کد خبر 997687
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
نجات پناهجویان از دریا‎

کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل گزارش کرد که از آغاز سال ۲۰۱۹ تاکنون، بیش از یک هزار نفر از پناهجویان در حین عبور از مدیترانه جان خود را از دست دادند.

به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی دیلی میل گزارش کرد، اوایل هفته جاری، قایق پناهجویان در امتداد «مغرب» واژگون شد و دستکم ۱۲ نفر از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

اعتصاب غذای ۱۰۰ پناه‌جوی بازداشتی در آمریکا+ عکس

حمله به پناهجوی سوری در آمریکا از سوی گروه‌های افراطی

طبق این گزارش، کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد آمار مرگ و میر پناهجویانی که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند، هم‌اکنون به یک «نقطه تاریک و غم‌افزا» رسیده است.

بنا بر آمار و ارقام سازمان ملل، بیش از نیمی از مرگ و میر مرتبط با پناهجویان در سال جاری میلادی، مربوط به مسیر مرکز مدیترانه به سمت ایتالیا و جزیره مالت می‌شود و در حقیقت، ۶۸ درصد از آمار تلفات مربوط به پناهجویان مربوط به این مسیر است.

طبق این گزارش، در مجموع بیش از ۶۸ هزار پناهجو تلاش کردند در اولین ۹ ماه ۲۰۱۹، از گذرگاه مدیترانه عبور کنند که ۹ هزار نفر از این تعداد تنها در یک ماه گذشته اقدام به عبور از این مسیر کرده‌اند.

از میان تلفات یکهزار نفری سال جاری میلادی، بیش از ۶۵۰ مورد از مسیر مرکز مدیترانه به سمت ایتالیا و جزیره مالت در حرکت بودند.

این آمار نشان می‌دهد که بیش از ۲۵۰ نفر در مسیر خود به سمت اسپانیا و ۶۰ نفر نیز در مسیر خود به سمت یونان یا قبرس جان خود را از دست دادند.

بعد از آنکه ایتالیا و «متئو سالوینی» وزیر کشور سابق ایتالیا، مواضع سختی در مقابل پناهجویان اتخاذ کردند، مسیر غربی به سمت اسپانیا متداول‌تر شده است.

گرچه ۷ هزار پناهجو در سال جاری میلادی وارد ایتالیا شدند اما همین تعداد بار دیگر در دریا با موانع نیروهای امنیتی روبرو شدند و به لیبی بازگردانده شدند.

سالوینی در تابستان امسال، در یک قمار سیاسی قدرت را واگذار کرد و دولت جدید تا حدودی مواضع خود را در مقابل پناهجویان، نرم‌تر کرده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس