قاسم سلیمانی نمایه حاج قاسم سلیمانی

شاعر و نویسنده گفت: سردار سلیمانی اهل عرفان، معنویت، انسان‌دوستی و دفاع از حقوق بشر و مدافع ملت‌های مظلومی بود که گرفتار گروه‌های تکفیری خونخوار بودند. انتظار می‌رفت جایزه نوبل صلح به او اعطا شود.

به گزارش مشرق، افشین علا در مورد واکنش شاعران به مساله شهادت سردار سلیمانی با اشاره به ورود شاعران به عرصه های مختلف اقتصادی و سیاسی در دوران جدید به ویژه بعد از مشروطه به عنوان یکی از تحولات در شعر معاصر اظهارکرد: نباید حکمی صادر شود که شاعران فقط به متون شاعرانه و آیینی بسنده کنند، بلکه در قبال مسائل سیاسی، اجتماعی و تاریخی که به سرنوشت ملت گره خورده نیز شاعران نمی توانند بی تفاوت باشند.

بیشتر بخوانید:

سردار قاآنی؛ فرمانده در سایه‌ای که به میدان آمد

سردار تنگسیری: برای انتقام بزرگ از عاملان شهادت «حاج قاسم» لحظه شماری می‌کنیم

وضعیت برگزاری امتحانات دانش‌آموزان تهرانی در ۱۶ دی

وی افزود: یک شاعر علاوه بر ذوق شاعری علائق خاصی در موردهای مختلف هم دارد و باز هم نمی توان حکم صادر کرد علاقه چنین شاعرانی فقط سیاسی یا غیره باشد، باید به علایق هم احترام بگذاریم و اگر شاعری خواست موضع بگیرد نباید متهم به فاصله گرفتن از شاعری شود همانگونه که شعر یک مقوله و تافته جدابافته نیست که مختص شاعر باشد.

علا در مورد شهادت سردار سلیمانی ادامه داد: اتفاقی که افتاد قابل مقایسه با سایر اتفاقات در عرصه سیاسی و نظامی نیست، شهادت سردار سلیمانی نشان می دهد دولت آمریکا در مواجهه با کشور ما با عزم جدی و صددرصد ظاهر شده و کسی را نشانه گرفت که نماد اقتدار و شجاعت بین آحاد ملت با هر گرایشی بود.

این نویسنده افزود: سردار سلیمانی جزو معدود چهره های نظامی بود که در هیچ جناح سیاسی نمی گنجید، با سلوک و محبت و رفتار خاص و منش خود توانست بدون هیچگونه تبلیغات خاص به عنوان یک قهرمان ملی مطرح شود تنها خودش بود که توانست این  همدلی را ایجاد کند.

علا ادامه داد: حرکت آمریکا نشان دهنده بغض و عداوت خاصی است،‌خیلی ها به ویژه از میان فرهنگیان و گروه های پیشتاز که این بغض امریکا و غرب با ایران را جدی نمی گیرند متوجه شدند این خصومت جدی است. امریکا می توانست یک پایگاه نظامی یا نقطه دیگری را هدف قرار دهد اما وقتی سردار سلیمانی را هدف قرار می دهد معانی مختلف و قابل تاملی دارد، چون سردار سلیمانی به عنوان کسی شناخته شده که داعش را در هم کوبید.

وی با اشاره به منش و شخصیت سردار سلیمانی افزود: او اهل عرفان، معنویت، انسان دوستی و دفاع از حقوق بشر و مدافع ملت های مظلومی بود که گرفتار گروه های تکفیری خونخوار بودند و او توانست جلوی این گروه را بگیرد، انتظار می رفت جایزه نوبل صلح به سردار سلیمانی اعطا شود اما دنیای غرب به جای پاداش به چنین شخصیتی او را به خاک و خون کشید و این نشان می دهد بقیه حرف‌های امریکا و هم پیمانانش در حمایت از حقوق بشر دروغ است.

علا گفت: باورنداران به خصومت آمریکا ببینند اگر امثال امریکا از این اعتراضات و کشته شدگان آبان ماه دفاع می‌کنند اقدام کنونی شان نشان می دهد این دروغ و ظاهرنمایی است. چون آنها ایران قدرتمند را نمی خواهند، ایرانی می خواهند که مثل عربستان و کشورهای عربی در هاله ای از تسلیم باشند، ایرانی می خواهند که رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند، ایرانی می خواهند که در مقابل کشته شدن ده ها هزار کودک و بزرگ و زن و مرد یمنی سکوت کند و با دشمنان هم پیمان شوند و این با اصل انقلاب در تضاد است.

بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ خورشیدی در حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودرو در اطراف فرودگاه بغداد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و تنی چند از اعضای حشدالشعبی در این حمله هدف قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.  در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
وزارت  امور خارجه هم با صدور بیانیه ای این اقدام تروریستی رژیم‌ آمریکا را محکوم کرد و نشست فوق العاده تشکیل داد. همچنین سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی اعلام شد. آیین های تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی و همراهانش امروز در شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف و کاظمین عراق و پس از ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران در مشهد مقدس و تهران و خاکسپاری در کرمان برگزار خواهد شد.

افشین علا شاعر سیاسی و اجتماعی به گفته خود و نویسنده کشور و صاحب مجموعه های شعری چون دو منظومه بلند عاشورایی، گل صد برگ و تانک، یک سبد بوی بهار و ... روز گذشته در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی در صفحه شخصی خود در یک شبکه اجتماعی نوشته زیر را خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا منتشر کرد: 

«به عنوان یک شاعر ایرانی و به نمایندگی از اکثریت هنرمندان این سرزمین کهن که با هر سلیقه و گرایشی، داغدار شهادت حاج قاسم سلیمانی اند، به شما اعلام می کنم که با مغز علیل خود، بزرگ ترین اشتباه تاریخ کشورتان را در مواجهه با ملت نجیب و متمدن ایران رقم زدید.

از آنجا که به نداشتن تعادل روانی شهره اید، شاید فکر کردید که وقایع تلخ آبان امسال در ایران که همه ی ما را داغدار کرده است، و نیز به دلیل برخی شعارهای ضد ایرانی عوامل تان (همان دولتی که گاو شیرده اش نامیده اید)در اعتراضات اخیر عراق، فرصت مناسبی به دست تان آمد تا زهرتان را به کام جمهوری اسلامی ایران بریزید.

از همین رو تصمیم گرفتید با ترور نماد شجاعت و حق طلبی ایرانیان، بر موج خشم ها و نارضایتی ها در ایران و عراق، سوار شوید. اما بدانید که دست به حماقتی زدید که به تنهایی از تمام حماقت های دوران زندگی تان بزرگ تر، خطرناک تر و خانمان سوزتر است.

شهادت امیر سرافراز و محبوب ملت، شباهتی عجیب به شهادت اسطوره مجاهدت و فرزانگی، آیت الله سید محمد  بهشتی داشت. چراکه تروریست های مورد حمایت دولت آمریکا، زمانی آن عزیز را به شهادت رساندند، که کشورمان درگیر بحران های داخلی و درگیری های خیابانی بود. اما با آن واقعه ی تلخ، صفوف این ملت به طرز عجیبی با هم متحد شدند و خشم و نفرت از آمریکا و تروریست های وابسته به آن، در اعماق وجود ایرانی ها ریشه دواند.

اکنون نیز ملت مظلوم اما قهرمان ایران،چنان در غم فقدان نماد عزت و اقتدار کشور خویش، اندوهگین و خشمگین شده اند که باید منتظر آغاز دوران جدیدی از مبارزه و ایستادگی در برابر دولت قاتل، بی رحم و استعمارگر خود در ایران و منطقه باشید.

البته در شهادت بهشتی و سلیمانی یک تفاوت بزرگ و مهم وجود دارد. بهشتی را تروریست هایی کشتند که مورد حمایت آمریکا بودند. اما دستور به شهادت رساندن سلیمانی، به طور مستقیم از جانب رییس جمهور آمریکا صادر شد و لکه ننگی پاک نشدنی بر دامان کثیف هیأت حاکمه کاخ سفید باقی گذاشت.

این اقدام وحشیانه و ضد بشری به حدی نفرت انگیز است که ابعاد آن حتی با دخالت تاریخی دولت آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد و حمایت های شرم آور از جانی بزرگ قرن، صدام حسین و نیز ایجاد گروه های تکفیری از قبیل داعش قابل قیاس نیست. چون در همه ی آن موارد، دولت آمریکا نیات و اعمال شوم خود را رسما اعلام نمی کرد. اما امروز شما به عنوان بدنام ترین رئیس جمهور ایالات متحده، دست به اشتباه بی سابقه ای زدید که باید منتظر عواقب سهمگین آن باشید.

دست کثیف شما این بار به خون مجاهدی آلوده شد که عزیز ملت ایران بود. شما سردار پاکبازی را به شهادت رساندید که عشق او در قلب فرد فرد ما ایرانیان موج می زد. انسان وارسته و شجاعی را به خاک و خون کشیدید که تنها جرمش، برچیدن وحوش خونخوار داعشی از سرزمین پیامبران توحیدی بود. شما مدافع بی ادعای زنان و کودکان بی پناهی را کشتید که سر ماران تشنه به خونی را که در آستین شما پرورش یافته بودند به سنگ کوبید و قاتلان و مثله کنندگان ملت های مظلوم ایران و عراق و سوریه را به خاک ذلت و نابودی کشاند. شما علمدار سپاه حق در برابر باطل را به شهادت رساندید و به خیال خام تان انتقام نابودی داعش را از ملت ایران گرفتید.

اما دلخوش نباشید که این اشتباه تاریخی، آغازگر ناکامی، ذلت و افول قدرت پوشالی و شیطانی دولت آمریکاست.

اکنون قاسم سلیمانی به دست شما به آرزوی دیرینه خود که آرزوی همه مجاهدان راه شرف و مردانگی است، رسید. همان گونه که سرور و سالار شهیدان جهان حضرت امام حسین (ع) که پاک ترین مخلوق خداوند بر روی زمین بود به دست ناپاک ترین مخلوقات عالم به شهادت رسید و تا ابد زنده ماند و الهام بخش آزادگان جهان شد. پس شما هم از امشب آسوده سر بر بالین نگذارید که سرنوشت محتوم یزید بن معاویه، منتظر شما و سپاهیان خونخوار و پلیدتان در سرزمین های اسلامی است.

در پایان با تأسی به عصاره فضایل ملت ایران حافظ بزرگ که فرمود: «با دل خونین لب خندان بیاور همچو جام» به یادتان می آورم که ما ایرانیان با وجود دل خونینی که از برخی نابسامانی های داخلی داریم، در برابر دشمنان پلیدی چون شما خم به ابرو نمی آوریم و با همه تلخکامی ها، رهبر خود را که پرچم دار مبارزه با وحوش پلیدی چون شماست، تنها نمی گذاریم.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • FR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  دنیای غرب همه ش فریبکاری ست .....بگفته اندیشمندان ونویسندگان خودشان باید حرفها واقداماتشان را وارونه کرد دنیای غرب که جایزه صلح را به شیرین عبادی بدهد نمیتواند به سردار شهید سلیمانی بدهد
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  دقیقا این تقابل تفکر غرب و تفکر اسلامی (شرقی) است. حذف و ترور ابزار غرب در پیشبرد اهداف اوست. از شیطان چیزی جزء این انتظار نمیرود اما وای بر غرب زدگان، وای بر غربگدایان، وای بر غرب باوران، وای به سلبرتی های وطن فروش، وای بر سیاست فروشان خائن، وای بر کوفیان و کوفی مسلکان، وای وای
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  اگه سردار داعشیها رو نابود نمیکرد با برگشت اون داعشیها به کشورهای اروپایی اروپا ده ها دچار ترور میشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس