حسین شریعتمداری

سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوا فضای سپاه که برای پاسخ به همین پرسش در جمع خبرنگاران حضور یافته بود با صداقتی مثال‌زدنی و بدون کمترین تکلف به تشریح ماجرا پرداخت.

به گزارش مشرق، سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان کشورمان که جان باختن ۱۷۶ انسان و به عزا نشستن خانواده‌ها و بستگان آنها را در پی داشت به تنهایی آن‌قدر تلخ و ناگوار بود که ملتی را به سوگ بنشاند و این خبر که هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک خودمان ساقط شده است، تلخی ضایعه را مضاعف کرد.

در این میان حق با ملت بود که خشم ناشی از این اشتباه یا احتمال خرابکاری را با تاسف جان باختن مسافران هواپیما درهم ‌آمیزند و به گلایه بنشینند که چرا چنین شده است؟! و اما، شلیک موشک چرا و با کدام انگیزه صورت گرفته است، سؤالی است که افکار عمومی در انتظار پاسخ آن بوده است.

دیروز سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوا فضای سپاه که برای پاسخ به همین پرسش در جمع خبرنگاران حضور یافته بود با صداقتی مثال‌زدنی و بدون کمترین تکلف به تشریح ماجرا پرداخت و بی‌آنکه قصور و یا تقصیر احتمالی در شلیک موشک را نفی کند گفت؛ «حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی بر علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده واقعا آرزوی مرگ برای خود کردم که ‌ای کاش می‌مُردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم... ما گردنمان از مو باریک‌تر است و همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی که مسئولین بگیرند، مطیع به اجرای آن هستیم»!

 در این‌باره گفتنی‌هایی هست؛

۱- نیم نگاهی به رخدادهای مشابه در جهان (سقوط هواپیماهای مسافربری بر اثر شلیک موشک) نشان می‌دهد که؛

اولاً؛ هیچیک از کشورهای ساقط‌کننده هواپیماهای مسافربری نه فقط مسئولیت اقدام خود را برعهده نگرفته‌اند بلکه بسیاری از آنها علی‌رغم شعارهای دموکراتیک به رسانه‌های کشور خود نیز اجازه ورود به ماجرا را هم نداده‌اند.

از جمله این نمونه‌ها می‌توان به سرنگونی هواپیمای مالزیایی توسط روسیه در میانه جنگ اوکراین اشاره کرد که درپی اصابت موشک‌های روسیه سقوط کرده و تمامی ۲۹۸ سرنشین آن جان باختند و یا سقوط هواپیمای مسافربری روسیه بر فراز دریای سیاه که از اسرائیل به سمت مسکو در پرواز بود و با اصابت موشک اوکراین سرنگون شده و ۷۸ کشته برجای گذاشت، سقوط هواپیمای کره‌جنوبی توسط شوروی با ۲۶۹ قربانی، شلیک هواپیمای نظامی اسرائیل به هواپیمای مسافربری لیبی در صحرای سینا که ۱۰۸ کشته داشت. و جنایتکارانه‌تر از همه شلیک دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس به ایرباس ایران بر فراز خلیج‌فارس که نزدیک به ۳۰۰ شهید برجای گذاشت و...

 ولی در ایران، یکی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی در قاب تلویزیون ظاهر می‌شود و ضمن برعهده گرفتن مسئولیت این رخداد دردناک، برای خود آرزوی مرگ نیز می‌کند!

ثانیاً؛ در بسیاری از موارد مشابه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری عمدی بوده است مانند شلیک جنگنده رژیم صهیونیستی به هواپیمای مسافربری لیبی و یا، شلیک ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای ایرباس ایران که دولت آمریکا به فرمانده جنایتکار ناو مدال شجاعت نیز داد!

۲- به این خبر توجه کنید؛ روز جمعه ۲۷ ژوئن ۱۹۸۰ (۶ تیر ماه ۱۳۵۹)‌، هواپیمای مسافربری آلیتالیا متعلق به کشور ایتالیا در نزدیکی سواحل جزیره اوستیکا در جنوب این کشور منفجر شده و سقوط کرد. آمریکا اعلام کرد که انفجار و سقوط این هواپیما یک اقدام تروریستی بوده است! اما ۳۵ سال پس از آن حادثه در آوریل ۲۰۱۵ معلوم شد که سقوط هواپیمای آلیتالیا بر اثر اصابت موشکی بوده است که از یک جنگنده آمریکایی شلیک شده بود که کشته شدن ۸۰ مسافر آن از جمله ۱۱ کودک را در پی داشت!

۳- ماجرای اخیر اما، ناشی از یک اشتباه محاسباتی و یا کوتاهی و قصور بوده است و سردار حاجی‌زاده چگونگی این قصور و یا احتمالات دیگر را در دست بررسی اعلام می‌کند و حتی احتمال تقصیر را نیز نفی نکرده و بخشی از بررسی‌های پیش‌روی را به همین منظور می‌داند. آیا فقط یک نمونه از این صداقت و یکرنگی با مردم در کشورهایی که با موارد مشابه روبه‌رو بوده‌اند دیده می‌شود؟

۴- سردار حاجی‌زاده (بخوانید نظام اسلامی) با شجاعت و صداقت حتی برخی از گزارش‌های قبلی که از سوی بیگانگان نیز مطرح شده بود را رَد می‌کند. ایشان تغییر مسیر هواپیمای اوکراینی را ناشی از اصابت موشک می‌داند و نه تصمیم خلبان! و یا تاکید می‌کند که این هواپیما در کریدر تجاری در حال پرواز بوده است و یا در اوج از خود گذشتگی هیچ‌کس دیگری را متهم نمی‌کند و حتی در خطای انسانی اپراتور نیز خود را مقصر می‌نامد.

گفتنی است در همین کشور خودمان و طی همین چند سال اخیر با رخدادهای فاجعه‌آمیزی روبه‌رو بوده‌ایم که برخی از مسئولان غرب‌باور نه فقط از مردم کمترین عذرخواهی نکردند بلکه با اظهارات غیرمسئولانه خود بر زخم ناشی از غم و ‌اندوه بستگان و نزدیکان افراد جان باخته نیز نمک پاشیدند. مثلاً اعلام کرده‌اند، جای نگرانی نیست همه جان باختگان بیمه بوده‌اند! و...

۵- غم و ‌اندوه جان باختن ۱۷۶ مسافر هواپیما و سوگی که بر دل خانواده‌ها و بستگان آنها و نیز همه ملت نشسته است جانکاه و دردآور است ولی چاره چیست؟ نظام که با تمام توان به میدان آمده و در این میان تا آنجا پیش رفته است که سردار حاجی‌زاده، یکی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی ضمن پوزش از مردم، مسئولیتی که به واقع متوجه او نبوده است را هم بر عهده می‌گیرد و اصلاً هم به شرایط خاص این روزها اشاره نمی‌کند.

مانند اینکه در حال جنگ بوده‌ایم، آمریکا اعلام کرده بود بعد از تلافی ایران ۵۲ نقطه را مورد حمله سخت قرار می‌دهد. بعد از حمله انتقامی به عین‌الاسد، ده‌ها جنگنده آمریکایی در اطراف مرزهای کشورمان به پرواز در آمده بودند و... در این حالت اشتباه اپراتور اگرچه به قول سردار حاجی‌زاده قابل توجیه نیست ولی با همین اشتباه در شرایط عادی یکصد و هشتاد درجه تفاوت دارد.

۶- در حالی که ماتم جان باختگان سراسر کشور را فرا گرفته و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شجاعت و صداقت مثال‌زدنی به میدان آمده است و نیز شواهد مستندی که به آن اشاره شد کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که ماجرا ناشی از خطای انسانی غیرعمد بوده است، جماعتی که برخی از آنان سابقه دعوت آمریکا به افزایش تحریم‌ها و حتی حمله نظامی به کشور را داشته‌اند، برای قربانیان اشک تمساح می‌ریزند.

در این باره گفتنی است که شماری از افراد نشان‌دار این جماعت در جریان همراهی با دشمنان تابلودار مردم از سپاه زخم خورده‌اند و شواهد حاکی از آن است که بعد از ترور فیزیکی سردار سلیمانی در عرصه جنگ سخت، ترور شخصیتی سردار حاجی‌زاده و در یک کلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در عرصه جنگ نرم دنبال می‌کنند. همان آرزوی بر زمین مانده آمریکا.

۷- و بالاخره گفتنی است که ترامپ با مشاهده برخی از وادادگی‌ها و وارونه‌نمایی یک جریان آلوده داخلی به توهم تفرقه و گُسل میان مردم ایران افتاده و با حماقت دست به جنایت بزرگ ترور شهید سلیمانی زده بود تا آنجا که به گفته ژنرال «مک کافری» با دیدن تصاویر تشییع تاریخی و ده‌ها میلیونی مردم ایران و سایر ملت‌های جهان به شدت وحشت کرده و ترسیده بود.

ظاهراً جریان آلوده مورد اشاره با حمله به سپاه در پی القای همان توهم نخ‌نما به دشمن است بی‌آنکه بداند مقامات آمریکایی از توهم‌پراکنی قبلی این جماعت و برخی از واداده‌های دیگر چنان ضربه‌ای خورده‌اند که به نوشته واشنگتن‌پست، مایک پمپئو وزیر خارجه او با ارسال دستورالعملی به سفارت‌خانه‌های آمریکا در سراسر جهان تاکید کرده بود به شدت از تماس با اپوزیسیون ایران خودداری کنید! چرا؟! چون به وضوح دریافته‌اند که آنها در مقابل جمعیت یکپارچه و چند ده میلیونی ایران عددی نیستند که بتوانند روی دیوار آن یادگاری بنویسند.

این درس فراموش نشدنی را بعد از شهادت سردار سلیمانی از خروش حماسی و بی‌نظیر مردم علیه آمریکا آموخته‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  29 21
  عشقن سردارهای ما.. آرزوی سلامتی برای خانواده های حادثه دیده.
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   5 0
   بنظر حقیر این حادثه باید برای همیشه مخفی میماند این بزرگترین اتفاق امنیتی در شرایط کامل جنگی بود و افشای ان تبعات زیادی برای کشور دارد از جمله شجاعت اقدام را از نیروی نظامی در شرایط خطرناک مشابه سلب میکند همه جای دنیا حواث بمراتب بدتر از این مخفی میماند میشد ان را به امریکا نسبت داد چه اینکه در حقیقت عامل تمام این حوادث مستقیم و غیر مستقیم امریکای جانی میباشد جز راست نباید گفت هر راست نشاید گفت
 • DE ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  30 20
  من ندیده بودم مسسئولی در نظام اسلامی اینقدر جرات داشته باشه .. دمش گرم
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  25 10
  احسنت ..
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 2
  هنوز خیلی از مسائل شفاف نیست ولی باز پدافند قبول کرده اینها جرات میخواد
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  12 1
  عجب..
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  28 10
  این عمل شرافتمندانه سردار حاجی زاده معیاری برای تشخیص خادم وفادار مردم از خائنین نفوذی است
 • مسعود IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  13 3
  ولی دیشب تو که حرف دیگری میزدی جل الخالق
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  23 14
  مديريت كشورتشنه اينگونه مسئوليت پذيري -قانونمندي وفداكاري است تاپيشرفت سرعت گيرد
 • حسین IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  22 10
  درود بر سردار حاجی زاده شاگرد طهرانی مقدم و همرزم سردار دلها حاج قاسم سلیمانی
 • US ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  8 13
  آقا این اقای ....... با ترامپ دست داره تو این سقوط.. مگه میشه قبلش بگی ترامپ که می گه 52 نقطه رو می زنیم، عدد 290 رو هم به خاطر داشته باشه، که منظور هواپیمای مسافربری هست، بعد هواپیمای مسافربری 752 زده بشه؟!!!! نه، هنوز همه ی ماجرا روشن نشده، اطلاعات سپاه باید وارد قضیه بشه،
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 1
  انصاف داشته باشیم
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  12 10
  این یادداشت رو الان اینجا خوندم.. نکات مهمی داشت و استفاده کردم. تشکر از مشرق
 • NL ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  11 12
  با بررسی فیلم نیویورک تایمز دیگه کاملا مشخص شد توطئه آمریکا و اسراییل و عربستانه.وقتی سعودی اینترنشنال و من و تو پشت اون فیلم مشکوک هستند.مشخصه هواپیما رو منحرف کرده آمریکا و یکی اونجا داشته فیلم میگرفته.آمریکاییها اینهارو هم شهید کردند.شورای امنیت ایران باید اینا رو به اطلاع مردم برسونه.مرگ بر مزدور سعودی.. مرگ بر وطن فروش.. سپاهی کابوس آمریکایی
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 2
  اقای شریعتمداری به روی خود هم نیاورد که تا دیروز می گفت امریکا دروغ می گوید
 • NL ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 9
  یه واقعیت وحشتناک دیگه! آمریکا با این توطئه انتقام کشته های خودشو تو عین الاسد با کشتن نخبه هامون گرفت!! دردناکه.خدایا خودت انتقام مارو از این شیاطین بگیر
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  9 4
  همه اینها جنگ رسانه ای و سوزش ترامپ از ضربه ای بود که خورد. اما شما هم باید چند نکته رو رعایت کنید از جمله از مدیریت هیاتی و آموزش هیاتی پرسنل جلوگیری کنید و به افراد باهوش بهای بیشتری بدهید. تشییع پیکر حاج قاسم نشان داد که مردم تا چه حد دنبال حق هستند پس شما هم مردم رو به دید فرو دستان نگاه نکنید و با مفسدین مقابله کنید.
 • DE ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 4
  احتمالا همین پمپئو دشمن ایران قبلا خیلی با منافقین و اپوزیسیون ایرانی می پرید.حالا فهمیده این دسته با دروغ هاشون فریب اش دادند وبا دروغ هاشون توچاه عمیق فاضلاب انداختنش که نمیتونه بیاد بیرون! بقدری ترسیده که هنوز میزان تلفات پایگاه های امریکایی رو ذکر نمی کنه.
 • IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 8
  شما برید مقایسه کنید با اتفاقات دیگه دنیا.. کدومشون تو این مدت کم تحقیق کردند و گردن گرفتند؟ انصاف داشته باشیم
 • رضا IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  9 11
  كى به حاجى زاده گير داده چرا الكى شانتاژ ميكنى ؟! موضوعى كه باعث عصبانيت مردم شده پنهان كارى مسؤلينه ، اين بنده خدا كه ميگه صبح چهارشنبه به مسولين مافوقش گزارش داده ، پس وظيفه شو انجام داده ، نهايتش اينه كه نيروهاى تحت امرش مرتكب كوتاهى يا … شده باشند كه اونهم در جاى خودش قابل رسيدگيه اما مقصران اصلى در وهله اول مسولين ستاد كل نيروهاى مسلح اند كه پنهان كارى كردند و به مقامات اصلى يا اونهائيكه درگير اين مصيبت عظمى بودند اطلاع ندادند . در مرتبه بعدى مقصر مسولين دولت و شخص روحانيست ، يعنى چى رئيس جمهور كه رئيس شوراى عالى امنيت ملى هم هست عصر جمعه اطلاع پيدا كنه ؟! يا راست ميگه كه واى بر چنين سيستمى و يا دروغ ميگه كه واى بر چنين مسؤلى ! الان تنها چيزى كه مورد غفلت حضراته منافع كلان اين مردم و اين مملكته كه بدبختانه …
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   2 0
   پس نکند من بودم که هشتگ استعفا راه انداختم؟
 • UA ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  10 1
  یه سردار جان و یه سردار دیگه آبرو ...
 • mojtaba SE ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  to sharayte janki ke har lahze amrika mikhad ba tamam ghova hamle kone,,ki ejaze dade havapima mosafer bari parvaz kone???!!!sade begam,hava pimay mosafer bari an ja che ghalati mikarde??elaat asli va khaen asli kasi ast ke ejaze parvaz dade?!!!ke baese in romantik ,be nafeh amrika beshe,toteye bozork va khatarnak
 • KR ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  11 6
  اما مردم ما خیلی خوابند باید حتما یه سردار سلیمانی شهید بشه که بیدار بشن و بریزن تو خیابونا. دیشب که به عکس سردار سلیمانی توهین شد کسی از جاش تکون نخورد. چه فرقی هست بین ترامپ و اون کسی که عکس سردار رو پاره میکنه. مردم باید بریزن تو خیابونا دوباره و در محل آشوب ها تجمع کنن که کسی دیگه جرات نکنه عکس سردار رو پاره کنه
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 9
  حالا چرا همه برا حاجی زاده مینویسید؟ مگه قراره اون قربانی بشه؟ ایشون وظیفه شو انجام داده و شجاعت هم به خرج داد باعث و بانیش باید توبیخ بشن
 • AU ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  16 8
  انشاءالله همه کمک کنند که استفاده ابزاری از این اتفاق تراژیک و دردناک نشود. سپاه صادقانه با ملت رفتار کرد و فرمانده ای عالی رتبه اعتراف به خطای انسانی کرد و شجاعانه مسئولیت به عهده گرفت. باید صبور باشیم تا اطلاعات بیشتری جمع آوری شود و همه ابعاد ماجرا روشن شود.
 • AU ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 8
  صداقت با تاخير صرفه جويي در صداقت
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   14 2
   سه روز تاخیر محسوب می شود؟
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   1 0
   اصلا این قضیه امنیتی ترین حادثه تاریخ ایران از جهاتی مثل همه دنیا باید مکتوم میماند چون عواقب مختلفی برای کشور دارد اصلا اشتباه کردند که گردن گرفتند باید بطور کل حاشا میکردند و ان را مثلا به حمله امریکا ربط میدادند بله جزراست نباید گفت اما هر راست هم نشاید گفت
 • US ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  6 8
  الان همه داغداریم اما خواهشا با حوصله و تفکر بخونید: "احسنت به سردار و اعضای گروه ایشون که چنان توانمندی و نفوذناپذیری برای آسمان ایران ایجاد کردند که سوزن بدون اجازه پایین نمیاد..." الان با فوران احساسات مردم داغدار، خیلی ها ممکن است به زمان بیان این واقعیت نقد وارد کنند اما وقتی که داعشیهای داخلی و اربابان خارجی آنها، که کینه اسلام و ایران و سپاه رو دارند، از موشکهای سپاه کینه دارند، از حاج قاسم شهید کینه دارند، از میلیونها اشکریز حاج قاسم شهید کینه دارند... وقتی اینگونه به نظام و این انقلاب میتازند، خود نشان دهنده این واقعیت است که آنها و اربابانشان خوب میدانند که نیروی هوافضای سپاه خار چشم و مانع تحقق اهداف شوم آنهاست... مراقب باشیم در این ایام غم و اوج هیجانات: 1. داغدار ماییم نه داعشیها... این داغ، داغ ما ملت است نه آنها که چند روز شادی کردند و تنها پس از اینکه پای سپاه به میان آمد اشک تمساح ریختند. داغدار، ماییم... داغدار، خانواده های شهدای این سانحه هستند که بیانیه دادند و تمام قد در کنار سپاه ایستادند... 2. تضعیف سپاه و نیروی هوافضا رویای اربابان داعش است... ناخواسته در زمین آنها بازی نکنیم. 3. با بزرگداشت و ادای حق شهدای این حادثه و خانواده آنان اجازه مصادره این داغ توسط داعشیان داده نشود. 4. تقدیر کنیم از سپاهی که سالها جنگید و شهید داد تا پرواز گلوله ها، موشک ها و جنگنده ها را فرسنگها از مرز ایران دور کند به گونه ای که در تمام سالهای فتنه بزرگ داعش، شهدای عزیزی را سپاه تقدیم کرد، اما تلفات جنگ در داخل را به کمینه ممکن رساند. حداقل بی انصاف نباشیم.
 • IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  10 2
  این طرف خودش مشکل است..
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 8
  روز جمعه ۲۷ ژوئن ۱۹۸۰ (۶ تیر ماه ۱۳۵۹)‌، هواپیمای مسافربری آلیتالیا متعلق به کشور ایتالیا در نزدیکی سواحل جزیره اوستیکا در جنوب این کشور منفجر شده و سقوط کرد. آمریکا اعلام کرد که انفجار و سقوط این هواپیما یک اقدام تروریستی بوده است! اما ۳۵ سال پس از آن حادثه در آوریل ۲۰۱۵ معلوم شد که سقوط هواپیمای آلیتالیا بر اثر اصابت موشکی بوده است که از یک جنگنده آمریکایی شلیک شده بود که کشته شدن ۸۰ مسافر آن از جمله ۱۱ کودک را در پی داشت!
 • ... IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 10
  این صداقت بخور تو سر مشرق نیوز و ......
  • پری مجرد48ساله IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   4 1
   خفه شو آشغال
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  9 7
  باور کنید سردار سلیمانی رفت و جاش رو تو قلبم سردار حاجی زاده. عزیز. گرفت
  • محمد IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   3 4
   سلام ای کاش دولت اصلاحات یک صدم صداقت سردار حاجی زاده را داشت و مسئولیت اشتباهات فاحش خود را به گردن می گرفت انهایی که از سردار حاجی زاده انتقاد می کنند یا غافل هستند که ناخواسته در مسیر شیطان بزرگ (امریکا) حرکت می کنند و یا خائن هستند و می خواهند انتقال عین السد را بگیرند. ای کاش وزیران ما یک صدم سردار حاجی زاده کارآمدی شجاعت بصیرت و اخلاص داشتند درود بر سردار سلیمانی و حاجی زتده
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 7
  اصلا گیرم تمام ناراحتی ها از نحوه اطلاعرسانی باشه که درست هم هست بعدش چی .. کی باعث شد کشور در این شرایط قرار بگیره .. ؟ یادمون رفته تا هفته پیش ترامپ میخواست تمام نقاط فرهنگی ما رو هم حتی بزنه ؟
 • ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 6
  اي كاش مصببان وضع اقتصادي موجود هم عذر خواهي ميكردند و مسئوليت را ميپذيرفتند
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 3
  با عرض تسلیت به خانواده های محترم شهدای هواپیمایی ، یادمان نرود این بزرگواران بویژه سردار گرانقدر با غیرت مردمی و شجاع سردار حاجی زاده یک عمر برای امنیت ما سینه سپر کرده اند. نگذاریم دشمن شاد شوند جنایتکاران عامل شهادت سپهبد سلیمانی.
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 7
  مشکل در عدم اطلاعرسانی صحیحه و لا غیر
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 2
  هیچ کسی حق تعرض به سربازان و حافظان امنیت را ندارد
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 7
  گردن سپاهیا همیشه از مو باریک تره
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  8 0
  کاش دلمون برای حقیقت میسوخت
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 3
  مردم ما هنوز عزادار حاج قاسم هیتند که این مصیبت اضافه شد انتقام این داستان باید از مقصر اصلی آمریکا گرفته بشه
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 1
  آقا شریعتمدار .. کلاه بالاتر
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 3
  هیچ موشکی در کار نبود و آنچه به هواپیما اصابت کرد گلوله های ضدهوایی بود.
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  1 8
  اول این که تشکر می کنم از این همه جانفشانی سپاه و افتخارآفرینی برای این مرز و بوم .. ولی صداقت سپاه در این مورد زمانی ستودنیست که قبل از این که محکوم شه می اومد و اعلام اشتباه می کرد نه زمانی که همه چیز شفاف شه ...
 • خخخ IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  11 2
  اسم خودتون رو هم گذاشتید رسانه.. تا دیروز که شلیک به هواپیما رو انکار میکردید
 • afsane IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 2
  دمت گرم سردارحاجی زاده عزیززز..مرگ برمنافق مرگ برضدولایت فقیه..
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  1 6
  ما همه سردار را دوست داریم وبه خاطر صداقتش از ایشان ممنونیم ، ولی این سایت های نادان هستند که جامعه را سیاه و سفید میبینند و دودستگی و کینه بوجود می اورند
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  جرا واقعا یک ذره احساس همدردی با ملت ندارن اینا ؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس