مرتضی مبلغ

نیروهای ستادی جریان چپ به جای "عذرخواهی از مردم" برای روی کار آوردن گزینه‌های ناکارآمد؛ مشغول بافتن آسمان و ریسمان و زیر سؤال بردن بدیهیات عقلانی هستند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

به نفع "آبان 98" انتخابات را تحریم کردیم

صدای اشرار را می‌شنوند، صدای مردم را نه!

محمود میرلوحی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرآنلاین درباره چرایی تحریم انتخابات مجلس یازدهم از سوی اصلاح‌طلبان گفته است:

"برآورد کارشناسی ما این بود که جامعه و اکثریت رای دهندگان دیگر همراه نمی شوند. بالاخره بعد از ۹۶ حوادثی مثل دی ماه یا آبان ۹۸ رخ داد که نمی‌شود آنها را نادیده گرفت. ما گلایه‌ها و شکایات مردم را در هرجایی می شنویم و نمی‌توانیم این صداها را کتمان کنیم و نشنویم. به این ترتیب اصلاحات به این نتیجه رسید که اگر کنار اکثریت بماند بهتر از این است که به میدان بیاید!"[1]

*ملاک صحّت یک انتخابات "قانون" است و اینکه کسانی از مردم در انتخابات شرکت نکردند؛ اگرچه یک رفتار ناصحیح اما حق انتخاب داشتند و کسی نمی‌تواند آنها را به چیزی مجبور کند.

حساب مردم نیز از صف اشرار آبان 98 جداست.

اما بحث انتخابات در میان سیاست‌پیشگان و رجال یک کشور، بحث دیگریست...

با استدلال آقای میرلوحی، منطقا اگر اصلاحات احساس کند که سمت حرکت عمومی به سوی هر رفتار اشتباهی باشد؛ پس اصلاح‌طلبان از همان رفتار حمایت خواهند کرد!

و این یک ابن‌الوقتی آشکار، خیانت به اکثریت و ضدّیت با حاکمیت سیاسی است.

اولا اصلاح‌طلبان مدت‌ها پیش از انتخابات مجلس یازدهم، مردم را به عدم حضور در انتخابات تشویق می‌کردند.[2]

مقوله‌ای که در کنار کارنامه بد اصلاح‌طلبان در مجلس، شورای شهر و دولت موجب نارضایتی مردم و عدم شرکت برخی از افراد در انتخابات شد.

ثانیا شأن یک رجل سیاسی و یک حزب، اینست که اهل صلاح و مصلحت باشد و خیر و شرّ را به مردم بگوید نه اینکه روزگار را با نان به نرخ روز خوری سپری کند.

در بحث آبان 98 نیز اعتراض مردم در همان روز اول و با کنار رفتن از خیابان، از صف اشرار و اوباش جدا شد و کسانی که ماندند و آتش زدند و حمله کردند، هیچ چیزی جز اشرار نبودند. در عین حال با خوانش اظهارات میرلوحی بهتر مشخص می‌شود که "فرماندهان فتنه اقتصادی" چه کسانی هستند، چرا درباره معضل گرانی که اعتراض اصلی مردم است و آنها عاملش هستند، عذرخواهی نمی‌کنند، چرا در سمت رفتارهای شرارت‌گونه‌ای مثل اغتشاشات آبان و فتنه 88 قرار دارند و چرا از هیچ نکته مثبتی درباره نظام اسلامی، مردم و انتخابات سخن نمی‌گویند؟

پیش از این و 3 ماه قبل از بروز اغتشاشات آبان 98؛ علیرضا علوی‌تبار، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب در یک خط دهی به اشرار تأکید کرده بود که آنها پس از به خیابان آمدن بایستی مراکز حساس نظام را اشغال کنند.[3]

لازم به تأکید است اینکه میرلوحی اغتشاشات اشرار در آبان 98 را سمت و سوی اکثریت می‌نامد، جای تأملات بسیاری دارد...

***

تصویر ایران در پایان‌نامه‌های جعلی میدان انقلاب

محسن رنانی، استاد دانشگاه و از چهره‌های اصلاح‌طلب به تازگی با انتشار یک مانیفست اعتراضی در سایت جماران به تشریح اوضاع عمومی ایران و ارائه تحلیل جانبدارانه از اغتشاشات آبان 98 پرداخت.

او اظهاراتی را مطرح می‌کند که ما در چند اپیزود جداگانه در شمارگان مختلف وبلاگ مشرق آنها را منتشر می‌کنیم و در ادامه تحلیل‌هایی را نیز در پیرامون آنها مطرح خواهیم کرد.

قسمت اول اظهارات او در بخش‌های ابتدایی این مانیفست که ما برای امعان نظر مخاطبان محترم انتخاب کرده‌ایم به شرح زیر است:

1_ به گمان من پیامدهای اقتصادی و اجتماعی شیوع کرونا بعلاوه معضلات حوزه کارگری که سالهاست به نقطه بحران رسیده است و با رکود اقتصادی امسال بسیار تشدید و به نقطه غیرقابل پیش‌بینی خواهد رسید.

2_ چهل سال تورم مستمر و بحران ‌اقتصادی دهه اخیر که منجر به تخریب طبقه متوسط کشور شده است، جمعیت‌ کارگری ما را شدیدا افزایش داده است. و چه بسیار دانش‌آموختگان دانشگاهی که اکنون تحت فشار زندگی، لباس کارگری به تن کرده اند تا با عزت نفس روزگار بگذرانند. اما ما در سالهای پس از انقلاب برای کارگران تشکل‌های صوریِ حکومتی درست کردیم و تمام تشکل‌های مستقل آنان را قلع‌وقمع کردیم و آنان را بی دفاع گذاشتیم تا زبان اعتراض نداشته باشند و کسی نباشد تا از حقوقشان دفاع کند.

3_ چنین می‌شود که بخش بزرگی از معترضان آبان ۹۸ را فرزندان بیکار همین کارگران تشکیل می‌دهند. و امسال نیز دولتی با درآمد نفتی تقریبا صفر، و ۵۰ درصد کسری بودجه چه چاره ای دارد جز انتشار پول؟ و این دوباره به معنی تورم بالاتر و کوچک‌تر شدن سفره کارگران و انفجاری‌تر شدن نیروی اعتراضات بعدی خواهد بود.

4_ اتفاقات آبان‌ماه از مناظر مختلفی نگریسته شد. این رخداد از منظر جامعه‌شناسی ناشی از بی‌اعتمادی عمومی نسبت به سیاستگذاران، نادیده گرفتن افکار عمومی، حذف گروه‌های اجتماعی از مشارکت در فرایند تصمیم‌گیری و تضعیف سرمایه اجتماعی بود. از منظر اقتصاددانان معلول وجود شکاف طبقاتی و نابرابری در جامعه و تشدید این شکاف در سال‌های اخیر، وارد آمدن فشار اقتصادی طاقت‌فرسا بر زندگی مردم، و تضعیف طبقه متوسط اقتصادی بود. از منظر علم سیاست نیز ناشی از سیاستگذاری‌های آمرانه و از بالا به پایین، عدم وجود بستری نهادمند برای بیان اعتراض، فقدان فرهنگ تحزب و فعالیت‌های حزبی در کشور و نهادینه نشدن جامعه مدنی در ایران دیده شد. تمام این تحلیل‌های موشکافانه، علمی و موثق را می‌توان در این روایت ساده خلاصه کرد که این تحولات در معنای واقعی اعتراض بود![4]

*در مقابل آنچه که رنانی اظهار کرده است؛ گفتنی‌های مهمی وجود دارد که از این قرارند:

یکم: اصلاح‌طلبان قبل از شیوع ویروس کرونا هم سالها بود که وعده اغتشاش یا "فتنه اقتصادی" می‌دادند!

به این معنی که مخاطب باید بداند مقولاتی مثل "کارگران" یا کرونا و... تماماً بهانه‌هایی هستند برای عملی شدن یک فرمان خطرناک. فرمانی که قصد دارد با ایجاد نارضایتی ذهنی و بافتن دروغ و راست به یکدیگر؛ کسانی از مردم را علیه نظام اسلامی بشوراند و حمام خون به راه بیاندازد.

کما اینکه در فتنه 88، در دیماه 96 و در آبان 98 به راه انداخت...

دوم: آقای رنانی در بند دوم از دانش‌آموختگانی سخن می‌گویند که لباس کارگری به تن کرده‌اند!

ایشان البته توضیح نداده‌اند که تحصیل در هیچ کشوری از دنیا مساوی با اشتغال نیست بلکه ضامن اشتغال "داشتن مهارت‌های لازمه جامعه" است.

بله! چه بهتر که تحصیلات عالی متناسب با بازار کار باشد اما آیا این ضعف به این معنی است که هر یک صندلی دانشگاه مساوی با یک شغل است؟

هرگز چنین نیست و آقای رنانی و دوستان ایشان در این زمینه حتی اشاره‌ای به کشورهای دیگر دنیا هم ندارند که چگونه گاهی یک دانشجوی دکتری مجبور است به کار در سوپرمارکت، کارگری صنعتی و... تن در دهد. و البته اگر کاری در میان باشد.

از طرفی کارهای کشور را چه کسی باید انجام دهد؟

آیا اگر تمام ایرانیان دارای مدرک دانشگاهی بشوند آنگاه هیچکس نباید کارگر باشد؟

این سؤال مهمیست که مدعیان اشتغال پشت میزی فارغ‌التحصیلان دانشگاه هرگز به آن پاسخ نمی‌دهند و در قبال این خطر بزرگ که شاید ایران اسلامی مجبور به واردات نیروی کار شود نیز ساکت مانده‌اند.

در بحث بی‌اعتراضی کارگران نیز ما آقای رنانی را تنها در یک فقره ارجاع می‌دهیم به جلسات اخیر کارگران هپکو با ریاست قوه قضائیه.

سوم: اینکه آقای رنانی در بند سوم اشاره شده از اظهاراتش ابراز می‌کند: "بخش بزرگی از معترضان آبان ۹۸ را فرزندان بیکار همین کارگران تشکیل می‌دهند"! متأسفانه مهملات است و هیچ سندی درباره آن وجود ندارد جز ادعای نویسنده...

از طرفی مشخص نیست رنانی چرا اشاره‌ای به معضل بیکاری شیک در ایران (عدم پذیرش هر شغلی از سوی کارجویان به دلیل بهره‌مندی از حداقل معیشت) نکرده و یا خود را در قبال حقیقتی تلخ به نام حضور هزاران کارگر خارجی در مشاغل خدماتی ایران به تجاهل زده است؟!

ادامه اظهارات او مبنی بر "انفجاری تر شدن نیروی اعتراضات بعدی"! هم چیزی نیست غیر از تکرار سخن تئوریسین‌های چپ‌گرایی مثل حجاریان، تاجیک، ربیعی و... که بالاتفاق می‌گویند در پسا کرونا بایستی منتظر اغتشاش بود و در واقع حرف در دهان مردم می‌گذارند! کما اینکه مصطفی تاجزاده نیز پیش از این تأکید کرده بود اغتشاشات آبان با خشونت بیشتری تکرار خواهد شد.

وگرنه این آقایان دکتر و این استادان دانشگاه بایستی در جریان باشند که شیوع کرونا در کشور ایتالیا که شاخص‌های اقتصادی پایین‌تری نسبت به ما دارد؛ موجب افزایش محبوبیت دولت این کشور شده است!

به راستی چرا رهاورد کرونا در کشور ما بایستی اغتشاش باشد و در ایتالیا و سایر ممالک دیگر، محبوبیت دولت؟!

آیا جز اینست که ما در ایران از نقش مهم "خواص" و راهبری مردم از سوی مراجع اجتماعی غافل مانده‌ایم؟

و چهارم: این فرد در بند 4 اظهاراتش در حالی از بی‌اعتمادی مردم و عدم اجازه مشارکت سخن می‌گوید که برای بی‌اعتمادی هیچ سندی ارائه نکرده و در قبال مشارکت هم ترجیح داده درباره مقوله مهم "انتخابات" و مشارکتی که تضمین‌کننده زیست مردم در آینده است، چیزی نگوید.

مثلا چگونه ممکن است فردی رعایت قوانین کشور از سوی مردم، افزایش پس‌انداز مردم در بانک‌ها و تشییع میلیونی پیکر شهید سلیمانی را ببینید و باز هم از نبود سرمایه اجتماعی سخن بگوید؟

شکاف اقتصادی در ایران نیز مقوله‌ای است که اقلا شاخص‌های اقتصادی مثل "ضریب جینی" خبر از بهبود آن می‌دهند و گسل میان فقیر و غنی در جامعه ایرانی نسبت به رژیم گذشته؛ بهبود محسوسی داشته است.

(همه‌گیری رفتارهای قشر متوسط مثل شیوع مسافرت، رکورد شکنی فروش فیلم‌های سینمایی، ازدیاد دانشجویان کشور و... تعیّن بهبود این شاخص اقتصادی است)

به دیگر سخن اینکه در این مقوله هم از آنجا که هیچ سندی ارائه نمی‌شود؛ باید اذعان کرد که شاهد تدلیس‌هایی مثل سال 88 هستیم.

"عاملیت نبود ساختار برای اعتراض" نیز بهانه چپ‌گرایانه دیگری است که فرماندهان فتنه اقتصادی بصورت علی‌الدوام آنرا مطرح می‌کنند. این در حالی است که ساز و کار وجود دارد و مثلا تنها در سال 97، تعداد 330 تجمع و اعتراض قانونی با مجوز وزارت کشور صورت گرفته است.[5]

فلذا منظور آقایان از نبود ساز و کار؛ ساز و کاری است که اعتراض مسلحانه و آتش زدن و هدم بیت‌المال را پذیرا باشد.

جالب است که این افراد از خشم‌آجین جلوه دادن مخاطبان خود نیز اِبایی ندارند و به جای اشاره به راه حل‌های مشکلات، اشاره به اینکه بهبود اوضاع از مسیر "صندوق رأی" می‌گذرد و تأکید بر اینکه هیچ فرجامی در "اعتراض خیابانی" وجود ندارد؛ دائما از لزوم اعتراض از سوی مردم سخن می‌گویند!

در واقع آنها دکترهایی هستند که هرگز برای درمان کرونا دارو نمی‌دهند و این مسئله جای سؤال دارد.[6]

***

مانیفست اعتراضی رنانی تفصیل بیشتری دارد که ما به فضل الهی در شمارگان بعدی وبلاگ مشرق به آنها خواهیم پرداخت.

گفتنیست، رنانی چند سال قبل خواستار "تبدیل شدن ایران به ترکیه دوم برای غرب" شده بود!

***

"آسمان و ریسمان" اصلاح‌طلبان به جای عذرخواهی از مردم!

مرتضی مبلغ، فعال چپ و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با روزنامه آرمان ملی درباره باخت انتخاباتی جریان چپ و کاهش مشارکت در انتخابات گفته است:

"مشکل کاهش مشارکت مردم را نمی‌توان به هیچ وجه به رویگردانی مردم از جریان اصلاحات تفسیر کرد. این مغالطه بزرگی است؛ چون اتفاقا مردم به‌خاطر اینکه طرفدار و خواهان اصلاحات سازنده در کشور هستند این رفتار را از خود نشان داده‌اند. چون شاهدند که در انتخابات شرکت می‌کنند اما سازوکارهای ساری و جاری در مدیریت سیاسی کشور به گونه‌ای است که برای نهادهای برخاسته از رای مردم مشکل‌سازی شده و اجازه ظهور و بروز واقعیت داده نمی‌شود. یعنی جریاناتی در کشور هستند که دارای قدرت گسترده‌ای هستند که برای هرچه با منویات‌شان تناسب نداشته باشد، مشکل ایجاد می‌کنند و این موضوع جدید هم نیست."[7]

*اگر این موضوع جدید نیست و همواره در مقابل رأی مردم، مشکل‌سازی می‌شود؛ پس چرا اصلاح‌طلبان با علم به این معضل اما در سال 88 برای کسب قدرت، کشور را به آتش کشیدند و چرا برای رأی آوردن آقای روحانی آنهم در طول 2 دوره، خود را "فدائیان روحانی" قرار دادند؟!

مشکل اینجاست که جریان اصلاحات همچون پیکری که یک وزنه سنگین به پای آن بسته شده و در دریا رها شده است؛ قصد دارد نظام و مردم را نیز با خود به قعر بکشد. و از همین رو دست به بیان چنین بافته‌ها و اظهارات عجیبی می‌زند.

اما مردم گناهی ندارند که گزینه‌های چپ‌ها برای تمام مناصب انتخابی کشور، گزینه‌هایی ناکارآمد هستند و نمی‌توانند مطالبات مردم را محقق کنند.

به دیگر سخن اینکه آقای مبلّغ به جای این همه آسمان و ریسمان بافتن، فقط کافی بود گزینه "عذرخواهی از مردم" را بر زبان بیاورد تا مجبور به زیر سؤال بردن بدیهیات عقلانی نشود.

عدم شرکت کسانی از مردم در انتخابات نیز یک حق شهروندی است و کسی نمی‌تواند برای آن تعیین تکلیف کند.

اما بدیهی آنست که با حضور کسان دیگری از همین مردم در انتخابات و برداشته شدن "گام اول" با حضور اصولگرایان در مجلس؛ مشکلات کشور در مسیر مرتفع شدن قرار خواهد گرفت و طبیعتا امثال آقای مبلغ باید صورت جدیدی از ربط دادن نامتجانس‌ها در سیاست‌بازی را آماده کنند زیرا اظهارات سابق آنها منسوخ خواهد شد!

***

1_ khabaronline.ir/news/1382901

2_ mshrgh.ir/976402

3_ mshrgh.ir/1011192

4_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1422440

5_ www.irna.ir/news/83564659/

6_ mshrgh.ir/1066947

7_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/287090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  31 13
  ایران می ماند و شما براندازان کراواتی میروید!
  • جوجه تیغی بدنساز IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   10 11
   اصلاح طلبان، بانیان حوادث آبان دهنشونو ببندن وقتی حرف میزنن. راه نجات فقط احمدی نژاد. احمدی نژاد به زودی رئیس سازمان ملل خواهد شد با ساختاری جدید. او کوروش کبیر ایران و جهان است. /// مشرق بچاپ. چرا تو کامنتا حرف از شیمون پرز جایزه، اما حرف از بزرگمرد جهان حرام؟
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   4 0
   هی ابان ابان میکنند مگر ابان غیر از این بود طرحی را که دکتر احمدینژاد ده سال قبل از ان با اقناع عمومی و حرف زدن با مردم و واریز یارانه ان قبل از اجرا به زیبایی تمام بدون هیچ مشکلی اجرا کرد اینها بر نتافتند و ان ژنرالشان ان را حذف کرد و چند سال بعد در ابان یکشبه بدون هیچ توضیحی در حالی که مسلحین اماده باش بودند اجرا کردند و شد انچه شد ؟؟؟ چقدر اینها وقیحند و امید است خداوند خودش با هشیاری ایرانیان این کشور و انقلاب را از شر این جماعت غربزده دنیا طلب محفوظ بدارد
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   9 1
   اما واقعا اگر مردم فقیر شورش کنند می روند خیابان فرشته مازراتی ها و بوگاتی ها و پورشه ها را آتش می زنند یا موتور و پراید دو تا بدبخت مثل خودشان را آتش می زنند؟ مردم عادی بنزین می ریزند کارگر پمپ بنزین را زنده زنده می سوزانند؟ مردم عادی قرآن آتش می زنند؟ حوزه علمیه آتش می زنند؟ چطور نفهمیدی این ها کار بعضیها بود برای آنکه رییسی را متوقف کند و دانیال زاده را آزاد کند و در غروب یکشنبه آن مردک آزاد شد و دوشنبه آرامش ایران را فرا گرفت!
 • سید IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  25 11
  هرچه نادان تر، بی کفایت تر و هرچه بی کفایت تر، اصلاح طلب تر و هرچه اصلاح طلب تر، تهوع آورتر!!!!
  • GB ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   12 2
   به راستی چرا رهاورد کرونا در کشور ما بایستی اغتشاش باشد و در ایتالیا و سایر ممالک دیگر، محبوبیت دولت؟!
  • سید IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   20 3
   به 09:15 - زیرا برضد حکومت ایتالیا مافیای رسانه ای با صدها رسانه دیداری و شنیداری به زبان ایتالیایی وجود ندارد و بالطبع مردم این کشور با عقلانیت و آرامش درپی مبارزه با این بیماریند! امیدوارم که بتوانی بفهمی!!!!!
 • پویا IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  17 15
  واقعا مخاطب چی فرض کردید که این تحلیل ها رو میدید؟ تا کی میخواید واقعیت نبینید؟ رنانی داره دلسوزانه نظرش میگه ولی شما با جواب های سطحی و انکار خودتون به خواب میزنید. متاسف هستم برای مشرق.
  • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   12 3
   دلسوزانه رو خوب اومدی، درندگان اصلاحاتی و دلسوزی برای مردم دنیای تناقض بود
  • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   11 7
   انکار عادت شماست انکار تمام گندهایی که میزنید و منتظر درو کاشته های سمی تون میشید منظر میمونید تا اغتشاش و اعتراض با جرقه ای که خودتون میزنید شروع بشه برنامه ریزی هر اغتشاشی در ایران رو اصلاحات به عهده داشته لیدر تمام وحشی بازیها شما بودید میفهمی احمق؟ هیچ اعتراضی بدون لیدر نه شروع میشه نه به ثمر میشینه میفهمی احمق؟ یا خیال میکنی بقیه هم سر در برف فرو کردن و اظهر من الشمس رو نمیبینن
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   5 20
   جواب هاتون به رنانی آبکی و سطحی بود.
  • pp IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 2
   ایول و دیگر هیچ !!!!؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   7 5
   داداش اداره کشور سواد و عرضه میخواد که اصلاح طلبا هیچ کدومشو ندارن. شماها فقط از جیب ملت هزینه میکنید و چشتون به غربیاست که چی دستور بدن و شما ازشون تقلید کنین
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 4
  اشرار هستش
 • DK ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  12 14
  همه چی آرومه همه کشور گل و بلبل آمریکا در حال افول و نابودی بشار همچنان پیشروی میکنه و به دیوار چین رسیده و اروپا کلا به فلاکت افتاده و همه دارن با بیکاری و وام های باسود بالا دستوپنجه نرم میکنن ماهی های کل اقیانوس ها توسط دشمنان درحال جاروشدن هستن . هیشکی نفت دنیارو خریداری نمی کنه فقط دم در خونه زنگنه از تمام سیارات جمع شدن و درحال ارسال نفت با فضا پیما و کشتی و قطار و سفینه به اقصی نقاط جهان هستیم و تمامی کشورها درخواست تعویض ارز هایشان با ریال ما هستند .
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   9 4
   اگه انگلهای غربی نابود بشن واقعا دنیا تا حدود زیادی به ثبات میرسه
  • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 8
   باز هم خوشمزگی های منجمد و به خاکی زدن
  • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   8 6
   به نظر یک بهائی نجس طرفدار پر و پاقرص حکومت پهلوی است!
 • DK ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  12 8
  ای جان نظرم در عرض ۲ دقیقه سانسور شد . یاد سانسورچی های زمان شاه افتادم که نمیذاشتن حرف مردم به گوش شاه برسه . و تاریخ درحال تکرار شدنه
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   6 4
   اینجا رسانه ماست. برو تو سایتهای نزدیک به خودتون نظر بده.
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 2
   ضایع
 • DK ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  10 28
  نظر دهندگان مشرق رو عشقه هنوز یک دقیقه از انتشار خبر ۵۰ صفحه ای که نیاز به نیم ساعت مطالعه و دوساعت تفکر داره نگذشته تحلیل کردن و نظر دادن و مشرق سریع تایید کرده . عجب باحالید خدایی .
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   13 4
   تردیدی در دشمنی بهائیان نجس و خوک صفت با نظام جمهوری اسلامی که ایشان را به خاک سیاه نشانده است، نداریم! تو هم یکی از ایشان!!!!
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 3
   عجب! کاری که خودت هم کردی برای بقیه یه نقصه اما برای تو حتما واجبه!
  • جوجه تیغی بدنساز IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   9 4
   بله. میتونیم. سرعتمون زیاده. هوشمون بالاست. تندخوانی اسکن میکنیم. با حافظه نوری تحلیل میکنیم. با عقل مجرد نظر میدیم. مث خود من.
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   4 2
   اینها به دلیل روابط لشکرهای جنی و انسی است شما متاسفانه در این عوالم نیستید
 • مهرناز IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  8 3
  اصلاح طلبان " گزافگو هائی هستید که دنبال جاه طلبی وقدرت طلبی خود " تا انجا که قادربودید چوب لای چرخ نظام گذاشتید " اگر افکار سالمی داشتید "همت خودرا در مسیر نظام و پیشرفت کشور قرارداده بودید " نه دشمنان ایران " امریکا واروپا " اکنون به جای سخنان عبث خود در باره اقتصاد ومشگلات کشور" از پیشرفت کشورایران احساس خوشایندی " می کردید.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 5
  شک نکنید که بحران های اجتماعی خواهیم داشت. البته کم و کیف آن را نمیشود پیش بینی کرد. ولی مطمئنا به دلیل بیکاری و تورم اعتراضاتی در جامعه مشاهده خواهد شد. اگر ملاک 96 و 98 باشد احتمالا دامنه بحران بعدی وسیع تر و عمق اجتماعی آن بیشتر است. ولی اگر از سرنگونی میترسید نگران نباشید ملت ایران اصولا افت کرده. اینها ایرانیانی که تاریخ میشناسد نیستند.
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  7 6
  حکومت ها وقتی در ذهن مردم از نظر ایدئولوژیک سقوط کنند اصولا سرنگون شده اند. تا زمانیکه ابزار سرکوب را در اختیار دارند سرنگونی واقعی خود را به تاخیر میاندازند. منظورم خدای نکرده حکومت شما نیست.
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 2
  آقای میر لوحی و کنار مردم !!!!!!
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 5
   این آقای میرلوحی اصلاح طلب نیست اصلاً و بیشتر دنبال کسب فرصت برای رفقای خودش از جمله آقای ..... میباشند. سر ما هم کلاه گذاشتند
 • پرسشگر IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  30 5
  اقای دکتر رنانی به دانشجویان گفتند به روحانی رای بدهید تا اقتصاد اصلاح شود وبه رقیبش رای ندهید که خراب می شود حلا لطفا توضیح بدهند چی شد
  • رضا IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 2
   روحانی سهله هر سوپرمنی هم بیاد با سیستم فعلی و تحریمهای کمر شکن نمیتونه کاری بکنه
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  10 21
  اصلا مرگ بر تمام کسانی که دشمن شما هستن. حالا راحت شدید؟؟؟؟ من نه به اصلاح طلبها رای دادم حالم هم از آمریکا و اسرائیل به هم میخوره. ولی حرفهای رنانی کجاش غلط بوده؟؟ مثلا کسی که لیسانس و فوق لیسانس شیمی فیزیک یا مهندسی یه رشته ای هست چرا باید بره میوه فروشی کنه یا کارگری کنه؟؟؟فکر نمیکنید کسی که تا ۲۵ سالگی درس خونده و بعد سربازی رفته برگشته میتونه با کسی که فقط کار کرده از لحاظ بدنی رقابت کنه؟؟؟ اصلا چرا درس خونده؟؟؟؟
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 0
   بعد فکر نمیکنید این همه هزینه برای درس خوندن هدر رفتن سرمایه کشور هست؟؟؟؟ حالا این بماند چون سیستم خودش مقصر است خرج مسئله ای کرده است که خودش می داند خروجی ندارد و بنا به صلاحدید مشرق باید برود کارگری کند. مردم این حیف کردن بیت المال را عین تمام موارد دیگر پیگیری کنن. مهمتر از اون وقت اون فردی هست که بهترین سالهای عمرش رو صرف آموختن اطلاعاتی کرده که به هیچ دردی نمیخوره. این فرد با توجه به هوشش مطمئنا از کسانی که نتونستن این مسیر رو طی کنن بهتر میتونست تو بازار فعالیت کنه. من خودم شخصی رو میشناسم وقتی ابتدایی بودیم هر پایه رو ۳ سال میخوند و وقتی من اول راهنمایی بودم اون ترک تحصیل کرد و رفت تو کار فروش دوشاب و ازدواج کرد و الان چند تا مغازه داره. تو این چند سال هم زندگی کرده.به نظرتون من بهتر از اون از حساب و کتاب سر در نمی آوردم اگر مسیر اون رو میرفتم. وظیفه دولت هست شرایط اقتصادی رو درست کنه تا یه عده کمی استخدام دولت بشن و بقیه برای خودشون کار راه بندازن.
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 2
   گول حرف را نخور که تمام معاویه های تاریخ با حرف اومدن سر کار همینها بودند که مردم را از دلار 5 تومنی و دیوارکشی و جنگ ترسوندند و به اینجا کشاندند با جوجه کشی هاشون با مسکن مهر مزخرف خوندناشون با 4.8 میلیارد دلار هاپولی کردناشون
  • دانشجو IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 0
   خوب مدرک گرفته اگر خوب هم درس خونده بره با فکرش یک حرکتی ایجاد کنه و طرحی بده کاری کنه 5 نفر از طرح اون نون ببرند خونه. و یا شاید فقط مدرک گرفته اون هم با سیستم آموزشی و نه پژوهشی و تحقیق هم بلد نیست .فقط مدرک گرفته تا با آون یک کار پشت میزی در اداره پیدا کنه. اگه همچنین توقعی داشته خوب توقعش بیجا بوده ، توهم زده بیچاره و عمرش را تلف کرده و الان میگه ایکاش لاقل درسم را بهتر می خوندم مثل فلانی که چون خوب خوند رو هوا بردنش. الان واقعا ما کار بلد بیکار کمتر سراغ داریم در قشری که تحصیلات عالی دارند. همچنین چیزی از نوادر است
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   1 0
   آری. حق با شما است. کار عار نیست. اما برای نظام عار است که جوانان عمر خود را تحصیل کنند و بعد از آن هیچ استفاده ای نکنند.
 • US ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  9 0
  جناب رنانى شماها تقريبااز اينجاشروع كرديد كه نظام شامل دوبخش است انتصابى وانتخابى مابخش انتخابى هستيم مجلس ودولت دراختيار مااست وغير انتخابى ها به تعبير شما بايستى ازما تابعيت كنند پرونده برجام را از شوارى امنيت ملى برديدوزارت خارجه وادعاكرديد اميركبيراز قبر درامده وتسليم نامه امضاءكرديدو٠٠٠حالاكه رقيب انتخابى شده وشماها بركنار مانده ايد يكدفعه تغيير موضع داده ايد شما را چه ميشودحالا كه نيروى انتخابى نيستيدچه ادعايى داريد مردم شمارا بيرون كرده اند يگ گوشه بنشيد ودراينه درهم شكسته اينده تان خودرانگاه كنيدوعبرت بگيريدً
 • عشق است سردار دلها((سید هادی)) DE ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 2
  مشرق،درست بلدی جای شهید و جلاد را چطور عوض کنی!!!!....همون اشراری که میگی مردم عزیز ما هستند و مردمی که میگی مصداق بارز اعضای القاعده شیعی،انقلابی واقعی باکری و همت و سلیمانی و بهشتی و امثال اینها بودند که از ایجاد بنیادگرایی دینی پرهیز کردند....متاسفم براتون با اون ابوبکر الرائفی پورتون....!!!!!!!
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  2 1
  امیدوارم منتشر کنی مشرق. در مورد اصلاح طلبها حرفی ندارم. چون بازی خودتون میدونم. در مورد حرفهای رنانی میخوام بگم ای کاش زودتر دانشجویان می فهمیدن از دید شما قراره مدرک از دانشگاههای ایران بگیرن و بعد برن کارگری کنن. یا درس نمیخوندن یا عطای ایران را به لقائش می بخشیدن و مهاجرت می کردن. همونجور که الان خیلی ها دارن اینکار رو میکنن. الان دیگه این تمایل به مهاجرت به دبیرستان رسیده و برای والدین به لحظه تولد. خدا به داد این کشور برسه.
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 3
   دستمال توالت به اندازه کافی ببرید که در اروپا و امریکا به مشکل بر نخورید لطفا برا زمان پیری هم از حالا یه فکر اساسی کنید
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  2 0
  استاد رنانی باسوادترین استاد اقتصاد کشوره.عقب مانده و بیسواد امثال شمایید که در مورد همه چیز نظر متوهمانه میدید و با زور و قدرت اونو اجرایی میکنید و گردن کلفتی هم میکنید روحانی هم همون شورای نگهبانی انتخاب کرد ‌که شماها میفرمایید انتقاد از اون ممنوعه.
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 1
   بجاش فحش دادن برو متن گزارش مشرق رو بخون.
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  0 1
  جالب اینه که زمانی نفت ۱۴۰ دلار بود و نیروهای به اصطلاح خودشان انقلابی و ارزشی سرمست از قیمت نجومی طلای سیاه برای همه شاخ و شانه می کشیدند همین رنانی از آینده تیره و تار نفت گفت ولی هیچ کس گوش نداد اگه قرار به مرور تاریخ هست آن را خودی و غیرخودی نکنیم
 • علی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 0
  اسهال طلبان آمریکایی جیره خوار.
 • بهلول IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 0
  بابا اینقدر گیر به استاد گرامی جناب محسن رنانی ندید. خوب بنده خدا این حرف ها رو که از خودش در نیاورده . در اونور مرزها این حرفها دیکته شده اشون فقط از رو می خونند. بالاخره هر کسی از یک راهی ارتزاق میکند . این بابا هم از راه وطن فروشی و خون مردم فروشی
  • پویا US ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
   0 0
   از نظر شما هرکی نقد کنه، هرکی مخالف پیشفرض های شما صحبت کنه دشمن و غرب پرست و وطن فروشه؟ چیکار کنه؟ بیاد بگه همچی خوبه، همچی عالیه، عدالت اجتماعی داریم، عدالت اقتصادی داریم و ....؟ بازخورد و نقد و حتی مخالفت باعث میشه سیستم مشکلاتش زود تری ببینه ، زود تر از اون که دیر بشه، دکتر رنانی اگر مونده تو ایران بخاطر منو و شما مونده ، وگرنا رفتن از ایران براش کاری نداره، در ضمن اگر دنبال پول و مقام و قدرت بود، چندتا به به و چه چه میگفت و تعریف میکرد یه پولی میگرفت و سهمی از قدرت.ولی مردونه واستاده داره میگه کاری کنید قبل این که دیر بشه.
 • SE ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  3 0
  اشرار 98 همه اصحالاتی و منافق و سلط ا. طلب و مارکسیست و بقیه اوباش بودند و متاسفانه این اشرار در رحم اجارهای به قدرت رسیدند
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  0 0
  مشرق خواهیم دید روزی را که فردایش تیتر های مخالف نظام می زنی و از این نحوه اداره مملکت اظهار برائت می کنی .اما دیگرفایده ای ندارد.
 • FR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  0 0
  کاش اصلاح طلبان در یک جمله پاسخ میدادند آیا جز باز گرداندن کشور به شرایط وابستگی به آمریکا در قبل از انقلاب راه دیگری برای اداره کشور دارند؟
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  اقاى قلم بدست اصلاح طلب درپاسخ به اقبال مردم نظام به شماها پست ومقام داد تريبون وميكرفون و٠٠٠داد تا خودرا به مردم بنمايانيد نتيجه اين شد كه درنزد مردم خودرا به لجن كشيديد ومردم هم بينينى خودرا بگيرند واز شما دورشوندحالا تنها واسيب پذير هستيداينكه شمارا حفظ ميكند مخالفين هستندنه دوستان سابقتان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس