وقتی تاج دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد/ رسوایی به وقت نیمه‌ شب!

وقتی واقعیت‌ها مشخص می‌شوند، نقاب از چهره آنهایی که آن را کتمان می‌کردند برداشته می‌شود، درست مثل اتفاقی که از سوی رئیس پیشین فدراسیون فوتبال رقم خورد.

به گزارش مشرق، رونمایی از واقعیت‌هایی که پشت پرده مانده‌اند، شاید به کمی زمان نیاز داشته باشد، اما بالاخره نمایان می‌شوند. درست مانند واقعیت‌هایی که در خصوص فدراسیون فوتبال و کارلوس کی‌روش بود و حالا خودشان با زبان خودشان یکدیگر را رسوا می‌کنند.

مهدی تاج، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در گفت‌وگوی شب گذشته خود با برنامه فوتبال برتر بخشی از واقعیت‌ها را به زبان آورد که در قسمتی از این مصاحبه به پاداش تعلق گرفته به کارلوس کی‌روش اشاره کرد و درباره اینکه چرا برخلاف قرارداد به جای ۱۰ درصد پاداش صعود به جام جهانی ۲۰ درصد پاداش برای او واریز شده است، گفت: "پاداش کی‌روش ۱۰ درصد بود، اما توافق کردیم و هیئت رئیسه هم موافقت کرد به او ۲۰ درصد پاداش بدهیم. ما به جام جهانی رفتیم و این ارزشش را داشت."

حالا باید به تشریح ماجراهایی که در این خصوص رخ داد، برگردیم. پس از افشای اسناد مالی فیفا در ارتباط با پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۸، با بررسی این اسناد به پرداخت پاداش اضافه به کارلوس کی‌روش اشاره کردیم. پاداشی که قرار بود ۱۰ درصد باشد و اسناد فیفا نشان می‌داد که رقم پرداختی ۲۰ درصد است. این گزارش که با تیتر "فیفا دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد/ یک‌چهارم پاداش جام‌ جهانی در جیب کارلوس و رفقا به‌خلاف قرارداد" در تاریخ ۲۵ فروردین ۹۹ منتشر شد، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت که در ادامه به بخشی از آنها می‌پردازیم.

علی کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال هنگام امضای قرارداد با کارلوس کی‌روش و نایب رئیس فدراسیون هنگام پرداخت این پاداش به سرمربی سابق تیم ملی، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از واریز ۲۰ درصد به حساب کی‌روش اظهار بی اطلاعی و تاکید کرد پاداش او همان ۱۰ درصد بوده است. با این حال علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با تسنیم تاکید داشت که مازاد پول واریزی به حساب کی‌روش به عنوان پاداش، حقوق عقب افتاده او بوده و اپراتور فیفا اشتباه کرده است.

سایت فدراسیون فوتبال در این باره نوشت: "علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در خصوص پاداش کارلوس کی‌روش گفت: عدم اطلاع کافی و بیان مطالب غیر موجه در نشر خبر پاداش کارلوس کی‌روش، سبب شد نخستین بار مدارک مثبت مالی مربوطه از طریق وب سایت رسمی فدراسیون فوتبال منتشر شود. وی خاطرنشان کرد: طی نامه مورخ ۲۶ آگوست ۲۰۱۸ درخواست پرداخت مبلغ ۸۰۰ هزار دلار (بابت پاداش صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ – روسیه براساس قرارداد منعقد شده و با تاخیر پرداخت یکساله) به همراه دو قسط آخر حق الزحمه کی روش به مبلغ ۷۰۰ هزار یورو ( با تاخیر پرداخت ۶ ماهه) که مجموع آن با تبدیل مبلغ یورو به دلار جمع به مبلغ یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلار که از سوی فیفا از حساب فی مابین کسر و به حساب کارلوس کی‌روش واریز شده است."

در این میان اما تندترین واکنش را کارلوس کی‌روش داشت. مربی پرتغالی در واکنش به این گزارش در صفحه اینستاگرام خود به فارسی نوشت: "همه می‌دانند چه افرادی همیشه پشت آن خبرگزاری خاص بوده‌اند، طبق معمول، آنها فقط به‌عنوان انگشت‌های آلوده و به‌نمایندگی از چهره‌های کثیف شناخته‌شده همیشگی عمل می‌کنند، همان روش‌های کثیف، همان اقدامات آلوده، همان رفتارهای کثیف."

سرمربی سابق تیم ملی که از افشای واقعیت ناراحت شده بود، در بخش دیگری نوشته بود: "انتشار این اسناد توهم‌آمیز توسط آن آژانس خاص فقط یک قدم معمول کثیف است که سعی در جلب توجه و پنهان کردن بی‌کفایتی و مدیریت مخرب فوتبال ایران دارد." هرچند افشای این اسناد دقیقاً رونمایی از بی کفایتی و مدیریت مخرب فوتبال ایران بود که بخشی از این بی کفایتی و مدیریت مخرب، همدستان کارلوس کی‌روش در تاراج دارایی‌های فوتبال ایران بودند.

هرچند کی‌روش به گفتن همین جملات بسنده نکرده بود و وعده پایین کشیدن ماسک و نقاب‌ها را داده بود: "در زمان مناسب، رودررو، و در موقعی که اولویت‌های زندگی، به سلامتی و همبستگی اختصاص نمی‌یابد که البته باید بگویم که به‌درستی اولویت‌های اصلی و دغدغه مردم ایران نیز هست، من این فرصت را خواهم داشت که ماسک‌های آنها را با توجه به این توهین‌ها و ادعاها پایین بیاورم." اما جالب اینکه حالا با گفتن واقعیت از سوی همدستان کی‌روش، نقاب یا ماسک او پایین کشیده شده و واقعیت‌ها نمایان شده است تا او بار دیگر رسوا شود.

در این بین باید برای عده دیگری هم که هنگام رونمایی از واقعیت‌ها دنبال فرار از آن و تبدیل شدن به سپر دفاعی آنهایی هستند که دروغگویی رویه‌شان است، تاسف خورد. آنهایی که پس از افشای واریز مبلغ اضافه به حساب کی‌روش، جلوتر از او این اسناد را غیر واقعی می‌دانستند و با پیش کشیدن ناکامی ویلموتس یا قرارداد بد این مربی، قصد تخریب این اسناد را داشتند. در حالی که ناکامی و قرارداد بد ویلموتس، به جای خود قابل پرداخت بوده، همانطور که مدتی می‌شود که به دغدغه رسانه‌ها تبدیل شده، اما دلیلی بر سرپوش گذاشتن روی قرارداد کی‌روش نیست.

حالا که مهدی تاج پس از مدت‌ها پنهان‌کاری تصمیم گرفت در خصوص پرداخت پاداش به کارلوس کی‌روش واقعیت را بگوید که ۲۰ درصد به این مربی پاداش تعلق گرفته، از چهره آنهایی که به مردم و رسانه‌ها دروغ گفتند، رونمایی شد. رسوایی آنها به وقت نیمه شب به دست خودشان رقم خورد و کارلوس کی‌روش که بیش از یک سال است وعده رو در رو شدن و پایین کشیدن نقاب‌ها را می‌دهد، اما شهامت رو در رو شدن را ندارد، حالا نقابش پایین کشیده شد. جایی که فدراسیون مدعی شده بود مازاد پرداخت به او حقوق عقب افتاده‌اش بوده و کی‌روش هم خودش به رسانه‌ای خارج از ایران گفته بود که این پولی بوده که برای تیم ملی هزینه کرده و آن را به این شکل پس گرفته است.

شکی نیست که کارلوس کی‌روش حقوق عقب افتاده‌ای هم داشته و فدراسیون حقوق او را از محل پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی پرداخت کرده است. مبلغی که هنوز فدراسیون مقدار آن را نگفته و البته انتظاری هم نیست آن را بگوید یا به گفتن واقعیت علاقه‌ای داشته باشد، اما شاید بتوان حدس زد برخی ارقام مجهول در صورتحساب مالی فدراسیون فوتبال ایران نزد فیفا، دستمزد عقب افتاده کی‌روش است. یکی از این ارقام ۲ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۲۶۴ دلار است که در صفحه دوم قرار دارد که فدراسیون هنوز درباره آن توضیحی نداده است. همینطور رقم ۳ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۱۳ دلاری که شاید روزی واقعیت این ارقام نیز مشخص شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
    0 0
    هاهاها خودتا خراب نکن مشرق !!!!!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس