عجله دولت برای اجرای برنامه اقدام FATF/ مصوبه دولت جایگزین لایحه دو فوریتی‌ شد

دولت در آئین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی برای جلب رضایت FATF، فهرست افراد و نهادهای تحریمی مورد پذیرش کشور را شامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کرده است.

به گزارش مشرق، هیات دولت در آستانه برگزاری اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و در تاریخ 21 مهرماه آئین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی را به تصویب رساند. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور این آئین نامه اجرایی را یک روز بعد از تصویب، به نهادهای اجرایی ابلاغ کرد.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ تلاش آمریکا برای تصویب لوایح FATF در ایران

در ماده 1 آئین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی «فهرست تحریمی» مورد پذیرش کشور را علاوه بر فهرست مصوب شورای عالی امنیت ملی، قطعنامه 1373 شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داده است. این در حالی است که در تمامی قوانین مربوطه مانند قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تنها شورای عالی امنیت ملی به عنوان تنها مرجع صاحب صلاحیت برای تشخیص مصادیق تروریسم و افراد و نهادهای تحریمی معرفی شده اند. به نظر می رسد این اقدام دولت در راستای جلب رضایت FATF صورت گرفته است که منجر به پذیرش فهرست تحریمی نهادهای بین المللی در قوانین داخلی و تبعا پذیرش رسمی خود تحریمی در داخل کشور خواهد شد.

گفتنی است در قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تعیین مصادیق تروریسم منحصرا به شورای امنیت ملی کشور واگذار شده بود و در آئین نامه اجرایی این قانون نیز این موضوع تغییری نیافت که این موضوع نارضایتی FATF از وضعیت تصویب این قانون در کشورمان را به دنبال داشت و در بیانیه های این نهاد بین الدولی اعلام شد.

همچنین در ماده 122 این آئین نامه اجرایی از اشخاص داخلی درخواست شده است نسبت به توقیف اموال اشخاص مندرج در «فهرست تحریمی» اقدام کنند.

این آئین نامه علاوه بر تعارض با قانون تامین مالی تروریسم (مصوب 1397)، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را هم ردیف مصوبات شورای امنیت ملی کشور قرار داده است که این اقدام می تواند منجر به ایجاد زیرساخت قانونی برای خودتحریمی در داخل کشور شود.

متن کامل آئین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی از  اینجا  قابل مشاهده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  53 0
  هدف ...ها قطع راههای تنفس اقتصادی ایران است والا همه می دانند که شفافیت برای دشمن در وسط تحریمها یعنی چه.
  • US ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   0 5
   روحانی متشکریم.
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   10 0
   12:37 خخخخ این رو از طرف کدخدا و اسراییل گفتی دیگه.؟؟!!!
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  37 0
  پ نه پ ! میخواستید که بر خلاف میل کدخداشون ،عمل کنند وقلبش رو بشکنند !
 • دامغانی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  16 0
  اقا ی ذوالنور(قفل شدن مملکت کار یک عزیز شعبده باز است که کلید را نشان داد ولی قفل را در زیر دستمال پنهان کرده بودو اینچنین مملکت را قفل کرد).حالا مشخص شد که اقای روحانی وجهانگیری چرا ان سخنان خلاف واقع را گفته اند. وبه رهبری و دیگران نسبت داده اند. زیرا محرمانه لوایحه fatfرا تصویب و دستور اجرای انرا داده اند.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   4 2
   این اقای ذوالنور عجب موضوعی را دیده که ما با تمام زیرکیمان ان دستمال وقفل را ندیدیم. وبه اشتباه افتادیم
 • مهدی IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  14 1
  همه اینها میره تو پرونده حسن و دار و دسته اش! فکر کرده چون احمدی نژاد فعلا راحت میگرده، پس فردا بهش کاری ندارند!!! داره گور خودش رو میکنه!
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  17 0
  اصلاح طلبان با این خیانت ها مرگ خودتون رو جلوتر انداختین، دیر نیست که ایران از وجود منافقینی چون شما برای همیشه پاک بشه.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  20 0
  گل به خودی می زنند و ادعای تدبیر هم می کنند !
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  16 0
  کم سوادی جهانگیری در قضیه ارز 4200 تومانی ثابت شد.
 • کارشناس IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  12 0
  ایران همانند گیاهی است که مسئولین نا کارامد و فاسد پژمرده اش کرده اند ولی این گیاه ریشه دارد و بعد از 10 سال جوانه خواهد زد و شکوفا خواهد شد خیلی ها این شکوفایی را نخواهند دید چون به درک واصل خواهند شد
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  10 0
  اين دولت بايد محاكمه شودبه خاطر موفعيت خودشون در خارج كشور است كه مى خواهند fatf را تصويب كنند
 • رصا IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  2 0
  خدا ریشه این دولت و با ریسش بکنه انشا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس