سعید حجاریان

سعید حجاریان که طی سال‌های اخیر از هر رخدادی، از سیل گرفته تا اقتصاد، نتایج براندازانه می‌گیرد؛ اصرار دارد که اشتباهات شخصی افراد را نیز به نظام تربیتی انقلاب اسلامی مرتبط بداند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

حجاریان؛ تفسیر براندازانه از تتلو تا سیل

سعید حجاریان، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب در یادداشتی که اخیرا با عنوان "پرده‌پوشی و پرده‌دری" یک وبگاه اصلاح‌طلب آنرا منتشر کرد؛ مدعی وجود هتاکی در جامعه ایران شده و از این گفته است که مطابق تحقیق یکی از پژوهشگران، رکیک‌ترین فحش‌ها متعلق به ایرانیان است!

او همچنین نوشته است:

"در جامعه امروز ایران، یکباره دعوت‌نامه خالی از اخلاق خواننده‌ای برجسته‌ می‌شود و از سوی دیگر، روایت مجعول و هتاکی یک مداح در صدر اخبار می‌نشیند. این افراد محصول نظام سیاسی، تربیتی و آموزشی ایران پس از انقلاب هستند؛ که کاندیداهای ریاست‌ جمهوری‌اش یک‌بار دست به دامن مداحان می‌شوند و دیگر بار، به فالوئرهای یک سلبریتی‌ دخیل می‌بندند. در یک کلام باید گفت، درشت‌گویی در بالا، به هتاکی در پایین منجر می‌شود."+

*بهانه‌ای به نام اجتماع، جامعه و جامعه‌شناسی، طی سال‌های اخیر به یک جولانگاه اصلی برای فعالان اصلاح‌طلب تبدیل شده تا هرچه که مایلند را به ایران و ایرانی نسبت دهند.

و در این میان نه از سند و مدرک خبری هست و نه از حتی یک اماره مبنی بر انجام کار علمی.

قابل تأمل است که چپ‌ها حتی شدیدترین سخنان ضد امنیتی را با مدعای جامعه‌شناسی در ذهن جامعه پمپاژ می‌کنند و مثلا با همین ژست اینطور می‌گویند که جامعه ایرانی عام‌البلوی است و بزودی شاهد آشوب‌های فراگیر و سیکل خشونت خواهیم بود. [۱] (ما در این باره گزارش‌های متعددی را با مضمون فتنه اقتصادی و علت اصرار چپ‌ها بر آشوب، به مخاطبان محترم ارائه کرده‌ایم)

ادعای حجاریان مبنی بر فحّاش و فحّاش‌ترین بودن جامعه ایرانی هم از همین دست است و نه سندی برای آن وجود دارد و نه اساسا قابل اثبات است.

اما نیت اصلی یادداشت مذکور را باید در آنجا جست که حجاریان قصد دارد تعدادی چهره پر اشتباه و یا اشتباهات برخی چهره‌ها را به نظام تربیتی انقلاب اسلامی نسبت دهد و عجیب آنکه اصرار می‌کند این کار بالاست!

همان بالایی که حجاریان زمان دیگری هم گفته بود: بی‌اخلاقی‌ها از بالا تزریق می‌شود. [۲]

لازم به اشاره است که مقوله اشتباه و خطا همواره برای هرکسی و در هر حکومتی ممکن است.

و سلامت یک نظام تربیتی و حکومتی، هنگامیست که نسبت به این خطا و اشتباه (از جانب هر کسی باشد) یک موضع عقلانی بگیرد.

مفهومی که در نظام انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم و هیچ رویه زشت و فسادی نیست که قوه عاقله کشور نسبت به آن موافقت داشته باشد.

در این میان البته از حجاریان و امثال او نباید تعجب کرد که سالهاست به تفسیر براندازانه از هر چیزی مشغول‌اند.

جالب است که حجاریان در حالی اقدام به محدود سازی فضای فرهنگی کشور به ۲ چهره کرده است که در قبال تشییع میلیونی سردار سلیمانی، پر رونق برگزار شدن مراسم پیاده‌روی اربعین، به‌راه افتادن موج همدلی و کمک‌های مؤمنانه در پسا کرونا و فعالیت‌های گسترده جوانان جهادی در بیمارستان‌ها خود را به ندیدن زده است.

گفتنیست، این فرد طی سال‌های اخیر و در کنار تفسیر براندازانه از تمام اتفاقات سوء؛ در اشاره به رخدادهای مختلفی از جمله درگذشت یک خواننده جوان، سیل، اقتصاد و کرونا؛ به "اعتراض خیابانی" و اغتشاش اشاره کرده است.

***

دستگاه اطلاعاتی حکومت امام معصوم و آنچه اصلاح‌طلبان نمی‌دانند

چرا در حکومت امام علی(ع) هم فساد رخ داد؟

سایت اصلاح‌طلب اعتمادآنلاین در یادداشتی با اشاره به گفته‌های چند سال اخیر دکتر احمد توکلی مبنی بر وجود فساد سیستمی در نظام اسلامی و احتمال اسقاط نظام به همین دلیل! نوشته است: راه علاج در دنیا مشخص است یا باید مفسد اقتصادی را اعدام کنیم تا دیگر کسی جرات فساد نداشته باشد یا فرد مفسد را بی حیثیت کنیم و حبس ها و جریمه های سنگین در نظر بگیریم یا آنکه می شود به احکام دینی رجوع کنیم و راه مقابله با فساد را در ماثورات دینی جست وجو کنیم.

این یادداشت می‌افزاید: برای مثال امام علی (ع) در سال چهلم هجری، یکی از فرمانداران خود را این گونه در مورد مفاسد اقتصادی مواخذه می‌کنند که: «از تو خبری رسیده است که اگر چنان کرده باشی...» همین جمله کوتاه به وضوح نشان می دهد که حضرت از وضعیت فرماندار خود آگاهی و خبر کامل دارند و حتی ریز مفاسد او را به رخش می کشند که نشان دهنده تسلط دستگاه اطلاعاتی حضرت علی علیه السلام، بر قلمرو گسترده حکومت اسلامی تا کجاست.

تسلطی که شما می‌توانید در نامه های ۴۳ نهج البلاغه که خطاب به «هبیره شیبانی» فرماندار فیروز آباد، که شهری در استان فارس ایران است و نامه ۴۵ که خطاب به «عثمان بن حنیف انصاری» فرماندار بصره است، ملاحظه کنید تا به وضوح گستردگی حوزه فعالیت دستگاه اطلاعاتی ایشان را دریابید.

یادداشت مذکور در جمله پایانی خود نیز می‌نویسد: اگر ریشه فساد زده نشود، امکان پیش بینی احمد توکلی درباره اسقاط نظام چقدر محتمل خواهد بود؟ [۳]

*نویسنده این یادداشت یک حقیقت بزرگ را از چشم مخاطب خود پنهان کرده است و آن اینکه به هر حال فساد در حکومت امیرالمؤمنین(ع) نیز رخ داد…

(مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم انقلاب به این حقیقت تاریخی اشاره کرده‌اند)

و ایضا در تاریخ می‌خوانیم که فساد در حکومت امام مجتبی(ع) و در میان اطرافیان تراز اول امام کاظم(ع) نیز بروز یافت.

این حقیقت نشان می‌دهد از آنجا که فساد مثل قتل و دروغ و... یک مقوله نفسانی است، پس فرض یک حکومت بدون فساد حتی در دوره زعامت امام معصوم نیز ممکن نیست.

به دیگر سخن اینکه باید دانست حکومت ضد فساد حکومتی است که با فساد مبارزه کند، برای جمع کردن بسترهای آن تلاش کند و هیچ مماشاتی هم با آن نداشته باشد.

در بحث حکومت امام معصوم همچنین باید دانست که امام در حکومت خود بصورت علی‌الرویه از مغیّبات استفاده نمی‌کند. ضمن اینکه فرض مطروحه از سوی اعتمادآنلاین مبنی بر "سیستم قوی اطلاعاتی در دوران امام علی(ع) منجر به نبود فساد شده است" نیز به لحاظ نتیجه‌گیری یک فرض غلط است و همانطور که اشاره شد حتی در قویترین سیستم‌های حکومتی نیز شاهد فساد خواهیم بود.

از این رهگذر، بایستی اشاره کرد که در مباحث مربوط به فساد؛ یک حکومت هنگامی در معرض سقوط قرار می‌گیرد که اولا خود دچار آغشتگی به فساد باشد (که این فرض درباره نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد) و دو دیگر اینکه دچار "سیاه‌نمایی" در امر فساد باشد...

یادداشت مختل‌المعنی روزنامه اعتماد و گفته‌های ناصحیح دکتر توکلی در بحث فساد، شاهد مثالی است که می‌گوید نظام اسلامی در فرض دوم دچار آسیب‌هایی شده که باید در رفع آنها گام بردارد.

گفتنیست، مقام معظم رهبری در گفتارهای مختلفی نسبت به "مفسدنمایی از نظام اسلامی" و تأکید غلط عده‌ای بر وجود "فساد سیستمی" هشدار داده‌اند.

ایشان در مقطعی در همین باره فرمودند:

"یک‌جوری حرف میزنند که گویا همه فاسدند، همه‌ی مدیران را و همه‌ی دستگاه‌ها را فساد گرفته! نه آقا، این‌جوری نیست؛ یک تعداد کمی فاسدند.

بله! فساد، کمش هم زیاد است و باید با آن مواجهه بشود؛ امّا این یک حرف است، اینکه شما جوری حرف بزنی که شنونده خیال کند همه جا را فساد گرفته [حرف دیگری است]. بعضی‌ها تعبیرات فرنگی هم به‌ کار میبرند: «فساد سیستمی»؛ نه آقا! آن کسی که فساد را سیستمی میبیند، در مغز خودش فساد هست، در چشم خودش فساد هست. این‌همه مدیر پاک‌دست، این‌همه کارگزار مؤمن و پاک‌دست در سرتاسر کشور در همه‌ی دستگاه‌ها وجود دارند، دارند زحمت میکشند؛ چرا به اینها ظلم میکنید؟ چرا خلاف میگویید؟ چرا به نظام اسلامی ظلم میکنید؟ "[۴]

***

اشتباه محاسباتی میرسلیم و تهدید معیشت مردم

سیدمصطفی میرسلیم، از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم به تازگی طی سخنانی که خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را منتشر کرد در اشاره به مجلس یازدهم گفته است: نامزد ریاست مجلس نباید هدفش ریاست جمهوری باشد و نخواهد مجلس را سکو قرار دهد، زیرا اصلاً بالاتر از مجلس نداریم و این تفکر اشتباهی است بین برخی نمایندگان که مجلس را سکو قرار می‌دهند تا به جایگاه دیگر برسند.

او با تاکید بر اینکه شأن نماینده این است که می‌تواند به کمک دیگر نمایندگان مجلس برترین مقام اجرایی کشور یعنی رییس‌جمهور را به مجلس بکشاند و حتی عدم کفایتش را در صورت نیاز مطرح کند، گفت: این در حالی است که بر اساس قانون اساسی، مجلس قابل انحلال و تعطیل نیست و حتی در شرایطی چون جنگ هم مجلس و انتخابات آن تعطیل نمی‌شود.

میرسلیم ادامه داد: اگر کسی نماینده مجلس شود و اهداف دیگری داشته باشد، ظلم و جفا به مردم و مجلس است زیرا مجلس را دست کم می‌گیرد.[۵]

*آقای میرسلیم البته در این اظهارات توضیح نداده است که اگر یک نماینده یا رئیس مجلس در عملکرد خود در پارلمان به نحوی چشمگیر موفق بود؛ چه اشکالی دارد که این موفقیت را با قضاوت و انتخاب مردم در سطوحی دیگر مثل دولت که اختیاردار بیش از ۹۵ درصد اجرائیات و بودجه کشور است نیز تسرّی دهد!؟

از طرفی حبس چنین استعداد و کارنامه‌ای در مجلس؛ آیا ظلم به مردم و معیشت آنان نیست.

گفتنیست، یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب، در اشاره به صحبت‌های میرسلیم از تیتر "حمله میرسلیم به لاریجانی و قالیباف" استفاده کرده است.

***

۱_ mshrgh.ir/۱۰۷۱۶۹۷

۲_ http://fna.ir/۹X۰G۲۴

۳_ https://etemadonline.com/content/۴۰۴۵۸۶

۴_ mshrgh.ir/۱۰۰۲۱۳۱

۵_ www.irna.ir/news/۸۳۷۸۵۴۷۹/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  50 0
  فساد وقتی ایجاد میشه که شخص فکر مرگ را نمیکند .. و فکر میکند عمر نوح دارد .. ..
  • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   42 2
   فساد همچون موریانه دارد پایه های حکومت را می خورد و آفت نظام اسلامی شده است.
  • کارشناس IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   22 2
   فساد زمانی ایجاد میشود که قاضی خودش فاسد باشد.
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  23 23
  میرسلیم! از خشم قالیباف بترس! اما خودمانیم، مشرق چه زیبا برنامه قالیباف را لو داد! دست شما درد نکند.
  • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   18 11
   منظور آقای میر سلیم علی لاریجانی بوده است نه قالیباف !
  • به IR ۰۹:۲۳ ۴ IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   9 7
   داداش! از خواب پاشو. در سال 1400 که لاریجانی دیگر رییس مجلس نیست که مثل هاشمی و ناطق نوری از این سکو برای رسیدن به ریاست جمهوری استفاده کند یا نکند! تازه اگر منظورش لاریجانی بود آیا باز هم مشرق متن فوق را می نوشت؟
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  29 2
  سعید حجاریان پراید شد صدمیلیون علی برکت ا...
  • سید IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   26 3
   حجاریان امّ القیّ اصلاح طلبان تهوع آور!!!
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  21 34
  لابد چون اونجا هم امریکا و دشمن فرضی وجود داشته. هواپیما رو میزنید میگید عیبی نداره قبلا روسیه هم زده ناوچه خودتونو میزنید میگید عیبی نداره تو کشورهای دیگه هم رخ داده کرنا میا ماسک و دستکش و الکل نایاب میشه 4تا عکس از دهات های افریقا گیر میارید میگید بیا امریکا هم ماسک نداره اینجا هم انقدر غرق در فسادید که برای ماله کشی میگید عیبی نداره حکومت امام علی هم فساد داشته
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   25 9
   08:13 تو یکی دیگه روی هرچی احمق ماله کش هست سفید کردی!! عکس از آفریقا میزارن میگن تو آمریکا ماسک ندارن؟؟! یه نفری مرزهای حماقتو جا به جاکردیا!!!!
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   16 8
   از آلبانی چه خبر؟!!
  • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   1 2
   البانی امن و امانه از عراق چه خبر؟
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  8 20
  مشرق مصداق بارز حرف های سعید حجاریان است
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  11 28
  جوان های ایرانی الان بی حیاترین جوانان دنیا هستند
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   11 2
   کافر همه را به کیش خود پندارد
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  26 1
  در زمان امام علی هم فساد اتفاق میافتاد اما ایشان چطور مقابله میکرد در مورد همان حاکم بصره یک نفر را از مدینه مامور کرد فرمود برو و در حالیکه او در خانه اش است خانه را بر روی سرش آتش بزن و بعد او را سوار شتر لختی کن و به مدینه بفرست
  • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   1 0
   حاکم بصره های الان همه دور و بریای خلیفه هستن
 • علی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  8 0
  حالا چه اهمیتی داره نظر مرده‌ها و مفلوکین؟!!!
 • حمید IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  3 2
  مشرق! تو هم هروقت مطاب کم میاری اراجیف اینو به خورد ملت میدی!
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  20 5
  آقای حجاریان خیلی ها با حضرت موسی (ع) از رود نیل عبور کردند ولی در استکانی غرق شدند، بد بخت تو که اصلا با موسی نیامدی و با فرعون ماندی از این رو میگم حجاریان ادم مفلوک و بدبختی است فکر می کند زرنگی می کند در حالی که مسیر جهنم را طی می کند
 • فرهانی NL ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  10 2
  اینی که ما میبینیم همه جا بخور بخوره اونی هم که نمیتونه بخوره کار نمیکنه. همه میخوان یهجوری بپیچونن
 • US ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  9 0
  مار وقتى از سرما يخ ميزند قادر به حركت نيست ولى وقنى تنش گرم شد شروع بحركت ميكند سمت وسوى حركت مهم نيست نفس حركت مهم است حالا بايد بفهميم منشأ گرم شدن تن اين اقايان كجا است خلاصه ميگويم حاميان ترامپ كه افراد پر زور وكم عقلى هستند نه زورشان كم شده ونه ميزان حمايت شان از ترامپ دوست خيالى تان به كاخ سفيد نمى رود كه اينطور دم دراورده ايد
 • مهرناز IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  10 2
  اقای میرسلیم شما فرد سیاسی پیچیده ای هستید " تفکرشما در باره نظام جمهوری اسلامی و اطلاح طلبان چیست؟
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  9 5
  هر کی از قالیباف تعریف کنه اینجا نظرش منتشر میشود دفاع از میرسلیم ضد رانت هم ممنوع
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  10 3
  از میرسلیم بیشتر از احمدی نژاد میترسند
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  5 2
  حجاریان مثل مگس رو هر چیزی نمیشینه و فقط دنبال بوی خاص مورد علاقه اش است
 • محمدایوب IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  6 3
  خدایا به اینگونه افراد مانند آقای میرسلیم کمی بینش عنایت فرما استاد مردم از حرف زدن خسته شدن بذار مجلس بازبشه برو تو هروقت کسی خواست برای رییس جمهوری کاندید شه بگو الان کمر مردم زیر بارگرانی داره میکنه کمک کنید بارو بردارید دروازه اون روبرو هست غضنفر این دروازه خودیه
 • نادر IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  16 3
  چرا هاشمی رفسنجانی ؛ناطق نوری؛کروبی و لاریحانی که همگی رئیس مجلس بودن وکاندیدای ریاست جمهوری هم شدند اشکال نداشت ولی برای بقیه بده؟
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  3 3
  فقط جهت اطلاع.این حرف های میر سلیم نشان دهنده عبارت معروفه که اصولگراها عقل ندارند اصلاح طلبا دین . اخه این ...نفهمید رییس مجلس بین مردم شناخته تر میشه و احتمال رای اوری اش بسیار بالاست. شاید این ... از قصد قالیباف برای کاندیداتوری اگاهی داره لذا داره میگه اهای باید منو رییس مجلس کنید. این ... گویا از جیره خوارهای هاشمی بوده. متاسفانه نظام اسلامی توان تشخیص افراد را نداره. چه کسی این .... را در لیست تهران قرار داد؟
  • قاصد IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   3 2
   اینکه اصولگراها عقل ندارند را درست گفتی ولی کاش کاملش می کردی که اصولگرای تندرو وافراطی همان خوارج زمان ماست که دینش هم ظاهری است
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  14 0
  در حکومت حضرت عدالت و تبعیض بود و کارگزاران فاسد نبودند . در ضمن حضرت مردم را به سختی معیشت ننداختند . بلکه با وجود جنگ معیشت رونق گرفت
 • حقیقت گو IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  8 1
  باسلام - سعیدحجاریان بایددرمان فکری هم بشو . صدمه ای که به مغز ایشان وار شد باعث شده زیاد سخنان بیهوده بزند .
 • DE ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  10 2
  اقای حجاریان تورو خدا این بچه بازی و ابله بازی ها رو تموم کن. فقط اسرائیلی های ادمخوار از خداشونه وقتی درایران بحران و حادثه طبیعی بوجود میاد فوری به انارشیسم و تخریب تبدیل بشه ولی به کوری چشم دشمنان ایران ، ایرانی ها هر بحران طبیعی رو به یک فرصت بی بدلیل خوب تبدیل می کنند. اقای حجاریان برادر خط اسرائیلی ها رو نرو خوبیت نداره. یک کم از آلبرت شوایتزر درس بگیر. این ادم دکتر نبود ولی وقتی دید تو افریقا اینهمه ادم بخاطر بحران طبیعی یعنی بیماری های واگیر داربشدت دسته دسته می میرند. تصمیم گرفت پزشک بشه و شد. رفت به مردم افریقا کمک کرد تا از شر بیماری های واگیردار خلاص شن. تو چرا از روش شوایتزر عبرت و درس نمیگیری؟ متاسفانه سوزن گرامافونت 40 ساله گیر کرده.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  5 7
  آقای میرسلیم بهترین گزینه برای ریاست مجلس هستند.خدایا قالیباف رئیس مجلس نشه.
 • مری IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  5 7
  تواین نظام هرچی رخ میده نمیتونن حلش کن یه خبرجعلی درمیارن ربطش میدن به اسلام وحکومت امام علی.. حتمااون زمان هم یکی سه هزارمیلیارددیناردزدیده فرار کرده کانادای قدیم
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  13 0
  پس اقای میرسلیم .. مجلس رفتید ،جلوی این نمایندگان که بازنشسته. میشن ،میرن وزارت نفت ،جلوشونو بگیر .. میرن نفت بازنشسته شن ، پاداش انچنانی و. حقوق نجومی بگیرن و برای بچه هاشون جا رزرو کنند ما ادراک بازنشسته های غیر نفتی و مادراک .......... وای بر بازنشیته حتی متخصصین و مدرک دارشان.
 • DE ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  3 0
  فراموش نکنیم که با شروع شکل گیری هسته فساد ابوسفیان وقوت جریان فساد پسرش معاویه انقدر اوج میگیرد که در زمان یزید دیگر از دین و دیانت و ایمان چیزی بر زمین باقی نمی ماند و با استبداد یزیدنهایت همدستی باندهای فساد جریان داعشی گونه شمر و ابن زیاد را در صحرای کربلا بوجود میاورد و با این فسادی که روی زمین این باندها ایجاد کردند باعث به شهادت رساندن سالارشهیدان و یاران وفادارش شدند. فساد بمب ساعتی است و نباید اثرات تخریبی اونو دست کم گرفت. مانند امام علی (ع) که در مورد حاکم بصره این مجازات را اعمال کرد. مجازاتی برای متخلفین وضع شود که عامل بازدانده ایجاد زمینه فساد شود. در مورد مفسدین مالی افشاگری منابع رسمی یکی از راههای بازدارنده فساد گراان است. برای کسی که نان و امنیت اقتصادی مردم را می دزدند ابروداری بی معنی است. بلکه اشد مجازات باید وضع شود. زیرا فساد طبیعتی مثل کرونا دارد و اگر با ان مقابله نشود مثل کرونا فراگیر میشودو زندگی مردم را نیز مختل میکند. زیرا فساد طبیعت شیطانی دارد باید با ان با شیوه های مختلف با ان مقابله کرد تا زمینه ان از بین برود. یک راه مقابله با ان این است همه وسوسه های شیطانی به مجازات و زیان تبدیل شود. تا کسی جرات نکند گرد فساد مالی بچرخد. ترس از قانون و مجازات لازمه مدیریت فسادگران است تا امنیت زیستی مردم دران محفوظ بماند.
 • امانی IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  1 3
  در مورد فساد باید گفت بلا شک در سطح مدیران ارشد ومیانی کشور هست اما تقربا اگر نگوییم 95در صد انها وابسته به طیف اصلاح طلبان هستند چرا که تفکرات تکنوکراتی ولیبرالیستی این وازدگان بازار باز وازاد که باعث رشد سرسام اور ثروت ثروتمندان وفقر بیشتر فقرا هست مردم شریف ومسلمان ایران اگر نگاهی به مدیران دوره های مرحوم هاشمی رفسنجانی خاتمی وروحانی بیاندازند در خواهند یافت که همه مدیران انها جزئ طبقه مرفه وثروتمند کشور بوده وهستند وفرزندان وخویشان انها از مختلس ترین افراد هستند
 • رضا IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  21 0
  خداوکیلی چرا هر از گاهی این تفاله های پسمونده رجویست رو مطرح میکنی مشرق؟ بذار تو لونه کثیفشون بپوسن.
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  5 0
  تو را به هر چه که می پرستید ندانسته و جاهلانه برای توجیه فساد در نظام از ائمه اطهار علیهم السلام مایه نگذارید.
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  6 3
  اگر در زمان حکومت حضرت علی علیه سلام هم فسادی رخ داده حتما حتما حسن روحانی بهمراه خیلی از وزیران بی لیاقت انجا بر سرکار بوده اند
 • مهدی IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  1 13
  این حرفهای غلط میرسلیم مشابه همان توهین رائفی پور به حاج باقر بود! این حرفها از حسادت است یا کج بینی یا منفعت طلبی یا وسوسه شیطان یا عُجب؟! البته انگار رائفی پور بعد توییت زننده اش، با حاج باقر جلسه ای گذاشته یا خود حاج باقر دعوتش کرده!
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  3 0
  میرسلیم جوانگرا!؟
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  2 0
  اومدیم و رای نیاورد. .... میگه.
 • DE ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  6 0
  امثال تو = اقای حجاریان .اونزمانم بوده دیگه منتهی امام مدارا با مفسد نمیکرد اما اینا تعظیم برمفسد میکنن ومعتقد ن اگه بامفسد مبارزه واقعی بشه خداوند روزیرا قطع خاهد کرد .چون خودشون فسادو بمفسد یاد دادن ودرپشت پرده همه فسادهان.نمونش رانندهای رئسای بانک مرکزی که بعد ازمدت کوتاهی ابرمفسد دلاری شدند
 • sajjad IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 0
  حرفش حسابه /دقیقا زده به هدف /وبلاگ محترم مشرق هم بهتره کمترتابلوبازی دربیاره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس