کد خبر 1002167
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
رونمایی از دو قطبی جدید «روحانی»/ جنگ روانی برای انتخابات آغاز شد

سخنرانی امروز روحانی در دانشگاه تهران نشان داد که باید تا روز برگزاری انتخابات در اسفندماه ۹۸ منتظر دوقطبی‌های جدید از سوی رئیس‌جمهور و جریان سیاسی و رسانه‌ای حامی او باشیم.

به گزارش مشرق،  انتخابات در ایران چند سالی می‌شود که گرفتار دوقطبی‌های دروغین شده است، دوقطبی‌هایی که با هدف جلب آراء مردم و انحراف ذهنی آنها از مهمترین مسائل اصلی کشور شکل می‌گیرد. اولین و مشهورترین این دوگانه‌ها در انتخابات سال ۹۲ و توسط حسن روحانی با عنوان «سرهنگ/حقوقدان» شکل گرفت. روحانی با استفاده از این دوگانه و شعار گسترده اعتدال سعی کرد خود را فردی انتقادپذیر و معتدل  و  جناح رقیب را بی‌تحمل در برابر هرگونه نقد و تندرو معرفی کند.

بیشتر بخوانید:

پس از موفقیت روحانی در انتخابات سال ۹۲، برای جریان سیاسی حامی او ، کارآمدی دوقطبی‌ها جهت تسلط و پیروزی بر جناح رقیب ثابت شد، از این رو بود که جریان سیاسی «اصلاحات» برای انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی(اسفند سال ۹۴) نیز ساخت و بکارگیری دوگانه‌های دروغین برای سرکوب جناح مقابل را در استراتژی خود گنجاند.

«برجامیان/نابرجامیان»، «دلواپس/دل‌آرام»، «تندرو/معتدل» و ... از جمله دوگانه‌هایی بودند که هر روز در صفحه نخست روزنامه‌های حامی دولت دیده می‌شد و از سوی دیگر روحانی نیز از تریبون ریاست‌جمهوری دائما بر تنور این دوقطبی‌ها در جامعه می‌دمید.

اصلاح‌طلبان در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی با استفاده ازاین دوگانه‌ها توفیقاتی زیادی بدست آوردند و دو سال بعد یعنی در سال ۹۶، حسن روحانی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را با دوگانه کاذب و مشهور «جنگ/صلح» کلید زد؛ دوقطبی که توسط طرفداران او به گونه‌ای تبلیغ ‌شد که درصورت عدم انتخاب مجدد روحانی از سوی مردم به ریاست جمهوری، کشور دچار تنش‌های سنگین منطقه‌ای و جهانی خواهد شد و بحران‌های ناشی از قیمت ارز، ایران را دچار فروپاشی اقتصادی می‌کند.

طی ۶ سال اخیر روحانی و طرفدارانش نشان داده‌اند که راهبردی تکراری برای انتخابات دارند، استراتژی که به تازگی توسط رئیس‌جمهور و برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی کلید خورده است.

ماجرای خودسوزی «سحر خدایاری» که از سوی سلبریتی‌ها و سیاسیون جریان اصلاحات به «دختر آبی» معروف شد و تبی را در جامعه بوجود آورد، بهانه‌ای شد تا جریان سیاسی حامی دولت خود را مدافع «حقوق شهروندی زنان» و جناح مقابل را موافق سلب حقوق زنان معرفی کند؛ مستمسکی که به سرعت از سوی حسن روحانی شکار و تبدیل به یک ابزار و دوقطبی انتخاباتی شد. او در جلسه هیئت دولت و در واکنش به خودسوزی سحر خدایاری و مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها، گفت:«زنان و کارگران هر مشکلی که به ذهن‌شان می‌آید و احساس می‌کنند که حقوق‌شان مراعات نمی‌شود، راه اصلی برای کسب حق خودشان انتخابات است. باید در انتخابات دیدگاه‌های خود را اعلام کنند و افرادی را انتخاب کنند که حقوق‌شان را سریع‌تر و زودتر به دست‌شان ‌برسانند و غیر از این هیچ راه دیگری وجود ندارد.»

در این میان امروز(چهارشنبه-۲۴ مهرماه) در جریان آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز اموزش عالی کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، روحانی ابتدا از اهمیت برگزاری باشکوه انتخابات سخن گفت و سپس دوقطبی جدید انتخاباتی خود را رونمایی کرد.

او در این سخنرانی از دوگانه «تعامل سازنده/تقابل مستمر» به عنوان نماد دو تفکر در عرصه سیاست خارجی سخن گفت.

 وی حامیان «تقابل مستمر» را اینگونه توصیف می‌کند: «می‌گویند مشکلات ما با جهان راهی جز قدرت نمایی ندارد، باید طرف را بشکنیم و الا آدم نمی‌شود، باید با دشمن مقابله کنیم، اینجا دوئل است یعنی باید بزنیم و بکشیم و کشته شویم»؛ سپس با طرح مساله رفراندوم که چند سالی می‌شود بصورت مبهم در رابطه با آن سخن می‌گوید، گفت: «مسئله تعامل یا عدم تعامل یک مورد است دهها مورد داریم که دانشگاه‌ها باید به عنوان مسائل استراتژیک وارد شوند، اگر در این مسائل استراتژیک سال ها  بحث کردیم و به نتیجه نرسیدیم، باید به دنبال همه‌پرسی از مردم برویم»

در همین رابطه، احمد سالک نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهارات رئیس‌جمهور و تلاش وی برای ایجاد دو قطبی‌های جدید در انتخابات را برای فرار از پاسخگویی در مورد عملکرد دولت دانست و گفت: «رئیس‌جمهور به جای این بازی‌های سیاسی باید به مشکلات مردم پاسخ دهد.»

وی معتقد است: «طرح موضوعاتی در مورد برگزاری رفراندوم جهت تعامل با دنیا در راستای ایجاد دوقطبی در جامعه به مصلحت کشور نیست»

سخنرانی امروز روحانی در کنار دو اظهار نظر قبلی‌اش درخصوص «خودسوزی سحر خدایاری» و «حمله به شورای نگهبان» این مهم را ثابت کرد که باید تا روز برگزاری انتخابات در اسفندماه ۹۸ منتظر دوقطبی‌های جدید از سوی رئیس‌جمهور و جریان سیاسی و رسانه‌ای حامی او باشیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 16
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
  94 3
  مرده شور اون تعامل سازنده رو ببره,که مترسک سر جالیز شرافت وعزت وانسانیتش بیشتر از بعضیهاست!
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
  45 4
  متاسفانه وما ولایی ها هم بلد نیستیم چطوری کار رسانه ای این خائنان جاه طلب را خنثی کنیم....اینها بر باطلشان متحد تر از ما بر حقمان هستند
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
  36 1
  اقای رئیس جمهور اصلاتمام فرمایش شما درست است.همونی که شما میگید کاملا درسته ؛ولی کارگران هفت تپه حق وحقوقشون چی شد؟اینهمه کارخانه ها که زیرساختهای اقتصادی وصنعتی کشور بودند که تو این شش سال حضور شما به تعطیلی ونابودی کشیده شدند چی شد؟.اختلاف طبقاتی؛ تورم کمرشکن که هیچ ربطی هم به تحریمها نداشت چی شد به اینها پاسخ بدهید.
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
  14 0
  راه مقابله چیست؟
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  0 0
  چرا کار دشمن شاد کن.؟؟؟!!!
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  4 0
  این تصویر روحانی اصلا خوب نیست .خیلی عکس مقتدری ازش به نمایش گذاشته شده.خوبه عکس معمولی درخبرش باشد.
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  0 0
  جهان يك كشور نيست بلكه مجموعه اي است از كشورها .برخي از اين كشورها دوست ما هستند كه بايد با آنها تعامل و برخي دشمن ما كه بايد با آنها تقابل داشته باشيم اين كه همه كشورهاي جهان را يك طرف جوي و خود را يك طرف قرار دهيم و شعار"" تعامل با جهان"" يا ""تقابل با جهان"" بدهيم از عقل سليم بدور است.مثلا در زمان جنگ، باكشورعراق تقابل ولي با سوريه تعامل داشتيم
 • IR ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  27 0
  کی اینو جدی میگیره . بندازینش بین مردم تکه پاره ش میکنن از هر قشری . لباس زنانه ش رو براش آماده کنین تا بپوشه و فرار کنه
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  0 0
  چرا ؟؟؟!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس