فاطمه راکعی

طراح مجلس رقص در شهرداری تهران به ردّ صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان اعتراض کرد و فعالیت‌هایش را اقدامی در راه اعتلای فرهنگ کشور خواند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

نگرانی اصلاح‌طلبان از واکنش نظام به "تحریم خاموش انتخابات"

تئوری انتخاباتی جدیدالتأسیس اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه "شرکت می‌کنیم ولی لیست نمی‌دهیم"! وارد بحران‌های تازه‌ای شده است.

چپ‌ها در تصوّر اینکه پروژه مذکور مورد رصد فعالان سیاسی قرار نخواهد گرفت از چند ماه قبل مشغول تئوریزه کردن آن بودند اما مدتیست که شاید در نگرانی از واکنش نظام اسلامی به این پروژه؛ مجبور شده‌اند در مقابل انتقادات از "تحریم خاموش انتخابات"، موضع بگیرند.

مجید انصاری با ردّ مسئله آنرا یک تهمت دانسته است.[1]

عبدالرضا هاشم‌زایی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس گفته است: چنین گمانه‌زنی‌هایی درست نیست،‌ اصلاح‌طلبان هنوز به تصمیمی درباره معرفی نامزد و ارائه لیست نرسیده‌اند.

خبرآنلاین نیز به نقل از خانم آذر منصوری در این زمینه نوشت: جریان اصلاحات دیگر  زیر بار گزینشی پیدا کردن نامزد نخواهند رفت، این کار نه به معنی تحریم و نه به معنی عدم شرکت در انتخابات است. اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند انتخاباتی آزاد، رقابتی و عادلانه در این کشور برگزار شود که نه تنها آنان بلکه همه گروه‌ها و جریان‌های فکری بتوانند از حق آزادانه انتخاب شدن و انتخاب کردن برخوردار شوند.[2]

یدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران هم با تأکید بر اینکه "آنچه که تاکنون مورد بحث قرار گرفته و موافقان بیشتری دارد این است که در حوزه هایی که کاندیدای اصلاح‌طلب حضور دارد لیست ارائه شده و در حوزه‌هایی که هیچ کاندیدای اصلاح‌طلبی نداریم لیستی ارائه نشود!"؛ در رویکردی نجیبانه، اینطور به خبرگزاری ایلنا گفته است که پیشنهاد منطقی به جای "تحریم خاموش انتخابات" را در شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بررسی می‌کنیم.[3]

کسانی از اصلاح‌طلبان نیز پس اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان و رد شدن چهره‌های پیر و مسئله‌دار جریان چپ تأکید کرده‌اند که انتخابات آینده "انتصابات" و یا "انتخابات درون‌حزبی" است!

*معنی این دست و پا زدن‌ها برای اینکه مردم متوجه پلشتی و ناسیاسی بودن رفتار اصلاح‌طلبان در قبال انتخابات آینده نشوند؛ مشخص نیست...

آنها به بهانه اینکه چرا نامزدهای پیر و مسئله‌دار ما تأیید صلاحیت نشده‌اند؛ اعلام کرده‌اند بعید است که در انتخابات لیست بدهیم و اکنون نیز خود بهتر از همه می‌دانند که این رفتار ناسیاسی به معنای «تحریم خاموش انتخابات» و تقلا برای کمرنگ‌سازی آن است.

فاطمه راکعی نیز به تازگی در این باره گفته است: باتوجه به رد صلاحیت‌های گسترده‌ای که صورت گرفته، اگر این رویه تغییر نکند اصلاح‌طلبان در بسیاری از شهرها و حوزه‌های انتخابیه در عمل گزینه‌ای ندارند که بتوانند لیست انتخاباتی ارائه دهند!

جالب است که چپ‌ها گویی سخنان خود در انتخابات‌های قبلی را نیز از یاد برده‌اند!

سخنانی که ما در ادامه به 2 مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

غلامرضا انصاری، قائم مقام حزب اتحاد ملت پیش از این و در سال 96، طی سخنانی در اشاره به رفتارهای سیاسی اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های ریاست جمهوری اخیر و انتخابات مجلس دهم گفته بود: "درست است دولت روحانی، نخواست یا نتوانست یا نگذاشتند که به بسیاری از انتظارات و مطالبات مردم جامه عمل بپوشاند اما قرینه این حرکت چه بود؟ اگر به روحانی 92 و 96، شوراهای 92 و 96، مجلس 94 ورود پیدا نمی کردیم چه کار دیگری می توانستیم، بکنیم تا کشور از سقوط آزاد نجات یابد؟ به طور مثال در انتخابات مجلس دهم وقتی تا رده های سوم و چهارم ما را هم رد صلاحیت کرده بودند چه کار باید می کردیم؟ آیا باید با صندوق ها قهر می‌کردیم تا یک مجلس تندروی دیگر سرکار بیاید؟ نه ما برای نجات کشور باید ائتلاف می‌کردیم."[4]

عبدا... نوری، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز 2 سال قبل در اشاره به تجربه بد اصلاح‌طلبان از تحریم انتخابات مجلس نهم و توجیه رفتارهای سیاسی آنها در حمایت از آقای روحانی و از لیست امید در مجلس اظهار کرده بود: "برخی و از جمله من، در مقطعی بر این باور بودیم که قبل از اصلاح ساختاری در کشور، با ‏شرکت در انتخابات، نتیجه ای حاصل نمی‌شود. با مرور زمان به این نتیجه رسیدیم با شرکت نکردن در انتخابات ‏هم نتیجه ای حاصل نخواهد شد و چه بسا با شرکت نکردن جمع گسترده‌ای از مردم، افرادی با کمترین صلاحیت و رأی حداقلی در مصادر امور قرار گیرند و ما هم با عدم شرکت خود در آسیب هایی که به منافع کشور وارد می‌گردد، مقصر باشیم».[5]

سؤال واضحی که هم‌اکنون، اعضای ستاد اصلاحات و چهره‌هایی مثل آقایان انصاری، طاهرنژاد، انصاری، منصوری، هاشم‌زایی و... باید به آن پاسخ بدهند اینست که این سخنان را عاقلانه می‌دانند یا خیر؟!

و اگر آری پس چرا حاضر به تکرار آنها نیستند و کمر به کمرنگ‌سازی انتخابات مجلس یازدهم بسته‌اند؟!

برخی محافل تحلیلی معتقدند که برخورد نظام اسلامی با این حرکت دشمنانه در شکستن کمر انتخابات، قابل تخمین و یا پیش‌بینی نیست. خاصه اینکه جریان اصلاحات پیش از این مرتکب تحریم انتخابات مجلسین هفتم و نهم نیز شده است و اکثریت رجال آن سابقه خوبی در قضیه فتنه 88 ندارند.

مسئله وقتی بغرنج‌تر می‌شود که بدانیم کسانی از رجال اصلاحات، اظهاراتی دارند مبنی بر اینکه باید به مردم تحریم‌کننده پیوست! و یا بایستی از فرصت انتخابات مجلس یازدهم برای تظاهرات میلیونی علیه نظام اسلامی استفاده کرد.[6]

گفتنیست، مقام معظم رهبری در خطبه‌های اخیر خود در نماز جمعه تهران پیرامون امر انتخابات تأکید کردند: "حضور ملت ایران در انتخابات، کشور را بیمه و دشمن را مأیوس می‌کند. سعی و تلاششان بر این است که نگذارند مردم در انتخابات شرکت کنند. کمرنگ کردن و بی‌رونق کردن انتخابات، خواسته دشمن است."

***

اعتراض طراح بزم رقص در شهرداری تهران به ردّ صلاحیت خود!

فاطمه راکعی،‌ از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا پیرامون فرایند بررسی صلاحیت‌ها، تأکید کرده است که امکان لیست دادن اصلاح‌طلبان در بسیاری از حوزه‌ها وجود ندارد و مسئول این قضیه هم شورای نگهبان است!

او همچنین ضمن گناه کبیره خواندن برخی رفتارهای شورای نگهبان؛ به ردّ صلاحیت خود نیز اشاره کرده و گفته است:

"من با استناد به ماده۲۸ بند۲ یعنی عدم التزام به نظام جمهوری اسلامی رد صلاحیت شده‌ام و از آنجا که مدافع حق و قانون در مورد دیگران و خودم هستم،  برای اعتراض مراجعه کردم. حرف من این بود که تمام این چهل سال فعالیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی من در جهت حفظ و اعتلای نظام جمهوری اسلامی بوده است و چنانچه فقط یک مورد خلاف این مساله در فعالیت‌های من وجود دارد ارائه کنید وگرنه بگذارید در حد توان در راه خدمت به مردم و کشورم تلاش کنم."[7]

*خانم راکعی در واقع به ردّ صلاحیت چهره‌های پیر و مسئله‌دار اصلاحات اعتراض دارد وگرنه غیر از چپ‌های تأیید شده؛ جوانان اصلاح‌طلب زیادی در میان تأییدشدگان وجود دارند که البته گویا ستاد جریان سیاسی خاص هیچ میل و رغبتی به کار کردن با آنها ندارد!

از سوی دیگر، خانم راکعی بهتر از هرکسی می‌داند که پروژه «تحریم خاموش انتخابات» بعنوان دستور کار جدید ستاد جریان سیاسی خاص بایستی الّا و لابد به پیش برود و از همین روست که اصلاح‌طلبان قصد ندارند از مدل رفتاری خود در انتخابات‌های پیشین استفاده کنند و در چارچوب حکومت و مردمسالاری حضور داشته باشند.

در رابطه با شخص خانم راکعی و اینکه عنوان کرده‌اند "چنانچه فقط یک مورد خلاف این مسئله در فعالیت‌های من وجود دارد ارائه کنید" نیز اگرچه ما نمی‌دانیم نظر شورای محترم نگهبان چه بوده! اما این قضاوت را به مردم عزیز واگذار می‌کنیم که شخصی که طراح اصلی و صحنه‌گردان برگزاری مجلس رقص دختران نوجوان با حضور یکی از شهرداران سابق تهران بوده است؛ آیا التزامی به نظام جمهوری اسلامی ایران دارد یا خیر؟

بسیار جالب است که خانم راکعی عنوان می‌کند تمام فعالیت‌های فرهنگی او در راستای حفظ و اعتلای نظام بوده است!

***

تودهنی اول به انصرافی‌های جشنواره فجر

بهروز جلالی، شاعر و معاون بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان (مجری جشنواره شعر فجر) درباره انتشار یک لیست از شاعرانی که در موج‌سواری بر حادثه هواپیمای اوکراینی، از جشنواره شعر فجر امسال انصراف داده‌اند، به خبرگزاری ایبنا گفته است:
آن موضوعی که دوستان درباره آن در فضای مجازی صحبت می‌کنند و از آن اتفاق ناراحت و اندوهگین هستند، طبیعتا موضوعی است که آحاد مردم نیز از آن ناراحت هستند و آن نگرانی در سایر مردم نیز وجود دارد و این غمی نیست که فقط مختص عده‌ای از هنرمندان یا اهل قلم باشد.-اما- اینکه گروهی بخواهند بیایند و از اتفاقی که رخ داده برای موج‌سواری روی احساسات مردم سوءاستفاده کنند، کار درست و اخلاقی نیست.

او همچنین تصریح می‌کند: چند روز پیش فهرستی که _ به تعبیر خودشان از جشنواره شعر فجر انصراف داده‌اند_ منتشر شد. لطفا شما به  نگاهی به آن بیندازید. بعید می‌دانم بیش از یک یا دو نام را بشناسید. من که وقتی به این فهرست نگاه کردم، به جز یک یا دو نام هیچ نامی برایم آشنا نبود.

جلالی در پاسخ به این سؤال که "همه این دوستان در جشنواره امسال کتاب داشته‌اند؟ " می‌افزاید: نکته جالب همین جاست. آن یکی دو نفر اصلا در سال 97 کتابی منتشر نکرده‌اند. ‌سوال من این است: این دوستان دقیقا از چه چیزی انصراف داده‌اند؟ حکایت این دوستان این گونه است که شخصی به شرکت رجا نامه بنویسد که من سوار قطار شما نمی‌شوم؛ در چنین شرایطی قطعا رجا خواهد گفت که مگر برای شما بلیطی صادر شده است؟ که شما بخواهید سوار شوید یا نشوید. ببینید اگر من امروز این گفت‌وگو را انجام می‌دهم تنها به دلیل جوسازی عده بسیار محدود است. شاعری که نه داور است، نه در هیات علمی حضور دارد و نه سال گذشته کتابی داشته است، دقیقا از چه چیزی انصراف می‌دهد؟

او در بخش پایانی مصاحبه خود نیز تأکید می‌کند: خواهش من از دوستان شاعر این است که این بخش از منیت‌ها را کنار بگذارند. دوست عزیزی که اهل قلم هم هست در این سانحه هوایی خانواده‌اش را از دست داده و متاسفم که بگویم برخی از افراد از غم این دوست سوءاستفاده‌های شخصی می‌کنند. واقعا این موج‌سواری به قیمت است؟ این عده پارسال هم تلاش کردند تا جشنواره را به حاشیه ببرند. آیا سال گذشته هم هواپیما سقوط کرده بود؟ به نظر من در رفتار برخی دوستان شاعر رفتار مشهود بیشتر حاصل سقوط اخلاق است نه سقوط هواپیما![8]

*این موضع‌گیری شجاعانه و مؤدبانه نسبت به افرادی که قصد دارند از یک تصادف غیر عمد، سوء استفاده کنند و "خون‌بازی" به راه بیاندازند؛ در خور تقدیر است.

خاصّه اینکه بهتر بود مسئولان جشنواره فیلم فجر نیز از مسئولیت‌پذیری ادبا و فرهیختگان مشق می‌کردند و در مقابل سلبریتی‌هایی که اقدام به تحریم جشنواره کرده‌اند؛ موضعی مردانه و از روی غیرتمندی می‌گرفتند!

جامعه بایستی به قدرت ادراک و تفکیک بین افراد نان به نرخ روز خور -ولو در میان مراجع اجتماعی- با افراد سالم برسد و این خواسته محقق نمی‌شود مگر با اخذ چنین مواضع متین و مؤدبانه‌ای.

یقینا تنویری که در قبال شعرای انصرافی صورت گرفته است؛ در قبال سایر سنگر گرفتگان پشت نقش‌ها و شعرها نیز صورت می‌گیرد و این قصه سر دراز دارد...

***

1_ mshrgh.ir/1032549

2_ khabaronline.ir/news/1337438

3_ mshrgh.ir/1032175

4_ mshrgh.ir/770339

5_mshrgh.ir/756625

6_mshrgh.ir/1000000

7_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-861055

8_ http://ibna.ir/fa/doc/longint/286163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  باید این قبیل هنرمندان را با جریمه ماای مواجه کرد
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   90 6
   و حضورشون در صدا و سیما ممنوع بشه تا درس عبرت برای بقیه رفقاشون بشوند
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   40 0
   یه مشته شکم سیر که معلوم نی واسه چی موج سواری میکنن! یه روایت از امام سجاد علیه السلام هست که چرا جامعه به سمت قتل امام حسین علیه السلام رفت، که حضرت جامعه رو به 6 قسمت تقسیم بندی میکنند که یکی از این طبقات، خوک صفتان هستند... حق و باطل رو گم میکنند! و هرجایی که هویی بشه، اینها هم همونجا پاتوق دارند و...
 • سید IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  اصلاح طالبان تهوع آور همه وجوه شان از گفتار و کردار و پندار، ملال آور است و باعث کفّاره!!
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   23 81
   نمی‌دونم چرا خدا موجودی نفرت انگیز مثل تو رو بوجود اورده؟ #مگس
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   59 3
   نفرت انگیزتر و افراطی تر و وطن فروش تر از جماعت افسادطلب حداقل در ایران نداریم
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   26 3
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   13 5
   باید پرسید چرا بعد از عکس آن خانم عکس "عمروعاص" رو گذاشتین؟ نمیشه یه روز ما ریخت نحس این خائن بی دین رو نبینیم ؟
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  73 8
  مرگ یکبار شیون یکبار. یکبار برای همیشه این مافیاهای بی هنر پرادعای سینما را از جشنوار فجر محروم کنید تا هم انها درس بگیرند و هم هوای تازه ای در جشنواره فجر بوزد که حالمان از این مافنگی های معتاد به خبرگزاری های دشمن بهم می خورد
  • سيد IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   29 0
   احسنت
 • ناشناس IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  54 11
  تو انتخابات چشم وگوشتون رو خوب باز کنید تحقیق کنید به به اصلاح طلب ها رای ندهید.
 • سليماني IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  45 6
  آي كساني كه خود را به اصطلاح هنرمند مي دانيد كه فقط اسم آن را يدك مي‌كشيد و از نام آن سوء استفاده مي‌كنيد و مردم را عليه نظام و ... مي شورانيد: مردم نسبت به تهديد دول كفر و داعش و ... در اهانت به حرم‌هاي اهل بيت شدند مدافع حرم و از آن تا پاي جان دفاع كردند. شما اي زالو صفتان منافق پيشه؛ چرا زماني كه ترامپ مكان‌هاي فرهنگي كشور را تهديد به حمله موشكي كرد خفقان گرفتيد و از خود حتي شده زباني واكنش نشان نداديد!!!! ديگر حناي شما نزد مردم رنگي ندارد به كوري چشم شما و علي رغم ميل شما بليطهاي جشنواره فيلم فجر هم در 10 دقيقه اول فروخته شد.
 • متنفر از رقاصه IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  41 11
  خانم رقاص یه پیشنهاد خیلی خوب برات دارم و اینکه بری پیش مصی و با هم در راه اعتلای فرهنگ ترامپ دیوانه فعالیت کنید. راستی حقوق و مزایای خوب هم بهتون می رسه. پس بدو تا دیر نشده
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  32 2
  من موندم که این شاعران انصرافی اصلا چه شعری میگن، مگه شعر بچه بازیه! شعر رو باید یک انسان خداترس و عارف مسلک بگه که در شاعری با این تفکر، شعر به معنای حقیقی وجود ندارد!
 • مجتبی مشهدی IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  32 0
  خ راکعی شما به فرهنگ اسلامی ملی ضربه نزن خدمت پیش کش برو خونت بشین خدمت به خانواده محترم داشته باش دست شورای نگهبان درد نکنه ای ول
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  37 0
  از شورای نگهبان تقاضا داریم لیست نماینده های دچار فساد مالی را منتشر و پرونده فساد آنها را در اختیار مراجع قانونی قرار دهد.
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   15 0
   دقیقا .مدیران و نمایندگان کج دست باید رسوا شوند .ترس از رسوایی خودش یک عامل بازدارنده است . تاکی خفا ؟ تاکی پنهانکاری و سهل انگاری ؟؟
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  21 1
  چه مردم باوفایی داریم. وفادار به ایران اسلامی.
 • محمد IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  13 3
  عجب عجب .....چه اصراری دارید انها شرکت کنند مگر نمیگویید رای نمیارن و پشتوانه مردمی ندارند؟؟؟شاید مثل باهنر و ...که یک دوره استراحت کردند اینها هم از ترس رای نیاوردن لیست ندهند . اینکه رقیب ترس داشته باشد و میدان را خالی کند خودش یک پیروزی هست
 • سالاروند IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  23 5
  تا باشه از این تودهنی ها و مشت محکم ها و سیلی ها...خخخخ
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  4 8
  جلالی گفته به لیست انصرافی ها نگاه کنید بعید میدانم به جز دئ سه مورد باقی رو کسی بشناسه!!! یکی نیست بگه جناب جلالی خود شما هم تا همین الان کسی نمیشناسه
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  21 3
  بهتر! نباشند! خودمون جشنواره فجر رو درستش می کنیم با هنرمندان قوی و ارزشی
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  16 2
  به نظر من روی زیاد به این سلبریتی ها داده شده است . باید بشدت محدودشان کرد و جلو بی بندباری و هرزگی اینها را گرفت ولا مثل میکروب عفونی عفونت انها به جامعه هم سرایت می کند
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  20 1
  اصلاح طلبان را هر جوری بندازی مثل گربه چهار دست پا پایین میان
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  14 2
  مشرق بیا و اسم این منصرفین اعم از سینماگر و شاعر و موزیسین و ... بنویس و جلوی اسماشون هم مشخص کن کدامشون تو جشنواره امسال و سالهای قبل اثری داشته اند که ازش انصراف دادن.
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  14 1
  در جهت اعتلای فرهنگ .. اجازه بدید خ الرلکعی بیان مجلس شاید تونستن از خدمت در فرهنگ به خدمت اون یکی المعصو مه برسند منتها به فرهنگ اونور ر ابی ها
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  20 2
  لاف در غربت با کلاس‌تر از لاف این جماعت متوهم درپیت است
 • حسين DE ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  13 2
  انصرافى هاى جشنواره را دفعه ديگه تودهنى نزنيد ،آنها را با اردنگى بياندازيد بيرون.
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  9 1
  برادر من باید چهره‌های پیر، چه اصلاح طلب باشه چه أصول گرا جای خودشون رو به جوانها بدهن و بازنشسته بشن
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  12 2
  اصلاح طلبان فقط با نیات شوم شان دیده نمی شوند چشمان غربزده شان همه باطن شان را برملا میکند
 • معلم IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  14 3
  حالا که اینطوره من هم از جشنواره فیلم فجر انصراف میدهم و هرکس نمیدونه من کی هستم، خودم که میدونم که کی هستم، اهههم سلبریدی به کیا میگن؟
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  15 4
  برای همیشه جامعه هنری را از این ضد انقلاب ها پاک کنید
  • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   5 9
   بخواب بابا!
 • ناشناس IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  3 14
  تو ایران انتقاد و اعتراض کردن جرم است
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  1 1
  معنی اصلاح طلب یعنی چی؟ یعنی چی باید اصلاح بشه، نظام، فرهنگ، انقلاب، آرمانهای امام، ارتباط با آمریکا یا اسرائیل، ..، درخت یا ریش
 • سامی IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  3 0
  هر چی بدبختی داریم زیر سر این اصلاح طلب ها است همیشه دنبال بهانه میگردند شش سال همه چیز رو به اروپا و آمریکا ربط دادند این همه استعداد در مملکت سوخت و متواری شدند حسن هنوز دنبال لبخند اونوریاست بابا سیب زمینی غیرتش از تو بیشتره انقدر که فکر رنگ کردن ریشت هستی اگه فکر مردم بودی الان این وضع مملکت نبود اندازه نخود غیرت داشتید تا حالا ده باره رفته بودید کنار
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  3 0
  اینا که انصراف دادن را تا 6 سال ممنوع الکار در جمهوری اسلامی کنن تا حالشون جا بیاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس