ظریف نمایه

وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه آمریکا اگر اروپا برجام را حفظ نکند، آمریکا همچنان به زیر پا گذاشتن دیگر توافقات بین‌المللی ادامه می‌دهد، گفت تهران برای رونق اقتصادی خود به برجام وابسته نیست.

به گزارش مشرق، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه روسی «راشاتودی» ضمن تأکید بر اینکه ایران برای رونق اقتصادی خود متکی به برجام نیست گفت که تهران به اندازه کافی متکی به خود است که بدون برجام نیز دوام بیاورد اما اگر کشورهای اروپایی نتوانند این توافق را حفظ کنند، آمریکا همچنان به روند زیر پا گذاشتن دیگر توافقات بین‌المللی ادامه می‌دهد.

ظریف در خصوص اتکا به نفس ایران توضیح داد که تهران، تجربه 40 ساله زندگی تحت فشار را دارد و «ما با یا بدون برجام، اینده خود را میِ‌سازیم. این توافق، دستاورد مهمی است که نباید آن را از بین ببریم اما نابودی آن گرچه قابل تأسف است اما ضربه‌ای به دیپلماسی و نه ایران خواهد بود».

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه ایران در خصوص خروج واشنگتن از برجام ادامه داد: «در یکسال گذشته از زمان خروج آمریکا از برجام، ما به اقتصاد خود ثبات بخشیده‌ایم، ما تورم را کاهش داده‌ایم، رشد (اقتصادی) خود را افزایش داده‌ایم. ما دچار افت اقتصادی شدیم اما در حال جبران این افت اقتصادی هستیم...ما انتخاب کرده‌ایم که رونق اقتصادی خود را به برجام وابسته نکنیم. ما خواستار مشاهده موفقیت این دستاورد دیپلماسی هستیم اما اگر کشورهای اروپایی نتوانند سهم خود را در این خصوص برعهده بگیرند، همه ما می‌بازیم. فقط آنها نیستند که می‌بازند، همه ما از جمله آمریکا می‌بازیم».

وی در خصوص ادامه تلاش آمریکا برای نقض توافقات بین‌المللی ادامه داد: «کشورهای اروپایی باید بدانند که میل آمریکا برای نقض قوانین بین‌المللی به برجام ختم نخواهد شد».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص نقش قلدری آمریکا در امور بین‌الملل توضیح داد: «همه ما، زمانیکه به ابتدایی یا دبیرستان می‌رفتیم، قلدرهایی در کلاس‌ درس خود داشتیم و اگر ما بایستیم و تنها شاهد آن باشیم که قلدرها دیگر دانش‌آموزان را کتک می‌زنند، قلدری آنها متوقف نخواهد شد. وقتی دانش‌آموز اول را کتک زدند، سراغ دانش‌آموز دوم و سوم و چهارم هم می‌روند. میل به قلدری زمانیکه با واکنش بقیه روبرو نشود، همچنان رشد می‌یابد و زیاد می‌شود».

وزیر خارجه ایران، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را یک دستاورد دیپلماسی خواند و گفت: «هنوز برای آنکه بخواهیم از مرگ برجام صحبت به میان بیاوریم، بسیار زود است اما متأسفانه هنوز کشورهای اروپایی نتوانسته‌اند به وعده‌های خود عمل کنند و هنوز آنها آماده نیستند که برای و برای حفظ این دستاورد بزرگ دیپلماسی خطر و سرمایه‌گذاری کنند».

ظریف در خصوص انفعال کشورهای اروپایی امضاکننده برجام گفت: «کشورهای اروپایی به جز صدور بیانیه‌های کلی و حمایت لفظی از برجام، برای سرمایه‌گذاری کردن برای حفظ این توافق هسته‌ای آمادگی ندارند».

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: «آمریکا تا زمانیکه عزم و اراده کشورهای اروپایی را برای حفظ برجام مشاهده نکند، متقاعد نخواهد شد. درست است که کشورهای اروپایی نمی‌توانند شرکت‌های آمریکایی را به تجارت با ایران وادار کنند اما آنها باید قوانین خود را اجرا کنند».

محمد جواد ظریف در بخش بعدی مصاحبه خود به بحث «اینستکس» نیز اشاره کرد و گفت: «اینستکس یه ساز و کار اروپایی است، تلاش کشورهای اروپایی برای دور زدن تحریم‌ است. اینستکس برای کشورهای اروپایی یک پیش‌شرط برای اجرای 11 شرطی است که از زمان خروج آمریکا از برجام وعده داده‌اند. آنها با علم به اینکه آمریکا همکاری نخواهد کرد، چنین وعده‌هایی را ارائه کردند...ما در حال مذاکرات در خصوص این وعده‌ها هستیم. ما راجع‌ به هیچ چیز غیر از این وعده‌هایی که کشورهای اروپایی مطرح کردند، مذاکره نمی‌کنیم. اگر آنها می‌خواهند با آمریکا حرف بزنند، به خودشان مربوط است».

ظریف ضمن تأکید بر اینکه حضور آمریکا در توافق هسته‌ای یک مزیت برای ایران به حساب نمی آید، گفت: «مشارکت آمریکا برای ما یک مزیت محسوب نمی‌شود. ایران 40 سال بدون آمریکا به سر برده است و ایران علیرغم وجود آمریکا، 40 سال زندگی کرده است. به منظور رهایی از قطعنامه‌های سازمان ملل، حضور پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ضروری است. ما تمایلی برای مذاکره با آمریکا نداریم، این یک ضرورت است».

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: «گرچه مزایای اقتصادی یکی از اصول برجام بوده است اما این توافق بر دو اصل بنیانگذاری شده است: اول، عدم اشاعه و دوم عادی سازی روابط با جامعه بین‌الملل. ما کمترین وابستگی را به این توافق داریم. ما نمی‌خواهیم شاهد آن باشیم که روابط ایران با دیگر کشورهای جهان تحت سلطه قطعنامه‌های شورای امنیت باشد....استفاده بیش‌ از حد از زور به مرگ برجام منجر خواهد شد».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • US ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 3
  دروغ
 • علی IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 4
  نه اینکه تاکنون از تدبیر شما نااهلان اقتصاد شکوفا شده و هیچ تمایلی برای مذاکره با امریکا نداشته اید
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 0
  ژست و پز ظریف الممالک دیدنی است وزیر خارجه ای که در آینده کتابهای زیادی برای خسارت های به بار آورده اش باید نوشته شود و فقط به فکر تامین آبرو و اعتبار از دست رفته خود است
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  6 0
  اگر نیست چرا انقدر برجام برجام میگید.
 • t NZ ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 0
  با سلام خدمت همه دلسوزان عزیز من ماندم که این دولت چه فکرمیکند راجب مردم از یک طرف وزیر خاجه به روسیه میرود انطرف معاون به فرانسه هم زمان بحساب هر کدام صحبتی با طرف میزبان این هم از ان شکردهای این دولت در حالیکه کل نشست ها یکی است اما در دو دولت خارجی اقای وزیر از روسیه می اید و بار سفر دیگر میبندد که مردم را بحساب خود سرکار باشند این یعنی مکر حیله وطن فروشی وایا برجام رو قبول کردن که ۱۵ ملیارد دلار بگیرند دولت یادش رفته که فقط یک اهمال ۱۸ ملیارد دلار به وارد کنندگان به باد داد واقعا تاسف باید خورد والسلام .
 • حسین IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 0
  بسم الله آتیش بزن برجامو نظر ولایت فقیه اینه، مونده عمل شما کدخدا پرستان
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 0
  آقای ظریف درخت بید هم اینقدر با هر نسیمی به اینطرف آنطرف نمی رود.
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 0
  دیگه از گفتن چرت وپرت خسته شده ایم . به حال ملت فکر کنید که در بدبختی و مشکلات غرق هستند .
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 1
  ای ماله کش اعظم
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  وقتی برای مصرف داخلی از سیاه چاله ای بنام برجام افسانه ساختید و دلسوزان مام میهن را به سخره گرفته بودید و مرغتان یک پا داشت گوشتان بدهکار نبود
 • HAMED SE ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 0
  با سلام و عرض ادب با خوشحالی زیاد پیشرفت های برادران خود را در نیروی بازدارنده دفاعی میهن را تبریک گفته و از خدا وند توفیق روز افزون شما را در این جهاد مقدس از صمیم قلب خواهانم۰ و امروز بر همگان مخصوصاً جوانان عزیز واجب است تا با سلاح مدرن روز آشنا و تمرین مداوم صلابت خود به دشمنان بنمایند و در دل آنان ایجاد هراس کنند که این توصیه کتاب آسمانی ما ست ۰و از دشمنانی که در لباس دوست به شما نزدیک می شوند و همچون عمرو عاص می خواهند با معاویه زمان (کشورهای سلطه گر) تعامل داشته باشند بر حذر باشید که همیشه جبهه حق از این سو ضربه های فراوانی متحمل شده است ۰پیروز باشید
 • DE ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  از وقتی تحریم شدی و تکلیف اموال در آمریکا روی هواست ، خیلی عصبی شدی . مواضب باش انشاءالله سکته نکنی !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس