کد خبر 993189
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
تیراندازی در آمریکا

بیزینس اینسایدر در گزارشی به موضوع سیاست‌های کنترل حمل سلاح در آمریکا پرداخته و می‎گوید که با وجود طرح قوانین همچنان تیراندازی‎های کور و جمعی در این کشور جریان دارد.

به گزارش مشرق، خشونت‌های ناشی از حمل سلاح در آمریکا همچنان معضلی جدی است که تا کنون هیچ کدام از سیاست‌های مطرح شده در این کشور نتوانسته این معضل را رفع کند.

بیشتر بخوانید:

۵۴ کشته و زخمی در تیراندازی‌های آمریکا

حمایت مردم آمریکا از تسریع اعدام عاملان تیراندازی‌های کور

فراگیری تیراندازی‎های جمعی در سرتاسر آمریکا


 
آمار و ارقام نشان می‌دهد که در حدود ۳۰۰ تیراندازی جمعی در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ در سراسر آمریکا رخ داده است.
 
تمایل شرکت ها برای کنترل سلاح

به گزارش پایگاه بیزینس اینسایدر، وقوع تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا گرایش شرکت‌ها برای کنترل حمل سلاح در این کشور را به بالاترین سطح خود رساند و برخی از شرکت‌های مطرح همانند "ویزا " تمایل به اجرای قانون حمل سلاح را بیان کرده‎اند.

موضوع داغ و بحث برانگیز کنترل حمل سلاح در ایالت‎های آمریکا مطرح و منجر به صدور دستوراتی شد تا برای موضوع تیراندازی‌های مرگبار با راهکاری رو به رو شوند.
 
 
 


 
سیاست کنترل حمل سلاح
 
واشنگتن پست در گزارشی می‎گوید که کاخ سفید در حال آماده سازی برای طرح پیشنهادی به منظور مقابله با خشونت اسلحه از اوایل هفته آینده است، اما دونالد ترامپ قبل از اعلام قطعی آن، جزئیات زیادی را ارائه نکرده است.
 
قانونگذاران و فعالان این پیشنهادات را مطرح کرده‎اند که برنامه کنترل اسلحه می‌تواند سیاست‌های مختلفی را در بر بگیرد، از جمله راه حل‌هایی مانند "بررسی‌های سوء پیشینه خریداران سلاح " و یا اجرای قوانین "پرچم سرخ" که حق مصادره سلاح از افراد پر خطر را می‌دهد.
 
 

در همین حال مدیر برنامه تحقیقات پیشگیری خشونت در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید، جلوگیری از وقوع تیراندازی‌های جمعی در آینده موضوعی فراتر از " بررسی‌های سوء پیشینه خریداران سلاح " و یا اجرای قوانین "پرچم سرخ " است.
 
نقص قانون بررسی سوء پیشینه خریداران سلاح

از آنجایی که بررسی سوء پیشینه جهانی خریداران سلاح در راس مذاکرات کنترل سلاح قرار دارد، مدیر برنامه تحقیقات پیشگیری خشونت می‌گوید اجرای این طرح چندین نقص دارد که به افراد مهاجم این اجازه را می‌دهد دوباره اسلحه به دست بگیرند.

یکی از نقص‌ها آن است که اجرای قوانین ایالتی و همچنین مقام‎های بهداشت روانی طبق قانون فدرال موظف نیستند حوادث بازدارنده‌ای که می‌تواند مانع از دسترسی افراد به سلاح گرم شوند را گزارش دهند. در نتیجه با وجود بررسی سوء پیشینه افرادی که سلاح را خریداری می‌کنند، اما بازهم جلوی این حوادث گرفته نمی‌شود.

به عنوان مثال در تیراندازی‌های مرگباری که در آمریکا رخ داد فرد مهاجم بررسی سوء پیشینه خود را پاک کرده و سلاح را از فروشگاهی با مجوز خریداری کرد.
 
 
 


 
قانون پرچم سرخ
 
قانون پرچم سرخ به عنوان دستور العمل محافظتی در برابر افرادی است که با در اختیار داشتن سلاح خطر بسیاری را برای خود و اطرافیان به همراه دارد.
 
نقش قانون پرچم  سرخ

بیش از ۸۰ درصد از افرادی که اقدام به تیراندازی جمعی در آمریکا می‌کنند به نوعی از قبل قصد خود را از قبل اعلام می‌کنند. خانواده‎ها، دوستان و شبکه‌های اجتماعی متوجه می‌شوند که قرار است اتفاقی روی بدهد. این درست همان جایی است دستورات محافظت از افراط گرایان نقش خود را نشان می‌دهد.
 
 
 


 
یکی از مواردی که باید برای جلوگیری از خشونت‌های ناشی از حمل سلاح در آمریکا در نظر گرفته شود آن است که گروه‌های پرخطر همانند مجرمان نتوانند به راحتی سلاح خریداری کنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس