اعتراضات آمریکا - نمایه

پس از آن‌که ترامپ چندین بار تهدید کرد برای سرکوب معترضان از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد، اعتراضات تا مقابل درهای کاخ سفید کشیده شد.

جورج فلوید

سرویس جهان مشرق - دوشنبه شب (به وقت محلی)، ۲۵ می ۲۰۲۰ (۵ خرداد ۹۹) «جورج فلوید» شهروند ۴۶ ساله سیاه‌پوست به دست پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتای آمریکا به شکلی غریب (اما آشنا) به قتل رسید؛ «دِرِک چاوین» افسر سفیدپوست پلیس، چندین دقیقه زانویش را روی گلوی فلوید نگه داشت و راه تنفس او را بست. و به این ترتیب، زخم‌های کهنه نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان دوباره در آمریکا سر باز کرد.

انتشار ویدیوی این قتل (ویدیوی زیر) در شبکه‌های اجتماعی موجب اعتراضات شدید مردم در «شهرهای دوقلو»ی مینیاپولیس و «سنت پال» طی ساعات و روزهای بعد شد. این اعتراضات سپس به شهرهای دیگر در سایر نقاط آمریکا سرایت کرد.

 

توضیحات و فیلم کامل لحظات آخر زندگی «جورج فلوید» (حاوی تصاویر دلخراش[دانلود]

  

در همین‌باره بخوانید:

›› اینک آخرالزمان؛ آمریکا در آتش خشم معترضان به نژادپرستی می‌سوزد

›› ۵۰ ایالت و ۵۸۰ شهر درگیر آشوب/ آخرین جزئیات از اعتراضات سراسری در آمریکا


گزارش زیر قسمت دوم از روزشمار اتفاقات منجر به قتل جورج فلوید و اعتراضات بعد از آن است. در این گزارش اتفاقات مهمی که از بامداد روز جمعه، ۲۹ می ۲۰۲۰ (۹ خرداد ۹۹)، تا انتهای روز شنبه، ۳۰ می ۲۰۲۰ (۱۰ خرداد ۹۹)، داده‌اند مرور خواهند شد. قسمت اول از این مجموعه گزارش را که مرور مختصر پیشینه قتل‌های نژادپرستانه «احمد آربری» و «بریانا تیلور» در آمریکا طی ماه‌های اخیر و روزشمار مفصل اتفاقات منتهی به قتل فلوید و اعتراضات بعد از آن از روز دوشنبه تا انتهای روز پنج‌شنبه است، از این‌جا بخوانید.

اعتراضات روز پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۹۹، در مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای آمریکا [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› اعلان جنگ ترامپ علیه سیاه‌پوستان/ رئیس‌جمهور آمریکا چگونه آتش خشم معترضان را شعله‌ورتر کرد


هشدار: گزارش زیر حاوی فیلم‌ها و تصاویر دلخراش است.


 

جمعه، ۲۹ می ۲۰۲۰ (۹ خرداد ۹۹)

در حالی که ساعت از نیمه‌شب پنج‌شنبه عبور کرده و روز جمعه آغاز شده، اعتراضات گسترده در مینیاپولیس و سنت پال برای سومین شب پیاپی همچنان ادامه دارد و با تخریب اموال و ساختمان‌ها همراه است. پلیس سنت پال اعلام می‌کند دست‌کم ۱۷۰ محل کسب‌وکار طی اعتراضات روزهای گذشته تخریب یا غارت شده‌اند. طی همین ساعات، نیروهای گارد ملی که پیش‌تر در شهر مینیاپولیس «فعال» شده بودند، در نقاط مختلف شهر مستقر می‌شوند [۱] .

 

دود آتش در جریان اعتراضات شبانه در شهر سنت پال ایالت مینه‌سوتا (+)

ساعت ۱:۳۰ بامداد جمعه (حدود یک ساعت و نیم بعد از توئیت جنجالی ترامپ - جزئیات بیش‌تر«جاکوب فری» شهردار مینیاپولیس، در یک نشست مطبوعاتی حاضر می‌شود و دوباره مردم را به آرامش دعوت، و غارتگری و خرابکاری‌های شبانه را محکوم می‌کند. وی در پاسخ به سؤالی درباره توئیت رئیس‌جمهور آمریکا (که فری را به ضعف متهم کرده بود) می‌گوید: «ضعف یعنی مسئولیت اقدامات خودت را نپذیری. ضعف یعنی در دوران بحران انگشت اتهام را به سوی دیگران نشانه بروی. دونالد ترامپ هیچ چیزی از قدرت مینیاپولیس نمی‌داند [۲]

 

«من نمی‌توانم بنشینم و ببینم چنین اتفاقی دارد برای مینیاپولیس، یک شهر عالی آمریکایی، رخ می‌دهد. رهبری فوق‌العاده ضعیفی [در این شهر] وجود دارد. یا «جاکوب فری» شهردار بسیار ضعیفِ چپ رادیکالی فکری بکند و شهر را تحت کنترل بگیرد، یا خودم گارد ملی را می‌فرستم و کار را درست می‌کنم. این «اراذل» دارند به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من نخواهم گذاشت این اتفاق بیفتد. همین الآن با «تیم والتز» فرماندار [ایالت مینه‌سوتا] صحبت کردم و به او گفتم که ارتش تا آخر خط همراهش است. کوچک‌ترین مشکلی پیش بیاید، ما کنترل اوضاع را به دست می‌گیریم، اما وقتی غارت شروع شد، شلیک هم شروع می‌شود. متشکرم!»؛ توئیت ترامپ در واکنش به شدت گرفتن اعتراضات مردمی و به آتش کشیده شدن ساختمان‌ها در مینیاپولیس؛ بخش دوم این توئیت در حال حاضر توسط توئیتر از صفحه ترامپ مخفی شده است (+)

 

پس از مینیاپولیس، سنت پال، لس‌آنجلس و ممفیس، شهرهای دیگر آمریکا نیز شاهد اعتراضات مردمی هستند. پلیس نیویورک اعلام می‌کند دست‌کم ۷۲ معترض را دستگیر کرده است [۳] . شهر «لوئیزویل» در ایالت کنتاکی، جایی که بریانا تیلور زن ۲۶ ساله سیاه‌پوست حدود سه ماه قبل در خانه خودش به دست سه افسر پلیس و با اصابت دست‌کم ۸ گلوله کشته شد، داغ مردم دوباره تازه شده است. فرماندار ایالت کنتاکی نهایتاً مجبور می‌شود از گارد ملی برای سرکوب اعتراضات کمک بگیرد [۴] . همزمان با گزارش پلیس درباره شلیک گلوله در اعتراضات، مردم در شهر دِنوِر ایالت کلرادو، شهر فینیکس ایالت آریزونا [۵] و شهر کلمبوس ایالت اوهایو [۶] به خیابان‌ها می‌آیند؛ معترضان در اوهایو وارد ساختمان کنگره این ایالت شده و به آن آسیب می‌زنند [۷] .

 

«نمی‌توانم نفس بکشم»؛ دستگیری یکی از معترضان توسط پلیس در نیویورک (+)

تجمع معترضان مقابل ساختمان کنگره ایالتی در شهر دنور ایالت کلرادو (+)

یکی از معترضان در شهر ممفیس ایالت تِنِسی پس از مواجهه با اسپری فلفل پلیس از درد به خود می‌پیچد؛ به نظر می‌آید دست‌های این معترض هم از پشت بسته شده‌اند (+)

یکی از معترضان در شهر کلمبوس ایالت اوهایو بعد از مواجهه با گاز اشک‌آور پلیس روی صورتش شیر می‌ریزد (+)

طی ساعات اولیه صبح، حساب رسمی «شهر مینیاپولیس» در توئیتر از دریافت برخی گزارش‌های تأییدنشده درباره اداره سوم پلیس این شهر (که از شب قبل توسط معترضان به آتش کشیده شده و همچنان در حال سوختن است - جزئیات بیش‌تر) خبر می‌دهد و با انتشار بیانیه زیر، از معترضان می‌خواهد منطقه را ترک کنند:

گزارش‌های تأییدنشده‌ای دریافت کرده‌ایم مبنی بر این‌که خطوط گاز منتهی به ساختمان اداره سوم تخریب شده‌اند و مواد منفجره نیز در این ساختمان قرار دارد. اگر نزدیک این ساختمان هستید، به خاطر ایمنی خودتان در صورت انفجار ساختمان، «لطفاً عقب‌نشینی کنید» [۸] .

به‌رغم درخواست مسئولان برای برقراری آرامش، ساعت ۴ صبح جمعه، معترضان همچنان در خیابان‌های مینیاپولیس هستند. علاوه بر ساختمان اداره سوم پلیس این شهر که همچنان در آتش می‌سوزد، دست‌کم پنج ساختمان دیگر فقط در همسایگی این اداره شعله‌ور شده‌اند. ساعت ۴:۳۰ صبح، موجی از نیروهای پلیس وارد کانون اعتراضات در مینیاپولیس می‌شوند و مردم را عقب می‌رانند [۹] .

 

آتش اعتراضات در مینیاپولیس، حدود ساعت ۴ صبح (به وقت محلی) روز جمعه [دانلود]

 

ورود نیروهای پلیس به کانون اعتراضات در مینیاپولیس و درگیری بلافاصله آن‌ها با معترضان [دانلود]

 

اندکی بعد از ساعت ۵ صبح، «عمر خیمنز» خبرنگار سیاه‌پوست سی‌ان‌ان، در حالی که به صورت زنده برای این شبکه گزارش می‌دهد، مقابل دوربین توسط پلیس مینیاپولیس، همراه با تهیه‌کننده و عکاس همراهش دستگیر می‌شود [۱۰] . خیمنز به‌رغم نشان دادن مدارک خبرنگاری، باز هم به مدت یک ساعت بازداشت می‌شود، در حالی که «جاش کمپبل» خبرنگار دیگر سی‌ان‌ان که سفیدپوست است، دقیقاً در همین موقعیت [۱۱] ، پس از نشان دادن مدارکش با این جمله پلیس مواجه می‌شود: «خیلی خب. شما اجازه دارید این‌جا باشید [۱۲] .» سی‌ان‌ان رسماً به این اقدام پلیس مینیاپولیس اعتراض می‌کند و خواستار آزادی فوری خبرنگارانش می‌شود [۱۳] . «تیم والز» فرماندار ایالت مینه‌سوتا، در گفت‌وگو با «جف زاکر» رئیس سی‌ان‌ان، به خاطر دستگیری خبرنگاران این شبکه «عذرخواهی عمیق» می‌کند و می‌گوید در حال تلاش برای آزادی فوری آن‌هاست [۱۴] . ساعتی بعد، تیم خبری سی‌ان‌ان آزاد می‌شود [۱۵] .

 

دستگیری تیم خبری سی‌ان‌ان در حال ارائه گزارش زنده در مینیاپولیس [دانلود]

 

اوایل صبح جمعه، «کیت الیسون» دادستان کل ایالت مینه‌سوتا می‌گوید «پیش‌بینی»اش این است که علیه چهار افسر حاضر در صحنه قتل فلوید، اعلام جرم شود [۱۶] . الیسون می‌گوید پیام معترضان «مخابره و دریافت شده است [۱۷]

 نزدیک ظهر، طی ساعات اولیه بعدازظهر، ترامپ دوباره به سراغ صفحه توئیترش می‌رود. در حالی که بخشی از توئیت قبلی رئیس‌جمهور آمریکا به علت ترویج خشونت توسط توئیتر سانسور شده بود (جزئیات بیش‌تر)، ترامپ این‌بار با تأکید بر خبر ورود گارد ملی به خیابان‌های مینیاپولیس، تلویحاً معترضان این شهر را تهدید می‌کند:

گارد ملی وارد صحنه شده است. آن‌ها در مینیاپولیس هستند و کاملاً آماده‌اند. اجازه داده نخواهد شد [تراژدی و تجربه] مرگ جورج فلوید هدر برود. به یاد و خاطره او احترام بگذارید!!! [۱۸]

والز، فرماندار مینه‌سوتا طی نشست خبری ضمن اذعان به این‌که آتش‌ها در مینیاپولیس و سنت پال نماد ده‌ها سال درد و غم سرکوب‌شده مردم است[۱۹]، می‌گوید انتظار دارد عدالت «سریعاً» در مورد افسران دخیل در قتل فلوید اجرا شود[۲۰]. وی همچنین به خاطر بازداشت خبرنگاران سی‌ان‌ان، عذرخواهی عمومی می‌کند[۲۱].

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، طی بیانیه‌ای ضمن انتقاد از نژادپرستی در کشورش می‌گوید بر خلاف موضع همیشگی مقامات آمریکایی، بعد از  حوادثی مانند قتل فلوید، آمریکا نباید «به حالت عادی برگردد»، بلکه باید بهتر از قبل شود [۲۲] . «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا با انتقاد از نژادپرستی در آمریکا می‌گوید بر اساس ویدیوهای منتشرشده از قتل فلوید «این افسران به شدت مقصر به نظر می‌آیند [۲۳]

ساعت ۱۱:۴۴ صبح، بالأخره چاوین، افسری که روی گلوی فلوید زانو زده بود، بازداشت می‌شود، اما صرفاً با اتهام «قتل درجه سه». همچنین وثیفه ۵۰۰,۰۰۰ دلاری برای چاوین تعیین می‌شود [۲۴] .

 

سند مربوط به اعلام جرم و تعیین وثیقه برای درک چاوین، قاتل جورج فلوید (+)

طی ساعات اولیه بعدازظهر، «جو بایدن» نامزد احتمالی حزب دموکرات و رقیب اصلی ترامپ در انتخابات امسال ریاست‌جمهوری آمریکا نیز طی یک سخنرانی تبلیغاتی نژادپرستی در آمریکا را محکوم می‌کند و کنایه‌ای هم به ترامپ می‌زند: «الآن وقت توئیت‌های آتشین نیست. وقت تحریک خشونت نیست. این یک بحران ملی است و ما الآن به رهبری واقعی نیاز داریم [۲۵] همچنین ویدیوی جدیدی افشا می‌شود که نشان می‌دهد پیش از آن‌که چاوین با زانو روی گلوی فلوید بنشیند، سه افسر پلیس روی فلوید زانو زده‌اند. [۲۶]

فیلم جدیدی که نشان می‌دهد سه افسر پلیس روی جورج فلوید نشسته‌اند (حاوی تصاویر دلخراش[دانلود]

 

عصر جمعه، ترامپ در نشستی خبری در کاخ سفید حضور پیدا می‌کند، اما نه تنها هیچ اشاره‌ای به پرونده قتل فلوید نمی‌کند [۲۷] ، بلکه به هیچ خبرنگاری نیز اجازه سؤال پرسیدن نمی‌دهد.

از آن‌جایی که روز جمعه آخرین روز کاری هفته در آمریکاست، اعتراضات از عصر این روز به شهرهای بیش‌تری در آمریکا سرایت می‌کند. فری، شهردار مینیاپولیس عصر جمعه دستور برقراری منع آمدوشد در سرتاسر شهر از ساعت ۸ شب تا ۶ صبح طی تعطیلات آخر هفته را صادر می‌کند [۲۸] . با توجه به حضور پلیس، نیروهای امنیتی و گارد ملی در خیابان، این دستور عملاً به معنای حکومت نظامی است. «ملوین کارتر» شهردار سنت پال نیز دستور اجرای همین مقررات را صادر می‌کند [۲۹] .

ترامپ بالأخره به مسئله قتل جورج فلوید اشاره می‌کند و می‌گوید به وزارت دادگستری دستور داده تا تحقیقات فدرال در این‌باره را تسریع کند. رئیس‌جمهور آمریکا البته می‌گوید: «این یک مسئله محلی است، اما ما داریم آن را تبدیل به یک مسئله فدرال می‌کنیم که کار بسیار اشتباهی است [۳۰]

با نزدیک شدن به ساعات انتهایی جمعه، اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا آغاز می‌شود. صدها معترض در نیویورک در منطقه منهتن و روی پل بروکلین تجمع می‌کنند [۳۱] . همزمان «روزویل» که با مینیاپولیس و سنت پال همسایه است، تا سه روز اعلام مقررات منع آمدوشد از ساعت ۵ بعدازظهر تا ۶ صبح می‌کند [۳۲] . در مینیاپولیس مردم با نادیده گرفتن مقررات منع آمدوشد به خیابان می‌آیند [۳۳] ، شعار «نمی‌توانم نفس بکشم» (جزئیات بیش‌تر) سر می‌دهند و ۹ دقیقه زانو می‌زنند [۳۴] .

شهرهای مختلف آمریکا شاهد اعتراضات مردمی هستند. مردم در شهر آتلانتا مرکز ایالت جورجیا (ایالتی که چند ماه قبل «احمد آربری» در آن به دست یک پدر و پسر سفیدپوست به قتل رسید - جزئیات بیش‌تر) با خودروهای زرهی پلیس مواجه می‌شوند [۳۵] . دفتر مرکزی سی‌ان‌ان در آتلانتا نیز مورد حمله معترضان قرار می‌گیرد [۳۶] . صدها نفر در شهر هیوستون ایالت تگزاس به قتل فلوید اعتراض می‌کنند [۳۷] .

 

خودروی پلیس در شهر آتلانتا توسط معترضان به آتش کشیده شده است (+)

 درگیری پلیس با معترضان در شهر آتلانتا (+)

 

در همین‌باره بخوانید:

›› قتل احمد آربری؛ قمار کرونایی ترامپ با جان مردم و «خون سیاه» در رگ‌های اقتصاد آمریکا

 

واشینگتن [۳۸] نیز شاهد اعتراضات مردمی است و کاخ سفید از ترس حمله معترضان موقتاً تحت قرنطینه قرار می‌گیرد [۳۹] . معترضان وارد مجموعه وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌شوند و اقدام به شعارنویسی در این منطقه می‌کنند.

شهرها و مناطق دیگری هم شاهد اعتراضات مردمی، گاهاً همراه با آتش زدن و تخریب اموال و ساختمان‌ها، و درگیری پلیس با معترضان هستند، از جمله: سان‌فرانسیسکو، ساکرامنتو و اوکلند در ایالت کالیفرنیا، لاس‌وگاس در ایالت نوادا، شیکاگو در ایالت ایلینویز، شارلوت در ایالت کارولینای شمالی، دالاس در ایالت تگزاس، ایندیاناپولیس در ایالت ایندیانا، بوستون در ایالت ماساچوست، دیترویت در ایالت میشیگان و ریچموند در ایالت ویرجینیا [۴۰] .

اواخر شب خبر می‌رسد که «کِلی چاوین» همسر درک چاوین، قاتل جورج فلوید، درخواست طلاق کرده است.

با شلیک مستقیم گلوله لاستیکی به یکی از خبرنگاران حاضر در شهر لوئیزویل ایالت کنتاکی [۴۱] ، عملاً حملات پلیس به خبرنگاران تداوم پیدا می‌کند.

 

یک مغازه نقد کردن چک در شهر مینیاپولیس در جریان اعتراضات روز جمعه در آتش می‌سوزد (+)

شنبه، ۳۰ می ۲۰۲۰ (۱۰ خرداد ۹۹)

اعتراضات با عبور از نیمه‌شب جمعه همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد. چندین معترض در لاس‌وگاس توسط پلیس بازداشت می‌شوند [۴۲] . «برایان کِمپ» فرماندار ایالت جورجیا (که مردم ایالتش خاطره کشته شدن «احمد آربری» برایشان تازه شده - جزئیات بیش‌تر) حالت فوق‌العاده اعلام و گارد ملی را «فعال» می‌کند [۴۳] .

۳۵۰ نیروی پلیس اسب‌سوار برای بیرون کردن معترضان از فضای اطراف اداره پنجم پلیس مینیاپولیس (متفاوت با اداره‌ای که پیش‌تر آتش گرفته بود) و برخورد با ناقضان مقررات منع آمدوشد اعزام می‌شوند [۴۴] . همزمان گزارش‌هایی درباره شلیک به افسران پلیس در همین منطقه مخابره می‌شود و شماری از افراد به خاطر بی‌توجهی به مقررات منع آمدوشد بازداشت می‌شوند. دپارتمان امنیت عمومی ایالت مینه‌سوتا به معترضان هشدار می‌دهد: «یا این‌جا را ترک کنید، یا بازداشت خواهید شد [۴۵] .» با تداوم اعتراضات در شهر مینیاپولیس، حدود ۵۰ نفر از معترضان توسط نیروهای پلیس بازداشت می‌شوند [۴۶] .

 

۰۱۳ اعتراضات در مینیانوپلیس طی دقایق اولیه بامداد و چندین ساعت پس از آغاز منع آمدوشد [دانلود]

 

همچنین اعلام می‌شود طی روزهای شنبه و یک‌شنبه احتمالاً بیش از ۱۷۰۰ نیروی گارد ملی مستقر خواهند شد که بیش‌ترین شمار اعزام این نیروها در تاریخ ایالت مینه‌سوتا خواهد بود. ساعاتی بعد، دقیقاً همین اتفاق رخ می‌دهد و این رکورد ثبت می‌شود [۴۷] . نیروهای «گشت ایالتی» نیز به گونه‌ای بی‌سابقه طی ۹۰ سال اخیر در این ایالت برای مقابله با معترضان مستقر می‌شوند [۴۸] . والز، فرماندار مینه‌سوتا، و فری، شهردار مینیاپولیس، در نشستی خبری معترضان را به فاصله گرفتن از موضوع قتل جورج فلوید [۴۹] و رفتن به سوی خشونت به جای «اظهار زبانی [۵۰] » خشم متهم می‌کنند.

 

نیروهای «گشت ایالتی» یکی از خیابان‌های شهر مینیاپولیس را بسته‌اند؛ گفته می‌شود اعزام این نیروها به این شکل از سال ۱۹۲۹ به این سو سابقه نداشته است (+)

یک مرد ۱۹ ساله در جریان اعتراضات در شهر دیترویت ایالت میشیگان به ضرب گلوله فرد یا افرادی ناشناس کشته می‌شود [۵۱] . پلیس شهر پورتلند در ایالت اورگان رسماً اعلام می‌کند آن‌چه در این شهر دارد رخ می‌دهد، «شورش» است [۵۲] . ساعاتی بعد، «تِد ویلر» شهردار این شهر، ضمن اعلام وضعیت اضطراری، مقررات منع آمدوشد برای شب‌های جمعه و شنبه [۵۳] وضع می‌کند [۵۴] . ۵۳۳ نفر در لس‌آنجلس [۵۵] ، حدود ۲۰۰ معترض در شهر هیوستون ایالت تگزاس [۵۶] ، بیش از ۲۰۰ نفر در نیویورک [۵۷] ، بیش از ۱۰۰ نفر در شهر شیکاگوی ایالت ایلینویز [۵۸] ، و شماری در شهر لینکلن ایالت نبراسکا [۵۹] ، بازداشت می‌شوند. در شهر اوکلند ایالت کالیفرنیا، دست‌کم ۷۵۰۰ معترض به خیابان‌ها می‌آیند و دو افسر «سرویس حفاظت فدرال» (زیرمجموعه وزارت امنیت داخلی آمریکا) به ضرب گلوله مجروح می‌شوند که یکی از آن‌ها سپس جان خود را از دست می‌دهد [۶۰] . روی هم رفته ده‌ها شهر آمریکا درگیر اعتراضات هستند [۶۱] .

 

پلیس شهر هیوستون یکی از معترضان را دستگیر می‌کند (+)

یکی از خودروهای پلیس نیویورک که در اعتراضات تخریب شده است (+)

درگیری‌ها در اطراف کاخ سفید، بیش از ۵ ساعت از شب (از ساعت ۱۰ جمعه‌شب تا ساعت ۳:۳۰ بامداد شنبه) ادامه پیدا می‌کند. شماری از معترضان با «سرویس مخفی» (مسئول حفظ امنیت دولتمردان آمریکایی) درگیر می‌شوند؛ مأموران سرویس مخفی دست‌کم یک بار از اسپری فلفل علیه معترضان استفاده می‌کنند [۶۲] . با این وجود، باز هم معترضان در چندین مورد با کنار زدن موانع حفاظتی، خود را به حفاظ‌های ضدشورش کاخ سفید می‌رسانند. در تمام مدت معترضان شعارهایی در دفاع از جورج فلوید و علیه دونالد ترامپ سر می‌دهند.

 

تجمع معترضان در «پارک لافایِت» مقابل کاخ سفید (+)

پس از پایان اعتراضات در مقابل کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک رشته توئیت طولانی ضمن تشکر از سرویس مخفی برای مقابله با معترضان، بار دیگر مردم معترض را تهدید تلویحی کرد [۶۳] . وی نوشت اگر معترضان از حصارهای کاخ سفید عبور می‌کردند، «با وحشی‌ترین سگ‌ها و شوم‌ترین سلاح‌هایی از آن‌ها استقبال می‌شد که من در عمرم دیده‌ام [۶۴] ترامپ همچنین در توئیت دیگری که اکنون پاک شده مدعی می‌شود که اعتراضات مقابل کاخ سفید «هیچ ارتباطی با گرامیداشت جورج فلوید نداشتند [۶۵] » و این اعتراضات را «سازماندهی‌شده» توصیف می‌کند [۶۶] . نهایتاً ۶ نفر در اعتراضات جمعه‌شب در مقابل کاخ سفید دستگیر می‌شوند [۶۷] .

رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه طی صحبت‌هایی درباره گسترش اعتراضات مینیاپولیس می‌گوید اگر نیروهای امنیتی این شهر نیاز به کمک داشته باشند، ارتش این کشور نیز آماده سرکوب مردم است [۶۸] . ترامپ همچنین ضمن مطرح کردن گزینه استفاده از «پلیس نظامی» می‌گوید اگر «فرمانداران و شهرداران لیبرال» با «شدت بسیار بیش‌تر» با معترضان برخورد نکنند، دولت فدرال دخالت خواهد کرد، از جمله با «استفاده از قدرت بی‌نهایت ارتش و بازداشت‌های بسیار» [۶۹] .

 

«نمی‌توانم نفس بکشم»؛ یکی از معترضان مقابل کاخ سفید دست‌های خود را به حالت دست‌بندزده گرفته و روبه‌روی پلیس ایستاده است (+)

صبح روز شنبه اعلام می‌شود درک چاوین، قاتل جورج فلوید، به اتهام قتل در بازداشتگاه «رمزی» در شهر سنت پال در همسایگی مینیاپولیس نگهداری می‌شود، زیرا در صورت نگه داشتن او در کلانتری شهرستان هنپین (جایی که جرم اتفاق افتاده است) امکان حمله معترضان وجود داشته است [۷۰] . همچنین مقامات ایالت مینه‌سوتا می‌گویند شمار نیروهای گارد ملی در این ایالت تا ظهر روز شنبه به ۲۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت [۷۱] . این اولین بار در تاریخ ایالت مینه‌سوتا پس از جنگ جهانی است که گارد ملی این ایالت به طور کامل فعال می‌شود.

 

شماری از معترضان در نیویورک مقابل برج ترامپ تجمع کردند (+)

شماری از معترضان روز شنبه در نیویورک مقابل برج ترامپ تجمع کردند (+)

پلیس معترضان را مقابل برج ترامپ در نیویورک بازداشت می‌کند (+)

شماری از رهبران و فعالان اجتماعی، از جمله «گون کار» مادر «اریک گارنر [۷۲] » جوان سیاه‌پوستی که سال ۲۰۱۴ به شیوه‌ای مشابه جورج فلوید، توسط پلیس نیویورک خفه شد، در محل قتل گارنر مراسم یادبودی برای فلوید برگزار می‌کنند [۷۳] .

ترامپ بار دیگر از معترضان انتقاد می‌کند و حتی آن‌ها را به «چپ رادیکال» و گروه جنجالی و ضدفاشیسم «آنتیفا [۷۴] » نسبت می‌دهد [۷۵] .

با نزدیک شدن به ساعات پایانی بعدازظهر، شماری از معترضان بار دیگر به سوی کاخ سفید حرکت می‌کنند [۷۶] . با توجه به این‌که پارک لافایِت پس از اعتراضات دیشب به شدت توسط نیروهای امنیتی محافظت می‌شود، مردم از سمت خیابان «پنسیلوانیا» راهپیمایی می‌کنند. شماری از خودروهای سرویس مخفی توسط معترضان تخریب و شعارنویسی می‌شوند. طی ساعات انتهایی شب، نیروهای گارد ملی در واشینگتن برای حفاظت از ساختمان کاخ سفید فعال می‌شوند [۷۷] .

همزمان، اعتراضات در نقاط دیگر آمریکا، از جمله نیویورک [۷۸] ، لس‌آنجلس [۷۹] ، فیلادلفیا [۸۰] و شیکاگو [۸۱] با تخریب اموال و ساختمان‌ها همراه است و با دخالت پلیس به خشونت کشیده می‌شود. دست‌کم ۲۵ شهر در ۱۶ ایالت آمریکا [۸۲] یکی پس از دیگری مقررات منع آمدوشد برقرار می‌کنند، اما معترضان هیچ توجهی به این مقررات نمی‌کنند. چندین نفر در این اعتراضات کشته، دست‌کم ده‌ها نفر مجروح و صدها نفر در سرتاسر آمریکا دستگیر می‌شوند.

بعد از آن‌که فرماندار ایالت مینه‌سوتا گفت ۸۰ درصد از معترضان در مینیاپولیس اصلاً ساکن این شهر نیستند [۸۳] ، بعدازظهر شنبه جاده منتهی به مینیاپولیس بسته می‌شود [۸۴] . این در حالی است که آمار نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد از افراد دستگیرشده در اعتراضات مینیاپولیس اهل مینه‌سوتا هستند [۸۵] . دست‌کم ۸ ایالت به همراه «منطقه کلمبیا» (که واشینگتن در آن است) از گارد ملی درخواست کمک می‌کنند [۸۶] . شمار نیروهای فعال گارد ملی در مینه‌سوتا که روز جمعه تنها ۷۰۰ نفر بود، به ۱۰,۸۰۰ نفر می‌رسد [۸۷] .

تصاویری از اعتراض در شهرهای مختلف آمریکا [دانلود]

«نمی‌توانم نفس بکشم»؛ اعتراضات در نیویورک؛ روی یکی از پلاکاردها نوشته است: «این سیستم را نمی‌توان اصلاح کرد، باید آن را سرنگون کرد» (+)

برخورد پلیس نیویورک با معترضان (+)

پلیس نیویورک یکی از معترضان را دستگیر می‌کند (+)

یکی از معترضان در نیویورک از ناحیه سر مجروح شده است (+)


گزارش فوق، قسمت دوم از یک سری گزارش در مشرق بود که به روزشمار اعتراضات کنونی در آمریکا اختصاص دارد. قسمت اول از این مجموعه گزارش را که مرور مختصر پیشینه قتل‌های نژادپرستانه «احمد آربری» و «بریانا تیلور» در آمریکا طی ماه‌های اخیر و روزشمار مفصل اتفاقات منتهی به قتل فلوید و اعتراضات بعد از آن از روز دوشنبه تا انتهای روز پنج‌شنبه است، از این‌جا بخوانید. قسمت‌های بعدی این مجموعه به زودی در مشرق منتشر خواهند شد.

 


[۱] Minnesota National Guard deployed soldiers last night Link

[۲] ‘Donald Trump knows nothing about the strength of Minneapolis.’ Minneapolis mayor responds to Trump accusation of weakness Link

[۳] More than ۴۰ people were arrested or summoned in New York during Thursday's George Floyd protests Link

[۴] Kentucky governor has called on the National Guard to help keep the peace in Louisville Link

[۵] In photos: Protests spread across America Link

[۶] Just joining us? Here are the latest developments on the George Floyd case Link

[۷] Ohio Statehouse was broken into and damaged during George Floyd protests Thursday evening Link

[۸] We're hearing unconfirmed reports that gas lines to the Third Precinct have been cut… Link

[۹] Chaotic scenes as police clash with protesters in Minneapolis Link

[۱۰] Breaking: CNN team arrested by Minnesota police on live television Link

[۱۱] A black Latino CNN reporter was arrested. A white CNN reporter was not. Link

[۱۲] CNN crew covering protests released after being arrested on live television Link

[۱۳] A CNN reporter & his production team were arrested this morning in Minneapolis for doing their jobs… Link

[۱۴] Minnesota governor apologizes for arrest of CNN team Link

[۱۵] Breaking: CNN crew released from custody in Minneapolis Link

[۱۶] Minnesota attorney general: "I anticipate there will be charges" Link

[۱۷] Protesters' message "has been sent and received," Minnesota attorney general says Link

[۱۸] The National Guard has arrived on the scene… Link

[۱۹] Minnesota governor: "The fires still smolder in our streets" Link

[۲۰] Minnesota governor says he expects there will be "swift" justice for officers involved Link

[۲۱] Minnesota governor issues public apology for arrest of CNN journalists Link

[۲۲] Former President Barack Obama says the US "must be better" following Floyd's death Link

[۲۳] McConnell says officers in Minneapolis and Louisville "look pretty darn guilty" Link

[۲۴] Bail for former officer Derek Chauvin set at $۵۰۰,۰۰۰, document shows Link

[۲۵] Joe Biden says he spoke to George Floyd's family Link

[۲۶] New video appears to show George Floyd kneeled on by ۳ officers Link

[۲۷] Trump didn't say anything about Minneapolis during his afternoon news conference Link

[۲۸] Mayor Frey has issued Emergency Regulation No. ۲۰۲۰-۲-۱ which imposes a curfew throughout the City of Minneapolis… Link

[۲۹] St. Paul imposes citywide curfew starting at ۸ p.m. Link

[۳۰] Trump says he's spoken to George Floyd's family members Link

[۳۱] Protesters march across NYC's Brooklyn Bridge Link

[۳۲] A third city in Minnesota issues weekend curfew Link

[۳۳] Protesters continue in Minneapolis despite curfew Link

[۳۴] Protesters chant "I can't breathe" and take a knee for ۹ minutes Link

[۳۵] Tensions mount as armored vehicles pull up at Atlanta's protest Link

[۳۶] See the aftermath of protests outside CNN Center in Atlanta Link

[۳۷] Hundreds gather in downtown Houston to protest George Floyd's death Link

[۳۸] Disturbance breaks out during protest in DC Link

[۳۹] White House on lockdown due to DC protests Link

[۴۰] Here's a snapshot of where we've seen protests so far tonight Link

[۴۱] Police officer fires pepper bullets directly at news crew in Louisville Link

[۴۲] Multiple arrests in Las Vegas after protesters take over part of iconic Strip Link

[۴۳] At the request of Mayor @KeishaBottoms & in consultation with public safety & emergency preparedness officials, I have issued a State of Emergency… Link

[۴۴] ۳۵۰ troopers to clear area near Minneapolis police precinct Link

[۴۵] Shots have been fired at law enforcement officers near the Fifth Precinct during the operation… Link

[۴۶] Dozens arrested in Minneapolis as state plans to mobilize ۱,۷۰۰ National Guard soldiers Link

[۴۷] More than ۱,۰۰۰ additional Citizen-Soldiers and Airmen are activating today… Link

[۴۸] Mobilization of Minnesota State Patrol is unlike anything seen in the state since ۱۹۲۹, colonel says Link

[۴۹] Protests in Minneapolis are "no longer, in any way, about the murder of George Floyd," governor says Link

[۵۰] Minneapolis mayor: "This is no longer about verbal expression. This is about violence" Link

[۵۱] Man shot and killed as protests continue in Detroit Link

[۵۲] Portland police declare a riot in the city and order protesters to disperse Link

[۵۳] I have officially declared a State of Emergency… Link

[۵۴] Portland mayor declares state of emergency, imposes curfew Link

[۵۵] A total of ۵۳۳ people were arrested at protests in Los Angeles last night, police say Link

[۵۶] Police arrest nearly ۲۰۰ in Houston protest Link

[۵۷] More than ۲۰۰ people arrested in New York City during protests Link

[۵۸] More than ۱۰۰ people were arrested during protests in Chicago last night Link

[۵۹] Protesters arrested in Lincoln, Nebraska Link

[۶۰] Two Federal Protective Service officers shot in Oakland, one killed Link

[۶۱] Here's a snapshot of where we've seen protests so far tonight Link

[۶۲] Protesters clash with Secret Service overnight outside the White House Link

[۶۳] Trump responds to White House protesters saying they would have been met with "vicious dogs" Link

[۶۴] Great job last night at the White House by the U.S. @SecretService… Link

[۶۵] They professionally managed so-called “protesters” at the White House had little to do with the memory of George Floyd… Link

[۶۶] Trump says White House protests have "little to do with the memory of George Floyd" Link

[۶۷] US Secret Service says ۶ arrests were made Friday night in Lafayette Park Link

[۶۸] Trump offers US military assistance to Minnesota Link

[۶۹] Trump threatens to use military police on protesters Link

[۷۰] Derek Chauvin is being detained at Ramsey County Jail in St. Paul Link

[۷۱] Minnesota will have ۲,۵۰۰ National Guard personnel deployed by noon today, official says Link

[۷۲] مرگ اریک گارنر لینک

[۷۳] Community leaders hold vigil for George Floyd at the site of Eric Garner's death in NYC Link

[۷۴] انتیفا (ایالات متحده) لینک

[۷۵] Trump criticizes violent protests across the country Link

[۷۶] Protesters gather near the White House Link

[۷۷] The National Guard has been activated in Washington D.C. to help protect the White House Link

[۷۸] NYPD detain people during protests Link

[۷۹] Cars vandalized in Los Angeles and rubber bullets fired at protesters Link

[۸۰] Protests turn violent in Philadelphia Link

[۸۱] Protesters begin vandalizing police cars in Chicago Link

[۸۲] ۲۵ cities across ۱۶ states have now imposed curfews Link

[۸۳] About ۸۰% of protesters in Minneapolis area were from out of town, governor says Link

[۸۴] Highways into Minneapolis shutdown tonight Link

[۸۵] More than ۸۰% of people booked into Minneapolis jails over the past ۲ days are from Minnesota Link

[۸۶] At least eight states and DC have called on the National Guard Link

[۸۷] 'We're all in': Minnesota National Guard sending ۱۰,۸۰۰ troops to tackle protests Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  52 4
  این پلیس ها خانواده ندارن ؟ آیا خانواده های آنها موافق این وحشی گری پلیس هستن ؟ باید خانواده های پلیس امریکا هم قیام کنند و آنها را مجبور به توقف خشونت علیه هموطنانشان کنند.
 • آرش فانی در خدا IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  36 6
  فروپاشی این نظام شیطانی و خدانشناس آغاز شده دیگه کارش تمومه
 • SG ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  9 3
  چون آزادی اندیشه و رعایت حقوق انسانها FBI و پلیس های ایالتی رو مجاز نمیدونه که مردم رو تهدید کنن اگر تا 48 ساعت دیگه نرن خونه هاشون جویهای آب رو به رنگ قرمز درمیاریم!
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
   17 0
   در امریکا ازادی بیان است فقط مردم نمیتونن نفس بکشن
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  22 6
  نابودی کامل آمریکا تا 4 ماه دیگه...
  • سبحان IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
   10 3
   خدا شاهده اگه اون پلیس توی ایران بود بخدا خودم می رفتم پیداش می کردم و به همان شکلی که جورجو کشت می کشتم به علی قسم راست میگم اون با شمر زمان عاشورا فرقی نداشت .
 • آرش IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  5 1
  امثال این پلیس ها همان سربازان آمریکایی هستند که بعد دستگیری شلوارشان را خیس می کنند . برای افراد بی دفاع قوی هستند.
 • US ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  3 1
  وابستگى رسانه هاى امريكا به يك جريان خاص را همه ميدانند پوشش گسترده خبرى اين جريان ازاعتراضات مردم غير عادى وغيرمعمول است وبه نوعى همسو با معترضين با اهداف ديگرى شده اند واين همسويى به پيچيدگى جريان مثل سرانجام ويروس كرنا كه اخر چه خواهد شد افزوده است
 • مجتبی IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  9 2
  آمریکا آمریکا این بود چجور بعضیا عشق آمریکا دارن واقعا بی رحم هستن
 • حسين DE ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  3 0
  چهره واقعى كعبه آمال اصلاح طلبان و ليبرالها و مناديان آزادى و حقوق بشر .
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  0 0
  آمریکا ابر قدرت! زکی! قدرت پوشالی آمریکا در حال فروپاشی است. و برای همیشه به زباله دان تاریخ پیوست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس