کد خبر 1064574
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۵
وال استریت بورس

طبق آخرین اطلاعات منتشره در سایت سپرده‌گذاری مرکزی (سمات)هم‌اکنون تعداد سهامدارانی که کد بورسی برای آنها صادر شده بیش از ۱۱ و نیم میلیون نفر است.

به گزارش مشرق، «کمال احمدی» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

بورس اوراق بهادار تهران چند ماهی است به یکی از جذاب‌ترین بازارهای کشور تبدیل شده و سیل نقدینگی ریز و درشت مردم با هدف کسب سودهای نجومی به سمت این بازار روانه شده است. برای اینکه ببینیم چه حجمی از پول وارد بورس شده کافی است بدانیم که در کل سال ۹۸ مجموعا ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد این بازار شده بود اما فقط در فروردین ماه امسال مبلغی نزدیک به۲۰ هزار میلیارد تومان(معادل دوسوم کل پارسال) به حجم نقدینگی بورس افزوده شده و روزانه نیز به طور مدام بر این مبلغ اضافه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

پذیره‌نویسی در ETF نیازی به کد بورسی ندارد

اضافه دریافت دفاتر پیشخوان دولت از متقاضیان بورس

ورود این حجم از پول به بازار سهام از این جهت که این بازار به نوعی کار تامین مالی شرکت‌های تولیدی را در وانفسای کم‌پولی تولیدکنندگان انجام می‌دهد مطلوب به نظر می‌رسد. ضمن اینکه دولت هم که این روزها به دلیل سقوط بی‌سابقه قیمت نفت و شیوع بیماری کرونا با کمبود شدید منابع درآمدی مواجه است ظاهرا از ورود این پول‌ها به بورس استقبال می‌کند و تلاش دارد برای جبران کسری بودجه به عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی در بازار سرمایه شتاب ببخشد.

شاید تا اینجای ماجرا، موضوع ورود سیل نقدینگی به بورس امر پسندیده‌ای به حساب بیاید اما با کمی تامل مشخص می‌شود اگر این حرکت با مدیریت صحیح همراه نباشد چه‌بسا می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور خاطره تلخ موسسات مالی اعتباری ورشکسته را دوباره احیا کند. بررسی سابقه این موسسات نشان می‌دهد مدیران آنها با هدف جذب حداکثری سپرده‌های مردم سیاست اعطای سودهای نجومی را در پیش گرفتند این در حالی بود که این موسسات، اغلب ورشکسته بودند و اساسا توان پرداخت سودهای آن‌چنانی را نداشتند ولی فقط برای جذب هرچه بیشتر نقدینگی، مسابقه افزایش سودهای اعلامی را به راه انداختند و در نهایت هم به دلیل همان سودجویی بی‌اندازه هزینه گزافی را بر دوش نظام و خیل کثیری از مردم گذاشتند.

حالا برگردیم به شرایط فعلی بورس و بررسی اینکه آیا رشد فعلی بازار سهام منطق صحیحی دارد یا نه؟ برای پاسخ به این سؤال باید دقت کنیم که بورس را همواره به ویترین اقتصادی کشور تشبیه کرده‌اند پس این ویترین باید تا حد زیادی واقعیت اقتصاد کشور را به نمایش بگذارد نه فضای سوداگری و سودجویی. با این توضیح، به بررسی رشد شاخص بورس به عنوان دماسنج بازار سهام و مطابقت آن با وضعیت اقتصاد کشور می‌پردازیم. طی فروردین ماه گذشته که اغلب صنایع کشور و کارخانه‌های تولیدی به دلیل شیوع کرونا تعطیل بوده‌اند و اصلا فعالیتی نداشته‌اند شاخص بورس ۱۸۱ هزار واحد رشد کرده است! یعنی در طول ماهی که تعداد روزهای کاری آن کمتر از دو هفته بوده رشد بورس به اندازه یک‌سال قبل بوده است. برای اینکه ببینیم این رشد چقدر عجیب بوده کافی است بدانیم شاخص بازار از ابتدای تاسیس در قبل از انقلاب تا انتهای سال ۹۸ مجموعا اندکی بیش از۵۰۰ هزار واحد رشد کرده ولی فقط طی یک ماه اخیر۱۸۱ هزار واحد افزایش یافته است به عبارتی بازدهی بازار سهام طی فروردین ماه امسال که اکثر کشور تعطیل بوده معادل یک‌سوم کل تاریخ بورس بوده است. آیا این عجیب نیست؟ مگر چه اتفاقی در اقتصاد افتاده که شاخص‌های بورس این گونه در حال رشد هستند؟ این روند در حالی رخ داده که بسیاری از شرکت‌های دولتی که بخشی از سهام آنها در بورس معامله می‌شود اساسا به دلیل سوء‌مدیریت حاکم برآنها زیان‌ده بوده و اصلا سودآور نیستند که جذابیت چندانی برای خرید داشته باشند ولی سهام همین شرکت‌های زیان‌ده به دلیل سفته‌بازی و دلال‌بازی عده‌ای طی ماه‌های اخیر به چند برابر قیمت واقعی خرید و فروش شده است. در همین رابطه چند روز پیش اعلام شد، در حال حاضر شرکتی در بورس وجود دارد که شش ماه تعطیل بوده و بخشی از سهامش که در ابتدای عرضه در بورس به قیمت ۲۰ میلیارد تومان فروخته شد هم‌اکنون ارزش آن به ۳۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است. یا شرکت دیگری که سه سال است طبق حسابرسی‌های صورت‌گرفته مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است و ورشکسته اعلام شده قیمت سهامش از ۶۰ تومان به ۶ هزار تومان رسیده است. با این اوصاف آیا رشد شاخص بورس نیاز به کنترل ندارد؟ آیا به زعم سازمان بورس و وزارت اقتصاد به عنوان نهادهای ناظر بازار سهام، این رشدها حبابی نیست و مطابقت عینی با واقعیت‌های اقتصاد دارد؟

البته شنیده شده استعفای اخیر رئیس ‌سازمان بورس به دلیل نگرانی از همین روند بازار سرمایه بوده و حتی وی طی نامه‌ای به یکی از مسئولان ارشد دولت خواستار اتخاذ تدابیری برای کنترل رشد بی‌رویه قیمت سهام شده که این نامه به وزارت اقتصاد ارجاع شده و گویا در این وزارتخانه هم اقبال چندانی به آن نشده است. ولی به ‌هرحال آنچه مسلم است اینکه رشد بی‌منطق هر بازاری چه بازار سهام باشد یا بازار ارز و سکه یا بازار مسکن و خودرو باید از سوی مسئولان اجرایی و اقتصادی جدی گرفته شود وگرنه عواقب پیش‌بینی نشده‌ای خواهد داشت. هرچند شاید ورود نقدینگی به بورس بهتر از سایر بازارها باشد اما در این بازار هم باید با حساب و کتاب با آن رفتار کرد و از سودجویی برخی فرصت‌طلبان که این روزها دندان طمع برای پول‌های مردم تیز کرده‌اند جلوگیری کرد. به طور مثال برخی افراد که هیچ دانشی از مفاهیم بورسی ندارند و حتی در نوشته‌هایشان اغلاط املایی(!) یافت می‌شود با فعالیت وسیع در فضای مجازی اقدام به سیگنال‌فروشی و اغوای تازه‌واردها می‌کنند و از این ناحیه سود فراوانی به جیب می‌زنند.

در این میان، شنیده شده گروهی از مردم هم به امید کسب سودهای بالا در کوتاه‌مدت اقدام به دریافت وام‌های سنگین کرده یا با فروش اموالشان چوب حراج به زندگی خویش زده‌اند. این در حالی است که همواره کارشناسان بازار سهام تاکید فراوان دارند که متقاضیان این بازار از رفتارهای هیجانی پرهیز کرده و با مبالغ اضافی یا پس‌انداز و با خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به ورود به بورس کنند تا خدای ناکرده دچار ضررهای سنگین نشوند.

یک نکته مهم اینکه برخی معتقدند برای کنترل رشد بورس بایستی عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی در بورس شدت بیشتری یابد تا ضمن عمق‌بخشی به بازار جلوی رفتارهای هیجانی نیز گرفته شود. این عده همچنین بر این عقیده‌اند که عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های دولتی سبب مردمی‌سازی اقتصاد از یک‌سو و چابک‌سازی نهاد دولت از سوی دیگر می‌شود. این حرف‌ها در شرایطی مقرون به صحت است که با الزاماتی همراه باشد:

 نخست اینکه عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی محدود به ۵ تا ۱۰ درصد نباشد زیرا این میزان عرضه فقط منجر به جذب اندکی نقدینگی برای شرکت مذکور شده و هیچ اتفاق مهم دیگری نمی‌افتد این درحالی است که یکی از مباحث مهم در مردمی‌سازی شرکت‌ها تغییر در بلوک مدیریتی است. به عبارتی یکی از معضلات خصوصی‌سازی‌های گذشته همین سوءمدیریتها بوده یعنی نیشکر هفت‌تپه‌ای که در طول هشت سال جنگ تحمیلی چرخ‌های تولیداتش از کار نیفتاده بود، با خصوصی‌سازی‌های تصنعی به‌دست مدیران ناکارآمد و رانت‌خوار به خاک سیاه نشست همین قصه درباره هپکوی اراک، کشت و صنعت مغان، پالایشگاه نفت کرمانشاه، شرکت توسعه گردشگری و... تکرار شد. در همین گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ که اخیرا منتشر شد این واقعیت تلخ به نوعی بیان شده است که از مجموع خصوصی‌سازی‌های ۱۴۹ هزار میلیارد تومانی دو دهه گذشته تنها ۲۳ درصد واگذاری‌ها به هدف تعریف شده اصابت کرده است. لذا اگر الان عده‌ای عرضه ۱۰ درصد سهام شرکت سهام شستا را به خصوصی‌سازی واقعی ترجمه می‌کنند باید گفت اینگونه نیست و فقط می‌توان آن را به فال نیک گرفت و امید داشت میزان این عرضه آن ‌قدر افزایش یابد که بلوک مدیریتی تغییر کند زیرا با واگذاری ۱۰ درصد سهام شستا در بورس تنها اتفاقی که رخ داده ایجاد یک درآمد حدودا ۷ هزار میلیارد تومان برای تامین ‌اجتماعی است بدون آنکه تغییر و تحولی در مدیریت و ساختار عملیاتی شستا ایجاد شده‌ باشد.

جالب اینکه یکی از کارشناسان بورس در این باره هم نوشته است: «شاید برخی گمان کنند همین ۷ هزار میلیارد تومان درآمدزایی هم بد نیست؛ اما خوب است بدانید که فقط یک قلم بدهی دولت به تامین ‌اجتماعی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است که بخش مهمی از آن به‌واسطه طرح تحول سلامت در دولت یازدهم ایجاد شده است». از این روی، این مبلغ در مقابل آن بدهی چندان به حساب نمی‌آید ولی باز هم جای امیدواری است که با عرضه‌های بیشتر سهام این شرکت‌ها از یک‌سو تحولات مدیریتی را شاهد باشیم و از سوی دیگر عمق بازار سرمایه افزایش یابد تا جلوی سوداگری دلالان گرفته شود.

نکته دیگر اینکه عرضه سهام شرکت‌های دولتی نباید با عجله و صرفا برای درآمدزایی دولت صورت گیرد زیرا برخی از این شرکت‌ها با توجه ماهیت توسعه‌ای یا حاکمیتی‌شان اساسا باید همواره در اختیار دولت باشند و واگذاری بدون حساب آنها می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری وارد نماید.

و نکته پایانی اینکه، طبق آخرین اطلاعات منتشره در سایت سپرده‌گذاری مرکزی (سمات)هم‌اکنون تعداد سهامدارانی که کد بورسی برای آنها صادر شده بیش از ۱۱ و نیم میلیون نفر است که احتمالا اکثر آنها اطلاع چندانی از بازار سهام ندارند و فقط برای کسب سود پا در این بازار گذاشته‌اند بنابراین مسئولان بورس و متولیان بازار بایستی با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های دیداری و شنیداری به افزایش آگاهی مشتریان بازار سهام همت کنند و آنها را نسبت به چالش‌های پیش رو هشیار کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • شهرام IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  19 31
  مشکل از تورم و بی ارزش شدن پول ملی هستش متاسفانه،حساب کنید اگه این پول سمت دلار و طلا میرفت چه اتفاقی میافتاد،بهترین کار عدم دخالت تو کار بازار هستش،پول باهوش و ترسو هستش،به موقع خود بازار اصلاح و پاک سازی میکنه حباب یه سری سهام ها رو،البته سهام های زیر قیمت و ارزشمند هنوز هم ۷۰ درصد بازار رو تشکیل میدن، البته اینکه بازار بورس فوق العاده بازار پر ریسک و نوسانی هست رو همه میدونن،
  • AHIN D IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
   28 5
   در اشتباه بزرگی هستید . مرحله بعدی خروج پول مردم و بی ارش کردن آن توسط بورس است که ظاهرا به خوبی در حال انجام است . و دیر یا زود شاهد سقوط آزاد در بورس خواهیم بود به نوعی که دارندگان سهم حتی قابلیت نقد کردن پول خود را هم نخواهند داشت . از ما گفتن.
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  5 27
  ورود نقدیندگی به بورس اعتماد مردم به اقتصاد را نشان می دهد اما رئیس سابق سازمان در مدیریت بورس ناموفق بوده و اغلب با تصمیمات خلق الساعه سرمایه گذاران را بی اعتماد کرده بود
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  16 12
  بازار سرمایه آقا بالا سر نمیخواد، شما اگر حباب شناس بودید الان پراید 67 میلیون نبود. چرا فقط چند ماه اخیر رو میبنید که وضع بورس خوبه، چرا پنچ سال اخیر رو نمیبینید که سهامدارا پدرشون در اومده بود
  • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
   9 4
   ناراحتند. طلا و دلار و ملک خریده بودند .
 • کارشناس IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  16 5
  دولت فقط باید امنیت بورس را تضمین کند. قیمت سهم ها باید به رقم واقعی افزایش یابند. چرا کسی نمیگوید قیمت ماشین یا مسکن حبابی است چون اکثر مفسدان در این دو بخش فعالند بزودی دلالان نابود خواهند شد
 • شهرام بلک IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  1 0
  اگه بورس حباب داره خودرو حباب نداره مسکن حباب نداره یه سر به بیرون بزنین قیمت هارو با قیمت قبل عید مقایسه کنید
 • شهرام IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  3 0
  جنابعالی آیا اطلاع دارید سهام چیست و چطور دادو ستد می‌شود؟ سهام دارایی های شرکت هست که قبلا در بازار آزاد کشف قیمت شده الان بواسطه تورم ارزش دارایی ها باز رفته بالاتر و قیمت سهام هم همین قدر باید بره بالا در ضمن الان یه پفک شده 3000 تومن آیا سهام شرکتی مثل فولاد مبارکه باید 600 تومن باشه .... بازار با تورم بالا میره و ریزش و منفی خوردن هم ذات همه بازار های بورس دنیاست و نگرانی نداره.....
 • حجت IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  5 0
  وقتی کسی وارد بورس میشود ریسک آنرا هم پذیرفته. پس نیاز نیست شماها دایه مهربانتر از مادر باشید
 • رضا IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  1 0
  با سلام بورس حباب ندارد اگر به قیمت خودرو نگاه کنید چند برابر شده . مسکن طی یکسال دو برابر شده. طلا هم ار سیصدو پنجاه به بالای ششصد رفته . لدا تعییر شاخص سهام با روند نرخ ارز و مسکن خودرو همخوانی نداره و خیلی پایین تره .
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  1 0
  به نظر من اصلن حبابی در بورس نیست. من خودم ۲ سال پیش وارد بورس شدم. حساب کردم اگر پولم را در مسکن و ماشین و طلا بند کرده بودم سودش بیشتر بود. اگر رشد شاخص غیر از الان که هست میبود،باید مقاله نویسی راه میانداختند. الان اوضاع به نسبت تورم نرمال.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  2 0
  پرااااید شده هفتاااااد میلیون!!!! ارزش بورس باید تا کجا بره؟؟؟
 • هادی GB ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  ای بابا... چرا پراید 20تمنی که شدهو70تمن چیزی نمیگین.. 5ساله بورس با حرکت لاک پشتی پدر سهامدار رو درآورده.. حالا که یکمی جنبیده آقا بالاسر پیدا کرده... بازار سرمایه امنیتش به مراتب از بازار ارز و دلار و مسکن هست... چرا دارین مردم رو دلسرد میکنید...
 • Mahsa IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  کسی از صندوق بورسی ثروت آفرین تمدن آگاهی داره آیا خوبه؟
 • حبیب الله واحدی IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  حجم نقدینگی در کشور نزدی به دو ونیم میلیون میلیارد تومان است حالا سی هزار تا یا نه صد هزارتا از این دو ونیم میلیارد آمده توی بورس...بقیه اش در کدام بازار است ... ارز ، طلا ، مسکن ، عمران ، قاچاق کالا ...؟؟؟
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  بورس جای ترسوها نیست
 • سلام IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  2 0
  صحبت های شما را باید اول دولت کارآمد بخونه که نداریم دوم مردم
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  1 0
  متاسفانه تو مملکتی زندگی میکنیم که هر بیسوادی ادعایی داره!
 • امیر IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  اصلاح وحشتناک بورس سال ۱۴۰۰ رخ میدهد ، امسال بهترین سال بورس میشود
 • جلال IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  لیمو شیرین ۴۰ تومن موز ۲۰ تومن زنجبیل ۹۰ تومن حباب نیست دو تا کامپوت اناناس با دو تا پاکت میوه خریدم ۱۵۰ هزار تومن با نصف این پول صندوق پارس را پر میوه و خوراکی میکردم
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  درود بر شما بسیار عالی تفسیر کردید کاش جلوی خصوصی بازی گرفته بشه
 • omid IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  2 0
  کدوم کارگزاری از همه خوب است
  • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   0 0
   مفید و اگاه
 • فری IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  اینکه چیزی نیست ما پراید داریم از اول تولیدش تا ۹۶ شد بیست میلیون ولی الان هفتاد و پنجه حبابم نیست نمترکه!!
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  0 0
  چرا افزایش قیمت زمین آپارتمان رو نسبت قبل انقلاب مقایسه نمیکنید اگه میخواید مطلبی بنویسد و خودتون رو اگاه و کارشناس میدنید لطفا درباره تمام مسائل صحبت کنید امسال سال بورسه تا 1400
 • اسماعیل IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  1 0
  واقعا اینجور مطالب روشنگرانه است باید بیشترازاینجور اطلاعات در اختیار عموم گذاشته بشه. ولی به شرط اینکه این مطالب واقعا از سر دلسوزی و کارشناسی بی قصد و غرض باشه. ممنون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس