سردار سلیمانی نمایه

ترور سپهبد قاسم سلیمانی در بین مقامات و سیاسیون و مردم افغانستان واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت.

به گزارش مشرق، ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا در افغانستان واکنش‌های گسترده‌ای داشت.

بسیاری از این واکنش‌ها در محکومیت اقدام تروریستی آمریکا و برخی نیز در تحسین این نابغه نظامی و سردار شجاع، حمایت‌های وی از روند صلح افغانستان و نیز ابراز نگرانی از پیامدهای این اقدام در وضعیت امنیتی منطقه است که برخی از پیام‌ها را در ادامه می‌خوانید:

بیشتر بخوانید:

تشییع پیکر شهیدان سپهبد سلیمانی در کربلای معلی +عکس و فیلم

دنیای غرب به جای اعطای نوبل صلح به سردار سلیمانی، او را به خون کشید

«عبداللطیف پدرام» نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و  رهبر حزب کنگره ملی با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به شهادت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «حمله‌ تروریستی به جان سردار قاسم سلیمانی علاوه بر اینکه بر خلاف قوانین بین‌المللی است نمونه‌ آشکار تروریسم دولتی می‌باشد، که ترامپ در رأس آن قرار دارد».

وی افزود: مبارزه و مقاومت در برابر سلطه‌طلبی آمریکا حق مسلم دولت‌ها و کشورهای منطقه است و رژیم آمریکا منبع شرارت‌های بسیاری در جهان و منطقه ما بوده است.

پدرام خاطرنشان کرد که سردار سلیمانی با «احمدشاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان رابطه و آشنایی نزدیک داشت.

ژنرال «بازمحمد جوهری»، معاون سابق وزارت دفاع افغانستان در بیانیه‌ای در واکنش به خبر شهادت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که حیات و وفات این سردار برای تمام دنیا مهم بود و شخصیتی که این چنین مورد غضب دشمنان و محبوب و مایه افتخار مردم و هوادرانش باشد خیلی شخصیت قوی و نیرومندی است.

این ژنرال افغان افزود: همانگونه که بسیاری از صاحب نظران و شخصیت‌های ملی و بین‌المللی و برخی فرماندهان و ژنرال‌های امریکایی و اروپایی اعتراف می‌کنند، سلیمانی یکی از ژنرال‌ها و فرماندهان شجاع، دارای نبوغ نظامی قوی و مرد میدان‌های سخت و سنگین بود؛ ایستادگی و وفاداری او به نظام و کشور و ملتش قابل ستایش است.

ژنرال جوهری ادامه داد: سردار سلیمانی آرزوی شهادت داشت و به آرزویش رسید؛ جان باختن در راه هدف و عقیده برای هر فرد هدفمند افتخار است.

وی با اشاره به ترور این فرمانده سپاه قدس و ناجوانمردانه خواندن آن گفت: سردار سلیمانی در به زانو در آوردن داعش در عراق و سوریه نقش مهم و استراتژیک داشت؛ من در مرگ این ژنرال شجاع متأثر شدم، خداوند رحمتش کند.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای اظهار داشت: به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایگان خود اطمینان می‌دهیم که مطابق با مندرجات توافق امنیتی با آمریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

اشرف غنی در تماس تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعات دیگر منطقه‌ای تاکید کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است: «از همسایه بزرگ خویش ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از آمریکا که شریک استراتژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری نموده و امید بر آن داریم که هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند».

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به ترور سپهبد سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای گفت: «از وقوع حادثه‌ صبح جمعه در بغداد که منجر به جان باختن سردار سلیمانی و همراهان وی گردید متأسف هستیم. این رخداد را به خانواده سردار سلیمانی، حکومت و مردم ایران تسلیت می‌گوییم.»

عبدالله با اشاره به حمایت‌های ایران از افغانستان در دهه‌های اخیر گفت: «جمهوری اسلامی ایران یکی از همسایگان و متحدان کشور ما است. در دوران جهاد و مقاومت در کنار مردم ما ایستاد و در مرحله بازسازی و در سالیان پس از آن نیز از ثبات، استقرار و بازسازی حمایت کرد و سال‌ها است که از میلیون‌ها مهاجر افغانستان میزبانی می‌کند.»

وی افزود که آمریکا نیز از متحدان استراتژیک افغانستان است و در دو دهه گذشته دولت افغانستان را در مبارزه با تروریسم، تأمین ثبات، بازسازی و حکومت‌داری یاری کرده است.

رئیس اجرایی افغانستان ادامه داد: «افغانستان به عنوان یکی از قربانیان تروریسم و خشونت، خواستار تنش‌زدایی در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی می‌باشد و امیدوار است حوادث اخیر بر وضعیت و همکاری دوستان و متحدان کشور ما در افغانستان تأثیر منفی نگذارد.»

«حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان در بیانیه‌ای گفت: «حمله پهپادی آمریکا در بغداد که ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران را ترور کرد را شدیداً محکوم می‌کنم».

وی افزود: «این اقدام نقض آشکار تمام هنجارهای بین‌المللی است و تهدید می‌کند که بی‌ثباتی در منطقه افزایش یابد.»

کرزی که ۱۳ سال زعامت افغانستان را به عهده داشت و در سال‌های آخر ریاست جمهوری‌اش به یکی از منتقدان دولت آمریکا تبدیل شده بود در ادامه نیز گفت: «به خانواده شهید سلیمانی و مردم کشور برادرمان ایران تسلیت می‌گویم.»

«محمد حنیف اتمر» مشاور سابق امنیت ملی طی پیامی ترور ژنرال قاسم سلیمانی را به مردم و دولت ایران تسلیت گفت.

اتمر درباره ترور ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران نوشت: بمناسبت شهادت ژنرال قاسم سلیمانی مراتب همدردی و تسلیت خود را به خانواده شادروان، دولت و ملت برادر جمهوری اسلامی ایران ابراز نموده و از ایزد متعال برایشان بهشت برین استدعا می کنم.

وی همچنان اظهار داشت که در دوره خدمت‌اش منحیث مشاور امنیت ملی افغانستان، همکاری‌های دو دولت در جهت بهبود امنیت و تقویت روند صلح به حمایت جدی ژنرال سلیمانی گسترش یافت که از آن قدردانی بعمل می‌آورد.

«سرور دانش»، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان، از قاسم سلیمانی به عنوان چهره برجسته مبارزه علیه گروه تروریستی داعش یاد کرد.

وی با ابراز تاسف از این حادثه گفت که کابل به کشورهای دور و نزدیک و بویژه همسایگان افغانستان اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان علیه هیج کشور دیگری استفاده نشود.

دانش اظهار داشت که با شهادت سردار قاسم سلیمانی وضعیت آشفته و پیچیده سیاسی و امنیتی در منطقه و خاورمیانه بوجود آمده است.

«استاد ابوالحسن یاسر»، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان نیز در پیامی گفت که شهادت سردار بزرگ و رشید دنیای اسلام اسطوره تکرار ناشدنی مردی که دشمن و استکبار از نامش هراس داشت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به محضر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری دام ظله العالی و همه مسلمانان دنیا و آزادگان جهان تسلیت عرض می‌کنم.

شهادت این سرداران سرافراز نوید بخش شکست و زبونی دشمنان، عزت، سربلندی و اقتدار بیشتر اسلام و مسلمانان در منطقه خواهد بود.

سردار سرافراز قاسم سلیمانی به فوز عظیم شهادت و لقاءالله نائل شد و ترس بزرگی با شهادت خود بر دل دشمنان اسلام ایجاد کرد.

حزب رفاه ملی افغانستان نیز با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکومت ترور شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، بر خروج بی قید و شرط نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرد.

این حزب با محکوم کردن حمله آمریکا تاکید کرد که چنین اقدامی جنایت آشکار علیه امت اسلامی، مسلمانان جهان و کشورهای اسلامی است.

به گفته این حزب، آمریکا عامل بی‌ثباتی و عدم برقراری صلح در افغانستان، عراق و منطقه است.

حزب رفاه ملی افغانستان خواستار خروج بی‌قید و شرط آمریکا از افغانستان شد.

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نیز در پیامی تصریح کرد که  شهادت حاج قاسم سلیمانی و همراهانش مایه تاثر عمیق و اندوه بی‌پایان شد.

سردار سلیمانی به عنوان یک عنصر اعتدالگرا برای ایران اسلامی و نهضت جهانی اسلام در مقابله با تروریسم بین المللی و افراط گرایی، القاعده و داعش غنیمت بزرگ بود و شهادت ایشان بدون شک ضایعه جبران نا پذیر است، خداوند او را رحمت کند و در جوار رضوان خویش پذیرا گردد.

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان مصیبت وارده را به دولت و ملت برادر و همسایه در ایران تسلیت گفته امیدوار است که کشورهای اسلامی در پناه خداوند متعال و اقتدار ملی و حسن تدبیر متصدیان امور، همه از گزند حوادث محفوظ بمانند.

در بیانیه حزب وحدت مردم آمده است که مردم افغانستان در حوادث منطقه و جهانی طرفدار عدم تشنج و رویارویی هستند.

«آیت الله هاشمی ارزگانی» نیز در پیامی اظهار داشت که مالک اشتر علی زمان، خارچشم دیوان و دَدان، بازوی ستبر و استوار ولایت، فرمانده رشید و مؤمن جبهه مقاومت، دربرابر تروریسم، صهیونیسم و استکبار بین المللی، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، در پگاه جمعه و میعاد یاران، و ساعات نیایش بامدادی نیایشگران و منتظران، سر بر آستان معبود نهاد و به جمع  عباد الله «مُکرَمین» و مائده نشینان «عندربهم یرزقون» پیوست و ردای شهادت بر تن کرد، که جز آن، خواسته و برازنده او نبود.!

بی شک داغ و فقدان سردار شهید سلیمانی و همرزمان شهیدش همچون ابومهدی المهندس، جراحت بی التیام بر قلب رؤوف امام امت، جبهه وسیع  و پیروز مقاومت- حزب الله، فاطمیون، زینبیون، حیدریون-  و یکایک دلدادگان به عزت  و استقلال ملت های مسلمان، به ویژه ملت آزاده ایران و خانواده های معزز آن شهیدان، بر جای نهاد و اشکی دریا سان برگونه‌های راد مردان خط مقدم سنگر مقاومت، یتیمان پدر مرده در مسلخ  شقاوت و افراطیت، جهان خواری و سلطه طلبی، جاری ساخت.!

این جنایت از سویی، با وضوح هرچه بیشتر همدستی تروریست‌های داعشی و دولت فاشیست و تجاوزگر آمریکا و رژیم صهیونیستی و سرسپردگان منطقوی آنان، و ازسوی دیگر خوی و منش تجاوزگری و فراقانونی دولت آمریکا و عدم پایبندی آن به میثاق‌ها و منشورهای بین المللی و حق حاکمیت ملی کشورهای مستقل را نشان داد. چه؛ درپرونده درخشان سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهیدان این جنایت، جرمی جز دفاع از اسلام و مردم، و منافع ملت های منطقه و پاکسازی خاورمیانه از لوث وجود ناپاک تروریست‌ها حک نشده است. آنان نه سهمی در نسل کشی و تصفیه قومی سرخ پوستان داشتند و نه بمباران اتمی «نا کا زاکی» و«هیروشیمای» ژاپن و نه استفاده از مادر بمب در افغانستان، و نه غارت نفت عراق، لیبی، سوریه و عربستان. و نه حتی انفجار برج های تجارت جهانی آمریکا و یا سلاخی جمال خاشقجی در سفارتخانه و مرکز امن شهروندان.؟!

اما دست انتقام خدای دادگر و قاصم جبّاران و خون به ناحق ریخته شهیدان در کمین است و صفوف متحد، پیوسته و زمان شناس امت، و آمادگی جبهه منصور مقاومت، از نیجریه تا لبنان، از شام تا فلسطین، از عراق تا بحرین و یمن، از پاکستان تا افغانستان و تمامی زخم خوردگان درگستره زمین و جغرافیای استضعاف و ایمان، با اراده مصمم تر ازپیش، رونده راه آزادی، و افرازنده پرچم عدالت جویی و خون خواهی شهیدان، تحت زعامت  ولیّ امرِزمان  خواهند بود.

«محمد کریم خلیلی» رئیس شورای عالی صلح و رئیس حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز با صدور پیامی گفته که شهادت این سردار نامدار به افزایش تنش‌ها در سطح منطقه و جهان دامن خواهد زد و این اقدامی است که خلاف مقصد صلح خواهی جهانی و نظم‌پذیری بین المللی شمرده می‌شود.

خلیلی اضافه کرد که او با توجه بر اینکه طرفدار صلح جهانی و مخالف هرگونه تنش نظامی در سطح منطقه و جهان می‌باشد، توسل به عمل قهرآمیز نظامی این چنینی را دامن زدن به بحران و تنش می داند که به نفع هیچ کشور نمی باشد.

«نصرالله صادقی‌زاده نیلی» نماینده سابق پارلمان افغانستان نیز گفته که شهادت پاداش الهی است برای بندگان شایسته و مخلص که عمری در انتطار عروج بسوی معبودش بوده‌اند.

وی افزود که سردار قاسم سلیمانی مرد شجاع از سلسله خوبان بود که نامش لرزه بر جان دشمنان اسلام می‌انداخت به دست پلید ترین انسان ها به شهادت رسید.

حجت الاسلام «سید عیسی حسینی مزاری» رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا نیز تعهد کرده است که در جبهه جنگ نرم علیه استکبار امریکایی بیش از گذشته استوار باشد.

آقای مزاری افزود که قطعاً نبود سردار سلیمانی در این دنیای پر از ظلم و جور کفر و فریب و نیرنگِ نفاق و ترس و بزدلی محافظه کارانِ خداخواه و دنیا طلب، جای تاسف دارد و دل هر مؤمن مسلمان و حتی آزادی‌خواهان سایر ادیان را به سختی می فشارد و به درد می آورد.

مزاری ترور سلیمانی را نشان از ضعف عمیق و گسترده آمریکایی‌ها دانست.

«جامعه روحانیت امامیه هرات» نیز در پیامی اظهار داشت: شهادت سرداران رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، رهبر انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه و تمامی مسلمانها و آزادگان جهان تسلیت عرض می‌نماییم.

بدون شک جنایت بزدلانه نیروهای تروریست آمریکایی در به شهادت رساندن این سرداران سرافراز، نوید بخش شکست و زبونی دشمنان و عزت و سربلندی بیشتر اسلام و مسلمین در منطقه خواهد بود.

حاج قاسم سلیمانی سرباز و سردار اسلام عزیز و انقلاب اسلامی و ملت‌های آزاده بود که به آرمان عزت و هویت و تمدن اسلامی اذعان داشت و دربرابر تروریسم ایستاد و از مظلومین دفاع کرد و در پایان به فوز عظیم شهادت و لقاء الله نائل آمد و دشمنان اسلام و امت اسلامی بدانند رفتن سردارانی چون حاج قاسم و ابو مهدی عزیز گرچه سخت و جانکاه است اما راه سرخ آنان با اقتدار و افتخار ادامه خواهد یافت.

«محمد اسماعیل خان» وزیر سابق انرژی و آب و از زهبران جهادی در افغانستان نیز در پی شهادت قاسم سلیمانی گفته که سردار شهید در دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان، در برابر تهاجم‌های گوناگون به خصوص اشغال کشور توسط اتحاد شوروی، همواره از مبارزان و مجاهدان کشور ما حمایت به عمل آورده و از بذل هیچ تلاشی دریغ نکرد.

 وی اظهار داشت که ما شهادت این راد مرد بزرگمنش و با متانت را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، به خصوص به خانواده بزرگوارش تسلیت عرض می‌کنیم و از درگاه خدای تعالی برای شهید علو درجات و برای بازماندگانش صبر جمیل استدعا داریم.

«وحیدالله سباوون»رهبر حزب اسلامی متحد افغانستان نیز ترور سردار قاسم سلیمانی را محکوم کرده است.

بر اساس بیانیه این حزب، بدون شک شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه‌ی بارزی از مخلصین اسلام بود که عمر خویش  را در راه خدا گذراند و بر سر عهدی که با خدا بسته بود صادقانه ایستاد.

سباوون تأکید کرد که راه و مبارزه او در مقابله با طاغوت‌ها متوقف نخواهد شد و وارثین بی شماری در تقویت این صف کمر همت خواهند بست.

«عبدالغنی کاظمی» رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان نیز گفت که سردار سلیمانی در دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان، با حمایت‌های همه جانبه از مجاهدین و مردم افغانستان از هیچ نوع تلاش و همکاری دریغ نکرد.

کاظمی افزود: در شرایط کنونی مردم افغانستان به عنوان یکی از قربانیان جنگ و ترور خواستار صلح و تنش زدایی در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، زیرا جنگ و خشونت به هیچ وجه به مصلحت کشورها و جامعه بین‌المللی نیست.

عبدالله: به مردم ایران تسلیت می‌گویم/ ایران همواره از افغانستان حمایت کرده است

«کریم خرم»رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به شهادت سردار سلیمانی گفت که رفتار آمریکا در خاورمیانه، و کشورهای پیرامون افغانستان همه روزه بر تنش‌ها می‌افزاید، این کشور آوردن صلح واقعی در افغانستان را ندارد بلکه تحت نام صلح در پی تغییر چگونگی حضورش در افغانستان برای رسیدن به اهدافش است.

حزب «جمعیت اسلامی افغانستان» در پیامی شهادت سردار قاسم سلیمانی، را مایه اندوه و تأثر عمیق دانست و به مردم ایران تسلیت گفت.

در پیام این حزب آمده است که شهید سردار قاسم سلیمانی از چهره‌های نامی ضد گروههای تکفیری و تروریستی از جمله داعش در سطح منطقه و جهان شمرده می‌شد و از ترور و شهادت اینگونه چهره‌ها، جز گروه‌های افراط‌گرای تکفیری که دشمن مشترک همه هستند، هیچ فرد، گروه و کشور دیگری سود نخواهد برد.

«سید حسن صفایی» رئیس حزب اعتدال افغانستان نیز تاکید کرد که حمله تروریستی به سردار سلیمانی محکوم است و بار دیگر منادیان دروغین مقابله با تروریسم دستان ناپاک خود را به خون یکی دیگر از قهرمانان مبارزه با تروریزم بین المللی رنگین ساختند.

وی گفت: سردار قاسم سلیمانی یگانه فردی بود که در قطع ریشه های تروریسم دست بالایی داشت و تلاشهای آن شهید دشمنان اسلام را دست پاچه ساخته و سرانجام ایشان جام شهادت را نوشیدند.

سید ناصر عطایی، رئیس شورای ملیت سادات افغانستان نیز گفت که خبر شهادت شمشیر برنده اسلام، مالک اشتر زمان، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی میلیونها قلب را داغ دار کرد و به درد آورد این ضایعه بزرگ و جبران نا پذیر را اولا به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری و ملت بزرگ و پر افتخار جمهوری اسلامی ایران تسلیت عرض می‌نمایم. روح این مرد بزرگ شاد ویادش گرامی باد.

سید جواد حسینی، رهبر حزب عدالت و توسعه افغانستان نیز در پیامی شهادت ژنرال قاسم سلیمانی را به رهبر، دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

وی اظهار داشت که از شنیدن شهادت سردار قاسم سلیمانی عمیقا متاًثر و غمگین شدم.

شهادت این شهید قهرمان را به مقام معظم رهبری ، دولت و ملت ایران تسلیت عرض می کنم، راهش پاینده باد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  تسلیتتونونمیخوایم،کمکتون روهم نمیخوایم...دولت های بدبخت ترسو بیچاره مردم مظلوم افغانستان که دست شماگیرافتادن
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  2 1
  برادران ومجاهدین افغان برای نبرد بزرگ آماده باشن ما بهشون نیاز داریم.
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  حداقل باید 100 نظامی امریکا باید فقط در افغانستان کشته بشوند نه جای دیگر
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  0 0
  واقعا برای افغانستان متاسفم که آمریکای جنابت کار رو دوست خودش میدونه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس