کد خبر 1071645
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
عثمان الغانمی

وزیر کشور عراق با سفر به استان دیالی در شرق عراق یک نشست امنیتی مهم برای مبارزه با داعش در این منطقه برگزار کرد.

به گزارش مشرق، «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق امروز دوشنبه وارد استان دیالی در شرق عرق و هم مرز با ایران شد تا در آنجا نشستی به منظور بررسی پرونده امنیتی این استان ترتیب دهد.

بیشتر بخوانید:

واکنش الکاظمی به تظاهرات در عراق

اولین اقدام ضد آمریکایی الکاظمی

یک مقام دولتی در استان دیالی اعلام کرد که عثمان الغانمی وزیر کشور عراق وارد شهر «بعقوبه» شد و در  مقر فرماندهی پلیس دیالی یک نشست امنیتی را برگزار کرد.

این منبع افزود: «در نشست مذکور مسائل امتعدد امنیتی و مهم و در راسآن اوضاع در داخل استان دیالی مورد بررسی قرار گرفت».

به گفته این منبع نشست مذکور بدون دعوت از رسانه ها برای اطلاع رسانی درباره آن برگزار شده است.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق ریشه کنی تروریسم را از اولویت‌های دولت جدید این کشور اعلام کرده است.

استان دیالی از میان شش استان عراق که با ایران هم مرز است،  تنها استانی است که از زمانی که آمریکایی‌ها عراق را اشغال کردند(سال ۲۰۰۳ میلادی) تا امروز همواره شاهد بی ثباتی و ناامنی است.

دو استان سلیمانیه و اربیل در شرق عراق که به طور کامل کُردنشین هستند، استان‌های واسط، میسان و بصره هم شیعه نشینند، اما استان دیالی از ترکیب جمعیتی شیعیان و اهل تسنن اعم از کُرد و عرب برخوردار است.

در طول سال‌های اشغال عراق توسط آمریکا و به خصوص پس از حمله داعش تلاش‌های پنهان زیادی برای انتقال تروریسم از مناطق غرب عراق یعنی  استان‌های الانبار، صلاح الدین و نینوا به سمت استان دیالی صورت گرفته بود که به گفته کارشناسان اگر هوشیاری و مشارکت جمهوری اسلامی ایران با عراقی‌ها در مبارزه با تروریسم در آن مقطع نبود، داعش تلاش می‌کرد از طریق دیالی به داخل خاک ایران نفوذ کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha