آلودگی هوا نمایه

پرندگان از جمله گونه‌هایی هستند که آلودگی هوا می‌تواند آن‌ها را از محل زندگی خود دور کند، چراکه بسیاری از آن‌ها در شهرهای صنعتی و کلانشهرها زیست می‌کنند.

به گزارش مشرق، یکی از موضوعاتی که بر زیست محیط و تنوع زیستی تأثیر می‌گذارد آلودگی هواست.

گونه‌های حیات وحش نیز متأثر از همین آلودگی‌ها هستند، چراکه آلودگی هوا موجب ضعیف و دور شدن آن‌ها از زیستگاه و یا محل زندگی‌شان می‌شود که همین امر تعادل طبیعت را برهم می‌زند.

بیشتر بخوانید:

پرندگان نیز از جمله گونه‌هایی هستند که آلودگی هوا می‌تواند آن‌ها را از محل زندگی خود دور کند، چراکه بسیاری از گونه‌های پرندگان در شهرهای صنعتی و کلانشهرها زیست می‌کنند.

گنجشک‌ها از جمله گونه‌هایی هستند که در شهرها زندگی می‌کنند و متأسفانه در سال‌های اخیر آلودگی هوای شهر تهران به حدی بود که موجب شد این گونه ریز جسته و کوچک در نگاه شهروندان کمتر دیده شود.

یکی از پژوهشگران و پرنده شناسان در رابطه با تأثیر آلودگی هوا بر حیات وحش بخصوص پرندگان شهری میگوید: آلودگی هوا بر پرندگانی که در شهرهای آلوده زنده می‌کنند نسبت به انسان تاثیر بیشتری دارد، به صورتی که در آزمایش‌های مختلف هنگام کالبدشکافی بدن آن‌ها میزان زیادی دوده و ذرات معلق هوا در شش و دستگاه گوارش پرندگان مشاهده شده است.

پرستوها نیز مانند گنجشک‌ها در شهر تهران بسیار کم شده اند، چرا که طبیعت شهری مانند تهران دستخوش تغییر شده و این نوع پرنده علاقه زیادی به طبیعت و درخت فراوانی دارد، اما در مقابل براساس مشاهده میدانی تعداد کلاغ‌ها در تهران افزایش یافته است و این هم به دلیل نوع سیستم بدنی این گونه حیات وحش است که در هوای آلوده مقاومت بیشتری نسبت به سایر گونه‌ها دارد.

مسعود حسینی رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ، در خصوص تأثیر آلودگی هوا بر زیست پرندگان شهری اظهار کرد: تاکنون پژوهشی در خصوص تأثیر آلودگی هوا بر پرندگان شهری صورت نگرفته است و نمی‌دانیم که آیا این معضل منجر به کاهش جمعیت گونه‌های پرندگان در شهرها شده است یا خیر؟

وی افزود: دلیل کاهش تعداد گنجشک‌های قابل مشاهده در شهر آلوده‌ای مانند تهران سردی هواست.

حسینی گفت: تغییرات اقلیمی نمی‌تواند بر کاهش جمعیت و یا جثه این گونه‌ها تأثیرگذار باشد.

رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد:پرنده‌ای مانند گنجشک که از زمان بیرون آمدن از تخم تا زمان بزرگ شدن در شهر زیست می‌کند به آلودگی هوا و صدا عادت دارد و نمی‌توانیم بگوییم که این عوامل بر کاهش جمعیت و یا فرار این گونه‌ها از شهرها نقش دارند.

پرندگان نیز مانند تمام موجودات روی زمین حق زندگی دارند، اما این گونه‌های ریز جثه با تمام توان و عادت خود به محیط یکی از موثرترین گونه‌های شهری هستند، زیرا این گونه از پرندگان دشمنان طبیعی حشرات هستند و همین موضوع می‌تواند روی افزایش جمعیت حشرات شهر تهران نیز اثرگذار باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  2 2
  همینجور اگر در الودگی زندگی کنید بر اساس فرایند تکامل طی چند سال دیگر سخت جان میشوید و راحتتر میتوانید در مریخ زندگی کنید که حسن است و بهتره سخنگوی ملت و دولت از این وضعیت به مردم آگاهی و وعده بدهد.
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  0 1
  چرا زوج وفدر حذف شده باید تا پایان سال ادامه داشته باشد ضعف دولت را ببینید
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  1 2
  با وجود انکه ما مدعی این هستیم که عاقترین موجودیم ولی می بینیم که تا هوا بد شده برای زنده ماندن وبهتر زندگی کردن محیطشان را تغییر دادهاند حالا ما هرسال می بینیم این همه اب وهوای بد را خودمان را گول می زنیم سال دیگر شاید بهتر شود ولی باید از این پرندگان کوچک درس بگیریم وهر کداممان که برایمان مقدور است وکار واجبی دراین شهر دودی نداریم وخانه نداریم بار سفر ببندیم وبه شهر ودیار خود بگردیم حداقل هوای خوبی را استنشاق خواهیم کرد که برای سلامتی روح وجسممان مفید است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس