کد خبر 985364
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
عمرالبشیر

رئیس‌جمهور معزول سودان در اولین جلسه دادگاه خود اعتراف کرد که مبلغ 25 میلیون دلار از «محمد بن سلمان» دریافت کرده است.

به گزارش مشرق، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور عزل شده سودان امروز (دوشنبه) در اولین جلسه دادگاه خود به اتهام «کسب مال حرام»، «فساد» و «دریافت هدایای خارج از قانون» در میان تدابیر شدید امنیتی حاضر شد.

به نوشته خبرگزاری روسیا الیوم، او در دفتر بازپرسی به دریافت مبالغ کلان از امارات و عربستان اعتراف کرد اما مدعی شد که همه آنها صرف امور خیریه شده است.

بیشتر بخوانید:

او اعتراف کرد که «خلیفه بن زاید» حاکم امارات یک میلیون دلار در درون پاکت به او داده اما او یادش نمی‌آید که کجا و چگونه آن را هزینه کرده است یا به چه کسی داده است. عمر البشیر همچنین مدعی شد که مبالغ دریافتی بعنوان هدیه را صرف امور خیریه کرده است اما هیچ سندی دال بر این موضوع یا جدول هزینه‌ها در دست نیست.

رئیس‌جمهور سابق سودان در خصوص مبالغی که در خانه وی پیدا شده است نیز گفت که این پول‌ها ارتباطی به حکومت ندارد و بخشی از آن به مبلع ۲۵ میلیون دلار را «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به مدیر دفتر «عمر البشیر» داده بود.

خبرگزاری فرانس پرس، مبلغی که عمر البشیر به دریافت آن از ولی‌عهد سعودی اعتراف کرده را ۹۰ میلیون دلار ذکر کرده است.

او در ادامه اعترافات خود گفت: دارایی‌های من عبارت است از یک خانه و مزرعه در محله «کافوری» و یک آپارتمان است اما همسرم نیز یک قطعه زمین در کافوری دارد. همه مبالغی که در اختیارم بوده به «عبدالرحیم دقلو» برادر معاون رئیس شورای نظامی تحویل داده‌ام.

به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی در تمام مدتی که بازپرس پرونده اعترافات «عمر البشیر» را قرائت می‌کرد، او در حالی که لباس زندان پوشیده و درون قفس نشسته بود، سخنی بر زبان نیاورد. جلسه آتی محاکمه وی قرار است روز شنبه هفته آتی برگزار شود.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی نظامی پیش از این گفته بود که  مأموران پلیس و نیروهای امنیتی از خانه «عمر البشیر» هفت میلیون یورو، ۳۵۰ هزار دلار و پنج میلیارد پوند سودانی (۱۱۰ میلیون دلار آمریکا) پیدا کرده‌اند.

عمر البشیر بعد از سه دهه زمامداری قدرت در سودان به دنبال اعتراضات مردمی این کشور در یازدهم آوریل (۲۱ فروردین) از قدرت کنار زده شد. 

اعتراف وی به دریافت رشوه از امارات و عربستان سعودی در حالی است که سعودی‌ها در زمان وی تلاش بسیاری برای حفظ قدرت او به کار بردند و پس از او نیز در نقطه مقابل مردم به عنوان اولین کشور شورای انتقالی نظامی را به رسمیت شناختند؛ از این روز «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه سعودی که روز گذشته (یکشنبه) به خارطوم رفته بود با شعار هزاران نفری سودانی‌ها علیه سیاست‌های عربستان سعودی مواجه شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس