کد خبر 1043107
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
اصلاح‌طلبان

به ایستگاه انتخابات یازدهم رسیده‌ایم؛ حال، بدنه اصلاحات می‌تواند وزن سیدمحمدخاتمی را در هرم اصلاح‌طلبی ببیند و بر اساس آن تصمیم سیاسی اتخاذ کند.

به گزارش مشرق، اثرگذاری سیدمحمد خاتمی در جریان اصلاحات و میزان حرف‌شنوی سیاست‌ورزان اصلاح‌طلب از او، ماه‌هاست که یکی از بحث‌های مطرح شده توسط اصلاح‌طلبان است و به نظر می‌رسد گزاره عدم محوریت خاتمی در تصمیمات مهم اصلاح‌طلبان در جریان لیست‌بندی‌ها آن‌ها خود را نشان داده و در بررسی مواضع اصلاح طلبان اثر فعالی از نقش خاتمی دیده نمی‌شود.

*خاتمی؛‌ توصیه یا عدم توصیه برای ارائه لیست؟!

مرعشی در نشست خبری سران و لیست کارگزاران که صبح دوشنبه (۲۸بهمن۹۸) در مجتمع تلاش برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاری که از نظر خاتمی نسبت به لیست اصلاح‌طلبان پرسیده بود، گفت: «در مورد جناب آقای خاتمی هم تصمیم با خودشان است و ما فرضی بر تایید و حمایت ایشان نداریم ولی اصل اینکه کارگزاران لیستی از شایستگان آماده کند توصیه ایشان بود».

این اظهار نظر سوالی را در افکار عمومی ایجاد می‌کند که اگر خاتمی به کارگزارانی‌ها را برای ارائه لیست ترغیب کرده است، پس ۸ حزب اصلاح‌طلب بدون توصیه خاتمی لیست «آمدیم برای ایران» را منتشر کرده اند؟

از این رو خبرنگار فارس روز سه‌شنبه (۲۹بهمن۹۸) در نشست خبری لیست «ائتلاف برای ایران» که در حزب اسلامی کار برگزار شد، از محمدرضا عارف نظرش را درباره این اظهارات مرعشی پرسید و این سوال را کرد که آیا رئیس دولت اصلاحات به لیست احزاب ۸گانه نیز برای ارائه لیست توصیه کرده است؟

عارف اینگونه پاسخ داد: «با شناختی که از آقای مرعشی داریم می‌توانم به نیابت از ایشان تکذیب کنم. نگاه ایشان اجماعی است و در عین حال یک شخصیت حزبی اصلاح‌طلب هستند و حزب کارگزاران هم به عنوان یک حزب اصلاح طلب حق ارائه لیست دارد و من فکر می‌کنم احتمالا خود آقای مرعشی این را تکذیب خواهد کرد. مشی آقای خاتمی این است که همیشه از رفتار اجماعی و ملی حمایت می‌کند».

آذر منصوری عضو ارشد حزب اتحاد ملت،‌ حزبی که غایب این دوره انتخابات است، نیز دوشنبه شب (۲۸بهمن‌ماه) در توئیتی در مورد اخبار مبنی بر حمایت خاتمی از لیست های اصلاح طلبی می‌نویسد: «شایعاتی درباره‌ حمایت سید محمد خاتمی از لیست‌های انتخاباتی پخش شده است. در دیداری که با ایشان داشتیم مجددا تأکید کردند که در این انتخابات در هماهنگی با تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح طلبان در تهران لیستی را معرفی نمی‌کنند، گر چه در انتخابات شرکت خواهند کرد».

این خبر منصوری اما جدید نیست و مصطفی تاجزاده ماه‌های پیش در گفت‌وگویی با روزنامه همشهری گفته بود که «خاتمی می‌گوید من اگر «تکرار» هم‌ کنم، دیگر مردم رأی نمی‌دهند».

*اصلاح‌طلبان در مورد خاتمی چه می گفتند؟

این اظهارات در کنار اظهار نظرهای گذشته شخصیت‌های اصلاح‌طلب در مورد جایگاه خاتمی در اصلاحات، می‌تواند پیام‌هایی داشته باشد.

محمدرضا تاجیک که پیش‌تر از او با عنوان مشاور خاتمی یاد می شد در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین گفته بود که «شخص آقای خاتمی هیچگاه مدعی رهبری جریان اصلاح‌طلبی نبوده، هیچ کجا گزاره و ادعایی از ایشان نیست که بگوید من رهبر جریان اصلاح‌طلبی هستم».

بهزاد نبوی هم در اظهاراتی همین را تکرار کرده و گفته بود که «خاتمی هیچ گاه نگفته که رهبر اصلاحات است».

البته وقتی عین همین جمله را کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی تکرار کرد، همان‌موقع خیلی‌ از اصلاح‌طلبان طوری به او حمله کردند، که مجبور شد در اصلاحیه‌ای این موضع خود را کمی تعدیل کند و محمد قوچانی نیز در مقاله‌ای تفسیری معتدل از این اظهار نظر کرباسچی ارائه داد.

به ایستگاه انتخابات یازدهم رسیده‌ایم و بسیاری‌ از حقیقت‌ها در بزنگاه انتخابات عیان می‌شود. حال، افکار عمومی و بدنه اصلاحات می توانند به وضوح وزن سیدمحمدخاتمی را در هرم اصلاح‌طلبی ببینند و بر اساس آن تصمیم سیاسی اتخاذ کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 2
  • غیر قابل انتشار: 1
  • سید IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
    12 0
    «اصلاح طالبان» تهوع آور باز در فکر تحمیق قشر خاکستری!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس