ظریف نمایه

وزیر خارجه ایران خروج آمریکا از برجام را مصداق برخورد سیاسی با شورای امنیت و عدم پایبندی آمریکا به تعهدات بین المللی و توافقات دوجانبه و یکجانبه گرایی را از جمله عوامل اصلی تهدید کننده امنیت دانست.

به گزارش مشرق، پیام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور دارد، امروز (شنبه) در مراسم روز جهانی صلح در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرائت شد.

بیشتر بخوانید:

مجلس ترحیم تحریم

واکنش ظریف به تحریم بانک مرکزی

ظریف در این پیام با ادای احترام به  شهدا و ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس، از ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همه دست اندرکاران به خاطر برگزاری این مراسم قدردانی کرد.

ظریف افزود: گرامیداشت و ارج نهادن به مفهوم صلح اقدامی ارزشمند و مهم در تحقق این مفهوم در عرصه جهانی می باشد. صلح و امنیت یکی از مهمترین آمال و آروزهای انسان ها در طول تاریخ، صرفنظر از زمان، مکان و نوع جامعه بوده است. نیاز به صلح و آرامش برخواسته از فطرت پاک انسانی است. خداوند انسان را صلحجو آفریده است. تردیدی نیست صلح واژه مقدسی است که بشریت همواره در طلب آن بوده و یک آرمان مشترک جهانی محسوب می شود.

*برخی طرف ها تامین صلح برای خود را در ایجاد ناامنی برای طرف یا طرف های دیگر دیده یا می بینند

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: واقعیت این است که هدف صلح تنها فقدان جنگ نیست، بلکه احساس عدالت، برابری و امنیت است. در این مفهوم صلح یک فضیلت محسوب می شود. دوری انسان ها از آموزه ها و تعالیم الهی از جمله ‌برادری، برابری، همزیستی مسالمت آمیز، صداقت، حق خواهی، عدالت و بردباری حلقه مفقوده تحقق صلح و آرامش می باشد.

وی افزود: ادیان الهی و مذاهب توحیدی صلح و عدالت را به عنوان بخش مهمی از شاخص های زندگی بشری مطرح کرده و پیامبران الهی بشریت را بدان فراخوانده اند. انسان به غریزه و عقل فطری چنین است که خوبی‌ها، هنجارها و ارزش‌ها را می‌پسندد و دوست می‌دارد. خداوند متعال می فرماید: «(وَاللهُ یَدْعُوا إِلَی دَارِ السَّلاَمِ وَیَهْدِی مَنْ یَشَاءُ إِلَی صِرَاطٍ مُّسْتَقِیم); و خداوند به سرای صلح و آرامش دعوت می کند; و هر کس را بخواهد (و شایسته ببیند)، به راه راست هدایت می نماید».

در پیام رئیس دستگاه دیپلماسی آمده است: بسیاری از جنگ هایی که در طول تاریخ بشر رخ داده است ناشی از زیاده خواهی و افکار توسعه طلبانه بوده است، هر چند بعضا با ادعای تامین صلح و امنیت یا دفاع از منافع یکی از طرف های منازعه همراه بوده است. در واقع برخی طرف ها تامین صلح برای خود را در ایجاد ناامنی برای طرف یا طرف های دیگر دیده یا می بینند. بر اساس همین تفکر در گذسته شاهد شکل گیری بلوک های سیاسی و نظامی مختلف در عرصه بین المللی بوده و امروز در یکجانبه گرایی تبلور یافته است.

وی افزود: در امتداد تحول اجتماعی و سیاسی در عرصه زندگی بشری به ویژه شکل گیری دولت-ملت ها، تشکیل سازوکارهای جمعی برای حفظ صلح و امنیت و جلوگیری از بروز جنگ و حل و فصل منازعات از طریق صلح آمیز دغدغه اصلی جامعه بین المللی بوده است. تجارب تلخ و هزینه های سنگین جنگ جهانی اول باعث شد تا رهبران کشورها برای نیل به صلح اقدام به تشکیل جامعه ملل کنند. متعاقب ناکارآمدی این ترتیبات و بروز جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد تشکیل شد که حفظ صلح و امنیت بین المللی از مهمترین اهداف آن می باشد و در منشور ملل متحد مقرراتی برای این منظور تدوین شده است. مسؤولیت اصلی این امر بر عهده شورای امنیت واگذار شده است. علاوه بر شورای امنیت، ارکان دیگر سازمان ملل و سازمان های تخصصی و وابسته به این سازمان نیز به این مقوله توجه جدی داشته اند.

* فرهنگ صلح و حاکمیت قانون در عرصه جامعه بین المللی نهادینه نشده

ظریف عنوان کرد: یونسکو نیز سهم بسزایی در تقویت و توسعه فرهنگ صلح دارد. علیرغم تلاشها و فعالیت های زیاد سازمان ملل متحد و برخی دستاوردها در این زمینه، متاسفانه شاهد جنگ های خانمانسوز و منازعات حل نشده زیادی بوده ایم. دلایل این امر مختلف می باشد. استفاده ابزاری برخی کشورها از سازوکارهای سازمان ملل به ویژه شورای امنیت سازمان ملل، عدم پایبندی برخی قدرت ها و اعضای سازمان ملل نسبت به مفاد منشور ملل متحد و عدم اقدام اساسی در اصلاحات ساختار سازمان ملل متحد از جمله دلایل این وضعیت است. از طرف دیگر واقعیت تلخ این است که فرهنگ صلح و حاکمیت قانون در عرصه جامعه بین المللی نهادینه نشده است. کماکان برخی کشورها فکر می کنند چون قدرت دارند حق اعمال نظرات و دیدگاه های سیاسی خود را دارند. رویکرد مداخله جویانه، انحصار طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها در عرصه روابط بین الملل ریشه عمده جنگ های قبلی و منازعات و چالش های جاری می باشد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران طی حدود ۴ دهه مورد هدف این نوع رویکرد خصمانه و یکجانبه گرایانه بوده است. عملکرد منفی شورای امنیت در خلال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و در قبال جنایات رژیم صدام علیه مردم ایران از جمله استفاده از سلاح شیمیایی یک مصداق بارز عملکرد نامطلوب شورای امنیت در قبال مقوله صلح و امنیت بین المللی بوده است. نمونه دیگر سوء استفاده از شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران، تحمیل مقررات تحریمی توسط شورای امنیت علیه ایران به بهانه اتهامات بی اساس هسته ای بود.

*خروج آمریکا از برجام مصداق برخورد سیاسی با شورای امنیت

به گزارش فارس، وزیر خارجه عنوان کرد: این وضعیت ناشی از برخورد سیاسی برخی از اعضای دایم شورای امنیت در خصوص موضوعات در دستورکار بود. خروج آمریکا از برجام، علیرغم تعهدات آن کشور از جمله بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مصداق دیگر برخورد سیاسی با شورای امنیت می باشد. عدم پایبندی آمریکا به تعهدات بین المللی و توافقات دوجانبه با کشورهای دیگر و اتخاذ رویکرد یکجانبه گرایانه از جمله عوامل اصلی تهدید کننده صلح و امنیت بین المللی می باشد. عدم حل مسئله فلسطین بعد از بیش از ۷ دهه اشغال، کشتار و محروم ساختن یک ملت از کلیه حقوق اساسی و آواره کردن آنها و وضعیت اسفناک جاری در یمن از حمله مصداق های  بارز بی عدالتی فاحش در عرصه بین المللی است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه های دینی و ملی همواره تلاش کرده است تا در راستای تقویت صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی گام بردارد. تایید پایبندی ایران به تعهدات ناشی از برجام موید این امر می باشد. نقش کلیدی و اساسی ایران در مقابله با تروریسم به ویژه در مقابله با داعش در سوریه و عراق نمونه دیگری از اقدامات انجام شده ما برای مقابله با تهدیدات علیه صلح و امنیت می باشد.

*ایران همواره در راستای تحقق اهداف منشور تلاش کرده

ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در راستای تحقق اهداف منشور ملل متحد تلاش کرده است و در این راستا تعامل و همکاری فعال و سازنده ای با کشورهای عضو و بخش های مختلف سازمان ملل داشته است. رئیس جمهور ایران با درک مخاطرات افراط گرایی و خشونت بر صلح و امنیت بین المللی ایده جهان علیه خشونت و افراط گرایی را مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2013 مطرح کرد که با استقبال اعضای سازمان مواجه شد.

وزیر خارجه بیان کرد: به اعتقاد ما موثرترین راهکار برای اعاده و حفظ صلح و آرامش بازگشت انسان ها به فطرت پاک و تنظیم روابط بین خویش بر اساس معیارها و ارزش های اصیل انسانی و دینی است. ترویج اندیشه و دیدگاه های اصیل نخبگان، فرهیختگان و عالمان نقش موثری در تقویت فرهنگ صلح و دوستی بین ملت ها و کشورها دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: مفهوم صلح همواره در ادبیات ایران زمین جایگاه برجسته ای داشته است. مولانا شاعر شهیر ایرانی توجه خاصی به مفهوم صلح داشته است. ایشان در دفتر اول مثنوی معنوی می سرایند: «جنگِ خلقان همچو جنگِ کودکان؛ جمله بی‌معنی و بی‌مغز و مُهان» به امید جهانی سرشار از صلح  آرامش و تحقق عدالت و همدلی بین همه ملت ها و کشورها.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس