کد خبر 1056317
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
سیروس مقدم سانسور «پایتخت۶» را تکذیب کرد/ زود قضاوت نکنید

کارگردان سریال «پایتخت ۶» علاوه‌بر دعوت منتقدان این مجموعه به صبر و عجله نکردن در قضاوت، ادعاهای مطرح شده درباره سانسور این مجموعه را تکذیب کرد.

به گزارش مشرق به نقل از سیمافیلم، سیروس مقدم کارگردان سینما و تلویزیون که هم اینک سریال «پایتخت۶» به کارگردانی او از شبکه یک سیما در حال پخش است، درباره برخی انتقادات اخیر گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده اما امیدبخش است. با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و... است.

بیشتر بخوانید:

مقدم افزود: در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می‌دهد و امیدبخش است. شاکله سریال «پایتخت ۶» هم از بدو خلقت آن که به ۱۰ سال گذشته می‌رسد، از بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و... حول این خانواده به مسائل جامعه ارتباط دارد. در واقع خانواده یک نمونه کوچک کل جامعه است.

وظیفه ما نقد پرخاشگری، دروغ و بی‌احترامی است

وی ادامه داد: سریالی که پس از ۱۰ سال در ۶ فصل تولید شده و مورد توجه مخاطب و اهل فن قرار گرفته حائز اهمیت است. دیروز نظر آقای جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سریال را خواندم. ایشان هم سریال را مورد توجه مخاطب دانسته اند. علت علاقه و توجه مخاطب تنها این مهم است که «پایتخت» آینه تمام قد جامعه است. بهتر است عزیزان به این مهم توجه کنند که «خودشکن آینه شکستن خطاست». سوال این است که پرخاشگری، دروغ و بی احترامی در جامعه امروز دیده نمی‌شود؟ عصبیت و زودرنجی وجود ندارد؟ وظیفه ما سازندگان سریال به تصویر کشیدن این حقایق و در نهایت به نقد کشیدن و تقبیح آن است.

از شوخی‌های «پایتخت» برداشت سیاسی نکنید

کارگردان «پایتخت» درباره شوخی با سیاسیون در «پایتخت ۶» گفت: تصور این بوده و هست که آستانه تحمل و صبر در جامعه باید بالا برود. باید سعه صدر در همه اقشار جامعه از جمله سیاسیون و طیف همکاران وجود داشته باشد. باید به شوخی‌ها و طنز «پایتخت» تنها از نگاه و زوایه شوخی نگاه کرد و از آن برداشت سیاسی نشود.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل علاقمندی مخاطب به سریال، ناشی از این است که توانسته با شخصیت‌ها همذات پنداری کند. این شوخی‌هایی که در جامعه امروز دیده می‌شود بسیار گسترده تر از آنچه است که در «پایتخت» به آن اشاره می‌شود یعنی شاید یک صدهزارم این شوخی‌ها در «پایتخت» استفاده شده است. جالب است که خود سیاسیون این موضوع را کاملا درک کرده و به آن به عنوان شوخی و مزاح می‌نگرند.

شوخی‌های «پایتخت» دیوار بتنی میان مردم و مسئولان را از بین می‌برد

وی درباره استفاده از این شوخی‌ها در سریال توضیح داد: این شوخی‌ها باعث می‌شود فضای تفاهم، علاقه و صمیمیت در میان سیاسیون بیشتر شده و مرزها و دیوارهای بتنی را که بین مردم و مسئولا ن کشیده می‌شود، برداریم. سیاسیون خود را از مردم بدانند. به عقیده من سیاسیون خوشحال می‌شوند این دیوارها برداشته شده و فضای صمیمیت بیشتری میان خود و مردم شکل گیرد.

منتقدان سریال صبر کنند و زود قضاوت نکنند

مقدم درباره برخی انتقادات به سریال گفت: بالاخره وقتی سریالی می‌سازی که در این حجم مورد توجه قرار می‌گیرد اقلیت ناچیزی که درصد کمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، سوءبرداشت دارند و سریال را برنمی تابند. آمار و ارقام نشان از اقبال بیش از ۸۰ درصد مخاطبان از مجموعه دارد. شبکه‌های خارجی و دنیا آرزو دارند که به نصف این درصد از مخاطب دست یابند. این میزان مخاطب، آمارها در تلویزیون ایران و دنیا را جابه جا می‌کند. باید به منتقدان یادآور شوم که صبر کنند و زود قضاوت نکنند.

وی افزود: در فصل ۵ سریال تا قسمت ۱۲ ما را متهم به بسیاری از موارد از جمله تبلیغ سفر به ترکیه را می‌کردند اما بالاخره متوجه شدند که این گونه نیست. در این فصل هم کمی حوصله کنند، باید بی ادبی را نشان دهیم تا ادب رخ بنماید.

کارگردان سریال پرمخاطب «پایتخت» ادامه داد: ۱۰ سال از عمر «پایتخت» سپری می‌شود. در این ۱۰ سال دچار تحول در اجتماع بودیم؛ تحولات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... همه این احوالات روی انسان تاثیر می‌گذارد. ما نمی‌توانیم بگوییم انسان ۱۰ سال قبل هستیم که اگر بگوییم فاقد احساس و روح هستیم. خانواده نقی معمولی هم از آدم‌های این جامعه هستند، همراه با اتفاقات جامعه دچار تغییر و تحول شدند. به دلیل همین تحولات و تغییر رفتارها برای مردم قابل باور و دوست داشتنی هستند.

خصوصیت «پایتخت» این است که از بحران‌ها عبور کند

سیروس مقدم در ادامه درباره روند سریال توضیح داد: در مجموعه «پایتخت» شاهد خانواده و روابط آن هستیم. در خانواده بحران، تنش و بی اخلاقی دیده می‌شود همچنین افراد ممکن است به جان هم بیفتند اما خانواده پتانسیل حل مشکلات و فائق آمدن بر آن را دارد و خوب و خوشحال کنار هم قرار می‌گیرند. ذات «پایتخت» این گونه طراحی شده است. برای بهتاش و ارسطو چالش‌هایی را در این بخش شاهد هستیم اما این خصوصیت «پایتخت» است که شخصیت‌ها از بحران‌ها عبور کنند و سرفراز بیرون می‌آیند. بهتاش در فصل گذشته در شرایط حمله داعش سیگاری استفاده کرد اما وقتی پای دفاع از ناموس به میان آمد اسلحه برداشت و به سمت داعش نشانه رفت، مخاطبان را به تحمل و صبر تا پایان سریال دعوت می‌کنم.

به خوبی خطوط قرمز صدا و سیما را می‌شناسم

مقدم درباره این که گفته می‌شود سریال «پایتخت» از خطوط قرمز سازمان عبور کرده است، گفت: من از جمله افراد باسابقه و با تجربه در میان گروه سازنده «پایتخت» هستم که با سابقه ۴۱ سال در عرصه ساخت سریال و همکاری با سازمان صدا و سیما به خوبی به خطوط قرمز و محذورات آن اشراف دارم. اگر بازنشسته شوم سازمان می‌تواند مرا به عنوان ناظر پخش استخدام کند. تیم سازنده «پایتخت» از جمله بنده و خانم غفوری و دیگر دوستان، پایتخت را به مانند فرزند خود می‌دانیم و از آن مواظبت می‌کنیم تا به جاهای بد نرود و الفاظ بد به کار نبرد.

سانسوری در کار نیست

این کارگردان پیشکسوت تلویزیون به حذفیات مجموعه اشاره کرد و گفت: من و همکارانم از «پایتخت» محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد. ممکن است بعضی از کلمات یا دیالوگ‌ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم بنابراین ملاحظات را رعایت می‌کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوءبرداشت و سوءتعبیر نشویم. این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی‌زند سانسور نمی‌دانم.

سیروس مقدم عنوان کرد: «پایتخت» با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می‌شود و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و آقای مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می‌رویم. ایشان مورد قبول ما و سازمان هستند و با این روش کار را مدیریت می‌کنیم و به آنتن می‌رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن‌ها با این زاویه نگاه کنند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت ۸ سریال بود.

وی در پایان گفت: تیم «پایتخت» از جمله خودم، خانم غفوری، آقایان تنابنده، مهرانفر، احمدی، افشار و... همه می‌دانیم مدیران سازمان از همه جهت تحت فشار هستند و محذوراتی دارند. می‌دانیم چه فشاری بر معاونت سیما و دیگر دوستان وارد می‌شود تا «پایتخت» به سلامت روانه آنتن شود برای ما قابل درک است و از حمایت شان تشکر می‌کنم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  30 5
  این سریال مواد و مخدر رو خیلی عادی جلوه داده...کسی ندونه فکر میکنه همه ایرانی ها یا قاچاقچی مواد مخدر هستند یا معتاد ، از تقی گرفته تا رحمان و رحیم تریاکی که اصلا کسی هم کاری باهاشون نداره که چرا تریاک میکشید!...از بی حرمتی و بی احترامی های پی در پی کوچکترها به برزگترها هم که دیگه چیزی نمیگم...فقط امیدوارم این سریال رو شبکه های عربی صداوسیما مثل iFilm و الکوثر دوبله نکنن که آبرومون میره...
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  23 2
  بله تا نابود کردن نهاد خانواده باید صبر کرد قرار نیست که هر بی احترامی به نهاد خانواده در صدا و سیما پخش شود به اسم نقد پذیری
 • بختیاری US ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  21 4
  سریال پایتخت 6 آبکی ترین و بیخود ترین سریال سال هست قبلا فکر میکردم موفق بودن این سریال دلیلش بدنیا اوردن بچه توی فرنگ بود.وطرف هوش هنری داره ولی الان کاملا مشخص هست که تنها دلیل موفقیت سریال پایتخت تا سری قبل شادروان خشایار الوند بوده که تا زمانییکه اون مرحوم کارمیکرده و نویسنده بوده سریال عالی پیش رفت وجذاب اما این سرری چطور؟؟؟؟؟ و متاسفانه هوش ومهارت بعضی ها فقط در خیانت به وطن و جمع آوری پول هست. امیدوارم سال آینده بابت این سریال بااین وضعیت پولی حروم نشه وبجای سریال پایتخت بااین وضعیت کارتون شیپورچی یا خونه مادربزرگه رو پخش کنن بهترهست. شادی روح مرحوم الوند که شادی وخنده رو به خونه های ما آورد صلوت بررمحمد وآل محمد
  • روحیه IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
   15 2
   و بیخودترینش نقش فهیمه که رو اعصابه
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  16 0
  حرفای قشنگی زدین. اما من حساس می شم وقتی یه نفر، خصوصا یه سلبریتی از مردم حرف می زنه. حالا می شه در مورد دستمزد بازیگرها هم روشنگری بفرمایین؟ اخه چیزای جالبی شنیدم که... مثلا 100 میلیون برای بهنام بانی واسه دو دقیقه حضورش!!!! نمی گم راسته. شفاف سازی کنین. یا دستمزد میلیاردی طنابنده. خب اگه اینا واقعیت داره، لطفا از مردم حرف نزنین. از پول حرف بزنین، پول پول.
 • علی افصحی IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  29 3
  بسم الله الرحمن الرحیم.اقای مقدم با زیرکی به بسیاری از نقدهای غیر سیاسی و صرفا فرهنگی را جواب نداده و به راحتی از آن همه عبور نموده اند.مثلا چرا در دو پبش نمایشی که در مورد تحویل سال که پیش از تیتراژ سریال و برای تبلیغ روبیکا پخش می شوند به جای این که ما شاهد خواندن دعای تحویل سال باشیم می بینیم هما و نقی بسان غربیان در تحویل سال میلادی به شمارش معکوس می پردازند این نحوه برخورد با لحظات تحویل سال در کدام یک از خانواده های اکثر شیعی ایرانی رواج دارد؟! و نیزمثلا چگونه است که اقای نقی خودرو مجلس را تبدیل به تاکسی بار برای سنگ قبر ، دور ،دور زدن برای خوردن آب هویج بستنی و..کرده بدون هیچ نشانه گذاری و المان تصویری یا کلامی ، که به مخاطب غیر مستقیم القا شود او شاهد یک عمل خلاف است ، نه این که این عمل مشروع و مقبول باشد.یا چگونه است که در بین این خیل رنگارنگ بازیگران ما هیچ فردی ندازیم که چکش تعادل تخریب های مداوم سبک زندگی ایرانی اسلامی در سریال باشیم؟!... و مسایل دیگری که در فرصت مناسب ارایه می شود.به نظر می رسد پایتخت ۶ برخلاف پایتخ ۵ که به روز و جدا اثر ماندگاری در مفتضح ساختن داعش بود، بیشتر به لودگی و جک پرانی های بی مزه کوچه بازاری رو آورده و در کل کاری عصبی ، به هم ریخته و شلخته ای است، حداقل تا این جای کار.
 • اشراقی IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  4 23
  ممنون از اقای مقدم توضیحاتشون کامل بود
 • وطن پرست DE ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  19 2
  مناظره کارخوبیه فقط با یک ادم واقعی مناظره کنید نه با یک جون ریش دار ساده. با یک متخصص امور ارتباطات و یا جامعه شناس مناظره کنید و توضیح بدید وقتی اول سریال یکی رو با کلی حرف و حدیث فرستادید حج و موقع بازگشت هم مدام می گه خانه شیطان و در باقی زمان سریال هم هر فعل زشت و زننده رو انجام می ده و اخرشم بهش می گن حاجی این چه مفهومی رو به مخاطب منتقل می کنه! حیا به خرج دادید و الا حتما مثل فیلم های ترکیه ای فهمیه قبل از اومدن شوهرش باردار هم می شد اما چون این دیگه خیلی تند و زننده بود انجام ندادید.
  • مریم IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
   0 0
   سلام این حرف که درباره فهیمه گفتین زاییده ذهن بیمار خودتونه که از حرفتون معلومه فیلم ترکی هم می بینی
 • وطن پرست DE ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  10 0
  حقوق سارا و نیکا چقدر هست؟
 • وطن پرست DE ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  18 2
  شما اشتباهی نکردید. مشکل اصلی نهاد ناظر برشما هست. ای کاش مشرق دنبال بازخواست از ناظر تولیدات باشه که بصورت واضحی با تمام استانداردها تدوین شده سازمان تضاد داره. درگیری با سازنده فقط حاشیه سازیه. کسی که باید پاسخگو باشه مدیران سازمان و ناظران تولید می باشند نه سازنده اثر.
 • احمد LB ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  21 0
  متاسفانه استقبال مردم را دلیل بر درستی و بی نقصی سریال دانسته است. بله مردم ایام عید و در شرایط خانه نشینی نیاز به سریالهای خوب دارند، سابقه پایتخت خوب بوده و با اشتیاق نگاه می کنیم ولی دلیل نمیشه ضعفهای آن نادیده گرفته شود تا در سریالهای بعد فاجعه شود متاسفانه پایتخت به شدت افت کرده ، همه ارزشهای خانواده را زیر سوال برده است. خانواده ای که حرف راست بلد نیست بزند، کدام آدم منصف خودروی دولتی را خرزیر پاش می کنه، رفتارهای جلف فهیمه جای تعریف دارده؟ متاسفانه صدا و سیما کارهای فاخر ندارد و ارزشهای جامعه را دارد به سخره می گیرد. کاش کسی به فکر فرهنگ زخم خورده این جامعه باشد.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  6 1
  چرا اصرار دارید که سریال شما بی نقصه ؟ الان بچه های کوچک هم بی احترامی و بی حرمتی می کنند به والدین
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  2 12
  دولتی ها ریختن اینجا آسمان ریسمان بافتن و محکوم کردن این بیچاره ها که تو این شرایط سخت خونه های مردمو گرم کردن
  • مهدی بیرجند خوسف IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
   0 0
   دمت گرم تریلی تریلی دلار رومیخورن بعدشماچسبیدید به یه سریال واقعا براتون متاسففم
 • US ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  از آقای مقدم ممنونم بابت سریال خوبشون واقعیت زندگی رو نشون دادند اگه کسی نتونسته بچشو خوب تربیت کنه یا افراد خونش به مسائل دینی بی توجهند حاصل تربیت چند سالشه نه دیدن چند قسمت سریال، بهتر هممون دقت کنیم برای الگو شدن از سلبریتی ها استفاده نکنیم بلکه زندگیمونو طبق موازین دینی پایه ریزی کنیم که با مسائل مختلفی که سر راه زندگی هممون ممکنه پیش بیاد بهترین انتخابو کنیم یا علی
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  وقتی اقای سیروس مقدم حرکتی مانند کش موتور در سری 5 و یا حرکت صندلی ارایشگری را طنز می داند دیگر وای به حال هجو
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  همین دیگه وقتی یک مدددددددددددددیر اسبق ، ناظر برنامه میشه چرا چون پولش چرب چرب نباید انتظار دیگه ای از سریالها داشت. چون نه سوادش رو داره نه تعهدش رو
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  اقای مقدم فقط یک جمله رو راست گفت سریالش مثل بچه هاشونه وهمه می دانند وضعیت اسفناک فرهنگی و دینی هنر!مندان و بچه های خارج نشین ضد ایرانشان را
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  1 2
  نامردا روزی سه دفعه میشینن نگاه میکنن اره میزنن از خنده پپپپپ... میشن بعد میان نقدغیر منصفانه میکنن
 • رجبی IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  1 2
  متاسفانه این سریال ترویج منکرات می کند؛ دوستی با نامحرم، رقص و ... از خطای بزرگ سیمای اسلامی متاسفم، مسئولین سیما از شهدا خجالت بکشند