کد خبر 1031840
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
اروپا

کشورهای اروپایی ایران را تهدید کرده اند که با فعال شدن مکانیسم ماشه، بازگشت تحریم ها را کلید خواهند زد.

به گزارش مشرق، روز گذشته سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مکانیزم ماشه برجام را فعال کرده‌اند. تاکنون پیرامون حل و فصل اختلافات و آن‌چه تحت عنوان ”مکانیزم ماشه“[۱] از آن نام برده می‌شود مطالب زیادی نگاشته شده و بنابراین این نوشتار بنا ندارد که مجدداً در این باب ورود کند. نکته کمتر دیده شده در این مطالب این است که از لحاظ حقوقی پس از دریافت شکایت به ترتیب کمیسیون مشترک، جلسه هیات وزیران و کمیسیون مشورتی تشکیل می‌شود و نهایتاً پرونده شکایت به شورای امنیت سازمان ملل رفته و تمامی قطعنامه‌های قبلی به شکل خودکار علیه ایران باز می‌گردد.

بیشتر بخوانید:

واشنگتن‌پست: فشار ترامپ مکانیسم ماشه را در اروپا فعال کرد

دیپلمات انگلیسی: «ماشه» آخرین فرصت ایران برای بازگشت به برجام است

مکانیسم ماشه چماقی برای مذاکره

بورل: هدف آغاز مکانیسم حل اختلاف، اعمال تحریم‌ها نیست

این نسخه که در تاریخ حقوق بین‌الملل سابقه ندارد، تجویزی از جانب آمریکا و اروپا است که تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات برجامی به آن تن داد. عجیب‌ترین بخش ماجرا جایی است که در صورت شکایت ایران نسبت به نقض تعهدات طرف مقابل و رجوع به مکانیزم حل و فصل اختلافات نیز به شکل خودکار، تمامی تحریم‌ها علیه ایران باز می‌گردد! اگر هضم این اتفاق برایتان دشوار است، بند ۳۶ و ۳۷ برجام را در کنار ماده ۱۱، ۱۲ و ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار دهید تا ماجرا را به روشنی دریابید. اگر بازهم باورتان نشد، بررسی کنید که چرا بعد از وضع تحریم‌های جدید، بدعهدی‌ آمریکا و سپس خروج این کشور از توافق هسته‌ای، وزارت امور خارجه حتی یکبار هم به مکانیزم حل و فصل اختلافات در برجام رجوع نکرد!

    عجیب‌ترین بخش ماجرا جایی است که در صورت شکایت ایران نسبت به نقض تعهدات طرف مقابل و رجوع به مکانیزم حل و فصل اختلافات نیز به شکل خودکار، تمامی تحریم‌ها علیه ایران باز می‌گردد!

علت فعال کردن مکانیسم ماشه

زیاده‌خواهی و میل به کسب امتیازات بیشتر را می‌توان اصلی‌ترین علت برای فعال کردن مکانیزم ماشه توسط کشورهای اروپایی دانست. وضع محدودیت‌های موشکی، مقابله با دفاع منطقه‌ای ایران و دائمی کردن برخی از محدودیت‌های هسته‌ای از جمله اصلی‌ترین خواسته‌های سه کشور اروپایی است. درواقع این سه کشور به نمایندگی از آمریکا[۲] درصدد آنند که یک دو راهی را در برابر ایران ترسیم کنند؛ به این معنی که: یا به شورای امنیت می‌روید و تحریم‌ها بازمی‌گردد یا تن به زیاده‌خواهی‌ها داده و عقب‌نشینی‌های جدیدی را متحمل شوید. «توافق برجام» این‌گونه تبدیل به «توافق ترامپ» می‌شود!

چرا نباید از بازگشت تحریم ها ترسید؟

نباید فراموش کرد که تحریم‌های شورای امنیت نسبت به تحریم‌های آمریکا دارای اهمیت کم‌تری است. در حال حاضر آمریکا بیشترین تحریم‌های طول تاریخ را علیه ایران وضع کرده است؛ از تحریم کاتسا، آیسا و ویزا گرفته تا تحریم رهبر معظم انقلاب، وزیر امور خارجه، تحریم نفتی، بانکی و .. . به این ترتیب اگر هر شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران نیز بازگردد، باز هم وزنی کم‌تر از تحریم‌های آمریکا دارد. بنابراین نباید با شبح تحریم‌های جدید، افکار عمومی را ترساند یا باب مذاکرات جدید را باز کرد؛ بانک مرکزی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم نشده است!

راهکارهای ایران برای مقابله با اقدام کشورهای اروپایی

در برابر این اقدام سه کشور اروپایی، ایران باید پنج گام اعلام شده کاهش تعهدات خود ذیل برجام را وارد عرصه عملیاتی کند. در حال حاضر پنج گامی که ایران برداشته صرفاً حالت اعلام موضع داشته است؛ به طور مثال باوجود این‌که ایران اعلام کرده که سقف غنی‌سازی را رعایت نمی‌کند اما تاکنون غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز نکرده است. به همین جهت دولت باید وارد فاز عملیاتی شده و غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز کند، تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش داده و ذخایر هسته‌ای خود را افزایش دهد. در کنار این اقدامات و مهم‌تر از آن، ایران باید نظارت‌ها و بازرسی‌ها را کاهش دهد و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند. این اقدام اولاً مطابق با ماده ۳۶ برجام است که به ایران اجازه داده بخش یا قسمتی از اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند[۳] و ثانیاً مطابق با قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، مصوب مجلس شورای اسلامی است که در بند سوم آن آمده:

دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد.

بنابراین نباید با اظهاراتی چون بازگشت‌پذیر بودن گام‌های پنج‌گانه ایران، این اقدامات را به حالت نمادین کاهش داد چرا که در نتیجه آن، فشار کشورهای اروپایی بر روی ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

[1] Snapback

[۲]  اعمال نمایندگی آمریکا توسط کشورهای اروپایی نه‌تنها یک شعار محسوب نمی‌شود بلکه مبتنی بر واقعیت‌های موجود است. کافی است رفتار سه کشور اروپایی در برابر نقض برجام توسط آمریکا و سپس خروج این کشور از توافق هسته‌ای را با برخورد آن‌ها نسبت به ایران مقایسه کرد. انگلستان، فرانسه و آلمان در حالی که حتی یکبار هم حاضر نشدند وضع تحریم‌هایی چون کاتسا و آیسا و یا خروج آمریکا از برجام را نقض توافق هسته‌ای برشمارند که در مقابل پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای مغرورانه اعلام کردند:  ایران باید به الزامات خود ذیل برجام پایبند باشد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در درازمدت توانایی راستی آزمایی و رصد برنامه‌های ایران بدون هیچ محدودیتی را برخوردار باشد و موضوعات اساسی نگران‌کننده مانند مسئله موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران نیز مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

[3] If the issue still has not been resolved to the satisfaction of the complaining participant, and if the complaining participant deems the issue to constitute significant non-performance, then that participant could treat the unresolved issue as grounds to cease performing its commitments under this JCPOA in whole or in part and/or notify the UN Security Council that it believes the issue constitutes significant non-performance.

منبع: سیاست پارسی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مهدی IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  51 8
  آیا تفنگی که تمام گلوله هاش شلیک شده و هیچ گلوله ایی باقی نمونده نگرانی داره؟ نه یکبار بلکه هزاران بار ماشه رو بچکانند تفنگ خالی هست کارایی نداره
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  27 6
  با امضای برجام تحریم ها فقط رو کاغذ برداشته شده بودن ! ایران هیچ نفعی از برجام نبرد !!
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  30 12
  چون فشار اقتصادیشو مردم تحمل میکنن و مردم بای نابود بشن تا ما بخوریم و بچاپیم
  • جویا IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
   1 6
   این نتیجه انتخاب خود شماست نتیجه تَکرار است گندم از گندم بروید جُو زِ جُو ، نتیجه احساسی برخود مردن و احساسی تصمیم گرفتن است مثل همین حالا ...
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  12 2
  ازین دولت ابی گرم نمیشه . اصلا غنیسازی بجز 3 درصد وجود نخاهدداشت .اینافقط گول زدن بخودی بدستور اربابشون وکاملا عمدیرو بلدن .وجدانا کدوم الاغی اینو امضا میکنه که اگه طرف بتعهداتش عمل نکرد وایران شکایت کرد .تحریمها یطور خودکار برگرده. اگه تیم مذاکره کننده ما کلا ازاعضای دولت امریکا بود بدترازین میشد. واقعا که بدترازین نمیشه تصور کرد
 • مهدی IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  20 4
  دو سال دنبال طول و عرض برجام بودند، بعدش اوباما یکسال با "نقض روح برجام" ما رو بازی میداد، بعد ترامپ با "قبض روح برجام"، حسن رو دق مرگ کرد و بعدش ما و اروپا با مکانیسم ماشه افتادیم دنبال یه لاشه!!!!!
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
   7 0
   چه آرایه های زیبایی به کار بردید.
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  10 3
  منطقه را برای حمل نفت نا امن کنید.غنی سازی افزایش و حتی تولید سلا بشه.حمل مواد مخدر به اروپا ازاد بشه.مهاجرت ملت شرق به اروپا ازاد .اینها اهرم های فشار هست.
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  5 8
  عزیزم چرا وقتی اطلاع نداری حرف می زنی تحریم های شورای امنیت برای همه کشورها لازم الاجرا است و حتی کشوری مثل چین هم در فورس ماژور قراردادهایش با ایران یکی از عوامل فسق قرارداد را un sanction می داند
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  8 4
  خشاب خالی شده
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  6 3
  چون عددی نیستند وترس ندارند.!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس