکنان و سایر نفرات تیم چیست؟ این درست که سرمربی نقش زیادی دارد و سکان هدایت تیم را در دست می‌گیرد، اما فوتبال یک پکیج کامل است. وقتی هم سکان هدایت را به دست فرد اشتباهی مثل ویلموتس می‌افتد، باز همین است و فوتبال را باید یک پکیج ببینیم.

طباطبایی در واکنش به این مسئله که تاج در حالی مدعی درآمد 21 میلیون دلاری فدراسیون فوتبال شده است که پولی از این درآمد در حساب فدراسیون فوتبال نیست، گفت: من هم شنیده‌ام که هیچ پولی باقی نمانده است، اما اینکه آن را چگونه و برای چه اشخاصی هزینه کرده‌اند را نمی‌دانم و این موضوع هم بحث دیگری را می‌طلبد. همه این مسائل به این برمی‌گردد که مدیریت از رأس درست باشد و اگر این اتفاق رخ دهد، شاهد بسیاری از این مسائل نخواهیم بود. در همه جا اشتباه رخ می‌دهد، فوتبال آلمان هم شاید نتیجه نگیرد و اشتباه کند، اما آنها یک بار اشتباه می‌کنند و به اشتباه خود پی می‌برند، اما برای ما همیشه اشتباه است. شما نگاه کنید که فدراسیون پنج ستاره در مدت کمتر از دو سال به چه روزی افتاد. فوتبال همیشه فراز و نشیب دارد، اما برای ما همیشه نشیب است.

وی با اشاره به شکل مدیریت فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: این روزهای فوتبال ایران ضعف مدیریت فدراسیون بوده است. در مقطع زمانی کارلوس کی‌روش، او بر فوتبال ما مدیریت کرد و ما مدیریتی روی کی‌روش نداشتیم. به همین دلیل رفتن او تبعات زیادی به دنبال داشت و میان این مربی با وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و نفرات دیگری تنش ایجاد شد. هواداران هم به دلیل حساسیتی که داشتند، نتوانستند این فضا را تحمل کنند. همانطور که گفتم فدراسیون فوتبال فقط دنبال پر کردن یک جای خالی بود و یک سری محدودیت‌ها ایجاد کرد که حاشیه‌ها را مدیریت کند، در حالی که با فوتبال می‌توانستیم حاشیه را مدیریت کنیم. حاصل این مدیریت و نگاه غلط هم انتخاب ویلموتس بود.

پیشکسوت فوتبال کشورمان در واکنش به اینکه آیا این حواشی نتیجه رفتارهای کی‌روش نبوده است، گفت: کی‌روش مصاحبه‌های تنش‌زای زیادی انجام می‌داد، اما از نظر فنی خوب بود. مقصر مصاحبه‌های او هم فدراسیون فوتبال بود که مدیریتی روی او نداشت. فدراسیون هم در انتخاب مربی، به جای پکیج دیدن فوتبال، فقط دنبال این بود که مشکلات و حواشی زمان کی‌روش تکرار نشود و فوتبال یادشان رفت. فقط دنبال این بودند یک مربی آرام بیاورند و سکوت کند که او هم با سکوت شکایت کرد تا پولش را بگیرد. اینکه ویلموتس اعتراض نمی‌کرد، دلیلی بر این نبود که پول او پرداخت نشود. اگر می‌دانستند قانونی وجود دارد که اگر پول ندهند، قرارداد فسخ می‌شود، چرا همان اول پول او را ندادند؟ چرا گذاشتند قرارداد فسخ شود و سپس پول او را جور کردند؟ اگر واقعاً مدیریتی در فوتبال بود، این اتفاقات رخ نمی‌داد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس