کد خبر 1053172
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
تلاش النصره برای لغو توافق ادلب؛ آیا عملیات نظامی دوباره آغاز می‌شود؟

گروه تروریستی جبهة النصره با اقدامات خود، مانع گشت‌زنی مشترک ترکیه و روسیه می‌شود که در صورت تداوم این مسئله، احتمالا عملیات نظامی ارتش سوریه آغاز خواهد شد.

به گزارش مشرق، همزمان با آغاز گشت‌زنی مشترک ترکیه و روسیه در بزرگراه بین‌المللی «ام-۴» در سوریه، تروریست‌ها به ویژه عناصر جبهه النصره دست به کار شدند تا مانع این گشت‌زنی شوند.

این گشت‌زنی بر اساس توافق بین ترکیه و روسیه صورت می‌گیرد که اوایل ماه جاری میلادی حاصل شد. در حال حاضر، جبهه النصره با ایجاد خاکریز، تخریب پل‌ها و ریختن میخ در این مسیر، تلاش دارد تا مانع از گشت‌زنی مشترک شود.

بیشتر بخوانید

مسکو ۲ گزینه پیش روی تروریست‌ها در ادلب گذاشت

روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» به اظهارات «طاهر العمر» مجری جبهه النصره اشاره کرد که گفته بود، هر کس خبرنگار روسیه را در این مسیر بین‌المللی به قتل برساند، ۲۵ هزار دلار پاداش دریافت خواهد کرد.

این روزنامه، هدف النصره از انجام این اقدام را، متشنج کردن وضعیت استان ادلب و پاره کردن این توافق و بازگشت مجدد درگیری دانست؛ بخصوص که این گروه تروریستی در درگیری‌های اخیر خود با ارتش سوریه، مناطق اشغالی زیادی را از دست داد.

بنا بر این گزارش، پیشروی ارتش سوریه در برابر جبهه النصره به اندازه‌ای بود که اگر مداخله مستقیم ترکیه نبود، ارتش سوریه به قلب شهر ادلب –مقر اصلی جبهه‌النصره- می‌رسید.

رأی الیوم در ادامه افزود،  جبهه‌النصره با این اقدام، مانع از گشت‌زنی روسیه شده و همین مسئله احتمالا باعث لغو کامل این توافق خواهد شد که به تبع آن، درگیریها بار دیگر به ادلب بازخواهد گشت. طرف روس نیز از اینکه ترکیه قادر نیست، گروههای تروریستی را مهار کند، خشمگین شده است.

وزارت دفاع روسیه، گروههای تروریستی را مسئول بر هم زدن این توافق می‌داند و تأکید دارد که تروریستها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌‎کنند تا مانع عبور گشتی‌ها شوند.

 این نهاد روس اعلام کرد که به ترکیه وقت بیشتری داده تا تروریستها را از بین ببرد و شرایط امنی برای حرکت گشتی‌ها در این مسیر فراهم کند.

رؤسای جمهور روسیه و ترکیه اخیرا از توافق دوجانبه بر سر اعمال آتش‌بس در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه خبر دادند.

آنکارا و مسکو توافق کردند برای نظارت بر منطقه کاهش تنش، در شهرک‌های نزدیک ادلب گشت‌زنی‌های مشترک برقرار کنند.

 همچنین مقرر شده در طول بزرگراه اِم۴ سوریه یک گذرگاه امنیتی به عمق ۶ کیلومتر هم از شمال و هم از جنوب ایجاد شود. قرار است بر سر سایر ملاک‌ها تصمیم‌گیری شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha