حسن روحانی خنده

برخی سخنان مقامات و مسئولان دولتی در مدت زمان اندکی که پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین پشت سر گذاشتیم، مصداق بازی در زمین دشمن برای عصبانی کردن مردم است.

سرویس اقتصاد مشرق - در شرایطی که کشور نیاز به آرامش اقتصادی و روانی داشت و هنوز قدرت خرید مردم که در اثر افزایش نجومی قیمت ارز از بین رفت برنگشته بود، دولت تصمیم گرفت قیمت بنزین را که یکی از شاخص‌های اصلی و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور است افزایش دهد.

گرچه ممکن است برخی کارشناسان- که تاکنون اسامی و تخصص آنها اعلام نشده- با این تصمیم دولت موافق بوده و برای مدل و میزان افزایش و سهمیه بندی براساس محاسبات اقتصادی به جمع بندی رسیده باشند، اما همچنان علامت سوال‌های بزرگی در خصوص زمان و فرم اجرای این سیاست وجود دارد.

بیشتر بخوانید

آقای روحانی! ما مشکوکیم!

اما در این میان آنچه عجیب به نظر می‌رسد بی‌توجهی و در برخی موارد تعمد برخی مسئولان دولتی در از بین بردن امنیت روانی جامعه است که همچون ریختن بنزین بر آتش خشم و اعتراض مردم، زمینه را برای موج سواری و سواستفاده معاندین، اشرار و ضدانقلاب مهیا می‌کند.

موارد زیر تنها برخی از نمونه‌هایی است که مسئولین دولتی در مدت زمان کوتاه پس از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین در محافل عمومی و رسانه‌ای مطرح کردند که هرکدام می تواند به عصبانیت بیشتر مردم منجر شود.

یارانه‌ نقدی که تکذیب شد!

دو روز بعد از اعلام سهمیه‌بندی بنزین و درست در زمانی که همه مردم از تصمیم یکباره دولت در شوک روانی قرار داشتند و طبیعتا هیچ نقطه مثبتی در قبال این تصمیم در مقابل خود نمی‌دیدند بجز مبلغ اندکی که قرار بود تحت عنوان یارانه به حسابشان واریز شود، ناگهان خبری در شبکه‌های مجازی به نقل از حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی دست به دست شد که علامت سوالی بود بر پرداخت یارانه معیشتی.

براساس مصاحبه این مسئول دولتی، کمک معیشتی و حمایتی دولت مانند یارانه نقدی نیست، بلکه به صورت اعتبار ریالی در همان شماره حساب متعلق به یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و این کمک معیشتی مانند سبد کالا که در گذشته پرداخت شد به صورت غیرنقدی است.

بیشتر بخوانید

یارانه‌های جدید چطور پرداخت می‌شود؟

طرح این مسئله که واریز به حساب‌ها بصورت پول نقد نیست فارغ از صحت و سقم آن، در شرایط ملتهب آن روزها که تنها دلخوشی مردم بخصوص اقشار فرودست اندک امیدی بود که به همین بسته معیشتی داشتند یکی از زمینه‌های افزایش اعتراضات شد.

پاسخ سر بالا به سوال پرتکرار مستاجران

دومین اظهار نظر عجیب و قابل تامل نیز مجدد مربوط است به حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی و سخنی که او در خصوص علت حذف برخی افراد از دریافت یارانه معیشتی گفته بود.

وی که با رادیو اقتصاد سخن میگفت در پاسخ به سوالاتی در خصوص اعتراض برخی اقشار با درآمد پایین و اجاره نشین به قرار نگرفتن در لیست دریافت کنندگان یارانه معیشتی گفت: گاهی برخی از مستاجران با اجاره بهای ۴۰ میلیونی مبادرت به اجاره منزل در مناطق شمالی شهر می‌کنند، بنابراین نداشتن املاک از شروط دریافت خدمات طرح معیشتی نمی‌شود.

واکنش مجری صداوسیما به اظهارات میرزایی

واضح است طرح چنین ادبیاتی در پاسخ به سوالی که تخاطب اصلی آن اقشار کم‌درآمد و اجاره نشین است، تا چه اندازه می‌تواند به عصبانی تر شدن قشر متوسط و رو به پایین کشور منجر شود.

متاسفانه آنچه مشخص است فردی که قرار است مسئول پاسخگویی باشد از حداقل‌های حرفه خود که توجیه و آرام کردن فضای جامعه است نیز برخوردار نیست و با قیاس اشتباه بین افرادی که حتی درآمدشان به ۴۰ میلیون ریال نیز نمی‌رسد با افرای که برای اجاره خانه ۴۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنند قشر متوسط را ناراضی‌تر می‌کند.

از سرک کشیدن به حساب‌ها تا سامانه‌ای که از همان ابتدا مشکل داشت

از زمانی که اعلام شد قرار است کمک معیشتی در سه نوبت به حساب مردم واریز شود، می‌شد حدس زد که این اقدام دولت که البته دلیل منطقی‌ای نیز برای آن اعلام نشد، می‌تواند تبدیل به پاشنه آشیل اجرای این سیاست شود. اما با این حال مردم تا پایان مرحله سوم واریز صبر کردند تا ببینید آیا شامل دریافت این بسته حمایتی می‌شوند یا نه؟

بلافاصله بعد از پایان واریز مرحله سوم، اعتراضات چندین میلیون نفر که وضع مالی خوبی نداشتند و خود را مستحق دریافت بسته حمایتی جدید می‌دیدند شروع شد. به عبارت دیگر حداقل ماجرا این است که بخشی از مردم که از نظر درآمدی وضعیت مناسبی نداشتند مشمول دریافت یارانه های جدید نشدند اما در طرف مقابل افرادی که به ظاهر از نظر مالی اوضاع بهتری دارند این مبلغ به حسابشان واریز شد.

بیشتر بخوانید

ابهامات عجیب در واریز یارانه معیشتی

اقشار کم‌درآمد، جاماندگان از دریافت کمک معیشتی

در این میان آنچه بیش از پیش باعث عصبانیت مردم شد این بود که مسئولان دولتی بارها اعلام کردند و اطلاعیه دادند که اگر افرادی نسبت به عدم دریافت یارانه بنزین معترض هستند از طریق سامانه #۶۳۶۹* اعتراضشان را اعلام کنند اما آنچه در عمل اتفاق افتاد این بود که حتی دولت در آماده‌سازی یک زیرساخت ساده برای این منظور نیز ناتوان بود بطوریکه می‌توان گفت روز اول اعلام سامانه با اخلال مواجه بود.

همین نارسایی در کنار سایر موارد نظیر شوک افزایش قیمت بنزین، عصبانیت واریز نشدن بسته حمایتی و... بر التهاب روانی جامعه افزود.

اما قسمت بعدی ماجرا پس از این اتفاق است، هنگامی که توضیحات احمد میدری معاون وزیر رفاه در برنامه زنده تلویزیونی در خصوص سرک کشیدن به حساب‌های افراد متقاضی یارانه جدید مجددا باعث نارضایتی مردم می شود.

بیشتر بخوانید

اعلام شرط پرداخت «یارانه حمایتی» از ماه بعد

گرچه ماجرای دسترسی دولت به حساب های بانکی مردم از ابتدا جز برای دلالان و قاچاقچیان و افراد با تراکنش‌های مالی مشکوک، مسئله مهمی نبود و صرفا با جو روانی رئیس جمهور و برخی دولتی‌ها تبدیل به دغدغه مردم شد اما اعلام این مسئله از سوی مسئولان این طرح آنهم در شرایطی که حدود دو هفته قبل رئیس جمهور در سفر استانی خود بازهم از مخالفت با سرک کشیدن به حساب‌ها سخن گفته بود دیگر بار روانی بود که بر دوش مردم گذاشته شد.

بعلاوه اینکه برای برخی مردم نیز این سوال پیش آمد که به احتمال زیاد سامانه‌هایی که دولت براساس آن اقدام به واریز یارانه کرد، بروز نبوده و بر همین اساس نیز الان مجبور است برای واریز یارانه به حساب مردم دسترسی پیدا کند.

 واکنش منفعلانه وزیر صنعت به گرانی

وزیر صمت از جمله مسئولانی بود که پس از اجرای سیاست تغییر قیمت بنزین بارها در اظهارنظرهای خود به مردم اطمینان داد که جلوی هر نوع گرانی کالاها را می‌گیرد. فارغ از این مسئله که آیا از این دولت می‌توان انتظار چنین مواجهه‌ای را با بازار داشت یا نه، آنچه تاکنون مغفول مانده اعلام برنامه مدون و جدی از سوی مسئولان برای مقابله با افزایش قیمت‌هاست.

اما در این میان اظهار نظر اخیر وزیر صمت که گفته بود: افزایش قیمت بنزین باعث افزایش کرایه‌ها شد که نباید می‌شد، تاثیر دیگری گذاشت بر اذهان عمومی مردمی که نسبت به افزایش قیمت‌ها نگرانی داشتند.

وی در بخش دیگری گفته بود: برخی از گرانی‌ها تاثیر طبیعی دارد و وقتی بنزین از هزار تومان به هزار و ۵۰۰ تومان رسیده قطعاَ یک تاثیری بر برخی از کالاها خواهد داشت.

به عبارت دیگر این نوع طرح مسئله از سوی مسئولان مستقیم در امور اقتصادی کشور که با انتشار گسترده در فضای مجازی و شبکه‌های خارجی همراه شد، این دیدگاه را برای مردم نمایان می‌کند که این مسئولین توانایی کنترل بازار را ندارند و تنها همچون افراد عادی جامعه از افزایش قیمت‌ها ابراز تاسف می‌کنند.

بیشتر بخوانید

یادتان هست گفتید جز بنزین کالایی گران نمی‌شود؟

همزمانی وعده‌های چندین باره وزیر صمت مبنی بر کنترل بازار و بالا رفتن قیمت برخی کالاها نظیر "گوجه فرنگی"، ارز، برخی خودروها و ... زمینه ساز بی اعتمادی مردم به وعده ها می‌شود. در این زمینه می‌توان به نطق میان دستور رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد که گفت: محصولات فولادی تا ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است. کرایه وانت بارها ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. کرایه تاکسی‌های درون و برون شهری ۳۰ درصد، کود شیمیایی ۲۵ درصد، گوجه ۷۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.هر کیسه آرد ۱۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. داروها نایاب و گران شده‌اند. گاز مایع ۴۰ درصد، ماهی ۲۵ درصد، برنج وارداتی ۲۵ درصد و تخم مرغ ۶ درصد افزایش قیمت داشته است.

یارانه یک ماه پرید!

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، تنها اتفاقی که می‌تواند منجر به کاهش بخشی از نارضایتی‌ها از عملکرد دولت در مدل افزایش قیمت بنزین شود، پرداخت یارانه معیشتی به مردم است. اما روز گذشته خبری در خصوص زمان پرداخت این یارانه از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که در صورت اجرا می‌تواند اعتراضات مردم از افزایش قیمت‌ها را دو چندان کند.

طبق اعلام نوبخت، مرحله بعدی واریز یارانه معیشتی بنزین بجای آذرماه، دی ماه خواهد بود و این بدان معناست که ماه جاری هیچ یارانه‌ای بابت افزایش قیمت بنزین پرداخت نخواهد شد. مسئله‌ای که در فضای غبارآلود فعلی اقدامی غیرمنطقی، نسنجیده و تنش‌زاست.

طرح این موضوع از سوی رئیس‌سازمان برنامه و بودجه مبنی بر پس‌پرداخت بودن یارانه معیشتی پس از دوره یک ماهه افزایش قیمت بنزین در حالی است که براساس اطلاعات رسمی و موجود رهبرانقلاب به رئیس‌جمهور توصیه کرده بودند باید یارانه معیشتی قبل از آغاز افزایش قیمت بنزین به حساب مردم واریز میشد.

بیشتر بخوانید

چند نکته درباره توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره سهمیه‌بندی بنزین

به عبارت دیگر از این سخن نوبخت اینطور برداشت می شود که دولت علاوه بر اینکه حتی حاضر نیست با یک جابجایی مالی ساده، عواید حاصل از افزایش قیمت را بجای پس‌پرداخت بصورت پیش‌پرداخت به حساب مردم واریز کند، بلکه نسبت به دستور صریح رهبرانقلاب نیز بی‌توجه است.

بر همین اساس لازم است هرچه زودتر این نحوه واریز یارانه تغییر کند تا شاهد بی‌تدبیری دیگری در اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباشیم.

آیا روحانی از افزایش قیمت بنزین خبر نداشت؟

در شرایطی که کشور نیاز به آرامش دارد، توقع و وظیفه همه مسئولان باید پرهیز از تنش زایی و تحریک افکار عمومی باشد. اما رئیس‌جمهور گویی کاملا بی‌توجه به مسایل اخیر و خساراتی که تصمیم نه چندان حساب شده افزایش قیمت بنزین بر کشور وارد آورد، در جریان سفر یکروزه‌ای که به استان آذربایجان شرقی داشت، روایتی از اجرای افزایش قیمت بنزین مطرح کرد که صدای اعتراض طیف حامیان او را نیز درآورد.

روحانی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان گفت: اصلاح قیمت بنزین را به وزیر کشور واگذار کردم و اعلام کردم هر وقت در شورای امنیت شرایط را مناسب دیدید، اجرا کنید و من حتی آن روزی که اجرا شد، خبر نداشتم و من هم مثل شما صبح دیدم قیمت تغییر کرده است و اعلام کرده بودم که به من هم نگویید.

طرح این سخنان و با این لحن همراه با خنده از سوی رئیس‌جمهور در شرایط فعلی جامعه، جز نشان دادن اینکه مسئولین نسبت به اوضاع مردم بی‌تفاوت هستند نمود دیگری ندارد و همچون تیری است که به سمت اذهان مردم شلیک می‌شود.

لزوم برخورد قضایی با مسئولان "بی‌تدبیر"

همانطور که پیش از این رئیس قوه قضائیه در بیانیه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد ضمن نظارت دقیق بر محل هزینه کرد درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین و ایفای وظایف دولت در جهت جلوگیری از افزایش قیمتها، اجرای کامل تعهدات دولت در برابر مردم از جمله پرداخت به موقع و منظم یارانه‌ها را مستمرا پیگیری نماید، اکنون از این مجموعه نظارتی توقع می‌رود نسبت به مواردی که سبب می‌شود امنیت روانی جامعه تحت تاثیر قرار بگیرد ورود و نتیجه را نیز برای افکار عمومی اعلام کند.

بلاشک مواجهه قضایی با افرادی که کم‌کاری کردند، یا نسبت به افزایش قیمت‌ها بی‌تفاوت بودند و یا در سیر پرداخت به موقع و منظم یارانه‌ها اخلال ایجاد کردند و به طرق مختلف التهاب جامعه را افزایش دادند می‌تواند امیدی برای مردم ایجاد کند که مسئولینی که در وظایف خود کوتاهی کنند به سرعت محاکمه می‌شوند.

اخیرا سرلشکر جعفری فرمانده سابق سپاه پاسداران در خصوص محاکمه مسئولانی که با بی تدبیری زمینه‌ساز ناآرامی‌ها می‌شوند، گفته بود:

برخورد قضایی با آشوبگران، غارتگران بیت‌المال و تروریست‌های مردم‌نما یک امر طبیعی است و در همه کشورها هم انجام می‌شود. اما سوال اساسی این است که چرا با مسببین و زمینه سازان چنین فضایی که با بی‌تدبیری و بی‌توجهی به مردم، تصمیمی را بد اجرا می‌کنند و زمینه را برای ناامنی‌ها ایجاد می‌کنند، برخورد نمی‌شود؟ شعار این دولت، تدبیر و امید بود؛ در انجام مسائل اجرایی، چه امیدی برای مردم باقی گذاشته‌اند؟ به نظرم دستگاه‌ قضایی در اینجا وظیفه مهمی دارد. ضمن آنکه برخوردها با فساد، اختلاس و سواستفاده به صورت قاطعانه ادامه یابد، لازم است با سوءتدبیرها، بی توجهی‌ها و سوء مدیریت‌ها هم برخورد قانونی شود. این مسیر متاسفانه تاکنون در جمهوری اسلامی باز نشده و باید باز شود تا مسئولین نسبت به تصمیماتی که می‌گیرند و یا نحوه اجرای تصمیمات، در محاکم مربوطه پاسخگو باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 24
 • صریح‌القلم IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  183 3
  محاکمه صحرایی، اراذل و اوباش سیاسی و مفسدان اقتصادی را از پذیرش مناسب سیاسی و اقتصادی بازخواهد داشت.
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   92 2
   سهل انگاری و چشم پوشی ها باعث نفوذ در ارکان حساس نظام و فلاکت کشور شد.
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   38 1
   محاکمه مسببان این وضعیت مطالبه تمام مردم ایران است و محض رضای خدا نظام این مصلحت اندیشی لعنتی رو بذاره کنار از بالا تا پایین دولت به میز محاکمه بکشونه
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  131 0
  تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  124 1
  چرتشون میگیره بیدار میشن یه چیزی می‌پرونن دوباره می‌خوابن
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  118 0
  حکومت از دیدگاه بزرگوااااااران فعلی محلی برای کسب و تفریح است
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  128 1
  فریدون بخند که عذاب سختی در پیش داری !
 • ... IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  تا خِرخِره غرق در فسادیم
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   33 21
   تو حسن هستی یا وزیراش یا پسرا یا دخترانشون..؟ به همه نسبت نده.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  74 1
  اگر فکر کرده اید که روحانی حاضر است دو سال باقیمانده را بدون دردسر تمام کند اشتباه کرده اید.
  • NL ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   10 1
   اوایل بهمن میخوان گازوئیل یا گاز رو گرون کنن
 • مازیار IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  66 1
  جالبه چندروز قبل از اعتراضات ازترکیه ولبنان خبرمیدن که قراره چنین وچنان بشه ده روز قبل از آشوب ها تو پیج العربية یک کاربر عربستانی توچندکامنت توهین آمیز ایرانی های حاضر درپیج را تهدید میکنه که بزودی می بینید که عرب های الاحوازی خوزستان وکل ایران رو به آتش میکشند.وخلاصه همه خبر دارند قراره یه مصیبتی سرملت بیاد فقط رییس جمهور نمیدونه؟اطلاعات نمیدونه؟ این دولت یا دشمن ملت وایرانه..یا دشمن ملت وایرانه ویا دشمن ملت وایرانه.. یای دیگری وجود نداره.
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   4 9
   چه استدلال کودکانه ای! اگر اینطوریه که ما عمریه داریم میگیم کار امریکا تمامه. امروز یا فردا از هم می پاشه . حالا اف بی ای باید حواسش باشه که کاخ سفید حسینیه نشه ؟!!!
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  84 2
  روحانی شاید مانند یک نیروی انتحاری است که بمبی به خودش بسته و می خواهد خودش و نظام را با هم منفجر کند.
  • بابک IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   18 27
   پس دمش گرم. مملکت رو از شر کل نظام تبهکار، خلاص میکنه.
  • به بابک IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   19 1
   اتفاقا شما هم دقیقا برای همین به او رای دادید که اینکار را بکند. حاضرید ایران تبدیل لیبی و بدتر از آن بشود اما جمهوری اسلامی در آن حکومت نکند.
 • تیمسار IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  61 3
  مشرق میخواهی منتشر کن میخواهی نکن ولی من بارها گفتم دولت تعمدی میخواد مردم عصبی کنه و با خیابان بکشه تا زمینه ساز برجام موشکی و منطقه ای بشه اولین کشته اغتشاشات بنزین در سیرجان بود
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  42 3
  باید دید چرا دولت قصدش نا آرام کردن جامعه و به عبارت دیگر ، تدبیرش در ایجاد آشوب در جامعه است ؟ آیا بخاطر این است که نگرانند و با این اعمال می خواهند جلو ی قوه قضائیه که آمده تا دست بقیه چپاول گران و دزدان به بیت المال و خائینین به کشور و ملت را کوتاه کند و آنها را پای میز محاکمه آورده و باز بیاورد را بگیرد ؟!!! آیا خواسته با این اعمال اینطور وانمود کند که چون گوش به خواست بقول روحانی کدخدا( آمریکا ) ندادیم و برجام مهای دیگری را که او می خواسته عمل نکردیم نتیجه اش این شده ؟!!!
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  27 0
  نوبخت از شهر رشت میگفت که طی سه چهار روز اینده پرداخت خواهد شد ولی نشد
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  15 2
  چرا برای من کد رهگیری نیامده؟
  • IT ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   49 8
   برای آنکه عصبانی شوی و به خیابان بیایی و فرصت برای اغتشاش فراهم کنی. آن وقت دولت می تواند با همان منطق فشار از پایین و چانه زنی از بالا قوه قضاییه را تسلیم کند و ماجرای برخورد با مفسدان ادامه نیابد
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   38 2
   دولت می خواهد تحریکت کند که بیاییی به خیابان تا بتوانند کشور را آتش بزنند. فشار از پایین چانه زنی از بالا
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  33 1
  اگر دولت تدبر وامید!!!!ده درصد از کل وقتی را که صرف عصبانی کردن مردم براثر بی لیاقتیها وبی تدبیریها صرف میکند صرف خدمت رسانی به مردم میکرد شک ندارم که وقایع ابان 98 رخ نمیداد ولی با موضعگیریها وحرفهای نسنجیده سعی دارد پازل دشمنان انقلاب اسلامی راتکمیل کند.
 • صالح IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  3 40
  خطاب به سایت سراسر دروغ وترویج کننده کینه توزی : فکرمی کنم اگر دستتان به روحانی یا جهانگیری ویا حتی ظریف برسد همون کاری را باهاش خواهید کرد که داعش با مردم سوریه وعراق می کرد .ای اف بر شما دروغ پراکنان تاریخ
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  26 0
  خداوند سرنوشت ملتی را تغییر نمی دهد مگر خود بخواهند
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  29 1
  این دولت ... هست خاک توسران کسی که از اینا حمایت کردن میکنند
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  33 0
  بزرگان انقد سکوت کنید تا کشور از دست بریه بابا حضرت علی قدرت نداشت سکوت کرده بود
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  29 0
  وقتی یک مشت مسول بی عرضه حاکمند همین میشه اگه پول نداشتید ویک ماه را نمی تونید پرداخت کنید حداقل مثل یارانه دادنتون که هر ماه 10 روز عقب می ندازید عمل می کردید تا طی 3 ماه هم یک ماه را نداده باشید هم مردم رو عصبانی وناراضی نکرده باشید نه اینکه آذر ماه پرداختی نداریم دی ماه می دیم یعنی دولت تزویر ببخشید تدبیر هم هستند
 • امید IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  31 1
  با خنده میگوید از زمان اعلام گرانی مطلع نبوده ( اشکال ندارد) میگوید چیزی گران نخواهد شد ولی شد ( باز هم اشکال ندارد) میگوید این تصمیم به نفع مردم است (اشکال ندارد که میدانیم نیست) عذر خواهی از اتفاقات افتاده و تخریب بیت المال را هم نیاز نداریم ولی مرد روحانی ، تسلیت نگفتن در خلال صحبت های شما را به کسانی که در این آشوب های بی تدبیری شما داغ دار هستند را هرگز هرگز هرگز هرگز هرگز نه هضم میکنم نه فراموش. بخند مرد بخند که دنیا دار مکافاته
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   17 1
   جبران آسیب دروغ گویی و فریب و بی تدبیری افت دولت و کشور شده است چه مرجعی با اقدامات تخریبی و ضد ملی دولت روحانی برخورد خواهد کرد آیا ما بایستی تا زمان باقی مانده دوره ریاست جمهوری شاهد خیانت باشیم و هزینه های آن به کشور تحمیل شود مجلس خواب است به فکر سرمایه ملی یعنی توده های مردم نیست
 • مهدی IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  13 0
  به همه اینها برخورد با ویژه خوارها (آقازاده ها) را هم اضافه کنید. همه این مقالات تحلیلی و روشنگرانه خوب است اما به اندازه یک تصمیم رسمی یا بخشنامه مثلا دولتی یا قضایی اثرندارد. آرامش و امنیت ازنان شب واجب و ضروری‌تر است. فضای مه آلود و خاکستری باعث گم شدن حقیقت و اختلاط حق وباطل و همان خواسته دشمن است.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  19 0
  مشرق کی اعترافات رو از تی وی پخش می‌کنید؟!
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  11 0
  توی این روزا آدم یاد ترامپ می افته که تیتر میزنن "ترامپ رکورد دروغگویی رو زد" !!
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  14 1
  دوستان مرور کنید ببینید هر فتنه و اغتشاشی تو کشور رخ داده تو این 40 سال، موقع تصدی و مسئولیت چه افرادی بوده ؟ اصلاح طلبان، چریک فدایی ها، مشارکتیها و پوز ملی مذهبی نماها، نانشان در ایجاد هرج و مرج هست و بس.اینها ریشه رو میخوان بزنن.والسلام.یک روز بنزین، یک روز دلار، دو سال پیش پیاز بود و تخم مرغ! اصلا فکر کردید چرا با همین آلودگی کلانشهرها حتی یک ثانیه جلسه اضطرار و بحران هم تشکیل ندادن؟ حتی از هوا هم نارضایتی میسازن. آب خوردن با برجام و گلابیهاش که جای خودددد
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  17 0
  با آنهمه مصداق و مدرک و سند و ... در مخالفت شدید این دولت با سهمیه بندی، کارت سوخت، مسکن مهر و .... آنهم ترامپ گونه و تنها بخاطر اینکه دستاورد دولت قبل بودند، چطور انتظار دارید این حضرات موفقیتی در احرای این برنامه ها داشته باشند، جارو کنید همه را و بیش از این با سرنوشت انقلاب و مردم بازی نکنید.
 • مرتضی IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  14 0
  جالبه انگار دغدغه دولتی ها شده ناراضی کردن مردم ، الان پلیس اعلام کرد خودروهای سواری شخصی بالای بیست و پنج سال و موتور و خودروهای عمومی بالای ده سال هم سهمیه بنزین نمیگیرند . اینکه این خودروها و موتورسیکلت‌ها تقریبا همه اش مربوط به قشر آسیب پذیره خیلی هوش نمی‌خواد . شما حساب کنید اون وانت بالای بیست و پنج سال و تاکسی بالای ۱۰ سال که حدود سیصد هزار تومان یارانه از محل تفاوت قیمت دویست لیتر بنزینش قطع میشه اگه پنج نفر باشند و مورد عنایت آقایون هم بوده باشند ،دویست تومن یارانه سوخت دریافت میکنند . شما اسم این عمل رو چی میگذارید؟مشرق اگه این اعتراض ،اغتشاش حساب نمیشه این مورد رو یگیری کنید.
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   13 0
   هدفی جز جذا کردن مستضعفان و جنوب شهریها از انقلاب ندارند.
 • DE ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  10 0
  عکس جالبی ست از روحانی میگه داداچ میگیرید ؟ این تازه اینقدرش بود.
 • بیژن IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  14 0
  خدا بخیر کنه تا این یک سال و خورده ای دیگه تموم بشه . . . کاری به انتخاب مردم ندارم که کیا رو انتخاب کردن اما باید یکی یک فکر اساسی بکنه , اینا انگار هر دم یک خوابهای تازه ای برای این مردم و مملکت دیدن . .
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  3 0
  تنها راه نجات کشور این هست
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 0
  باز مردم اومدن خیابون و راهپیمایی کردن .
 • کوروش IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 0
  خدا میداند در کله روحانی چه میگذرد
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  13 0
  خدایاروحانی روازمابگیر
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  6 0
  به نظرميرسدخنده نشان إز خلاف گويى ايشان است
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  15 0
  با ديدن عكس حسن روحاني عصباني تَر ميشويم
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  17 1
  مردم عزیز ایران ، این نتیجه ی رای و تصمیم خودتونه . پس فقط خودتون رو سرزنش کنین
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  1 0
  مگه اینجا آمریکاست که بخوان مسولان رد محاکمه یا از کار برکنار کنن؟! سردار هم حرف عجیبی زده
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  0 0
  هر دم از این باغ بری می رسد/ تازه تر از تازه تری می رسد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس