اعتراضات در آمریکا

دو روز پس از مرگ مرد سیاهپوست غیرمسلح معترضان شهرهای بزرگ آمریکا به خیابان آمدند و در نهایت اعتراضات در مینیاپولیس به خشونت کشیده شد و به گسترش ناآرامی‌ها دامن زد و شهر به آتش کشیده شد.

سرویس جهان مشرق - سه‌شنبه هفته گذشته ویدئویی به طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن دِرِک چاوین مأمور سفیدپوست پلیس آمریکا به مدت حداقل هفت دقیقه زانویش را بر گلوی جورج فلوید شهروند سیاهپوست ۴۶ ساله گذاشته و فلوید ملتمسانه از وی می‌خواهد که آزادش کند و در نهایت بیهوش می‌شود و می‌میرد. این مرد سیاهپوست که در آخرین لحظات عمرش این عبارات را بر زبان می‌راند:

«شکمم درد می‌کند. گردنم درد می‌کند. همه جایم درد می‌کند... آب یا چیزی [به من بدهید]. خواهش می‌کنم. خواهش می‌کنم. سرکار، نمی‌توانم نفس بکشم... نمی‌توانم نفس بکشم. نمی‌توانم نفس بکشم.

 در این ویدئوی دلخراش که توسط یکی از رهگذران تهیه شده است، فلوید مرتباً می‌گوید نفسش بالا نمی‌آید و دارد می‌میرد. مأمور پلیس و همکارانش که در چندقدمی آنجا بودند، به نظر تحت تأثیر التماس‌های این مرد سیاهپوست یا افرادی که به تماشا ایستاده‌اند قرار نمی‌گیرند. رهگذران از چاوین می‌خواهند که از روی فلوید بلند شود و می‌گویند که او به نظر مرده است. پلیس ابتدا مدعی شد فلوید بعداً در بیمارستان در اثر «حادثه پزشکی» مرده است، اما گزارش اداره آتش‌نشانی مینیاپولیس نشان داد که فلوید هنگام انتقال به آمبولانس نبضش نمی‌زده است.

همان شب، هزاران نفر از معترضان در شهر مینیاپولیس به دادخواهی فلویدِ ۴۶ ساله به خیابان آمدند که این امر به رویارویی با پلیس و شلیک گلوله‌های پلاستیکی توسط مأموران پلیس انجامید.

طبق اعلامیه‌های رسمی، آن چهار مأمور پلیسی که در مرگ فلوید دخالت داشتند از اداره پلیس مینیاپولیس اخراج شدند. اگرچه پلیس اعلام کرد این سیاهپوست بی‌دفاع و غیرمسلح در برابر پلیس مقاومت و نافرمانی کرده اما انتشار ویدئویی جدید، ادعاها مبنی بر مقاومت فلوید در برابر پلیس را زیر سؤال می‌برد، زیرا در این ویدئو دیده می‌شود که دو مأمور پلیس، فلوید را با بدرفتاری از خودرویش خارج می‌کنند و او از مأموران اطاعت می‌کند. اما خانواده فلوید می‌گویند آنها خواستار طرح اتهام قتل علیه این مأموران هستند.

آغاز تظاهرات و اغتشاش در شهرهای مختلف آمریکا

ویدئویی مربوط به آخرین لحظات زندگی جورج فلوید باعث شوک و عصبانیت در سرتاسر آمریکا شد و در نهایت به گسترش ناآرامی‌ها دامن زد. دو روز پس از مرگ این مرد سیاهپوست غیرمسلح معترضان حداقل در سه شهر بزرگ آمریکا به خیابان آمدند.

شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه اعتراضات در شهر مینیاپولیس به خشونت کشیده شد. پلیس و معترضان با یکدیگر زدوخورد کردند و چندین فروشگاه از جمله فروشگاه‌های تارگت، اتوزون، والمارت و ده‌ها ساختمان در خیابان لیک‌استریت شهر توسط آشوبگران مینیاپولیس غارت و به آتش کشیده شدند و حداقل یک نفر به نحو مرگباری هدف گلوله قرار گرفت. تصاویر مربوطه نشان‌دهنده شدت تخریب هستند و خیابان‌های شهر شبیه منطقه جنگی شده‌اند. چندین ساختمان در سطح شهر به آتش کشیده شدند و دود و آتش فردای آن روز همچنان از ویرانه‌ها برمی‌خاست. مسئولان به سختی تلاش کردند تا ناآرامی‌ها را مهار کنند.

بر اساس گزارش روزنامه استار تریبیون، جان الدر سخنگوی پلیس مینیاپولیس بلافاصله قبل از نیمه‌شب به وقت محلی شلیک گلوله را تائید کرد، اما در خصوص ارتباط آن با اعتراضات چیزی نگفت. ویدئوی منتشره در توییتر که ظاهراً در محل تیراندازی ضبط شده نشان می‌دهد که کادر درمانی سراسیمه در تلاشند تا جان مردی که بر روی زمین افتاده است را نجات دهند؛ در قسمتی از فیلم، یکی از اعضای کادر درمانی از مردم می‌خواهد تا دور بایستند و فریاد می‌زند: «یک نفر اسلحه به دست آنجاست. عقب بروید! عقب بروید!»

تیراندازی در بحبوحه آتش‌سوزهای بزرگ در بخش جنوبی شهر اتفاق افتاد، از جمله آتش‌سوزی در فروشگاه اتوزون که موجب ویرانی این فروشگاه شد و در پی آن دود و بخار سمی کل محله را فراگرفت. در قالب این غارتگری گسترده، گروه‌هایی از معترضان یکی از فروشگاه‌های تارگت را در مجاورت اداره پلیس غارت کردند.

فعال شدن گارد ملی و وضعیت اضظراری

تیم والتز فرماندار ایالت مینه‌سوتا در همین رابطه روز پنج‌شنبه پیشاپیشِ سومین شب اعتراضات به قتل جورج فلوید به دست پلیس مینیاپولیس، گارد ملی این ایالت را فعال کرد. وی همچنین در مینیاپولیس، سنت پل، و مناطق اطراف وضعیت اضطراری اعلام کرد.

فرماندار در این خصوص گفت که از اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند، اما تخریب‌های صورت گرفته در شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه می‌طلبند که اقدامات بیشتری در راستای حفظ آرامش صورت گیرند.

حمله پلیس به معترضان با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی

پلیس در جریان اعتراضات، از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد. برای معترضانی که در مواجهه با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی پا پس نکشیده بودند، آتش‌سوزی‌ها در مقایسه با مرگ فلویدِ ۴۶ ساله هیچ بودند.

یکی از معترضان به نام الیسیا در گفتگو با دیلی بیست اظهار داشت:

«کل شهر را باید به آتش کشید. همه باید بیرون بیایند و اعتراض کنند، نه فقط کسانی که جان سیاه‌پوست‌ها برایشان مهم است. آتش بزنید. آنها باید تاوان پس بدهند. اینگونه شاید شیرفهم شوند.»

این هرج‌ومرج پس از آن اتفاق افتاد که پلیس تلاش کرد با ایجاد موانع و شلیک به سمت جمعیت مانع محاصره مرکز پلیس توسط معترضان شود.

یکی از معترضان به نام جرمی کوک قسمت پشت لباسش را بالا زده بود تا کبودی ناشی از اصابت گلوله پلاستیکی را نشان دهد. وی گفت:

«رویم را برگرداندم و به پشتم شلیک شد. کاری نکردم که به سمتم تیر شلیک کنند.»

این معترض ۳۲ ساله یکی از چند نفر معترضی بود که در پی محاصره مرکز پلیس مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. برخی از معترضان به سمت سنگری که پلیس با عجله ایجاد کرده بود بطری‌های آب و سنگ پرتاب کردند. مأموران بر روی پشت‌بام مرکز پلیس تفنگ خود را به سمت جمعیت نشانه می‌گرفتند.

یکی از معترضان در مصاحبه با نشریه دیلی بیست اظهار داشت:

«آنها از معترضان می‌خواهند خویشتنداری کنند، اما پلیس از خود خوبشتنداری نشان نمی‌دهد. این اسمش خویشتنداری نیست. این هرج‌ومرج است.»

نابرابری‌های نژادی حتی هنگام اعتراضات مردمی در آمریکا

همانند میزان مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ و دستگیری افراد به خاطر نقض قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی، موج جدید اعتراضات ــ و واکنش پلیس به آن ــ نمایانگر نابرابری‌های نژادی در دوران ویروس کروناست. در جریان اعتراضات  شهر مینیاپولیس در واکنش به قتل فلوید، مأموران پلیس در لباس ضدشورش اقدام به سرکوب معترضان کردند و گلوله پلاستیکی به سرِ حداقل یک معترض شلیک کردند و یک خبرنگار را مجروح کردند. در همین اثنا، اعتراضات راست‌گرایان در حمایت از «بازگشایی» کسب‌وکارها در مینیاپولیس و جاهای دیگر عموماً بدون مواجهه با خشونت از طرف پلیس ادامه یافته‌اند، حتی با آنکه معترضانِ عمدتاً سفیدپوست ــ که برخی از آنها دارای پیوندهای افراط‌گرایانه هستند ــ با استفاده از سلاح‌های نیمه‌خودکار ساختمان‌های دولتی را اشغال کردند.

فعالان سیاسی و اجتماعی در شهر مینیاپولیس می‌گویند نژاد یک عامل محرک و تأثیرگذار در واکنش پلیس به اعتراضات است. به همین خاطر است که برخی می‌گویند ــ حتی در بحبوحه همه‌گیری یک بیماری مرگبار ــ جهت اعتراض به خیابان می‌آیند و به همین دلیل است که وضعیت به شدت متزلزل در یک شهر مترقی شکل و شمایل ناآرامی‌های فرگوسن را به خود می‌گیرد.

لسلی ردمون رئیس انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان ایالت مینه‌سوتا در گفتگو با نشریه دیلی بیست اظهار داشت:

«پرتاب گاز اشک‌آور به سمت کودکان چاره کار نیست.»

ردمون گفت جزو معترضانی بوده که به سمتشان گاز اشک‌آور پرتاب شده و اینکه واکنش سرکوبگرانه موجب بهبود روابط پلیس با معترضان نمی‌شود.

واکنش «افراطی و نظامی‌گرانه» پلیس

لِوی آرمسترانگ وکیل مدافع حقوق مدنی در شهر مینیاپولیس و بنیانگذار گروه طرفدار برابری نژادی موسوم به شبکه عدالت نژادی، واکنش پلیس را «افراطی و نظامی‌گرانه» توصیف کرد. از مأموران پلیس حین استفاده از گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی، و چیزی شبیه نارنجک‌های شوک‌دهنده ضد معترضان طی شامگاه سه‌شنبه و چهارشنبه فیلم گرفته شده است.

لِوی آرمسترانگ در گفتگو با دیلی بیست با تکرار اظهارات فعالان و روزنامه‌نگاران حاضر در صحنه بیان داشت:

«به معترضان گفته نشد که پلیس قصد دارد گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور به سمتشان شلیک کند. آنها صرفاً شروع به شلیک کردند. آنها به مردم مهلت ندادند تا محل را ترک کنند و از واکنش پلیس در چنین سطحی در امان بمانند.»

مونیک کولارز از برگزارکنندگان جنبش «جان سیاهپوستان مهم است»، در این رابطه گفت که واکنش پلیس مانع ارائه خدمات پزشکی به حداقل یکی از افرادی شده که گلوله پلاستیکی به سرش اصابت کرده بود. کولارز که برادرزاده خودش در سال ۲۰۱۵ در نزدیکی سنت پل به دست پلیس کشته شد، در این خصوص اظهار داشت:

«معترضان با شماره اضطراری ۹۱۱ تماس گرفتند، اما به آنها گفته شد که رسیدگی به موضوع بر عهده پلیس [حاضر در صحنه] است و هیچگونه مراقبت پزشکی صورت نگرفت. معترضان تلاش داشتند فرد مذکور را به بیمارستان برسانند.»

لیزا گریم یکی از شهروندان مینه‌سوتا که به کمک معترضان و مصدومان شتافته بود در گفتگو با دیلی بیست اظهار کرد:

«چگونه است که قاتلان مثل بقیه دستگیر و بازداشت نشده‌اند؟ اگر آنها دستگیر شده بودند، چنین اتفاقاتی رخ نمی‌داد. ما مجبور نمی‌شدیم امنیت خود را به خطر بیندازیم. در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار نمی‌گرفتیم. منطق این را می‌گوید.»

واکنش‌ها تا حدودی شاید از تصمیم غیرمنتظره اداره پلیس مبنی بر اخراج چهار مأمور دخیل در مرگ فلوید نشأت گرفته باشند.

لِوی آرمسترانگ توضیح داد که اخراج فوری چهار مأمور پلیس در شهر تازگی داشت و شاید به واکنش معترضان دامن زده باشد. وی در گفتگو با دیلی بیست اظهار داشت:

«آنها می‌خواهند تلافی کند، آنها عصبانی‌اند، ناراحتند و به همین خاطر شاهد اتفاقات دیشب بودیم. چه لزومی دارد که پلیس لباس ضدشورش بپوشند و با مردم همانند یک تهدید جدی رفتار کنند؟»

تأثیر شکاف نژادی در واکنش پلیس

تصاویر مربوط به اعتراضات در حمایت از بازگشایی کسب‌وکارها، از جمله اعدام عروسک فرماندار کنتاکی توسط شبه‌نظامیان سفیدپوست یا حمله معترضان مسلح به ساختمان مجلس ایالتی میشیگان، موجب شده تا برخی معترضان این سؤال را مطرح کنند که آیا رنگین‌پوستان هم در صورت دست زدن به اقدامات مشابه با عدم واکنش پلیس مواجه می‌شدند؟

تویا وودلند، کشیش و فعال جنبش جان سیاهپوستان مهم است، در این باره می‌گوید:

«شاهد آن هستم که معترضان سفیدپوست تفنگ به دست دارند و فرصت می‌یابند از حقوق خود در قانون اساسی بهره‌مند شوند و معترضان سیاهپوست دست به اعتراض مسالمت‌آمیز می‌زنند... و گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی نصیبشان می‌شود. هیچگاه ما را آدم حساب نکردند. سازشگران راهکار سه پنجم هنوز به ما به چشم حیوان نگاه می‌کنند.»

اشاره وی به بخشی از قانون اساسی آمریکاست که مردمِ به بردگی گرفته شده را یک انسان کامل نمی‌داند.

کارمن پرز جردن رئیس گروه غیرانتفاعی تجمع برای عدالت نیز تفاوت در نحوه واکنش پلیس را به شکاف نژادی در آمریکا نسبت می‌دهد که قرن‌ها قدمت دارد. وی در این باره می‌گوید:

«چگونه است که مأمور پلیس در مواجهه با یک فرد سفیدپوست مسلح که بر سرش فریاد می‌زند و آب دهان به صورتش می‌اندازد احساس امنیت می‌کند، اما در مواجهه با یک فرد سیاهپوست غیرمسلح چنین احساسی ندارد؟

پرز جردن بیان داشت معترضان حامی بازگشایی کسب‌وکارها شایسته سرکوب از نوعی که معترضان مینیاپولیس با آن مواجه شدند انگاشته نمی‌شوند، زیرا خواسته‌شان فرق دارد. وی توضیح داد:

«سیاهپوستان خواستار آن هستند که به‌عنوان یک انسان کامل محترم شمرده شوند و حقوقشان رعایت شود»، حال آنکه معترضان حامی بازگشایی کسب‌وکارها خواستار «حق استنباط شده مبنی بر برخورداری از یک مزیت هستند، مثلاً اینکه بتوانند موهایشان را یک مدل خاص کوتاه کنند یا اینکه بتوانند بیرون غذا بخورند. این کاملاً متفاوت است از آنچه که مأموران پلیس قادرند یک فرد سیاهپوست غیرمسلح را بکشند و در امان بمانند.»

سرنوشت جورج فلوید یادآور سرنوشت اریک گارنر است، سیاهپوست غیرمسلحی که در سال ۲۰۱۴ به ظن فروش سیگار قاچاق توسط مأمور پلیس ایالت نیویورک خفه شد. پزشکی قانونی مرگ وی را قتل نفس دانست، اما هیأت منصفه ریچموند کانتی در نهایت مأمور دخیل در ماجرا را تبرئه کرد. این امر به اعتراضات گسترده ضد وحشیگری پلیس در سرتاسر آمریکا دامن زد.

با این حال معترضان طرفدار بازگشایی پس از اتمام قرنطینه عمومی به خانه‌های خود می‌روند، اما معترضان مینیاپولیس گفته‌اند اعتراضات شاید ادامه یابند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 106
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  ایران وظیفه دارد سلاح برسونه به دست سیاه پوستانی که مورد ظلم امریکا قرار گرفتن باید یک گروه مقاومت در امریکا شکل داد باید سپاه قدس کمک کنه به مردم مظلوم امریکا باید موشک ضد تانک و تجهیزات مخابراتی برای ازادی امریکا ارسال کنیم نباید این فرصت از دست بدیم
  • GB ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   110 9
   خودشون سلاح دارن فقط باید سازماندهی بشن پدر آمریکا رو در بیارن
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   75 7
   چه خبر از بی بی سی و ایران اینتر نشنال
  • US ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   25 90
   مدرسه ها کی باز میشه عزیزم ؟ برو سر درس و مشقت زودتر
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   62 19
   ۱۹:۴۳ نوکر بی جیره بدبخت تو از چی میسوزی حالا؟هههه هههههههههه
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   32 5
   مردم کشوری که به گزارش واشینگتن پست ۱۶/۵میلیون نفرشون فکر میکنن شیرکاکائو از گاو قهوه ای دوشیده میشه بایدم وضعشون این باشه و همچین انگلای وحشی بهشون حکومت کنن.لطفا عبارت 16million american chocolate milk رو سرچ کنین
  • اسماعیل IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   12 3
   تنها راحل اینه که آمریکا دو قسمت بشه یک قسمت برای سفید پوستان ویک قسمت برای سیاه پوستان تا دیگه تبعیض از بین بره.
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   13 4
   پس این بود انتقام سخت فکر کنم هنوز تموم نشده دمشون گرم
  • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   17 3
   مرگ بر آمریکا و مرگ بر حقوق بشر آمریکایی...
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   2 9
   بابا کمتر بزن یا ساقیتو عوض کن... جنس موتوری ها خوب نیست
  • NL ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   6 7
   زیاد جوگیر نشو
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   10 2
   اینجارو داری تند میری ایران و ظیفه ندارد این کارو بکنه اما باید دولت ایران در برابر این رفتار خشن و نژاد پرستانه آمریکا موضع رسمی خود را اعلام و به رفتار ضد حقوق بشری آمریکا اعتراض کند
  • آریا IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   5 0
   یچی بگم؟؟. شخصاً هیچ مشکلی بااین اوضاعِ #مردم_آمریکا ندارم.. آرزوی من بدتر ازین اتفاقات براشون. شاید اینطوری کمی بهتر درک کنن دارن چه بلایی سر مردم مستضعف کشورهای ضعیف دنیا میارن. این اتفاقات این بگیرو ببندها در #فلسطین_اشغاای هرروز هست اما هیچ کس ککش هم نمیگزه. مردم عراق سوریه یمن افغانستان و.. و.. و.. بماند حالا.
 • ارمین IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  خوابی که برای ایران دیده بودن و سناریو که در سوریه و کشورهای دیگه پیاده کردن حالا خودشون بهش گرفتار شدن به امید ناامنی بیشتر جنگ داخلی و در نهایت تجزیه امریکا بلند بگو مرگ بر امریکا
  • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   6 17
   دلم برات میسوزه نمیدونی به چه ریسمانی چنگ بزنی یکم به خودت دلخوشی بدی
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   10 3
   فعلا که آمریکا در خشم مردمش در حال سوختنه
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  59 73
  یک سوزن به خودتون بزنید بعد یک جوالدوز به دیگران
  • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   60 10
   البته با این تفاوت که اونجا کسی کشته سازی نمی کنه.
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   62 30
   شروع شد ! شر وور گفتن غربگداهایی که عشق آمریکا هستن و نمیتونن آمریکا رو به شکل واقعی و بدون روتوش ببینن!!
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   28 28
   ۱۹:۱۶ مرگ بر رژیم جنایتکار امریکا تهمت نزنید مشکل این هست که خیلی از اشکالات رژیم امریکا در حکومت ما هم وجود دارد
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   17 26
   عالی گفتی
  • IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   13 14
   سوزن و جوالدوز کدومه قبلا هم مسلکهای شما ما رو با اره برقی زدن
  • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   5 2
   لطفا حرف بیخود نزنید
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   3 1
   شما نگران نباش! تو آمریکا سفارت(آشوب ساز) آمریکا وجود نداره و بخاطر همین تو چند روز آینده به جو عادی برمیگرده!
 • US ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  82 8
  ایالات متحده جنایت
  • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   19 7
   ایران گل و بلبل
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  56 79
  بنابر سنت پیامبر(ص) رطب خورد منع رطب نمی کنه ! خود نیروهای نظامی ج.ا چه برخوردی داشتن با معترضین !؟ آیا برخوردشون بهتر از امریکا بود یا بدتر!؟ این سوال ها رو پاسخ بدین بدون تعصب و با حقگرایی . منتشر نکنی که نمی کنی برام فرقی نداره ولی برای تو فرق داره
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   42 15
   من که بین معترضان آمریکا برانداز و شعارهای ضد حاکمیتی ندیدم. فقط به تبعیض نژادی معترضند. ضمنا وحشی گری و آتش زدن و غارت و.. هر جا که باشد محکوم است.
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   67 26
   عامل اغتشاشات در ایران، آمریکا بود و عامل اغتشاشات در آمریکا هم آمریکا.
  • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   51 19
   حتما پرچم امریکا رو هم آتیش می زنن نشونه مخالفت با رژیم امریکا نیست ! اتفاقا در ایران هم به بی عدالتی و فقر و گرانی و بیکاری معترض بودن نه به اصل حکومت .
  • محمد IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   33 32
   (بنابر سنت پیامبر....... )هنوز فرق ولایت حق و ولایت باطل رو نمی فهمی!
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   27 9
   ۲۰:۴۲ توهم انگار فرق بلاد کفر رو با بلاد اسلام نمی دونی
 • ليلا IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  46 11
  آخ آخ انقدر دلم ميخواد يه چند ماهي اغتشاش بشه و البته ، روساي ما بهشون بگند ما در كنار مخالفان و معترضان ايستاده ايم ، و....
 • محمد صفری IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  31 42
  و ایرانم در آرامش مطلق خخخخخخخخح
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   41 12
   به کوری چشمت ! چیه سوزی اربابت که اغتشاشات رو برای ایران میخواست الان درگیره ؟؟
  • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   4 16
   داشی دمت گرم اتیش زدی ایرانی ها رو . به امید نابودی ایران
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   3 1
   برنامه ایی برای آشوب تازه دارین مگه آقای محمد صفری؟!
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  41 9
  سلطنت طلبها منافقین لیبرال ها میگن فتوشاپه
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  43 12
  مکرشون به خودشون برگشت. خدایا شکر
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  41 11
  ترامپ به مردم ایران وعده تابستان داغ رو داد اما گویا یقه خودشون گرفته است
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  38 19
  چرا وزارت خارجه ی ما ساکته و علیه خشونت پلیس و دولت آمریکا بیانیه صادر نمیکنه؟؟ فقط آمریکا میتونه در حوادث ایران از کاه کوه بسازه ؟؟ چرا شما رسانه ها مثل رسانه های آمریکا عمل نمیکنید ؟
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  41 22
  آمریکا آمریکا که میگفتن این بود؟!!!!
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  33 9
  ای مردم دنیا به داد مظلومان آمریکایی برسید ارتش آوردن با تانک از رو ملت رد شه، دستور شلیک مستقیم به مردم در مهد دموکراسی! اینجا قرن بیست و یکه ما در انتهای کشکی به نام حقوق بشر آمریکایی ایستادیم
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  38 3
  مردم مظلوم و ستم دیده آمریکا در حال قیام برای استیفای حقوق از دست رفته شون هستن
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  34 8
  مردم خوب آمریکا زمان استفاده از مهمات ذخیره شده است آمریکا رو به آتش بکشید
 • صفری IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  31 20
  چه خوب از گلوله های پلاستیکی استفاده میکنن نه گلوله جنگی
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   9 3
   شاید اونا رو گذاشتن برای ایرانیا و سوری ها و یمنی ها و باقی انسان های بی گناه در سایر ملل
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   12 2
   بیشرف اون سیاهپوست بدبختو با گلوله پلاستیکی کشتن؟اون پلیس وحشی که اونجوری پاشو گذاشته بود رو سرش و نمیذاشت نفس بکشه پلاستیکی بود؟1ذره وجدان و انسانیت داشته باش
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  34 14
  جنگ داخلی امریکا مساوی است با خوشحالی وعید واقعی ما ایرانیان. از قید فشارامریکا وتحریمها خلاص میشویم واسراییل باید فاتحه خودش را بخواند
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  31 13
  حالا باید آمریکا تحریم بشه چرا شبکه های دروغگوی آمار آماری نمیدن ؟
 • سعید IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  31 11
  رژیم وحشی آمریکا داره روی واقعی شو کم کم نشون میده ...
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  34 10
  bbc دقيقا كجايي؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  28 2
  به شخصه احسنت بر مردم امریکا احسنت ...
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  29 2
  وحشی آمریکایی
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  26 3
  مرگ بر آمریکا مرگ بر طاغوت زمانه
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  19 10
  باید تمام اقداماتی رو که ضد ما امریکایی ها انجام دادن الان تلافی کنیم
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  20 2
  کارهایی که باید در حمایت از ملت مظلوم امریکا صورت بگیره و در محکومیت رژیم جنایتکار امریکا : 1.طوفان توئیتری 2.پخش24ساعته تلویزیونی و ماهواره ای 3.آموزش دادن معترضان برای مقابله با نیروهای امنیتی 4.پیگیری حقوق کشته شدگان و مجرئحین توسط قوه قضائیه 5.محکومیت سرکوبها توسط وزارت خارجه 6.پیگیری نقض حقوق بشر توسط امریکا توسط .زارت خارجه و قوه قضائیه در مجامع بین المللی
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  20 1
  قیام جوکرها پایانی بر رویای امریکایی
 • سید IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  24 1
  اوه اوه امریکا به هم ریخت خخخخ غرب پرستا و اف 35 ها تسلیت خخخ
 • بختیاری US ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  16 2
  مررررررررررررگ بر ترامپ وحشی تروریست و همه ظالم های بی فرهنگ و بی اصالت وحشی غرب به ظاهر متمدن
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  23 1
  ککی که میخواستن به جون ایران بندازن افتاده به جون خودشون خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  13 24
  یه جماعت ارازل و اوباش دارن اختشاش میکنن الکی جو ندین
  • سید IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   19 2
   عه نه بابا چه طور تو ایران باشه میشه حق ازادی تو امریکاتون باشه میشه اغتشاش تسلیت غربگرا میگن مینا پولیس از دست نیروها خارج شده و ترامپم خودش خیس کرده خخخخخ
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   10 2
   خخخخ اختشاش!!!! یاد یه خانم بیسواد مثل تو افتادم بنام ب.ر البته شما یک درجه از اون خانم سلبریتی جلوتری چون سواد نوشتن اراذل رو هم نداری!
  • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   10 1
   بدبخت رو تو روز روشن کشتن ... بایدم بریزن تو خیابون
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  15 1
  ترامپ خودش کتاب crippled america امریکای افلیج نوشته اونوقت ۱سری از این عقده‌ایای بیوطن حقیرو نگاه کن چه جلزوولزی میکنن
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  24 1
  کشوری که رو خون میلیونها سرخپوست بیچاره با اون طرز کشتار ساخته شده و سنگ بنای اقتصادش فروش و صادرات اسلحه باشه و بخاطر همین دنیارو به جنگ و باز هم کشتار بکشه سرانجامی جز نابودی درانتظارش نیست
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  13 1
  مردم کشوری که به گزارش واشینگتن پست ۱۶/۵میلیون نفرشون فکر میکنن شیرکاکائو از گاو قهوه ای دوشیده میشه بایدم وضعشون این باشه و همچین انگلای وحشی بهشون حکومت کنن.لطفا عبارت 16million american chocolate milk رو سرچ کنین
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  8 3
  عشق است و آتش و خون....
 • سینا US ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  13 2
  مردم امریکا بدونن بسیج و سپاه قدس در کنار شمس دیر یا زود امریکا را پایگاه بسیج میکنیم
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   0 2
   حالافهمیدم عامل اغتشاشات آمریکا کیه
 • رضا IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  7 5
  ولی درست نیست جهیزیه دختر مردم در این اغتشاشات بسوزه
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  19 12
  اگر در آمریکا هم نظام اش مثل ما اسلامی بود هیچ مشکلی برای برخورد این پلیس وجود نداشت . مانند کشتن یک زن بی پناه برای دفاع از خانه اش یا کشتن دختر توسط پدر جنایتکارش در پناه قوانین پدرسالار
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   7 3
   شرو ور نگو ، اگه قوانین ایران پدر سالار بود این همه مرد بدبخت بخاطر مهریه زنشون گوشه الفتونی نیافتاده بودن بعدشم پدری رو که باعث بودن بچش هست و تمام خرجش رو تا گنده شدنش رو داده قرار باشه اعدام کنن دیگه کی ازدواج میکنه و بچه دار میشه
 • سوسان IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  18 0
  این پلیس باید به جرم قتل عدم مجازات میشد حتی پس از جاندادن حاضر نبود زانوشو از روی حنجره فلوید پس بکشه و اصلا هیچ اثری از ناراحتی در چهره یارو نبود و به قتل افتخار میکرد زنده بودن این آدمخوار نسناس ظلم به بشریت است
 • خطاب به۱۹:۲۲ IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 8
  معلومه که خیلی ابلهی ی بیسواد کاملی
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   4 1
   ابله و بیسواد تویی برو کتاب crippled America امریکای فلج ترامپو بخون بعد از کشوری دفاع کن که 16/5میلیون نفرشون به گزارش واشینگتن پست فکر میکنن شیرکاکائو از گاو قهوه ای گرفته میشه 16million american chocolate milk رو سرچ کن
  • IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   3 1
   خودتی عقده ای
 • مزدک IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  8 2
  فرق نشریه انقلابی و اسلامی با مشابهین بی شرف فارسی زبان ضد انقلاب و مزدوران همین امریکای کثیف اینه که شما می نویسی اغتشاش گر اما اونا مینویسن مخالفین و معترضین. دروووووووود بر شرفت مشرق عزیزم
 • JP ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  20 7
  دوستانی که با شور و شعف از حوادث و شورش های پس از یک واقعه نژاد پرستانه در امریکا که حداقل هر سال یکبار اتفاق می افته مطلب می گذارند خبر دارند سه نفر از نیروهای مرزبانی ما امروز به شهادت رسیده اند ( بیشتر از کشته های اعتراضات امریکا) . مع الاسف شهادت نیروهای مرزبانی در جنوب شرق و شمال غرب کشور به یک روال عادی تبدیل شده و دیگر تاثر هم بر نمی انگیزد. با تاسف !
  • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
   8 1
   قرین رحمت الهی باشن، ولی شما هم انگار خبر نداری سالانه تو همین آمریکا هزار نفر مستقیما به وسیله پلیس کشته میشن بگذریم از بیش از ده هزار نفری که با سلاح گرم کشته میشن
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   6 2
   دستور امروز کمپ تیرانا:با سیاه نمایی و ذکر مشکلات بیربط تو کامنتاتون اثر مطالب ضد غربی و ضد آمریکایی رو خنثی کنین.درست گفتم مزدور؟خخخخ
 • محمد IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  17 2
  اگه آمریکا اینجوریه ما خیلی خوبیم خداروشکر آمریکا رو شکست دادیم. خخخخخخخ
 • RO ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  19 1
  کالیفرنیا مال ماست حق ماست سهم ماست!
 • مهدی IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  6 1
  جواب اون بنده خدایی که نوشته اونا از گلوله لاستیکی استفاده کردن باعث شلوغی ایران امریکا و سرویسهای غربی بودن واز اون بد تر خودشون اعتراف کردن خیلی برام جالب از این فقر فکری که پلیس یک کشور ی مثل ایران که داشت جلو واقعا تعدای اراذل که قاطی مردم شده بودن و فیلمهای مدار بسته که خیلیاشو نشون داد باید از طرف بعض غرب گدا ها مورد ملامت قرار بگیره همین ادمای بظاهر متمدن زمانی برای کشته های 11 سپتامبر امریکا شمع روشن کردن و اشک ریختن حالا این همه جنایت و ادم کشی و بچه کشی در یمن و فلسطین و خیلی جاهای دیگه ککشون هم نمیگزه فقط باید خدا این ادمها رو یک جور تنبیه شون کنه تا بفهمن درد که یک سیستم وحشی برای پول به یک ملت روا داشتن چه مزه ای داره ادمی که نظامیهای مملکت خودشونو مسخره و تهمت میزنن بهتر یک کم تاریخ همون کشورهای غربی رو بخونن بقول بزرگی اگر دین نداری لااقل ازاده باش
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  7 1
  کاش میشد به این مردم سیاهپوست زجر کشیده کمک کرد یا سازماندهیشون کرد که موفق بشن
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  6 1
  پلیس کثیف ضد امنیت آمریکا
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  3 5
  خدا رو شکر گلوله پلاستیکی شلیک میکنند
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   4 1
   توهم بد دردیه. درمان نداره لامصب. کرونا هم پلاستیکی بود؟
 • ایرانی واداده بیکار IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  5 1
  هنوز تحرکات ومواضع مداخله جویانه رژیم منحوث آمریکا در اتفاقات داخلی ایران از یاد ها نرفته خو ب به یاد داریم که با بیانیه ها و مواضع کاملا مغرضانه از آشوبگران واخلالگران داخی به انحاع گوناگون حمایت کردند .و بر مسئولین و مقامات کشوری ماست که با صدور اعلامیه ضمن حمایت از تظاهر کنندگان سران این رژیم را تادیب کنند و نطق ای آتشین به منظور به هم ریختن تمرکزشان بیانکنند« چیزی که غوض داره گله نداره»
 • sdra SE ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  4 3
  تظاهرات آمریکا و انتخاب سردار قالیباف چه سوزشی راه انداخته
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  9 0
  مردم باید آن پلیس جنایتکار را بیابند و خود به سزای اعمالش برسانند تا دیگر پلیسهای مجرم آمریکا من بعد جرات چنین کاری را نداشته باشند
 • سعید IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  6 1
  رژیم امریکا باید به حقوق اساسی و اولیه شهروندان خود احترام بگذارد و از سرکوب مردم معترض دست بردارد و به خواسته آنها احترام بگذارد؛ما در کنار معترضان هستیم و از آنها حمایت میکنیم و به آنها میگوئیم دولت و ملت ایران از شما و خواسته های شما حمایت میکند.
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  8 1
  خون ناحق ریخته سردار دلها دامن تان را گرفت-و حالا حالاها ولتان نمی کند
 • DE ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  7 1
  خخخخخ خیاط توو کوزه افتاد آمریکاهه ایضاعن! به جورج سوروس بگین تا جنبش سیاهپوستان امریکا را مانند انقلابات کشورهای عربی به بهار عربی تبدیل کنه تا برای امریکا بیخطر بشه . خخخ . باید مردم تحت ستم امریکا مانند جلیقه زردان فرانسه تا برکناری سیستم کاپیتالیسم در امریکاه به خانه نروند.
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  8 1
  ادم از حیوانات خجالت میکشه که اسم حیوانات رو روی این جنایتکاران بزاره صد رحمت به حیوان درنده امریکای جنایتکار به دست خودش نابود خواهد شد به مدد الهی منظور دولت و سیاسیون و جنگ طلبان جنایتکاره نه ملت امریکا
 • US ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  6 1
  باید ناوها و هواپیماهای آمریکا را به غنمیت بگیرید و آمریکا را فتح کنید .
 • US ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  4 0
  اونجام مث ایرانه. خب حالا که برادر سیاه پوستمو کشتن منم میرم فروشگاهارو غارت میکنم آتیش میکشم به همه جا
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  6 0
  زنده باد شورش حقشونه عاقبت جنایت های پلیس آپارتایدی باید همینطور باشه
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  7 0
  و اینک تابستان داغ در آمریکا. حالشو ببرید.
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  4 0
  این معترضین سرمایه های ما هستند. خخخخخخخ
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  6 0
  این بود آمریکاتون؟چیز توی آمریکاتون.
 • DE ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  4 0
  چه مردم متمدنی داره آمریکا. زکی! اگه یک روز در آمریکا برق نباشه مردمش هم دیگه رو پاره می کنند.
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  5 0
  باید دولت ایران در برابر این رفتار خشن و نژاد پرستانه آمریکا موضع رسمی خود را اعلام و به رفتار ضد حقوق بشری آمریکا اعتراض کند
 • علی IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  7 0
  از قدیم گفتن چاه کن همیشه خودش به چاه می افتد,,,حالا مسعله امریکا,,,برای دنیا,,چاهکند,,حالاوقتشه بی افتد به چاه,,,مرگ بر امریکا,,,مرگ براسرایل,,,
 • غرب پرستان شما بیشرف اید از ایران برید IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  2 0
  این غرب پرستها حتی تو کامنت نویس ام کم میارند خخخخخ از 100 خورده ای کامنت کلا 30 تاشون بزور اومدن کاسه لیسی که خنثی میشن یک عده شونم مشرق رو نمیکنه میسوزند وای میسوزند حخخخخخخ مرگ بر امریکا + غرب پرست بی شرف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس