عملیات خیبر

عملیات خیبر یکی از مهمترین عملیات‌های جنگ 8 ساله بود که چون در اسفندماه 1362 انجام شد و غالبا در این روزها، خانواده‌های ایرانی در حال آماده شدن برای تحویل سال نو هستند، کمتر به آن پرداخته شده است.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - عملیات خیبر یکی از مهمترین عملیات‌های جنگ ۸ ساله بود که چون در اسفندماه ۱۳۶۲ انجام شد و غالباً در این روزها، خانواده‌های ایرانی در حال آماده شدن برای تحویل سال نو هستند، کمتر به آن پرداخته شده است. در این مطلب، سعی کرده‌ایم به نحوی موجز، فضای کشور و جنگ را در اسفند ۶۲ برایتان ترسیم کنیم و در این کار از مطالب، عکس‌ها و نقشه‌های «تاریخ جنگ» هم بهره برده‌ایم.

با درود به روح پر فتوح امام شهیدان و سرداران سپاه اسلام که در این عملیات به لقاء الهی شتافتند، این مطلب را به «شهید حاج محمد ابراهیم همت» تقدیم می‌کنیم.

* امیدواری محسن رضایی

قبل از عملیات خیبر، فرمانده سپاه امیدوار بود تا با یک عملیات قدرتمند، هم به رزمندگان در غرب کشور که فکر می‌کردند عملیات در جنوب ناممکن شده، پیامی بدهد و هم برای کسانی که می‌گفتند «جنگ را نباید ادامه داد و راهی برای پیگیری آن نمانده» جواب دندان شکنی داشته باشد.

هر بار که علی هاشمی نتیجه شناسایی‌ها در هورالهویزه را می‌داد، محسن رضایی امیدوارتر می‌شد. رضایی از قرارگاه نصرت، نه به فرماندهانش چیزی گفته بود و نه به ‌هاشمی‌رفسنجانی، فرمانده جنگ. اولین بار که از نتیجه شناسایی‌ها کاملاً مطمئن شد، به حضرت امام اطلاع داد. امام هم وقتی رسیدن به دجله را در هدفگذاری او دید، خوشحال شد. طرح عملیات خیبر بعد از آزادسازی خرمشهر خیلی اهمیت داشت و می‌توانست تاثیری جدی در روند جنگ داشته باشد.

زمستان سال ۱۳۶۲ بود که محسن رضایی به فرماندهانش خبر داد که عملیات بعدی در هور انجام می‌شود. اولش شوکه شدند اما وقتی شناسایی‌های قرارگاه نصرت را دیدند، آرام گرفتند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

خوزستان / جاده شط علی / سنگر آر پی جی در روزهای آغازین عملیات خیبر

نیروهای علی هاشمی‌حتی آب راه‌های هور را هم متر کرده بودند و فیلمی که از اتوبان بغداد- بصره گرفته بودند، در دستشان بود.

* خیبر در کجا انجام شد؟

منطقه عملیات خیبر، شمال بصره و مقابل استان‌های العماره و بصره بود. دو محور هم داشت: یکی هور الهویزه و دیگری «زید» که عملیات رمضان در آن بدون موفقیت انجام شده بود.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

عملیات دو محور جنوبی و شمالی داشت. محور شمالی در هور و محور جنوبی در زید. دو لشکر سپاه و ارتش در جنوب، متوقف شدند.

عراق، انتظار عملیات از هور را نداشت و نیروی کمی را آنجا مستقر کرده بود. در جزایر مجنون فقط یک گردان از نیروهای مردمی عراق بودند و در محور شمالی و جنوبی هم نیروهای مرزی در پاسگاه مستقر بودند. در این میان فقط خط طلاییه پر از موانع و کانال‌های فراوان بود. در محور زید هم موانع زیاد و نیروهای بسیاری مستقر بودند. خاکریزهای مثلثی شکل که طرحش را اسرائیل داده بود هم در این منقه قرار داشت. عراق این خاکریزها را قبل از عملیات بیت المقدس ساخته بود تا از بصره دفاع کند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

خاکریزهای معروف مثلثی شکل

فرمانده ارتش دیرتر از همه از طرح عملیات با خبر شده و کمی هم دلگیر شده بود. بعد ها که فرماندهی محور زید به آن‌ها سپرده شد به حجت‌الاسلام (آیت الله العظمی) خامنه‌ای نامه نوشتند که در این محور با توجه به وضعیتش، احتمال موفقیت کم است.

محسن رضایی معتقد بود پیش‌روی در هور آنقدر برای عراق غافلگیرکننده است که اگر محور جنوبی (طلائیه) هم قوی نباشد، عملیات موفقیت‌آمیز می‌شود. او همچنین یکی از قوی‌ترین لشکرهایش یعنی لشکر ۱۴ امام حسین (ع) که متعلق به نیروهای اصفهانی بود را به محور جنوبی مأمور کرد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

هوانیروز به کم آمد

پشتیبانی نیروهایی که برای جنگیدن به هور می‌رفتند با قرارگاه نوح بود. نبود خشکی و لزوم سرعت بالا در انتقال نیرو و تجهیزات باعث شد که از هوانیروز کمک خواسته شود. فرمانده هوانیروز ارتش به کنار هور آمد و نیروی هوایی هم پیشتیبانی پدافند هوایی را بر عهده گرفت. همچنین هواپیماهای اف ۱۴ مأمور شدند تا به جنگ میگ‌های عراقی بروند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

خوزستان / دشت جفیر / ۳ اسفند ۶۲ / انتقال رزمندگان به خط مقدم عملیات / بالگرد شنوک

* فرماندهی هاشمی‌رفسنجانی

عملیات خیبر اولین تجربه حجت الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در فرماندهی جنگ بود. او قبل از آمدنش به جبهه به امام قول داده بود تا با یک پیروزی به تهران برگردد تا راهی برای پایان جنگ باشد. حضرت امام هم فقط سکوت کرده بودند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

اولین حضور هاشمی رفسنجانی در جبهه به عنوان فرمانده جنگ

هاشمی‌رفسنجانی در ذهنش به این فکر کرده بود که می‌توانیم با گرفتن یک منطقه از خاک عراق، پای میز مذاکره و پذیرفتن آتش بس برویم و به بهانه این منطقه، حقمان را از صدام بگیریم. برخی مخالف این نیت بودند و می‌گفتند رزمنده‌هایی که آمده‌اند تا از راه کربلا به قدس بروند را ناامید می‌کند و برخی دیگر هم خوشحال شدند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

جزیره جنوبی مجنون/۵ اسفند ۶۲ / فرماندهان سپاه کمبود قایق را از کاستی های عملیات می دانستند

هاشمی‌رفسنجانی در خاطراتش می‌نویسد: آن‌گونه که انتظار داشتم، عنوان ختم جنگ مقبول نیفتاد. معلوم است مسئله مهم برای بسیاری از رزمندگان، ادامه جنگ است و همه چیز هم همین را نشان می‌دهد. شاید به همین جهت امام موافق طرح ختم جنگ نیستند و اگر در قلبشان هم قبول داشته باشند، بر زبان نمی‌آورند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

طلائیه / اسفند ۶۲

* بالاخره عملیات خیبر شروع شد

۳ اسفند ۶۲ بود که عملیات خیبر با رمز یا رسول الله (ص) آغاز شد. در شب و روز اول، نیروها در محور شمالی به جاده بصره – العماره رسیدند. اما در جنوب (محور زید) نیروها نتوانستند از موانع عبور کنند و عملیات در آنجا خیلی زود متوقف شد. با این حال موفقیت محور شمالی امیدوارکننده بود.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

موقعیت هور الهویزه

در مرحله بعدی باید تعدادی از نیروها از راه هور به جزایر مجنون حمله می‌کردند و گروهی هم از طریق طلائیه که تنها راه خشکی در منطقه شمالی عملیات بود این حمله را انجام می‌دادند. عملیات در طلائیه با یک روز تأخیر انجام شد اما نیروهای هور از این موضوع مطلع نشدند و به سمت جزیره جنوبی رفتند. حالا باید از سمت طلائیه حمایت می‌شدند اما کسی آنجا نبود. شرایط سختی پیش آمده بود و به همین خاطر نیروهایی که قرار بود شبانه به خط بزنند را در روز، راهی منطقه کردند. عراق هم هر چه توان داشت بر روی طلائیه متمرکز کرد تا این نیروها به جزیره جنوبی نرسند. عراق می‌دانست که اگر نیروها به جزیره جنوبی برسند، کار عملیات به انجا می‌رسد به همین خاطر از تمام توانش بهره برد تا ایرانی‌ها را زمینگیر کند. یگان‌های ایران در طلائیه و مجنون خیلی شهید دادند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

حاج محمد ابراهیم همت و بچه های لشکر ۲۷ در دوکوهه آماده بودند تا شبانه به خط بزنند اما مجبور شدند در روز حمله کنند

* نگرانی در تهران

گزارش‌های علی صیاد شیرازی در تهران، امام را نگران کرده بود. هاشمی‌رفسنجانی پیش امام رفت و گزارشی داد. امام هم معتقد بود که قطع جاده بصره – بغداد، ضربه مهلکی به صدام می‌زند.

هاشمی‌رفسنجانی به جنوب برگشت و به محسن رضایی خبر داد که به همه گفته: هر چه در چنته دارید به میدان بیاورید.

محسن رضایی هم دستور داده بود افراد در حد فرمانده لشکر هم باید بجنگند؛ حتی اگر سازمان رزم سپاه مختل شود.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

خوزستان / دشت جفیر / اسفند ۶۲

* ادامه عملیات

لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) بسیاری از نیروهایش را از دست داد. لشکر ۱۴ امام حسین (ع) که در محور زید (جنوبی) عمل می‌کرد، به کمک رزمنده‌های تهرانی آمد. پیشروی اولیه‌شان موفق بود اما باز هم عراقی‌ها آن‌ها را زمینگیر کردند.

در همین گیر و دار، محمد ابراهیم همت، فرمانده لشکر ۲۷ به شهادت رسید و حسین خرازی را با دست قطع شده و با بدنی پر از تیر و ترکش از منطقه بیرون بردند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

شهید حمید باکری

هم‌زمان با نبرد طلائیه، عراقی‌ها به ۴ گردان خط‌شکن از لشکر ۸ نجف اشرف (اصفهان) و ۳۱ عاشورا (آذربایجان) حمله کردند. شهادت جانسوز رزمندگان این ۴ گردان، سخت‌ترین لحظات خیبر برای فرماندهان در قرارگاه بود. حمید باکری معاون لشکر ۳۱ عاشورا هم در جزیره شهید شد تا غم این نبرد، کامل شود.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

خوزستان / دشت جفیر / اسفند ۶۲

* نبرد در مجنون

صلاح نبود نیروهایی که در شمال هورالهویزه به جاده بصره رسیده بودند، در آنجا بمانند و به همین خاطر عقب‌نشینی کردند و به جزایر مجنون آمدند. عراقی‌ها هم که در طلائیه پیروز بودند، به بازپسگیری جزایر امیدوار شدند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

طلائیه / اسفند ۶۲ / رزمندگان روزهای سخت تری را در پیش رو دارند

عراق در رسانه‌هایش مدام تبلیغ می‌کرد که به زودی جزایر را خواهد گرفت و نام جزایر مجنون، محور خبری رسانه‌های دنیا شده بود.

اگر عراق، جزایر را پس می‌گرفت، نشان می‌داد که می‌تواند همه عملیات‌های ایران را شکست بدهد.

بعدازظهر ۱۴ اسفند ۶۲ از دفتر امام خبر دادند که امام فرموده‌اند: جزایر حتماً باید نگهداشته شود. هر طور که شده.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

فرماندهان سپاه قبل از عملیات تا نزدیکی عراقی ها به شناسایی پرداختند تا بدانند بناست نیروهایشان در چه منطقه ای بجنگند

با ابلاغ این پیام به رزمندگان، روحیه تازه‌ای به آنان دمیده شد. محسن رضایی هم ابلاغ کرد که از جزایر بیرون نمی‌رویم؛ حتی اگر سازمان سپاه از بین برود… بسیاری از فرماندهان قرارگاه هم سلاح گرفتند و به خط مقدم رفتند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

شمال غربی طلائیه / ۴ اسفند ۶۲ / بسیجی ها بیشترین رزمندگان ایران را تشکیل می دادند

از ۱۶ تا ۲۰ اسفند، عراق هر چه داشت رو کرد تا جزایر را پس بگیرد. ۷۲ ساعت جنگ بی‌امان ادامه داشت اما حرف امام زمین نماند. جزایر به سمبل قدرت ایران و ضعف عراق تبدیل شده بود.

* جنگ شیمیایی

عراق با آتش پر حجم، زمین جزایر مجنون را شخم زد. بمب‌های شیمیایی هم تمام آنجا را آلوده کرد. حفظ جزایر غیر ممکن می‌نمود اما رزمندگان غیور این کار را ممکن کرده بودند.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

تانک تی ۷۲ که شوروی به عراق داده بود و آر پی جی آن را از کار نمی انداخت

«افرایم کارش» می‌نویسد: ایرانی‌ها در ۵ اسفند مرحله دوم عملیات خیبر را آغاز کردند که تا ۲۸ اسفند ادامه داشت. ایرانی‌ها موفق شدند از باتلاق وسیع بگذرند و جزایر مجنون را تصرف کنند. عراقی‌ها فکر می‌کردند این عمل غیر ممکن است. البته آن‌ها سرانجام با تلاش‌های سخت عراقی‌ها که وحشیانه از سلاح‌های شیمیایی (گاز خردل و گاز اعصاب) استفاده کردند، کنترل شدند. البته ایرانی‌ها موفق شدند جزایر را حفظ کنند.

سوم فروردین ۶۳ خبرگزاری فرانسه نوشت: نیروهای ایرانی پلی ۱۳ کیلومتری مثل قایق شناور ساخته‌اند که جزیره شمالی را به مرز ایران وصل می‌کند. این در تاریخ نظامی‌مدرن بی‌سابقه است.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

انتقال مجروحین از طریق پل خیبر به طول ۱۳ کیلومتر

* در جستجوی نقطه پایان

هاشمی‌رفسنجانی بعد از عملیات خیبر از فرماندهان خواست تا راه آینده را ترسیم کنند. او فکر می‌کرد نیروهای ایرانی بیش از ۵۰ کیلومتر را تصرف می‌کنند اما فقط ۱۳ کیلومتر تصرف شده بود. او گفت: در مورد صلح، نظر امام مطرح است و ایشان می‌گوید بدون جنگ، صلح امکان ندارد و اگر ما هم نتوانیم بجنگیم، امام به مردم می‌گویند: بروید و بجنگید.

آمریکایی‌ها همزمان با گسترش روابط‌شان با عراق، عملیات تحریمی علیه ایران با نام «استانچ» را کلید زدند. کشورهای بسیاری از جمله شوروی با این عملیات همراه شدند. شوروی از همراهی ایران درباره حل مشکلاتش در افغانستان ناامید شده بود و پیشنهاد فروش چهار و نیم میلیارد دلار اسلحه را به عراق داد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

محسن رضایی در حال تشریح فعالیت های جاسوسی حزب توده

ایران هم مبارزه قوی با حزب توده که متعلق به شوروی بود را در دستور کار قرار داد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

محاکمه اعضای حزب توده

در این شرایط سخت، طرح عملیات عبور از اروند و گرفتن فاو مطرح شد و تمریناتی هم انجام شد، اما هاشمی‌رفسنجانی این طرح را عملی نمی‌دانست و به عملیات «والفجر۸ انجام نشده» معروف شد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

جزیره مجنون جنوبی / ۸ اسفند ۶۲ / مجروحین منتظرند تا بالگردهای هوانیروز آنها را به عقب منتقل کند

* یادی از دلاوران شناسایی هور

برای پیگیری امکان عملیات در هور، محسن رضایی کار شناسایی هور را به نحوی کاملاً محرمانه به علی هاشمی‌ و افراد بومی‌اش داد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

نمایی از هورالهویزه / بیش از ۷۰ درصد هور را نی پوشانده

علی هاشمی به همراه نیروهای بومی ‌و غیر بومی‌اش یک سال در هور شناسایی کردند که از آن یک سال ۴۰۰ گزارش باقی مانده است.

باز کردن معبر در هور، گرما، هوای شرجی، امکان شنیدن صدای کنارزدن نی‌ها توسط عراقی‌ها، ابتلا به بیماری‌های پوستی برای نیروهای شناسایی غیر بومی، حمله پشه‌ها، آبگرفتگی درون بلم‌ها و آوردن اطلاعات از خاک عراق، از سختی‌های شناسایی در این منطقه بود.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

علی هاشمی و یارانش، زحمات بی بدیلی برای شناسایی قبل از عملیات کشیدند / نفر سوم از راست

اما این کار سخت و جانفرسا به خوبی انجام شد و عملیات خیبر بالاخره با تمام پستی و بلندی‌هایش انجام شد.

پیکر علی هاشمی‌ که در هور به جا مانده بود، چند سال پیش تفحص شد و به تهران آمد و بر دوش مردم تهران و سپس اهواز تشییع شد.

آنچه باید درباره عملیات «خیبر» بدانیم+عکس و نقشه

حمید رمضانی

اولین بار حمید رمضانی و احمد سوداگر در شناسایی عملیات والفجر مقدماتی، تشخیص دادند که هور قابلیت عملیاتی دارد

*با الهام از دائره المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 29
 • غیر قابل انتشار: 160
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 8
  خاکها ی ایران نیاز به یک اصلاح اساسی دارد وگرنه باید شاهد یک قحطی گسترده درکشور باشیم/
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  1 1
  منابع روسی در باره تاریخ مغول بسیار معتبر است باید به فارسی ترجمه شود/
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  2 0
  کردم خطروبر سر کوی تو گذشتم بسیار کند عاشق از این گونه خطرها
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  یک قانون گذار باید تاریخ دان باشد نه حقوق دان .حقوق فرع بر قنون گذاری است/
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 1
  قوانین امروزی ریشه در گذشته دارند/
 • مرتضی IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  1 0
  این دشت خوابگاه شهیدان است....فرصت شمارتماشارا...
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 2
  سمور زیاد شک میکند حمله میکند گاز میگیرد شب وروز/
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 1
  طالاب یعنی ثروت محل پرورش گیاهان دارویی .درمان .مرحم زخم /
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  0 0
  بهترین کتاب تفسیر قران در حال حاضر تفسیر آیت الله قرائتی است/
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  0 1
  کتاب المجند : کتاب ترجمه لغات عربی به عربی است .کتاب بسیار خوبی است .در امانت داری کامل وکافی نوشته شده است .از این کتاب میتوان در تفسیر قران استفاده کرد/
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  0 1
  برادری که پدررافراموش کرد دیگر حق ندارد اسم پدررا بیاورد/
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  1 0
  در پخت نان در ایران برای خوشمزه شدنش به نان اسید سولفوریک میزنند.این اسد نم گذارد غذا هضم شود وآدم را به اسهال میاندازد/
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  نانوایی های کشور نیاز به نظارت دقیق دارد .شاطر خودسر رها شود از شتر بدتر است.ادراه غله با یک نفر اداره نمیشود باید سه نفر نیروداشته باشد تا نظارت دقیق وپیاپی شود .با این وضعیت این نانها آدم را میکشد به نان همه چیز میزنند/
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  100نفر از دیوانه حمایت کردند یک میلیون تومن برای هریک ماهانه به حسابشان اضافه شد یعنی یکصد میلیون در هرماه برای دولت آب خورد من مرد صد میلیون دلاری هستم./
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  0 0
  اقتصاد فقط پول نیست. اقتصاد فرهنگ، عقل کامل ،فلسفه ، سیاست ،قدرت نظامی همه اینهاست/
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  0 0
  فلسفه کرنایی: میگوید گرسنگی بکشی به علم میرسی .در ایران طرفدارنی دارد ./
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
  0 0
  یک حکیم ایرانی توانست در دانشگاه جندی شاپور مرده را زنده کند/
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
  0 0
  انسان دوتا قلب ندارد .تمام سلولهای بدن از طرف واحدکوچکی بنام مغز تعیین تکلیف میشوند پزشکی کمونیستی میگوید همه سلولها در بدن نقش مساوی دارند به همین دلیل مرگ ومیر در کشورهای کمونستی بسیار زیاد است./
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  0 0
  ابو نصر سامانی : پادشاه سامانی گفت باید با غزنوی جنگید.چرا این حرف رازد؟اوگفت چرا غزنوی برای حکومت اراذل واوباش را به بند میکشد!با غزنوی جنگید با سپاه 50 هزار نفری به جنگش رفت درحالیکه سپاه غزنوی 20 هزار نفر بود.شکست خورد .فرمانده غزنوی از کودکی پشت اسب بزرگ شده بود در میادین جنگ به سرابازان آب وغذا میبرد بعدها سرباز شد تا فرماندهی .فرمانده سامانی چوپان بود/
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  0 0
  رشد اقتصادی ایران10_است/
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 0
  دولت کنترل بازاررا از طریق بازاریان عمده میتواند در دست بگیرد که تعداد آنها به ده نفر میرسد/
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 0
  چرا کتاب اگزیستانسیالیسم ارزان است ؟
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 0
  پول یعنی هیتلر یعنی استالین .چنگیز/
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 0
  در زمان چنگیز همه چیز در ایران ارزان بود/
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
  0 0
  شما نباید به بهانه کرونا بازارراتعطیل کنید نباید مکانهای فرهنگی وتفریحی را تعطیل کنید
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
  0 0
  مردم ایران اکثرا از توالت که بیرون میایند نه دستهای خودرا میشویند ونه خودشان را میشویند .حوصله ندارند .کرونا چه گناهی کرده؟!!!!/
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
  0 0
  کرونا در قم زیاد است چون بهداشت را اصلا رعایت نمی کنند .قمی ها آدمهای خوبی هستند ولی تنبل اند دست خودشان نیست./
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
  0 0
  حزب نازیسم در ایران 24 ساعت فرصت دارد تا کاسه کوزه اش را جمع کند./
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
  0 0
  آمریکا زیاد اشتباه میکند خیال میکند علم همه چیز است آنهم علم کتابی./
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  0 0
  کور اوغلی: من کتابهای کور اوغلی را به فارسی خوانده ام .حتی فیلمش را دیده ام .کور اوغلی جاسوس عثمانی بود.آدمی بسیار زن باره وعیاش وبی مسئولیت .او بسیار قوی ونیرومند بود .بعدها فرار کردبه عثمانی در آنجا کشته شد.تبریز دوست دارد در تخیل وتوهم زندگی کند تبریز از واقعیات گریزان است از کور اوغلی قهرمان ساخته است./
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  0 0
  موشک های ضد تانک باید از جنس آهن باشند تا به شنی تانک ضربه بزنند چون احتمال اصابت دقیق موشک به تانک کم است.
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  0 0
  بهتر است در کنار تانک ماشینی مجهز به نارنج انداز باشد./
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  0 0
  در عثمانی پهلوانی بود بسیار پولادین آمد به ایران دید در ایران دزدی میکنند .گفت از دزد پهلوان در نمی آید./

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس