روحانی

رئیس جمهور با بیان اینکه شکستن تحریم و از بین بردن توطئه آمریکا کاری ضروری، ملی و انقلابی است، گفت: در زمینه شکستن تحریم ژاپنی‌ها یک پیشنهاد جدید داشتند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی عصر شنبه در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران گفت: اجلاس مالزی و کوالالامپور یک شیوه نوینی برای اجتماع مسلمان ها و متفکرین اسلامی با حضور شماری از سران کشورهای اسلامی بود و در واقع مبنای این اجلاس همکاری کشورهای اسلامی برای دستیابی به یک توسعه مطلوب در شرایط امروز بود.

بیشتر بخوانید:

روحانی وارد تهران شد

رئیس جمهور افزود: حدود ۸۰ کشور، متفکرین و صاحب نظران دعوت شده بودند و حدود ۲۰۰۰ میهمان در این اجلاس حضور داشتند و از سران کشورهای اسلامی هم ایران و ترکیه و قطر و خود مالزی حضور داشتند.

وی اظهارداشت: در کنار سخنرانی در اجلاس عمومی، در عصر روز نخست اجلاس یک جلسه بحث نیز در این باره بود که چگونه ما باید در دنیای اسلام به توسعه برسیم.

دکتر روحانی به نشست سران کشورهای مالزی ، ایران ، ترکیه و قطر در حاشیه این اجلاس اشاره کرد و گفت:  در این نشست تصمیمات بسیار خوبی برای همکاری ۴ کشور اتخاذ شد و البته از کشورهای دیگر هم بنا شد برای مساله توسعه به ویژه در زمینه همکاری در فناوری های نو و زمینه های صنعت دعوت شود.

دانلود

رئیس جمهور افزود: علاوه بر این اجلاس، توسعه روابط با کشور دوست مالزی برای ما اهمیت دارد و خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم روابط دو کشور نسبت به قبل گرم تر و صمیمانه تر شده و در دورانی که آقای دکتر ماهاتیر محمد مسوولیت نخست وزیری را برعهده گرفتند، روابط بسیار نزدیک تر شد.

بزودی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی تشکیل می شود

دکتر روحانی اظهارداشت: در این مدت کوتاه،  ۴-۳ بار با هم گفت و گو و بحث داشتیم و راجع به روابط دوجانبه تصمیمات بسیار خوبی گرفتیم و بنا شد به زودی اجلاس مشترک همکاری های دو کشور تشکیل شود و آقای ماهاتیر محمد علاقمند هست در آینده نزدیک از تهران بازدید داشته باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خوشبختانه دو کشور تصمیمات خوبی برای همکاری در زمینه صنعت و مخصوصا در بخشی از زمینه های مهم صنعتی اتخاذ کردند و در زمینه مسائل اقتصادی و مالی- بانکی نیز بحث های خوبی انجام شد.

ببینید:

فیلم/ روحانی: آمریکایی‌ها ناچارند تحریمها را رها کنند

فیلم/ روحانی: ما از جنگ نفرت داریم

دکتر روحانی افزود: پیشنهاد ایران در اجلاس کشورهای اسلامی موضوع اقتصاد دیجیتال و بازار مشترک در این زمینه ، ایجاد صندوق مشترک برای فناوری های نو و شرکت های دانش بنیان و همچنین مساله رمز ارزها و همکاری در هوش مصنوعی و امنیت سایبری بود که این پیشنهادات هم مورد توجه قرار گرفت و سران موافقت کردند که در این راستا همکاری های عملی طراحی و برنامه ریزی شود.

رییس جمهور گفت: در حاشیه این اجلاس با آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه ملاقات داشتیم و در آن روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه از جمله سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. با امیر قطر هم دیدار جداگانه ای داشتیم  که در آن درباره همکاری های دو کشور مخصوصا طرح صلح هرمز بحث و گفت و گو کردیم و این طرح مورد استقبال قطر هم قرار گرفته است.

ژاپن سابقه تحریم شکنی برای ایران را دارد

دکتر روحانی با اشاره به اهداف سفر به ژاپن خاطرنشان کرد: امسال نودمین سال روابط سیاسی دو کشور است و  خوشبختانه در طول سال جاری ۳ ملاقات بین من و آقای آبه نخست وزیر ژاپن انجام گرفته است ،یکبار در تهران که ایشان بعد از ۴۱-۴۰ سال که رئیس دولت ژاپن از ایران دیدار نکرده بود به ایران آمدند و دعوت کردند که من به ژاپن بروم.

رییس جمهور اضافه کرد:  تصمیم بر این بود که اگر بتوانیم در همین سال یعنی نودمین سال برقراری روابط سیاسی دو کشور، این سفر را انجام دهیم که خوشبختانه این سفر انجام گرفت. این سفر و دیدارها هم در خصوص مناسبات دوجانبه و روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است که بین دو کشور وجود دارد.

دکتر روحانی اضافه کرد: شبی که میهمان آقای آبه بودیم به مناسبت شب یلدا یک جلسه ای هم ایرانی ها با عده ای از ژاپنی ها داشتند که ژاپنی ها در این مراسم به یلدا احترام کرده و سفره را با همان میوه هایی که مرسوم است تزیین کرده بودند.

ژاپنی ها مصمم به سرمایه گذاری در ایران هستند

رئیس جمهور با بیان اینکه اصولا از لحاظ فرهنگی اشتراکات خوبی بین ایران و ژاپن وجود دارد که از جمله آن در زمینه عید نوروز  و روز طبیعت است، گفت: ریشه های فرهنگی مشترکی در آسیا و در شرق جهان موجود است.

دکتر روحانی اظهار داشت: امروز جلسه ای با نمایندگان شرکت های ژاپنی که در ایران فعالیت می‌کردند و هنوز هم دفترشان در تهران فعال است و روابط اقتصادی را هنوز در شرایط تحریم حفظ کردند، داشتیم؛ اینها شرکت هایی بودند که بین ۵۰ تا ۷۰ سال سابقه کار در ایران دارند  و همه آنها تاکید داشتند به اینکه روابط اقتصادی را ادامه دهند؛ برخی از موارد مشکلاتی داشتند که مورد توجه و بررسی قرار گرفت و در مجموع جلسه مفیدی بود.

تحریم به ضرر همه و یک تصمیم باخت باخت بود

رئیس جمهور با بیان اینکه در دیدار با آقای آبه به غیر از موضوع روابط دوجانبه دو مساله دیگر نیز مورد بحث قرار گرفت، تصریح کرد: راجع به مساله تحریم برخی از کشورها حساس تر از کشورهای دیگر هستند البته به غیر از یکی دو کشور در دنیا همه مخالف تحریم هستند و همه هم می دانند که این تحریم خلاف مقررات بین المللی است و به جایی نمی رسد و آمریکایی ها ناچارند از این راه غلطی که رفتند برگردند و این موضوع مورد اتفاق همه کشورهاست.

دکتر روحانی ادامه داد: در اصل تحریم چیزی است که به ضرر همه کشورهاست؛ تنها به ضرر ایران نیست؛ در واقع یک تصمیم باخت- باخت است که آمریکا در این زمینه به غلط تصمیم گرفته و محاسبات غلطی داشته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ژاپنی ها، اروپایی ها و دیگران در این زمینه فعال هستند که تحریم‌ها را بشکنند و پیشنهادات و راه حل هایی دارند که با هم در این زمینه رایزنی داریم و معتقدیم شکستن تحریم و از بین بردن توطئه آمریکا در تحریم ایران یک کار ضروری، ملی و انقلابی بوده و وظیفه همه ماست که این تحریم را بشکنیم.

 رئیس جمهور ادامه داد: بنابراین با همه کشورها در این زمینه رایزنی داریم و این رایزنی‌ها با برخی از کشورهای اروپایی و ژاپن بیشتر است؛ دیشب تقریبا یکساعت و نیم جلسه خصوصی و یک ساعت جلسه عمومی داشتیم و در شام کاری هم بیش از یک ساعت بحث بسیار مفصلی داشتیم؛ در مجموع بیشتر از ۳و نیم تا ۴ ساعت با هم مذاکره کردیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه هم ژاپنی‌ها  و هم ما در زمینه شکستن تحریم یک پیشنهاد جدیدی داشتیم که در این زمینه با هم بحث کردیم و بنا شد رایزنی های دو کشور در این زمینه را ادامه دهیم، اظهار داشت: موضوع دیگری که برای ژاپنی ها و البته برای همه کشورهای بزرگ آسیا و اروپا هم اهمیت دارد مساله امنیت انرژی و کشتیرانی در منطقه است؛ به هر حال انرژی این کشورها و نیازشان وابسته به این منطقه و امنیت این منطقه است.

رئیس جمهور افزود: مذاکرات خوبی در این زمینه داشتیم؛ ژاپن اولا از طرح ایران یعنی طرح صلح هرمز و طرح امید حمایت می کند و آنجا به صراحت اعلام کردند که ما از این طرح حمایت می کنیم؛ دوم اینکه ژاپن اعلام کرده در برنامه ریزی که آمریکایی ها برای امنیت منطقه دارند نیز شرکت نخواهد کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ژاپن می خواهد یک کشتی تجسسی به منطقه بیاورد که این نه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بلکه در منطقه باب المندب و بخشی از دریای عمان است، خاطرنشان کرد: نخست وزیر ژاپن برنامه اش را در این راستا تشریح کرد و توضیح داد؛ البته به ژاپنی ها اعلام کردیم که نظرمان نسبت به امنیت منطقه یک نظر ثابت است؛ معتقدیم امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود و بر همین مبنا هم طرح صلح هرمز را ارائه کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در عین حال می دانیم که امنیت منطقه برای همه کشورهای این منطقه از جمله ژاپن اهمیت دارد؛ بنابراین راجع به کل منطقه مباحث بسیار خوبی داشتیم.

شکستن تحریم وظیفه ملی وانقلابی همه ماست

 رییس جمهور خاطرنشان کرد: ژاپنی ها اعلام کردند که قصد دارند در چابهار سرمایه گذاری کنند و آقای آبه اعلام کرد چابهار برایشان بسیار مهم است . مساله ترانزیت جنوب- شمال که از چابهار تا دریای خزر و از آن طرف تا ترکمنستان و از این طرف تا اینچه برون و در آینده آستارا امتداد می یابد، برای آنها بسیار اهمیت دارد.

دکتر روحانی با اشاره به رایزنی های انجام شده درخصوص مسایل منطقه گفت: درباره مساله افغانستان و مشارکت دو کشور برای صلح و بازسازی افغانستان گفت و گوهای خوب و مفیدی داشتیم و همچنین بحث بسیار خوبی درمورد سایر مسایل منطقه از جمله حقوق مردم فلسطین و مسایل مرتبط با سوریه و عراق داشتیم.

رییس جمهور با بیان اینکه در این دیدار وضعیت یمن بطور مفصل تری مورد بحث و گفت و گو قرارگرفت، اظهارداشت: آنها معتقد بودند که در یمن همه باید تلاش کنیم، صلح و ثبات مستقر شده و جنگ پایان یافته و کمکهای نوع دوستانه به مردم یمن انجام بگیرد که در این زمینه قرار شد با یکدیگر رایزنی و همکاری کنیم.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه با کشور ژاپن به عنوان یک کشور دوست ، نود سال است که رابطه سیاسی نزدیک داریم، گفت: ژاپن کشوری بود که در زمان دولت مرحوم مصدق که انگلیسی ها نفت ایران را تحریم کردند، اولین کشوری بود که این تحریم را شکست. بنابراین اینها سابقه تحریم شکنی هم در تاریخ ایران دارند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: توقع این است که همه کشورهای دوست با روابط نزدیک تری که با ایران برقرار می کنند، بتوانیم هم امنیت منطقه را حفظ کنیم و هم به تعبیر خودشان که برجام بسیار اهمیت دارد برجام را حفظ کنیم و هم بتوانیم برای منافع ملت های منطقه تلاش کنیم.

دکتر روحانی سفر مالزی و ژاپن را در مقطع کنونی بسیار حایز اهمیت توصیف کرد و اظهارداشت: توافقات بسیار خوبی با ۴ کشور در مالزی و در ژاپن هم با کشور ژاپن و در مجموع با این ۵ کشور انجام گرفت.

دکتر روحانی در پایان اظهارامیدواری کرد مردم امشب شب یلدای بسیار خوبی داشته باشند و خانواده ها در کنار هم برای استحکام بیشتر روابط شان تلاش کنند و موفق باشند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • FR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  1 0
  این اصرار بر انقلابی را وقتی سالهاست در راه برگشت از آن هستی لااقل تکرار نکن...... د
 • میثم IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  0 0
  دل بستن به دشمن و قطع امید از خدا و بی توجهی به نیروی خدادادی مردم کشور اصل خیانت و کفر است. شما راه کج را می روید و از خدا غافلید و به دست دشمن هلاک خواهید شد.
 • محمدرضا کیانفر IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  0 0
  حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت: در زمینه شکستن تحریم‌ها با همه کشورها رایزنی داریم. آقای روحانی، تحریم‌ها شکستنی نی‌یند بلکه برداشتنی‌یند 20میلیون بیکار داریم رایزنی فقط با تحریم کننده معنی دارد خودتان را سرتاتا نکنید. سرور گرامی، تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم: 1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس