غلامحسین کرباسچی نمایه

دبیرکل حزب کارگزاران ضمن انتقاد از عملکرد اصلاح‌طلبان گفت اگر در انتخابات ۹۲، نامزد اجاره نمی‌کردیم، باید در خیابان می‌نشستیم.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با روزنامه جهان صنعت با بیان این که اصلاح‌طلبان مردم را ناامید کردند، اظهار داشت: وقتی سازوکار ناکارآمد باشد و یک سری افراد ناکارآمد در آن حضور داشته و هیچ کاری نکنند، سرمایه اجتماعی از دست می‌رود. یک مجموعه سیاسی وقتی که حرکتی از خود نشان داده و کاری کند، سرمایه اجتماعی هم کسب می‌کند اما وقتی که خاصیت نداشته باشد، سرمایه اجتماعی خود را از دست می‌دهد. بنابراین این دو بحث از هم جدا نیست.

بیشتر بخوانید:

چرا جریان دوم خرداد به بازسازی و تعریف نیاز دارد؟

شورای عالی اصلاح طلبان چندشقه می‌شود؟

موسوی لاری چرا کنار کشید؟

چالش اصلاح‌طلبان بر سر مانیفست جدید

به شارلاتانیسم پایان دهید! پاتک تیم عارف به حمله کارگزاران

وی افزود: بازگرداندن امید و اعتماد خیلی کار سختی است. بازیابی سرمایه اجتماعی کار ساده‌ای نیست که گمان کنیم با دو تا شعار و چهار تا مصاحبه می‌توان امید را به مردم برگرداند. توجه داشته باشید آنچه موجب امیدواری شده بود مجموعه یکسری تحولات ۱۰، ۱۵ ساله بود که برای حفاظت از آن باید خیلی بیشتر کار می‌کردیم و درست عمل می‌کردیم.

وی درباره استعفای موسوی لاری از شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: به نظر من نیروهای سیاسی و اصلاح‌طلب اکنون باید بیشتر به ارزیابی خود، ارزیابی گذشته خود و نیروهای فعال خود بپردازند و بعد از آن می‌توانند به جامعه برگردند. فکر نمی‌کنم که با یک استعفا و بیانیه یا یک مصاحبه بتوان کاری کرد. این قضایا خیلی ساده نیست. شورای عالی اصلاح‌طلبان و همه نیروهای سیاسی باید ماهیت، هدف و برنامه خود را تعریف کنند. صرف اینکه یک نفر برود و یک نفر بیاید چندان تاثیرگذار نیست. وی با بیان آنکه بالاخره یک پوست‌اندازی انجام می‌شود و همه نیروهای گذشته حذف می‌شوند، خاطرنشان کرد: حالا یا حذف فیزیکی یا این که حذف سیاسی. یک نسل جدید و آدم‌های جدید درکار هستند. این یعنی اصلاح‌طلبان نیاز دارند که در فضای جدید یک بازنگری در اصل مسئله انجام دهند.

کرباسچی تصریح کرد: از نظر من هر مجموعه سیاسی اگر حرف‌های بی‌محتوا و سیاسی بزند، کمکی به اصلاح مسائل مملکت نمی‌کند. این رویه فقط یک جنگ «حیدری، نعمتی» را تشدید می‌کند. این نیز نه به نفع اصلاح امور کشور است و نه به نفع و مورد توقع مردم. این خستگی سیاسی که در روحیه جامعه احساس می‌شود، ناشی از همین رویکرد است. هر فردی که از مسیر توسعه کشور، نجات از ورشکستگی، نجات مردم از گرفتاری‌ها و... جدا باشد، از مجموعه اصلاحات نیست.

وی با بیان اینکه دو نفر در یک شهری به عنوان کاندیدا هستند و ممکن است سازوکار هم دچار مشکل باشد اما بالاخره همین سازوکار باید ببیند که کدام یک از این دو نفر به درد اداره کشور می‌خورد، گفت: در سال ۹۲ هم اگر آقای هاشمی تایید می‌شد همه نیروها سمت او می‌رفتند اما خب نشد، باید چه کار می‌کردیم؟ اجاره نمی‌کردیم هم باید در خیابان می‌نشستیم.

کرباسچی افزود: اصلاح‌طلبی محیط آکادمیک نیست که بخواهیم حرف‌های تئوریک بزنیم. این حرف‌ها را در دانشگاه و مجلات و روزنامه‌ها می‌توان گفت اما در صحنه سیاسی کشور، جایی برای تئوری‌پردازی سیاسی نیست. صحنه سیاست جای عمل است و عمل افرادی که به دنبال توسعه کشور از مسیر کار حساب شده هستند با افرادی که این موازین را قبول ندارند فرق دارد.

کرباسچی ادامه داد: من اصلاح‌طلبی را غیر از حل مشکلات مردم نمی‌دانم. اصلاح‌طلبی بحث‌های سیاسی شعاری نیست. اصلاح‌طلبی یعنی دنبال کردن حل معضلات کشور، مشکلات مردم و توسعه به معنای همه‌جانبه. من فکر می‌کنم باید از هر کسی که در جهت توسعه توانایی بیشتری دارد، کمک گرفت.

کرباسچی افزود: با شخصیت‌های محترم سیاسی هم رودربایستی نداشته باشیم. مثلا این که آقای دکتر عارف یک وقتی نامزد ریاست جمهوری شدند و اصلاح‌طلبان به هر دلیلی دنبال آقای روحانی رفتند نباید باعث این شود که بخواهیم جبران کنیم و بگوییم که او حتما رئیس شورای عالی باشد. آقای عارف اگر می‌تواند در شورای عالی اصلاحات، فراکسیون امید یا هر جایی نقش برجسته ایفا کند باید از او حمایت کنیم اما اگر در عمل دیدیم که شخصیت اجرایی با توانایی برقرار کردن یک سازوکار فعال را ندارد باید تعارف را کنار بگذاریم.

دبیر حزب کارگزاران با بیان اینکه «کار سیاسی که رودربایستی ندارد»، گفت: درباره بقیه بزرگان هم همین‌طور است. حتی دیگر کسانی که شاید برای ما کاریزما بوده و شخصیت مورد علاقه ما باشند. حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا. اگر به خاطر شخصیت‌های بزرگوار و خصلت‌های قابل تحسینی که دارند، به خاطر این که نمی‌توانند به هیچ‌کسی نه بگویند و... نباید تعارف داشته باشیم. ما باید به فکر مجموعه کشور، مردم و نظام باشیم. ما به همه شخصیت‌ها احترام گذاشته و دستشان را می‌بوسیم اما در عرصه سیاست به این شکل نمی‌توان پیش رفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • US ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  4 1
  فقط استخر فرح :)
 • سید IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  5 1
  به نظر می آید که اصلاح طلبان تهوع آور مرگ سیاسی قبیله خائن و فتنه گرشان را در آینده ای نزدیک می بینند که این گونه سراسیمگی از خود نشان می دهند!!!!
 • علی افصحی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  4 1
  بسم الله الرحمن الرحیم. سخنان شببه به حرف های ل بی موقع!! کرباسچی، اخبرا تورم پیدا کرده و همه آن هایی که ظالمانه این دولت فریب ، فضاساز اختلاس و رانت و بلکه فاسدترین و بی عمل ترین و مزاحم ترین دولت روحانی،را بر جامعه ما نحمیل کردند، اینک به فراست سیاه یازی افةاده و تلاش می کنند برای انتخابات ۱۴۰۰ دوباره فریب کاری و جنگ زرگری راه بیندازند. همان کثافت کاری ای که در دوره دوم خرداد کردند و با موضعی شیطانی از رو به هاشمی فحش دادند و از زیر برای تخریب انقلاب اسلامی متحد شده و از جوانان این دیار سرباز گیری منافقانه کردند.این کرباسچی همان است که کروبی را سرکار گذاشت رییس ستادش شد و به او رای نداد تا هجمه فتنه ۸۸ حجیم تر باشد.سخنان کرباسچی فقط به عنوان‌جهت اطلاع است نه این که تصور واهی شود که ایشان و امثال وی که در دولت هاشمی و پس از آن چهار نعل به دنیاطلبی فاحش یورتمه رفته اند تحول ذهنی یافته اند.این جریان همگی با همه اسامی فریبنده ای که دارند همه در پی متاع دنیا آن هم نامحدود و لاینقطع بوده و هیچ امتیازی به هم ندارند.الحمد لله با صبر ایوبی رهبر عزیز انقلاب و روشنگری های علی وار ایشان این جریان منحوس مطرود شده و همگی دوران افول و محو شدگی را می گذرانند.
 • علی حیدری IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  اعتبار اجتماعی اصحاب فتنه وفتنه گران ، به خاطر ،چپاول، غارت وتاختن به بیت المال وبی توجهی به مردم ازبین رفت ، حالا اشغالان جز زباله دان جایی ندارند‌ .
 • ناشناس IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
  0 0
  لطفا من را حلال کنید