کد خبر 998360
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
ترامپ  نمایه

چند کمیته‌ مجلس نمایندگان آمریکا متن پیام‌های مقامات دولتی واینگتن و اوکراینی را در ارتباط با رسوایی جدید رئیس‌جمهور این کشور منتشر کردند.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری وکس، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا پنج شنبه شب متن پیام‌های رد و بدل شده میان مقامات دولت دونالد ترامپ و اوکراین را منتشر کردند.

به نوشته وکس، دموکرات‌ها چندین پیام از مکاتبات میان مقامات وزارت خارجه آمریکا و اوکراین را در ارتباط با ماجرای رسوایی تازه رئیس جمهور را منتشر کردند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ پس از اوکراین سراغ چینی‌ها رفت

در پیام‌های منتشر افرادی از جمله کورت ولکر، نماینده ویژه دولت در اوکراین، گوردون سندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا، بیل تیلور، دیپلمات ارشد آمریکا در سفارت این کشور در اوکراین، رودی جولیانی، وکیل ترامپ و آندری یرماک، مشاور زلنسکی مشارکت داشته اند.

آدام شیف، الیجا کومینگز و الیوت انجل، رؤسای سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا متن پیام‌های مقامات وزارت خارجه را منتشر کردند که نشان می‌دهد کاخ سفید در تلاش بوده تا مقامات کیف را وادار به انجام تحقیقاتی علیه جو بایدن، معاون رئیس جمهور اسبق آمریکا، کند تا در واقع به نفع انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ باشد. متن این پیام‌ها از جلسه شهادت ۹ ساعته ولکر در پشت درهای بسته در کنگره بدست آمد.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به ابعاد تازه رسوایی اخیرش در پیامی توئیتری گفت: به عنوان رئیس جمهور آمریکا من کاملا این حق را دارم، شاید هم این وظیفه را دارم که مسئله فساد را مورد تحقیق قرار دهم و این شامل درخواست از یک کشور دیگر و یا پیشنهاد به آن کشور برای کمک است. رئیس جمهور آمریکا در توییت دیگری نوشت: این مسئله ارتباطی به ستاد انتخاباتی ندارد، این مسئله درباره اقدام فساد آن هم در مقیاس بالاست.

در پی افشای جزئیاتی از درخواست ترامپ از دولت اوکراین برای آغاز تحقیقات علیه جو بایدن و پسرش هانتر بایدن، بسیاری از نمایندگان دموکرات از ترامپ انتقاد کردند.

محتوای گفت و گوی ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که بوسیله افشاگر جامعه اطلاعاتی آمریکا فاش شد، رسوایی بزرگی برای ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به همراه داشته و او را در معرض استیضاح قرار داده است. او طی تماسی تلفنی در ۲۵ ژوئیه از رئیس جمهور اوکراین خواسته بود تا تحقیقات درباره فساد مالی جو بایدن و پسرش را تسریع بخشد. افشای این موضوع باعث شد دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر گزینه استیضاح را مطرح کنند.

در نتیجه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هفته پیش آغاز روند رسمی بررسی استیضاح ترامپ را بر سر درخواست کمک از یک دولت خارجی اعلام کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha