کد خبر 106717
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۲

نخستین شماره ماهنامه «داستان» با سردبیری محمد حسین بدری از سوی بنیاد ادبیات داستانی منتشر شد.

به گزارش مشرق، گفتار و آثاری از " رضا امیرخانی، وحید جلیلی،علی موذنی، محمد حسین جعفریان،همایون اسعدیان ، ناصر هاشم زاده، نعمت الله سعیدی، خسرو سینایی،پرویز شیخ طادی،محمد رضا سرشار،محمدکاظم کاظمی،محمود حکیمی،مرحوم شمس آل احمد،مرحومه سیمین دانشور،دکتر محمد رجبی و..." زینت بخش شماره اول این ماهنامه ادبیات داستانی شده اند.

مصاحبه با علی موذنی به بهانه چاپ "ارتباط ایرانی" بعد از ۱۴ سال ، پرونده ای با نام همسایه های باصفای جلال و به بهانه درگذشت سیمین دانشور،گزارشی از همایش داستان کوتاه و نیز همایش نکوداشت محمود حکیمی و بررسی "داستان سینما" در گفتگو با فیلمنامه نویسان و کارگردانان سینما و نیز مصاحبه با رابعه مدنی بازیگر پیشکسوت سینما و تلوزیون بخشهای اصلی این شماره ی ماهنامه داستان را تشکیل می دهند.

سردبیر نشریه در یادداشتی درباره شماره اول این نشریه نوشته است:

"این اولین شماره از ماهنامه «داستان» است. کارهای مشابهی در روزگار مختلف آمده‌اند و رفته‌اند و تعدادی کار خوب همین الان در زمینه ادبیات داستانی منتشر می‌شوند که خود ما هم کم و بیش مخاطب آنها هستیم.

«داستان»، کار خودش را انجام می‌دهد و ضرورتی که براساس آن شکل گرفته، کم‌کم و در چند شماره نشان می‌دهد جای کسی را تنگ نخواهد کرد. یعنی اصلا توی این دنیا کسی جای دیگری را تنگ نمی‌کند. چه رسد به این‌جور جاها که قدرتی خدا آن‌قدر کار نشده و حرف نزده هست که ۱۰ مجله خوب درباره ادبیات داستانی می‌توانند منتشر شوند و هر‌یک، گوشه‌ای از ماجرای داستان را بگیرند و با مخاطب قهرکرده ایرانی آشتی کنند.

غرض، این رفت و آمدها جز این‌که بار ما را سنگین‌تر کند، فایده دیگری ندارد. مگر این‌که حرف حسابی گفته شود و دل خلق خدا به آن خوش باشد.

می‌گفت اگر ۱۰پیامبر خدا همزمان مبعوث شوند، مشکلی در تقسیم کارها با هم نخواهند داشت و به یک نمونه جزیی از دعواهایی که ما با هم راه می‌اندازیم، برنمی‌خورند. معاذ الله که بین اهالی ادبیات چنین ادعایی باشد، اما هرچه نسبت درست‌تری با اصل پیدا کنیم، لابد که دعواهای‌مان کم‌تر خواهد شد.

گفتن این حرف‌ها به دهان ما بزرگ است، درست می‌فرمایید. ولی قرار، طبع و نشر یک نمونه از کارهایی است که در این دوره می‌شود کرد و خدا کند که همت ما، کار بهتری فراهم کند.

***

همه آنچه در تصمیم «داستان» بوده، در این شماره نیست و این فقط قدم اول است."

محمدحسین بدری، پیش‌تر سردبیری ماهنامه «مهر نو» وابسته به سازمان تأمین اجتماعی را به عهده داشت که این مجله از شهریورماه تاکنون منتشر نشده و تعطیل شده است.

ماهنامه داستان ویژه نوروز ۹۱ در ۱۱۶ صفحه و با قیمت ۱۰۰۰ تومان در دکه های مطبوعاتی در دسترس عموم می باشد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس