مجرم نمایه

اعضای یک باند «بدل اندازی» که مانند «جادوگران خیابانی» و با ایجاد جو روانی برای فروش طلای ارزان قیمت(تقلبی) مقابل بانک ها و طلافروشی ها کلاهبرداری می کردند، شکار شدند.

به گزارش مشرق،  فرمانده انتظامی خراسان رضوی که دستورات ویژه ای را برای پایان دادن به کلاهبرداری های ناجوانمردانه اعضای این باند صادر کرده بود، روز گذشته در گفت وگویی اختصاصی به تشریح ماجرای «جادوگران کلاهبردار» پرداخت و گفت: همزمان با افزایش پرونده های کلاهبرداری از طریق «بدل اندازی» در مشهد، بلافاصله گروهی از کارشناسان انتظامی به تجزیه و تحلیل های اطلاعاتی و ریشه یابی جرایم مذکور پرداختند.


سردار محمدکاظم تقوی افزود: اگرچه شگرد کلاهبرداران بسیار نخ نما بود اما به دلیل ایجاد جو روانی گسترده توسط اعضای باند و گاهی طمع ورزی برخی از مال باختگان، پرونده های «بدل اندازی» که عاملان آن به «جادوگران خیابانی» معروف شده بودند، هر روز بیشتر می‌شد. به همین دلیل گروه زبده ای از کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی با توجه به اهمیت ماجرا، مامور رسیدگی به این پرونده ها شدند.


کلیددار امنیت سرزمین خورشید ادامه داد: بررسی های کارشناسی که زیرنظر مستقیم سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) و در جلسات متعدد صورت گرفت، بیانگر آن بود که اعضای این باند با ناجوانمردی افراد مسن و بازنشسته را طعمه کلاهبرداری های خود قرار می دهند تا هنگام فرار نتوانند آنان را تعقیب کنند یا به راحتی بتوانند احساسات آنان را برای خرید طلای تقلبی تحریک کنند.


وی تصریح کرد: محتویات پرونده ها و همچنین اظهارات مال باختگان نیز نشان می داد که پلیس با یک باندحرفه ای طرف است که همه جوانب را هنگام ارتکاب جرم در نظر می گیرند. آنان با پرسه زنی در اطراف بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و مراکز تجاری طعمه   خود را انتخاب می‌کردند و سپس همراه او به داخل بانک می‌رفتند تا از وضعیت مالی و موجودی حساب طعمه خود اطلاع یابند گاهی نیز کنار دستگاه‌های خودپرداز (عابربانک) قرار می گرفتند و زمانی که فردی (رسید بانکی) را در محل می انداخت بلافاصله آن را برمی داشتند و متوجه موجودی حساب بانکی او می شدند. سردار تقوی اضافه کرد: در همین هنگام سردسته باند به بهانه پرسیدن آدرس طعمه خود را متوقف می کرد و با نشان دادن انگشتری که مدعی بود نگین آن برلیان است از سه تا ۵۰ میلیون (با توجه به موجودی حساب طعمه) روی آن قیمت می گذاشت و ادعا می کرد در این شهر غریب هستم و مادرم (یا دیگر بستگان نزدیک) در بیمارستان بستری است و من مجبورم انگشتر طلا را زیر قیمت بفروشم! هنوز سخنان سرکرده به پایان نرسیده که یکی دیگر از اعضای باند وارد ماجرا می شود و ادعا می کند که قصد خرید انگشتر را دارد اما در اثنای همین قیمت گذاری ها، ناگهان فروشنده (سردسته باند) با این ترفند که «تو به من توهین کردی بنابراین به هیچ وجه انگشتر را به تو نمی فروشم!» جنگ و دعوای زرگری به راه می اندازد و خریدار (عضو باند) با همین بهانه سراغ پیرمرد طعمه می رود و از وی می خواهد که به عنوان خریدار نقش بازی کند و انگشتر را برای او (عضو باند) بخرد و در قبال آن مبلغ ۱۰ میلیون تومان (کمتر یا بیشتر در پرونده ها متفاوت است) به عنوان حق دلالی دریافت کند.  عضو باند سپس برای جلب اعتماد طعمه، چند قطعه تراول ۵۰ هزار تومانی هم در جیب پیرمرد (طعمه) می گذارد و این گونه او را راضی به خرید انگشتر با پرداخت پول از کارت عابر بانک می‌کند ولی در یک لحظه همه اعضای باند متواری می‌شوند.


مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی در ادامه افزود: با به دست آمدن این اطلاعات، بی درنگ گروه ویژه عملیاتی به فرماندهی سرهنگ محمدرضا جعفری (رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد عمل شدند و در شاخه های اطلاعاتی و عملیاتی به تحقیق پرداختند. آنان با استفاده از تصاویر دوربین های مدار بسته در حالی سردسته باند «جادوگردان خیابانی» را شناسایی کردند که بررسی ها نشان می داد «مراد» دارای ۵ فقره سابقه کیفری به جرم بدل  اندازی است.

 
سردار سرتیپ دوم محمد کاظم تقوی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیز کارشناسان اداره اطلاعات جنایی با تجهیزات پیشرفته پلیسی به یاری کارآگاهان آمدند و بدین ترتیب پس از بررسی ۷۰ مرکز حضور احتمالی اعضای باند، سرنخ هایی از مخفیگاه سرکرده جادوگران خیابانی در بولوار رحمانیه مشهد به دست آمد که در نهایت کارآگاهان با کسب مجوزهای قضایی از قاضی سید جواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) عازم محل مذکور شدند و «مراد» (سرکرده باند) را در یک عملیات هماهنگ  به دام انداختند. رئیس پلیس خراسان رضوی گفت: ادامه این عملیات در حالی به مناطق دیگر شهر مانند شهرک سیدی کشید که سه عضو دستگیر شده این باند، در کلاهبرداری های زیادی نقش داشتند.


سردار محمد کاظم تقوی با اشاره به اعترافات متهمان اضافه کرد: سرکرده ۳۴ ساله این باند تاکنون به ۲۲ فقره «بدل اندازی» و کلاهبرداری از بازنشستگان و افراد مسن در مشهد اعتراف کرده است اما هنوز پرونده های زیادی با  این شگرد وجود دارد که تحقیقات کارآگاهان با راهنمایی و دستورات قاضی تاجیک (بازپرس شعبه ۴۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) در این باره ادامه می یابد. فرمانده با تجربه انتظامی خراسان رضوی با اشاره به دستگیری برخی از اعضای باند در یک طباخی تصریح کرد: از متهمان این پرونده مقادیری وجه نقد و سکه طلا نیز کشف شده است ولی احتمال دارد که دایره جرایم آنان به شهرهای دیگر کشور نیز گسترش یابد چرا که اعضای باند مدعی هستند این نوع کلاهبرداری شغل آنان است!  سردار تقوی در پایان این گفت وگو باز هم به شهروندان توصیه کرد: فریب مجرمانی را نخورند که در کوچه و خیابان به عنوان فروش ساعت و طلا با قیمت پایین فعالیت می کنند و توصیه های پلیس را جدی بگیرند. وی همچنین به این گونه مجرمان هشدار داد: یقین بدانید پلیس با همه امکانات و توان در جست وجوی مجرمان است و آنان را از هر سوراخی بیرون می کشد بنابراین دست از اعمال خلاف بردارید چرا که هیچ پرونده ای بایگانی نمی شود.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  103 0
  اولا با قید وثیقه آزاد می شوند ثانیا حداکثر سه سل حبس برایشان می برند ثالثا پس از یکسال عفو می خورند رابعا دو سال دیگر در خبر دیگری را در مشرق از همین باند (ولی مخوف تر) خواهید خواند که با شگرد جدیدی مردم را تلکه می کردند ، در ضمن در پایین خبر آمده که این باند دارای سوابق کلاهبردی هم هست و تاکنون چند بار دستگیر شده اند ! خامسا این داستان همچنان ادامه دارد!
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  13 23
  برخوردبی رحمانه پلیس ودستگاه قضاروبایدشاهدبود
 • ناشناس IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 0
  پس کی میخواهید حکم خداوند یعنی قصاص با قطع ید دزدان را آغاز کنید ؟ تا این نشود هر روز یک گروه دزد جدید ایجاد میشود
 • دیدگا IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  4 1
  این افراد که اینهمه نبوغ و هوش و استعداد بازیگری دارن رو باید بازپروری کنن و ازشون استفاده کنن! واقعا حیفن به خدا!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس