رسول خضری

نماینده مجلسی که با اکاذیب و اظهارات نومیدانه خود می‌تواند سبب شیوع خودکشی شود...

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

دختر آبی و پیرمرد سبز! دو آدرس در یک "خیابان"

«سحر خدایاری» معروف به «دختر آبی»، یازدهم تیرماه گذشته در مقابل دادگاه انقلاب تهران اقدام به خودسوزی کرد و پس از گذشت چند هفته در بیمارستان در گذشت.

بر اثر این حادثه موجی از شایعات در فضای مجازی و رسانه‌ها ایجاد شد و شایعه‌پراکنان، دلیل این اقدام وی را صدور حکم شش ماه حبس بخاطر تلاش برای حضور در ورزشگاه بیان کردند. در حالیکه قوه قضائیه رسما اعلام کرد هیچ دادگاهی در این خصوص برگزار نشده و آن مرحومه نیز در لحظه انتحار هیچ محکومیتی نداشته است.  

اتهام در دست بررسی خدایاری، درگیری با مأموران انتظامی در مقابل ورزشگاه و هنگامی بوده که خدایاری قصد حضور غیر قانونی در استادیوم را داشته است.

در جریان فوت این شخص؛ اضلاعی از اصلاح‌طلبان، سلبریتی‌ها، ضد انقلاب خارج نشین و حتی فرح پهلوی، خود را حامی او جلوه داده و به همین بهانه معترض نظام اسلامی شدند.

در این زمینه، حتی یکی از نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی نیز مرحومه و کیفیت درگذشت او را به خودسوزی بوعزیزی در کشور تونس که منجر به بروز انقلاب در این کشور شد، تشبیه کرد. [۱]

*در ماجرای موسوم به دختر آبی، اگرچه تمام ابعاد قضیه به صورت کامل و محرز روشن است و حتی کسی مثل «علی مطهری» نیز که در این قضیه همنوا با شایعه‌سازان مرتکب خلاف‌گویی شده بود؛ به اشتباه خود اعتراف کرد [۲] اما شاهدیم که اضلاع فوق الذکر (شامل کسانی از اصلاح‌طلبان، سلبریتی‌ها و ضد انقلاب خارج نشین) همچنان بر مواضع خود استوار مانده‌اند و مشغول جنایت حکومتی جلوه دادن درگذشت مرحومه خدایاری هستند!

در این میان، دلبستگان نظام و انقلاب و فعالان رسانه‌ای نیز در تلاشی قابل تقدیر، همچنان مشغول تاباندن نور به ابعاد تاریک این قضیه و شایعات پیرامون آن هستند تا اذهان عمومی دچار تشویش نشوند.

تلاشی که البته تحت ‌الشعاع عملیات روانی طراحی شده در ماجرای مرحومه خدایاری قرار گرفت.

سؤال اینجاست که این موج روانی از چه رو توانست با عملگری اضلاع فوق‌الذکر تا حدی فراگیر شود و چرا علیرغم رفع کامل شبهه نسبت به این پرونده؛ اما فرایندهای رسانه‌ای و سیاسی آنچنان که باید و شاید در این قضیه تأثیرگذار نشدند و تشعشعات مسئله ادامه‌دار بود؟

پاسخ را باید در عزم ۱۰ ساله ستاد جریان سیاسی خاص برای "عام‌البلوی" کردن فضای جامعه در جهت ایجاد «فتنه اقتصادی» و سیاست خیابانی جستجو کرد.

عزمی که متأسفانه آنطور که باید مورد رصد و برخورد قرار نگرفته و در مطمح تحلیل‌ها نبوده است و از همین روست که امروز پس از ۱۰ سال به سادگی می‌تواند کوچکترین رخداد و حتی رخدادهای طبیعی مثل ریزگردها و زلزله را نیز عامل نارضایتی از نظام جلوه دهد و موجب هم‌آهنگی اصلاح‌طلبان، سلبریتی‌ها و اصلاح‌طلبان خارج‌نشین شود.

ماجرا به این برمی‌گردد که اعضای ستاد جریان سیاسی خاص توانسته‌اند در ذهن برخی از مخاطبان خود القائاتی را انجام دهند که این القائات مادام که با عملگری صحیح خواص کشور و روشنگری‌های بصیرانه آنها مواجه نشود؛ همچون یک موتور مبدّل؛ از هرچیزی زمینه نارضایتی می‌سازد.

خواه از گم شدن یک دختر دوچرخه‌سوار، خواه از درگذشت یک خواننده، خواه از انتحار یک انسان دچار عارضه‌های روانی و خواه از هر چیز دیگری...

فضای روانی اشاره شده همچنین بر محمل مطالبات برخی لایه‌های جامعه نیز قابلیت انطباق یافته است و این امکان وجود دارد که مثلا حامیان حقوق حیوانات، طرفداران حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، متضررین قضایای موسسات مالی غیر مجاز، کارگران بیکار شده و... نیز خود را در لحظه با این فضای ناواقعی هم‌راستا تصور کنند و در این احساس قرار بگیرند که طراحان پروژه فتنه اقتصادی و اوکراینیزه کردن ایران با آنها همدرد هستند!

احساسی که مثلا برخورد دوگانه اصلاح‌طلبان با مرگ دو زن (خانم میترا استاد و در سوی دیگر خانم سحر خدایاری) نشان داد تا چه اندازه غیر واقعی است و از منافع اصلاح‌طلبان نشأت می‌گیرد نه از مطالبات لایه‌های مختلف مردمی.

مخاطبان محترم در تبیین بهتر پاسخ به این سؤال که چرا پروژه «دختر آبی» توانست حاشیه‌ساز باشد؛ باید بدانند که طی ۱۰ سال گذشته جملات مهمی در راستای تخریب ذهن مردم، ایجاد زمینه نارضایتی و عام‌البلوی کردن فضای جامعه از سوی اصلاح‌طلبان در میان افکار عمومی پمپاژ شده است. رفتاری که توانسته به زعم خود یک انبار باروت در لایه‌هایی از جامعه بسازد که برای انفجار فقط به یک جرقه نیاز دارد...

جملاتی مثل «چرا مردم در مقابل حاکمیت کرخت شده‌اند، دلیلی برای صبر مردم وجود ندارد، ایران مثل کشتی تایتانیک است و هر لحظه ممکن است غرق شود، این جامعه لجن است، مردم باید برای مطالبات خود به خیابان‌ها بیایند، ایران دچار فساد سیستماتیک شده است، مردم حق دارند از حکومت ایران سرپیچی کنند، ایران در شرایطه ته درّه قرار دارد، ‌ نظام جمهوری اسلامی ایران آفت زده است، شرایط کشور درست‌بشو نیست و به ته خط رسیده‌ایم، باید به خیابان بیاییم و نقاط حساس نظام را اشغال کنیم» و غیره...

جملاتی که متأسفانه باید گفت توسط اعاظم ستاد جریان چپ، یعنی چهره‌هایی مثل سعید حجاریان، محمدرضا تاجیک، مصطفی تاجزاده، حسین مرعشی، اسحاق جهانگیری، علیرضا علوی‌تبار و عباس عبدی و... اظهار شده‌اند. و تأسف بیشتر هم اینکه همین جملات با انگیزه دلسوزی برای مردم توسط کسانی از خواص دلسوز کشور هم تکرار شده‌اند.

وصف ذکر شده به وضوح نشان می‌دهد مادام که زمینه فتنه اقتصادی در کشور برچیده نشود و عوامل آن مورد مواجهه فکری –و در برخی جهات، برخورد امنیتی- قرار نگیرند؛ اوضاع به همین منوال و بصورت آونگی ادامه می‌یابد و امثال رخدادهایی مثل پرونده دختر آبی، آخرین پرونده نخواهد بود.

رویدادی که نظیر آنرا در فتنه سال ۸۸ نیز شاهد بودیم.

فتنه‌ای که جریان چپ از پیش از وقوع؛ با ترویج بدبینی نسبت به رفتارهای انتخاباتی حکومت و دستگاه‌های متولی، توانست پیرمردی فریب خورده را به نماد حرکت اعتراضی علیه نظام اسلامی تبدیل کند و هرچند همه می‌دانستند که تقلبی در کار نیست؛ اما سیاست خیابانی، برای چند ماه آزگار کشور و مردم را دچار چالش کرد...

«فتنه اقتصادی» که ما پیش از این در مجموعه وبلاگ مشرق به کرّات پیرامون آن توضیحاتی را اشاره کرده‌ایم؛ در صورت عدم مواجهه همچنان خواص؛ ‌ البته می‌تواند ابعادی بزرگتر از فتنه ۸۸ نیز پیدا کند.

مسأله ورود زنان به ورزشگاه تنها یکی از مسائل فرعی جریان خاص است که تنها آتش‌زنه‌ای برای شعله‌ور کردن انبار باروتی است که بزرگان این جریان طی ماهها و سال‌ها تدارک دیده‌اند.

ورود زنان به ورزشگاه با آماده‌سازی سخت افزاری ورزشگاهها و یک برنامه ریزی دقیق از سوی بخش های مختلف دستگاه اجرایی می‌توانست خیلی زودتر از اینها حل و فصل شود که متأسفانه برای حل این موضوع هم اراده‌ای در قوه مجریه طی شش سال گذشته دیده نشده است. به تازگی علی ربیعی سخنگوی دولت از آماده بودن ورزشگاهها برای حضور زنان سخن گفته بود اما همزمان، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد همچنان شرایط این امر فراهم نشده است.

***

نماینده‌ای که عامل شیوع خودکشی است!

«رسول خضری»، نماینده اصلاح‌طلب مجلس و از چهره‌های نزدیک به دولت، در مصاحبه با اعتمادآنلاین گفته است: یکی از ابرچالش‌ها و معضلات اجتماعی –ایران- خودکشی است. سلامت روان، ناامیدی و یأس و به بن‌بست رسیدن موجب افزایش خودکشی شده است.

او در ادامه تصریح می‌کند: دوسوم افرادی که خودکشی می‌کنند سابقه افسردگی دارند و یک‌سوم از آنها دچار بیماری دوقطبی هستند. با توجه به آمار بالای بیماری‌های روان‌پریشی و مشکلات مزمن روانی که در سطح کشور وجود دارد و یأس و سرخوردگی و ناامیدی، خودکشی در جامعه رو به افزایش است. حتی در روستاها هم آمار خودکشی بالا رفته است.

خضری همچنین تأکید کرده است: علت ۹۹ درصد خودکشی‌ها مشکلات مزمن روانی، استرس، عصبانیت، افسردگی، بی‌نشاطی و مشکلات روحی‌روانی در جامعه است. جوانان ناامید هستند و از سن ازدواج حدود ۱۲ میلیون جوان ایرانی گذشته که این موضوع یک ابرچالش است. در کشور ۱۹ میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم که این مورد هم ابرچالش دیگری در کشور به شمار می‌رود. بیش از ۴۰ درصد جامعه درگیر مشکلات روحی‌روانی، افسردگی و روان‌پریشی هستند.

او در صحبت‌های خود همچنین اظهار می‌کند: در جامعه به لحاظ برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی متاسفانه موفق کار نکردیم که شاهد ابرچالش بیکاری، مشکلات اقتصادی و بیماری مزمن روانی، عصبانیت و استرس هستیم. به‌ صورت کلی ما کشور پراسترسی هستیم و از لحاظ مصرف مواد مخدر رتبه اول در دنیا را داریم، که تمام این موارد می‌تواند علت افزایش خودکشی در کشور باشد. [۳]

*بدیهیست که اگر جامعه‌ای بخواهد بصورت داوطلبانه دچار معضل شیوع خودکشی و انتحار شود؛ صحبت‌های آقای خضری برایش کافیست!

مشخص نیست این حد از سیاه‌نمایی، اکاذیب و القای ناامیدی در کدام حکومت جهان رواج دارد که ما در ایران شاهد هستیم که یک عضو پارلمان دچار این رفتارها می‌شود!؟

درباره اظهارات خضری همچنین دانستن چند نکته مهم ضروریست:

یکم: ایران اسلامی حتی در آمار ارائه شده از سوی دشمنان خود نیز در رتبه اول مصرف مواد مخدر در جهان نیست و مشخص نیست آقای خضری ادعای خود مبنی بر مقام اول ایران در مصرف مواد مخدر را از کجا آورده است!؟

ضمن اینکه در حالت منطقی نیز ایران یکی از نرمال‌ترین کشورها در بحث شیوع مصرف مواد مخدر است و معضلاتی مثل قانونی بودن مصرف مواد مخدر که در برخی کشورهای دنیا رایج است را نیز ندارد.

دوم: بر خلاف القائات آقای خضری و دوستان ایشان؛ جامعه و کشور ایران اگرچه مثل تمام حکومت‌های جهان با برخی مشکلات روبه‌روست اما در هیچ بخشی با بحران مواجه نیست و اتفاقا در مسیر پیشرفت قرار دارد.

سوم: افزایش سن ازدواج دلایل مختلفی دارد. ضمن اینکه این پدیده در تمام جهان در حال توسعه و توسعه یافته امروز شایع است و اختصاصی به ایران ندارد.

از طرفی منطقی نیست ضعفی که به دولت و مجلس اصلاح‌طلبان در رفع نیازهای جوانان برمی‌گردد را به حکومت اسلامی ربط بدهیم.

چهارم:‌ تأکید خضری بر شیوع افسردگی و استرس و غیره نیز یک سخن من‌درآوردی است که تاکنون هیچ دلیل یا سند متقنی برای آن ارائه نشده است.

ضمن اینکه ایشان باید سند خود مبنی بر "ناامید بودن مردم و جوانان "را نیز ارائه کند.

زیرا ایران در بحث انتحار به هیچ وجه جایگاهی بالایی در جهان ندارد و ۱۵۰ اُمین کشور جهان از لحاظ جایگاه خودکشی است. [۴]

جالب آنکه بعید است نمایندگان و رجال سیاسی کشورهای با رتبه اول و دوم و ... در خودکشی –نظیر چین، ژاپن، فنلاند و روسیه- نیز حاضر باشند شبیه اظهارات خضری را بر زبان بیاورند.

اظهارات و تأکیدات خضری، نمونه‌ای از طراحی جریان سیاسی خاص برای ناراضی‌سازی جامعه و ورود کشور به شرایط عام‌البلوی است که پیش از این اشاره شد.

***

اضمحلال هویت اصلاح‌طلبان در صورت حضور قانونی در انتخابات!

«علیرضا علوی‌تبار»، از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص طی یادداشتی که در یک وبسایت اصلاح‌طلب منتشر کرد، با تأکید بر اینکه "انگیزه‌ای برای بحث در مورد انتخابات ندارم! " در جمله پایانی خود پیرامون انتخابات آتی و تکالیف اصلاح‌طلبان نوشت:

«دعوت به شرکت در هر شرایطی، معنایی جز اضمحلال هویت سیاسی ندارد.»[+]

*او در واقع در حال دفاع از تئوری سعید حجاریان مبنی بر «حضور مشروط در انتخابات» یا همان تحریم خاموش انتخابات است.

طرحی که لیدر اصلاح‌طلبان نیز چندی قبل فرمان عمومی آنرا صادر کرد [۵] و به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان با همین ایده وارد انتخابات مجلس در اسفندماه سال جاری خواهند شد.

چپ‌ها بر این اساس قصد دارند شروط خود درباره تأیید صلاحیت چهره‌های پیر و مسئله‌دار دار جریان اصلاحات را به شورای نگهبان تحمیل کنند. آنها همچنین از آنرو که می‌دانند عقب‌نشینی در قاموس مواضع منطقی شورای نگهبان وجود ندارد؛ گام بعدی خود را نیز طراحی کرده‌اند و همانطور که تاجزاده در یک میزگرد سیاسی تأکید کرد؛ قصد دارند پس از عدم پذیرش شروط خود، از حضور در انتخابات با فورمت عدم معرفی کاندیدا! امتناع کنند و به نوعی فاز سیاست خیابانی را کلید بزنند. [۶]

جالب است که سعید حجاریان در این زمینه تأکید کرده است که پیش‌بینی می‌کند مردم و نیروهای امنیتی کشور در قبل از انتخابات آتی با یکدیگر درگیر شوند! [۷]

آنچه که در اظهارات علوی‌تبار، تأمل ویژه‌تری طلب می‌کند اینست که جریان اصلاحات به مرحله‌ای از حیات سیاسی خود رسیده است که تئوریسین‌های آن؛ حضور قانونمند در انتخابات را به مثابه اضمحلال هویت سیاسی خویش معرفی می‌کنند.

در این مقوله عبرت‌ها و تفرّس‌های فراوانی وجود دارد...

***

۱_ mshrgh.ir/۹۹۱۰۳۷

۲_ mshrgh.ir/۹۹۱۹۵۴

۳_ https://etemadonline.com/content/۳۳۸۷۷۵

۴_ http://www.salamatnews.com/news/۲۵۳۶۹۰

۵_ mshrgh.ir/۹۷۶۴۰۲

۶_ mshrgh.ir/۹۳۸۲۰۰

۷_ mshrgh.ir/۹۱۶۵۰۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • محمد IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  کاری به بقیه سیاست هاتون ندارم ولی چرا هر اتفاقی میوفته میخواید ماست مالی کنید وبگید طرف روانی بوده کم داشته اگه میرفت سفارت آتیش می زد میشد انقلابی نه؟؟؟
  • سعید زنجانی IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   20 60
   شیر مادرت حلالت با این حرف
  • محمد IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   39 6
   دشمن از احمقهایی چون تو استفاده می کند سفارت رو خودشون آتش زدند برای بهانه گیری که تو نفهمیدی
  • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   52 4
   شما جواب دهید آیا ارتکاب به خودکشی در تمام دنیا به عنوان نشانه ای از عدم برخورداری از عقل سلیم در نظر گرفته نمیشود؟؟؟
  • عبدالله مومن IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   44 4
   فعلا که همه مشکلات کشور به علت خرابکاریهای دولت پیر و برجامی فاسدی ست که امثال تو به آن رای داده اند پس لطفا حاصل کار خودت را به دیگران نسبت نده
  • احمد IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   48 2
   آدم عاقل خودش رو برای فوتبال دیدن آتیش می زنه آخه؟ خودت بگو. اگر خیلی کار قهرمانانه‌ای کرده، چرا موج سواران نمیرن کارش رو تکرار کنن؟
  • SE ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   30 2
   خدا رحمت کند ایشان را البته به نظر حقیر که بسیاری مردم هم ان را تایید میکنند اگر ان مرحوم فریب گروهک ها را برای خود سوزی نخورده که مثلا زود خاموشت میکنیم و به قول شما روانی هم نبوده بسیار احمق تشریف داشته که انسانیتش و مقام مادری و همسری و خواهری و دختری با الگوهایی چون فاطمه زینب و معصومه سلام الله علیهما را برای دیدن مثلا دریبل علی کریمی کم سواد و شوت جباری و گرفتن پنالتی بیرانوند سوزانده تا انها با شوت و دریبل زندگی شاهانه برای خود از بیت المال بسازند و وای به حال مردمی که از میان تمام علی ها علی کریمی دریبل زن لیدر و رهبرشان شود
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   35 3
   آتیش زدن که هنر شماهاست که توی فتنه ۸۸ دیدیم از آتیش زدن زنده بسیجی و مردم عابر و بانک و پایگاه بسیج بگیر تا ظرف آشغالهای خیابون هیچ بعید نیست خودسوزی این دختر بیچاره هم با تحریک فکری امثال شماها بوده باشه
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   12 0
   اول تو بگو چرا هر سندی ارائه میشود بلافاصله تکذیب میکنی....مگر غیر از ماهواره ها منبع دیگری هم داری.....شما چشم دارید اما نمیبینید..گوش دارید اما نمیشنوید ....قلب دارید اما نمیفهمید....
  • پويا نوري IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
   1 0
   بايد پرسيد چه كسي توي گوشش خونده كه بره خودشو آتيش بزنه
  • پاسخ دهید ببینم. IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
   0 0
   اگر روانی بوده،چرا بازداشتش کرده اند و او را دادگاهی کرده اند؟!
 • جوادی IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  15 1
  موضوع خوسوزی سحر را از زوایای مختلف باید نگریست همه عوامل تربیتی اعم از خانوادگی یا تربیت رسانه ای یا دسیسه های سیاسی داخلی و خارجی و آسیب شناسی کلی که متاسفانه در طول این مدت کوتاه بعد از وقوع حادثه هنوز بصورت جامع در هیچ یک از محافل و مجالس نقاد مشاهده نشده است . صرف نظر کردن از بخشی از واقعیت جفا به سایر عوامل است . نکته مهم این است که پس از بررسی کامل و کشف حقایق اصلی باید آنها را درجه بندی کرد . در این صورت می توان از این واقعه تلخ برداشت مفیدی داشت و با برنامه ریزی مناسب جلوی تکرارش را گرفت . فقط در این مقطع برای یک پرسش پاسخی نمی یابم . مگر خود کشی حرام نیست ؟ حالا به هر علت . آیا مرگ بهتر از زندگیست البته خارج از مفهوم عرفانی آن . چرا یک نفر باید آستانه تحملش اینقدر کم باشد که خود را خسر الدنیا و آخرت کند ؟ آیا این مربوط به وعده هاییست که به امثال او داده اند و رایش را گرفته اند و بعد هم از او و ملیون ها فرد دیگر فراموش کرده و امروز بر موج اشتباه یک جوان سیب و گلابی باغشان را می چینند ؟ چرا باید مفاهیم دینی اینقدر نا آشنا باشد که هیچکس در طول این مدت به حرمت این کار اشاره هم نکند ؟ حتی بخاطر مسائل بسیار مهمتر از حضور در یک ورزشگاه برای دیدن یک ورزش مردانه نباید خود را کشت چون زیستن حق انسان است حقی که ضایع کردنش هم حق الناس است و هم حق الله . هیچکس نیست که این مسئله را برای جوان های خام باز کند ؟ معلومه وقتی می گویند نمی شود مردم را به زور به بهشت برد نتیجه از این بهتر نمی شود . افسوس.......
  • مرضیه IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   0 0
   موافقم
 • امیرمسعود IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  31 1
  مقابله با انقلاب از مهمترین کارکردهای ضد انقلاب و جریان نفاق است. منافقین هر بار پس از آشکار شدن توطئه ای، جریان سازی جدیدی را آغاز می کنند تا دست برتر را بدست بیاورند. پس از بر ملا شدن توطئه حذف نام شهدا از خیابان های تهران و برای انتقام گیری خودکشی دختری با رفتار اشتباه را به راه انداختند فارغ از اینکه خانواده همین دختر افراد بسیار خوب و مومنی هستند که رفتار جریان نفاق را محکوم و ثبات اسلام و تداوم انقلاب را در پی دارد.
 • اشکان IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  2 41
  اینکه دیگه همه ابعادش مشخصه، چرا با دروغاتون افکار عمومی رو کودن فرض میکنید، مشرق لطفاً دست بردار یه خورده با مردم باش
  • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   3 0
   چیزی که فعلاً همه ابعادش مشخصه حماقت و سواری گرفتن دشمن از شماهاست
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  13 19
  میدان بقیق در سال ۱۹۴۰ کشف شد. میزان ذخیره درجای نفت خام این میدان بالغ بر ٢٢ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. ظرفیت تولید میدان نفتی شیبه بطور میانگین ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. میدان شیبه متعلق به شرکت سعودی آرامکو می‌باشد که هوا رفت خخخخخخخخخخ
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   10 0
   خوبی عمو؟
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  9 18
  شما که نظرات مردم رو نمی زارید چرا قسمت نظرات گذاشتید پایین خبراتون، ما که هروقت نظر دادیم درج نشد، خودتون نظراتو می نوسید؟؟؟؟؟
  • سید رضا IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   8 2
   دوست عزیز ؛ اتفاقا "مشرق " ، از اون سایتهای شجاعیه ،که نظرات موافق و مخالف را معمولا منعکس می کنه ! اگه پیه سایت "جهان "به تنت خورده باشه ، اونوقت معنی "سانسور حداکثری موافق و مخالف " رو قشنگ درک می کنی !!
 • ناشناس IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  32 1
  پیش بینی های عقلانی رائفی پور درمورد طیف اصلاح طلب چقدر دقیق وعجیب است دمت گرم استاد .
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  مگر اصلاح طلبان خواستار پیروزی انقلاب هستند ؟ اینها که هر فتنه را ایجاد می کتتد به انتظار نابودی اصل انقلاب و شکست رهبری هستند .
  • SE ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   21 2
   در حقانیت نظام اسلامی همین بس که تکنولوژی اش غول فناوری امریکا را در ارتفاع 52 هزار پا پودر میکند اما با همه اتهامات ناروایی چون عصر حجری بر اعتقاد راستین خود در حفظ حریمها برای صیانت از مقام زن و مادر و خانواده علیرغم جو شدید تبلیغاتی و همراهی مردم فریب خورده برای اختلاط پر از گناه زن و مرد در مکانهای عمومی مردانه میایستد
 • ناشناس IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  6 35
  آخه یه فوتبال دیدن این همه داستانسرایی داره خجالت بکشید تو زیمباوه طرف مثل آب خوردن میره استادیوم و فوتبال می بینه
  • SE ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   26 1
   امار ایدز در زیمباوه را میدونید؟ امار سقط جنین دختران 13 ساله خارج از چارچوب ازدواج در انگلیس را چطور؟
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   1 11
   الان این اتفاقات توی استادیوماشون افتاده؟! از آمار ایدز توی ایران خبر دارید؟! از آمار اعتیاد چطور؟! از آمار بیکاران با تحصیلات عالی چطور؟! از آمار ازدواج کودکان در ایران خبر دارید؟!
  • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   2 0
   زیرساختش دست دولت بنفشه که هی امروز و فردا میکنه در ضمن هیچ آماری به تلاش جمعیت پدوفیلهای آمریکا برای رسمی شدن نمیرسه
 • س ح IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  13 1
  خودكشي در اسلام حرام و طبق حديثي از امام صادق ع كسي كه خودكشي كند جهنمي ميباشد و هميشه در آنجا خواهد بود و خيلي از احاديث ديگر . گناه مصببين به كنار اما چرا بايستي فردي در نهايت دست به چنين كاري بزند
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   6 2
   اون که خودکشی نکرده...اصلاح طلبا تشویقش کردن وبهش گفتن زود خاموشت میکنیم....ولی نکردن..بنظر اونا ،هدف وسیله را توجیه میکنه.
 • مجید IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  22 2
  چقدر تحمل کنیم نمایندگانی که از سرخوشی و خودخواهی موضوع رفتن زنان به ورزشگاه را دنبال می کنند یا دنبال این هستند چرا عادل فردوسی پور مجری برنامه 90 نیست چرا این مسایل دغدغه اصلی و مهم بعضی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است. چه دلیلی دارم مگر بیکاری نداریم مگر تحریم نیستیم مگر فساد در کشور نداریم مگر ... آقای پناهیان آمدند در این اوضاع موضوع شفافیت را دنبال کردند ببینید چقدر به ایشان حمله شد؟
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  17 0
  در کتاب #روانشناسی هیلگارد# ( معروف ترین و معتبرترین کتاب روانشناسی) صفحات 425 و 426 مقاله جالبی چاپ شده است در ارتباط با رابطه استادیوم و هیجان ها با این مضمون که "سالها قبل دانشمند رومی می گفت اگر می خواهید زنی را به چنگ اورید ... با او به تماشای مسابقات گلادیاتور بروید ان زمان تبیین علمی این سخن مقدور نبود اما امروزه یافته های علمی روانشناسی این را تایید می کنند. (البته توضیح مساله برای کسانی که اشنایی با مولفه های هیجان ندارند کمی مشکل است اما همین قدر بگویم که هیجانهای مختلف مثل شادی و .... شش جزء مشترک دارد اولین جزء ان برانگیختگی فیزیولوژیکی است یعنی افزایش ضربان قلب و ترشح هورمونها جز بعدی مولفه شناختی است یعنی بعد از این تغییرات بدنی، نوبت به اگاهی از هیجان می رسد و....) چون در استادیوم ها به خاطر هیجان فوتبال و .... تغییرات فیزیولوژیکی در بدن روی می دهد در صورت حضورجنس مخالف، فرد این هیجان را به نزدیکترین سوژه (جنس مخالف) منتقل خواهد کرد و هیجان را جنسی تلقی خواهد کرد و با توجه به فرهنگ انها، مقاله در انتهای متن پیشنهاد می کند که برای تور کردن جنس مخالف با او به دیدن مسابقه هاکی بروید!
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  2 1
  مطهری گفته من هم باید از خودم دفاع کنم این یعنی که پشیمانم
 • علوی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  2 4
  می گوین خودکشی دختر ابی به خاطر خواستگاری نجفی از او بوده !درسته؟
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   1 0
   به خاطر کم کاری بلکه هم جهت دهی دولت متبوع نجفی بوده
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  8 2
  چه.فرقی بین.غرب گرایان .(اصلاحی).و منافقین. وجود دارد...پاسخ دهید
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   1 1
   بگفته حضرت امام منافقین از کفار بدترند و به گفته بنده اصلاحطلبان از منافقین هم بدترند
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
  1 1
  باعث روانی شدن ملت همین اصلاح طلبان اشغالن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس