FATF نمایه

ارگان حزب اشرافی کارگزاران به استدلال‌های نخ‌نما درباره FATF متوسل شد و ادعا کرد اقدامات نیروهای انقلابی در این باره با منافع و اقدامات آمریکا، عربستان و اسرائیل هم‌راستا درآمده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

روزنامه سازندگی ذیل تیتر «اصولگرایان در منگنه» نوشت: درست یک هفته از تصمیم‌ گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای بازگرداندن ایران به لیست سیاه این سازمان بین‌المللی می‌گذرد. اما آیا مسببین داخلی این تصمیم در مجمع تشخیص مصلحت نظام و حامیان آن در بیرون از مجمع، مسئولیت این تصمیم را خواهند پذیرفت؟ معنای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه برای همه بانک‌ها و مؤسسات مالی دنیا این است که ایران محلی برای حمایت مالی از تروریسم و مرکز پولشویی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تکرار دوگانه دروغین «معیشت- FATF» از سوی حامیان برجام


بی‌سبب نیست که این اتفاق بر بازارهای مالی کشور بعد از دو هفته انتظار برای اعلام تصمیم FATF تأثیر گذاشت و قیمت سکه و ارز رکورد تازه‌ای ثبت کرد.


با اینکه از مدت‌ها قبل معاون حقوقی رئیس‌جمهور و وزرای اقتصادی و خارجه بارها در جلسات مجمع درباره تبعات بازگشت ایران به لیست سیاه هشدار داده بودند، ولی مخالفت بخشی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت که از قضا همگی آنها پایگاه اصولگرایی دارند، مانع از به نتیجه رسیدن نشست‌های مجمع درباره دو لایحه معطل مانده مرتبط با FATF  شد.


این روزنامه می‌افزاید: هرچند به نظر عجیب می‌آید اما واقعیت این است که اقدامات و منافع یک جناح سیاسی با منافع و اقدامات آمریکا و اسرائیل و عربستان علیه ایران همراستا درآمده؛ آن هم جناحی که خود را معیار مبارزه با آمریکا و اسرائیل و سیاست‌هایشان می‌داند. چه در ماجرای برجام که هم فریاد ترامپ را به هوا برده بود و هم اصولگرایان تندرو آن را معاهده‌ای خفت‌بار قلمداد کرده و با ترکمنچای مقایسه می‌کنند و هم بر سر پیوستن به FATF که طیف مشخصی از اصولگرایان با همه ابزارهایشان تلاش کردند تا مانع از پیوستن ایران به سازمان بین‌المللی شوند. تلاشی که اتفاقا در دستور کار آمریکا، اسرائیل و عربستان هم بود.


درباره این تحلیل گفتنی است؛ اولا غربگرایان با رفتار سوال‌برانگیز خود، نه اصولگرایان بلکه کشور و مردم را گرفتار کرده‌اند. آنها ۶ سال قبل نیز برخلاف واقعیات ادعا می‌کردند عربستان و اسرائیل مخالف توافق هسته‌ای غرب با ایران هستند. اما مرور زمان نشان داد این فقط یک نمایش و تقسیم کار فریبکارانه - شبیه بازی پلیس بد و خوب میان اوباما و فرانسه - برای امتیازگیری بیشتر غرب بوده است.


ثانیا غربگراهای اشرافی در حالی از منتقدان می‌خواهند مسئولیت عدم تمکین در مقابل زیاده‌خواهی‌های FATF را بپذیرند که پاسخگوی وعده‌ و وعیدهای خود به هنگام بزک کردن برجام نیستند. آنها در حالی مخاطبان را به بدتر شدن وضعیت در صورت نپذیرفتن خواسته‌های گردانندگان FATF تهدید می‌کنند که شش سال قبل مدعی لغو تحریم‌ها و بهتر شدن اوضاع و رونق اقتصادی به واسطه تمکین در برابر مطالبات غرب (همین گردانندگان FATF) بودند! این طیف همچنین جوابی به این سوال ندادند که چرا سه سال همکاری ممتد و همه‌جانبه با FATF (در قالب اجرای ۳۹ خواسته از ۴۱ خواسته این کارگروه نه تنها موجب کاهش تحریم‌ها نشد بلکه عملا با افزایش تحریم‌ها و شناسایی و انسداد راه‌های دورزدن آن قرین شد؟!


ثالثا درباره افزایش قیمت سکه و ارز، روشن است که وقتی که یک جریان ورشکسته سیاسی و اشرافی، از ماه‌ها قبل هماهنگ با رسانه‌های غربی، به تهدیدهای غرب و FATF فریب می‌دهد و از «هیچ» تهدید می‌سازد، موجب هیجان اقتصادی شود. وگرنه کاملا واضح است که لیست سیاه FATF، هیچ تحریمی به تحریم‌های اعمال شده فعلی اضافه نمی‌کند.


رابعا گردانندگان روزنامه سازندگی هیچ پاسخی به این پرسش ندادند که رژیم صهیونیستی و عربستان به‌عنوان سردسته حامیان تروریسم و پولشویی و جرائم سازمان‌یافته، چگونه توانسته‌اند به FATF راه پیدا کنند؟ این چه سازمان مدعی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم  و جرائم سازمان‌یافته است که متهمان اول این جرائم گرداننده و سکاندار آن محسوب می‌شوند؟


البته روزنامه مذکور تعمد دارد اصرار جدی مقامات آمریکایی بر اجرای هرچه سریع‌تر الزامات FATF توسط ایران (برای شناسایی بهتر مجاری دور زدن تحریم و انسداد آنها) را هم سانسور کند و به روی خود نیاورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  8 1
  در این یک سال باقیمانده قرار است دولت چه غلطی بکند؟ تا زهرش را نریزد دست بردار نیست
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  3 2
  نه اینکه جاسوس و....باشند،اینها حکومت جمهوری اسلامی را بنابر تعریف خودشون قبول دارند.یعنی حکومتی که همه توش سهم داشته باشند ولو امریکا دوست یا غیر انقلابی باشه.
 • علی IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  8 0
  کلا تا بوده همین بوده این سرمایه داران بی غم در همه بزنگاه گل به خودی می زنند.اینان از چشم غره آمریکا زهره ترک میشن و دائم از ترس آمریکا را بشکل هیولا در خواب می بینن
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  5 0
  وقتی سطح دسترسی به اطلاعات در ایران به شوخی تبدیل میشه این مشکلات پیش میاد
 • SE ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  30 2
  پس از این بحثهای چند ساله و آشکار شدن اهداف شوم غرب از تحمیل FATF به ایران دیگر نمیتوان اصرار افرادی که حتی مسئولیت هم دارند جز خیانت به کشور کارچاق کنی دشمن چیز دیگری پنداشت
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  25 1
  چرا ترامپ و نتانیاهو هم تصویب FATF را میخواهند و اصلاحاتچیا و اعتدالیها هم با آنها همصدا هستند ؟!!
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  1 1
  عده ای مخالف برجام بودن ظاهراً اسراییل هم مخالف بود اما به دو علت مخالف هم. اسراییل خواستار گرفتن امتیازات بیشتر از ایران بود و داخلی ها خواستار کاهش امتیازات داده شده. هر عاقلی متوجه مغالطه خائنها میشه.اما در مورد. اگه صرف هم نظر بودن بدون لحاظ علت نشانه رفاقته پس دولت هم در مورد برجام و هم در مورد fatf با آمریکا که دشمنیش بر کسی پوشیده نیست رفیقه و داره خیانت میکنه. مگه کره شمالی با اجرای اون از لیست سیاه خارج شد؟ کسی که خودش رو به خواب زده نمیشه بیدار کرد. این عده غرب زده البته نوکر غرب زده هستن اگه واقعا غربگرا بودن مثل اونها زورگو بودن بر منافعمون نه منفعل...
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  3 1
  تا دولت فعلی این خسارت های محض جدید را آوار جدید رو سر کشور نکند بی خیال نمی شود.
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   1 0
   فقط دولت قبلی.تو زمینه خسارت حالا حالاها با اختلاف اوله جالبه اون زمان حرفی از خسارات دولتی نمیزدید.
 • میثم IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  0 0
  این روزنامه و حامیانش در صدد توجیه ناکارآمدی دولت برآمده از خود هستند . حالا که بهانه ای برای فرار از پاسخگویی ندارند به این دو خواسته غربی ها روی آوردند. نکته دیگر اینکه به مردم هم دروغ می گویند چرا که این یک معاهده بین المللی نیست بلکه بین دولی است و ربطی به سازمان ملل ندارد. در هر حال از خائنان جز این انتظاری نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس