اعتراضات آمریکا 010

در حالی که تصور می‌شد، اعتراض‌ها در آمریکا رو به افول گذاشته، خبر رسید ساختمان شهرداری سیاتل توسط طرفداران جنبش«جان سیاهان اهمیت دارد» تسخیر و مجسمه «کریستف کلمب» کاشف آمریکا به آتش کشیده شد.

به گزارش مشرق، نفس آمریکا این روزها به شماره افتاده است. ۱۱۴ هزار نفر در این کشور به خاطر کرونا فوت کرده‌اند و نظام بهداشتی این کشور پر مدعا، به سمت فروپاشی می‌رود. اقتصاد آمریکا رسما وارد رکود شده و به نوشته بی‌بی سی دیگر «کسی نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند». دفتر ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا در این باره گفته، «بزرگیِ بی‌سابقه کاهش اشتغال و تولید و تاثیر گسترده آن بر کل اقتصاد، استفاده از عنوان رکود را ضروری می‌کند».

بیشتر بخوانید:

تصاویری از تظاهرات در پنجاه ایالت آمریکا

کار آمریکا چگونه به این‌جا رسید؟

حمایت ترامپ از خشونت پلیس آمریکا علیه سالمند ۷۵ ساله

افزایش قتل

 آمار قتل و آدمشکی نیز در این کشور به دنبال حوادث اخیر به شدت بالا رفته طوری که بر اساس گزارش پلیس لس آنجلس، تنها در این شهر قتل و آدمکشی نسبت به هفته گذشته ۲۵۰ درصد رشد داشته است. اعتراضات به وحشیگری پلیس آمریکا در شهرهای کوچک و بزرگ آمریکا نیز همچنان ادامه دارد. روز سه شنبه هزاران نفر در تگزاس به تابوت «جورج فلوید» ادای احترام کردند و یاد وی را گرامی داشتند. در شهر سیاتل نیز معترضان به نژادپرستی شهرداری این شهر را به تسخیر خود درآوردند و خواستار استعفای شهردار از سمت خود شدند. دیروز همچنین یک گروه از معترضان جنبش«جان سیاه‌پوستان مهم است»، از پلیس سیاتل به دلیل ادامه تکنیک‌های خشونت‌آمیزی که برای در هم شکستن اعتراضات مسالمت‌آمیز در روزهای گذشته به کار گرفته، شکایت کرد.

همکاری با اسرائیل ممنوع

شورای شهر دورهام در ایالت کارولینای شمالی آمریکا نیز تمرین نیروهای پلیس این شهر با ارتش رژیم صهیونیستی را ممنوع اعلام کرد. این تصمیم پس از درخواست‌های فعالان مدنی این شهر صورت می‌گیرد.

 در بیانیه شورای شهر دورهام آمده: «نیروهای ارتش اسرائیل تاریخ طولانی از خشونت و صدمه به مردم فلسطین و یهودیان رنگین‌پوست داشته و اصرار به استفاده از روش‌های کشتن خارج از صلاحیت دادگاه‌ها، نیروی بیش از حد و سرکوب عدالت اجتماعی دارد». دورهام اولین شهری است که آموزش نیروهای رژیم صهیونیستی را موجب انتقال خشونت به نیروهای پلیس آمریکا می‌داند.

کریستف کلمب نماد نسل کشی

 از آمریکا همچنین خبر می‌رسد در ادامه جنبش تازه شکل گرفته حمله به نمادهای برده داری، معترضان در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا روز سه‌شنبه، یک مجسمه از کریستف کلمب، کاشف قاره آمریکا، را از جا کنده، آن را به آتش کشیده و سپس به آب‌انداختند. معترضان پس از تخریب این مجسمه، بر پایه‌های آن نوشتند کریستف کلمب «نماد نسل‌کشی» است. برخی گروه‌های هوادار حقوق بومیان آمریکا از سال‌ها پیش برای تغییر «روز کریستف کلمب» به «روز مردمان بومی» در تقویم آمریکا تلاش کرده‌اند. به گفته آنان فعالیت‌های اکتشافی کریستف کلمب «آغازگر سده‌ها نسل‌کشی علیه جمعیت بومی قاره آمریکا» بوده است. همزمان فرماندار ایالت ویرجینیا اعلام کرد قصد دارد مجسمه‌های یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در دوران جنگ داخلی این کشور که موافق برده داری بود برچیده شود. در روزهای اخیر شماری از معترضان نیز در شهر بریستول انگلیس، مجسمه ادوارد کالستون، تاجر قرن هفدهمی برده را از سکوی خود در این شهر کنده و به رودخانه‌انداختند. این تندیس به مدت ۱۲۵ سال در خیابانی در بریستول قرار داشت.

درخواست برای نشست فوری شورای امنیت

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا نیز در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار نشستی فوری این شورا برای بررسی خشونت پلیس و سرکوب معترضان در آمریکاشده است. پایگاه خبری «هیل» در این زمینه نوشته «جمیل داکار» مدیر برنامه حقوق بشر این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: وقت آن رسیده آمریکا با همان نظارت و قضاوتی که سریعاً در قبال سایر کشورها اعمال می‌کند، روبه‌رو شود.«رولاندو گومز»، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل گفت که نامه مذکور به دست این نهاد رسیده اما نشست ویژه تنها در صورتی برگزار خواهد شد که یک سوم ۴۷ عضو کمیته حقوق بشر سازمان ملل خواستار آن شوند. او در ایمیلی نوشت تاکنون هیچ درخواست رسمی از سوی اعضا به دست ما نرسیده، اما احتمال دارد این مسئله در ادامه جلسات شورای امنیت که از هفته آینده (۲۶ خرداد) از سر گرفته خواهد شد، مطرح شود.

رخنه نژادپرستی در همه جای آمریکا

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در ادامه ماهیگیری خود از اعتراضات اخیر اذعان کرد که نژادپرستی نه فقط در بخش اجرای قانون بلکه به طور سیستماتیک در همه جای کشور وجود دارد. بایدن در مصاحبه با شبکه «سی بی‌اس» در پاسخ به این سؤال که «آیا در آمریکا نژادپرستی سیستماتیک وجود دارد» گفت: «قطعا بله، نه تنها در اجرای قانون نژادپرستی وجود دارد بلکه فراتر از آن در خانه و در آموزش هم هست. هرجایی که فکر می‌کنیم وجود دارد. نژادپرستی در آمریکا واقعی و جدی است».

خشم ترامپ از نافرمانی وزیر دفاع

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز گزارش داده مخالفت «مارک اسپر» وزیر دفاع با پیشنهاد ترامپ برای استفاده از نیروهای ارتش به منظور سرکوب معترضان، به حدی رئیس‌جمهور آمریکا را خشمگین کرده بود که قصد داشته وزیر دفاعش را عزل کند. رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرده بود اگر هر شهر یا ایالتی در آرام کردن اعتراضات موفق عمل نکند، او ارتش آمریکا را فوراً وارد عمل خواهد کرد. وی تهدید کرده بود قانون شورش را به کار خواهد گرفت. مخالفت اسپر در کنفرانس مطبوعاتی پنتاگون با پیشنهاد استفاده از قانون شورش و استقرار نیروهای ارتش در شهرهای آمریکا برای مقابله با ناآرامی‌ها، کاخ سفید را متعجب کرد و باعث شد اسپر و ترامپ از هم فاصله بگیرند. به گزارش «وال استریت ژورنال» ترامپ با چند تن از مشاورانش برای پرسیدن نظر آنها درباره مخالفت اسپر صحبت کرده و قصد داشته وی را عزل کند.

قتلی دیگر

همزمان با اعتراضات علیه نژادپرستی، دادستان کل ایالت «نیو جرسی» نیز فیلمی از قتل یک جوان سیاه‌پوست توسط نیروی پلیس در پی ارتکاب جرائم رانندگی منتشر کرد. به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «ان‌بی‌سی نیوز»،  این فیلم که دوربین داشبورد خودروی پلیس آن را ضبط کرده نشان می‌دهد خودروی یک شهروند سیاه‌پوست ۲۸ ساله به نام «مائوریس گوردون» توسط یکی از مأموران پلیس ایالتی به نام «رندال وتزل» متوقف شده است. در این ویدئو که روز دوشنبه منتشر شده «وتزل» از «گوردون» می‌خواهد خودروی خود را به شانه جاده منتقل کند اما گوردون می‌گوید خودرو خاموش شده و نمی‌تواند آن را جابه‌جا کند. گوردون در پاسخ به این سؤال که به کجا می‌رود پاسخ می‌دهد قرار است به یک مرکز خرید و فروش خودرو برود. سپس وتزل او را روی صندلی خودروی پلیس می‌نشاند و دقایقی بعد بازگشته و از او می‌خواهد ماسک به صورت بزند اما گوردون دوباره تلاش می‌کند خود را به صندلی راننده خودرو پلیس برساند. در نهایت وتزل ۶ گلوله به گوردون شلیک کرده و سپس به جسد او دستبند می‌زند!

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 10
 • تنبل IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  1 3
  در این ایالات ظاهرا متحده آمریکا ، حکومت ناچاره خیلی دست به عصا با این تظاهرات و تظاهر کننده گانش مدارا کنه . چرا ؟؟ اولا واسه اینکه زیرا . دلیل دوم اینکه دو برابر جمعیت این کشور اسلحه دست مردم هست . تصور کنید چه شیر تو شیری میشه اگر قضیه را نظامی اش کنند که از نوع پاکتی مدت دار خواهد بود .
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   2 6
   اسلحه بدون فشنگ ارزشی ندارد . شما اگر بروید خرید کنید ، به شما فشنگ جنگی نمی دهند . نمایشی است . فقط کلکسیون اسلحه جمع می کنید بدون فشنگ جنگی . حق تیراندازی فقط در باشگاههای مخصوص دارید که فشنگ به شما میدهند تا سرحال شوید .
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   10 0
   خالی نبند، اصلأ هم اینطور نیست! فشنگ جنگی بهتون میدن و حتی میتونین جهت دفاع از خود و یا حریم خونتون ازش استفاده کنین و حتی کسی رو در حین دفاع بدون اینکه مجازات بشین بکشین. سرچ کنین : Stand your ground law
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  6 25
  بزودی انهدام گور کوروش حقیر ، نوکر یهود و حمله کننده به بین النهرین پایتخت حکومت جهانی .
  • ایرانی IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   21 0
   کوروش کبیر . شاه شاهان و افتخار ایران. این چه ادبیات ا ب ل ها ن ه ای هست که به کار میبری آدم دون پایه و بی سواد. میلیونها امثال تو فدای اسم کوروش.
  • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   17 1
   چی میگی دادا چه ربطی به کوروش داره. کوروش تمام برده ها را آزاد میکرد فرقی بین یهود و غیر یهود نداشت
  • پاپک آذری iran IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   9 1
   انشاالله باید مجسمه چنگول خان مغول رو هم از مغولستان پایین بکشیم ! پانمغولیسیم باز حماسه آفرید!
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
   1 0
   حق داری چون ایرانی نیستی ولی ارزوتون به گور میبرین تازه اول راهه . به زودی وسط اسراعیل هم پرجم ایران میبریم بالا اگه لازم شد چندتا سنگ از پاسارگاد هم میاریم تا دورش بچرخین دعا کنین تا رحمتون کنیم
  • Sam IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
   1 0
   اینقدر تو ا ح م ق ی که حیفه باهات دهن به دهن شد. جات زیر چکمه‌س فقط
  • داود IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
   1 0
   بروبمیر
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  11 2
  ببخشید، این کریم پوس کلفت کی بوده مجسمه ا‌ش رو انداختن تو آب!؟؟؟!
 • حسين DE ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  4 0
  مجسمه آزادى را نابود كنيد ،كريستف كلمپ فقط يك دريانورد مكتشف بوده .
 • فرید IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  1 4
  اینا بیشتر شبیه آشوبگر هستن تا معترض
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  3 0
  حکومت که توسط صهیونیستها اداره بشه به شهروندان خودش هم تروریست میگه
 • DE ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  معترضان آمریکایی مجسمه گریس تف قلمبه را به آب انداختند.خخخ احمق های درجه یک کاخ سفید چه خر کیف بودند وفتی داعش آنها داشت آثار باستانی و نمادهای مذهبی سوریه وعراق را نابود میکرد. همین کار را رژیم صهیونی آل سقوط پدر روحانی داعش با آثار اسلامی نمود که انشالله پس از در هم ریختن این رژیم بدست مردمانش و تشکیل حکومت اسلامی تمام آثار اسلامی بایستی از نو بازسازی شوند.
 • ناشناس IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  0 1
  میگم اینا دیگه خیلی عوضی هستن که بناه تاریخی کشورشونم نابود میکنن
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  0 1
  امریکا بد است. ایران خوب است. والسلام
 • خلیج پارس iran IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  وقتی کريستف کلمب آمریکا را کشف کرد همان موقع 90 میلیون نفر که برابر بود با یک سوم جمعیت جهان آن روز در آن قاره ساکن بودند ! تاریخ و سیاست ایالات متحده آمریکا سراسر جنایت و قتل عام و دروغ و تناقض ! روزگارانی مردمان بومی این قاره رو قتل عام و نسل کشی ‌کردند، حال سیاه پوستان ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس