اظهارات علوی‌تبار پیرامون حاشیه‌های اصلاح‌طلبان

علیرضا علوی‌تبار طی یادداشتی تأکید کرد: نتیجه انتخابات در ایران حرکت میان «مردم‌سالاری نمایشی» و «شبه مردم‌سالاری» است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

«ارتش حجاریان» آماده اقدام!

«سعید حجاریان»، از فعالان سیاسی و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ به تازگی طی یادداشتی در شماره اول نشریه مشق فردا، قضاوت خود پیرامون وضعیت اقتصادی ایران را منتشر کرده و نوشته است:

«هر آن امکان دارد کشورهای غربی یکصدا تحریم‌های همه‌جانبه نفتی را علیه ما آغاز کنند. کما اینکه هم‌اکنون شبکه ناوگان کشتیرانی ایران با اختلال مواجه شده و سیستم بانکی و بیمه‌ای هم به شدت آسیب دیده است و مشخص نیست دلارهای حاصل از درآمدهای نفتی تا چقدر به خزانه واریز می‌شود.»

او همچنین گفته است:

«دولت در سنوات گذشته، به ویژه در ادوار نهم و دهم، با وجود درآمدهای هنگفت نفتی نتوانسته است منابع و ذخایر نفت و گاز را احیاء کند و یا آنها را بسط دهد. یعنی، از بازتولید مهمترین منبع درآمد خود عاجز بوده است، ‌ به حدی که پیش‌بینی می‌شود در دهه‌های آینده ایران یکی از کشورهای واردکننده فرآورده‌های نفتی خواهد شد!»

حجاریان در بخش دیگری از این یادداشت نیز می‌نویسد: ارتش ذخیره بیکاران در ایران فربه‌تر می‌شود و التفات داریم این شبه جنبش آماده هر نوع اقدام و نیز بزهکاری اجتماعی می‌شود... نرخ واقعی بیکاران از مرز ۳۰ درصد عبور کرده است.

*حجاریان به این دلیل حاضر به بیان چنین حرف‌هایی شده است که تصور می‌کند سیاه‌نمایی‌های همقطاران او برای ایجاد «فتنه اقتصادی» نتیجه‌بخش بوده و ذهن مردم تخریب شده است. از همین روست که می‌توان اکاذیبی ولو بزرگتر از اکاذیب سال ۸۸ را نیز نشر داد و به انتظار ثمردهی نشست.

اظهارات حجاریان درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده فراورده‌های نفتی! رسوبات حرف‌های دهه ۸۰ اصلاح‌طلبان است که ایران را در قبال «واردات بنزین» تهدید می‌کردند. اما این تهدید نقش بر آب شد و ایران، امروز به یکی از صادرکنندگان بنزین جهان تبدیل شده است.

از طرفی باید دانست که در علم اقتصاد، با توجه به بحث مزیت نسبی و مزیت مطلق در تولید محصولات، واردکنندگی یک گناه نابخشودنی نیست و یک کشور می‌تواند با مهندسی اصولی نسبت به این کار اقدام کند. مهندسی‌ای که مثلا بسیج کردن صنعت کشور برای تولید بنزین و یا کاهش دادن میزان اتکای بودجه کشورمان به نفت، نشان داد در ایران اسلامی انجام شده اما حجاریان به دنبال درز گرفتن این حقیقت در نزد افکار عمومی است.

جالب است که حجاریان اصرار دارد القا کند که در هر زمانی این (واردکنندگی فراورده‌های نفتی) اتفاق رخ بدهد ولو در نسل هفتم آقای حجاریان! باز هم همه چیز تقصیر احمدی‌نژاد است. اما گویا حجاریان خبر ندارد که دوستان او در دولت و ستاد اصلاحات معتقدند اگر رئیس‌جمهور روحانی نتوانسته کاری بکند تقصیر دولت پنهان است! اما احمدی‌نژاد هرچه کرده از روی خباثت، ناکارآمدی و اختراعات خودش بوده است.

ماجرای خطر آغاز تحریم‌های همه جانبه نفتی! نیز به دلیل ورق‌نخوردن تقویم حجاریان است زیرا تحریم‌ها از روز اول انقلاب اسلامی در همه ابعاد و بصورت ۱۰۰ درصدی آغاز شده‌اند و دشمن هم قصدی برای تخفیف به ما نداشته است که بخشی از تحریم‌ها را علیه ما اِعمال نکند.

در بحث بیکاری و ادعای ۳۰ درصدی حجاریان نیز اولا باید دانست که نرخ بیکاری در ایران ۱۲ درصد است نه ۳۰ درصد! [۱] و جالب آنکه در طول تمام ۱۰ سال گذشته که اصلاح‌طلبان برای ایجاد فتنه اقتصادی از زیاد شدن نرخ بیکاری در ایران سخن می‌گفتند؛ نرخ بیکاری کاهش یافته است و نه تنها آمارهای داخلی که حتی آمارهای بین‌المللی نیز به این حقیقت صحّه گذاشته‌اند.

ثانیا ادعای ۳۰ درصدی حجاریان همچنین می‌تواند ناظر به بحث پدیده «بیکاران شیک» (تحصیلکردگان و غیر تحصیلکردگانی که به دلیل برخورداری از سطحی از معیشت هر شغلی را نمی‌پذیرند) باشد که باز هم باید گفت که این عدد در ایران بسیار پایین است و ۳۰ درصد نیست. ضمن اینکه اشاره به وقوع پدیده بیکاری شیک در یک کشور به لحاظ منطق اقتصادی نشان از قوّت اقتصادی بیشتر آن کشور است نه عاملی برای ریشخند آن کشور.

درباره یادداشت حجاریان که به زعم ما هیچ چیزی کمتر از «دروغ خطر جنگ» ندارد، لازم به ذکر است که بر اساس آنالیزهای مؤسسات بین‌المللی و البته اعلام رسمی از سوی مقامات دولت، میزان وابستگی بودجه ایران به نفت به کمتر از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

همچنین است که اظهارات بالا تنها بخشی از رمان قطور سیاه‌نمایی اعضای جریان خاص است و آنها اکاذیب دیگری مثل احتمال تعطیلی بیمارستان‌ها، ‌ قحطی دارو در اردیبهشت ۹۸، شبیه شدن ایران به غزه و سوء تغذیه مردم ایران را نیز پیش از این مطرح کرده‌اند.

گفتنیست، ایران اسلامی هم‌اکنون طبق آمار بانک جهانی تنها با ۰/۳ درصد، فقر مطلق مواجه است در طول ۴۰ سال گذشته توانسته به جایگاه سیرترین کشورهای جهان نیز وارد شود.

***

علوی‌تبار می‌گوید انتخابات در ایران نمایش است!

«علیرضا علوی‌تبار»، فعال اصلاح‌طلب که به تازگی شیوه‌نامه اشغال مراکز حساس نظام در فتنه آینده را نیز منتشر کرد! [۲] طی یادداشتی که کانال تلگرامی امتداد آنرا بازنشر داد، پیرامون انتخابات آینده نوشته است: دلیل آنکه به‌سختی می‌توان مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کرد همین است که آن‌ها احساس می‌کنند انتخابات در ایران «اثربخش» نیست. هیچ‌چیز به اندازه خواست «دگرگونی» در ایران همگانی نیست! مردم را تنها می‌توان به کارهایی دعوت کرد که از جنس دگرگونی باشد.

او در ادامه می‌افزاید:

«ممکن است از خودمان بپرسیم چرا انتخابات به این روز افتاده است؟ چرا دعوت مردم به مشارکت در انتخابات تا این حد دشوار شده است؟ علت این وضعیت فرایندی است که از آغاز انقلاب شکل گرفت و در سال‌های پس از جنگ شدت یافت. داستان از این قرار بوده است که فرادستان در جمهوری اسلامی تصمیم گرفتند تا ضمن آنکه صورت جمهوری و انتخابی نظام را حفظ می‌کنند، تدابیری در پیش گیرند تا در هیچ شرایطی انتخابات منجر به قدرت گرفتن واقعی غیرخودی‌ها نشده و از مجاری انتخابی نتوان دگرگونی اساسی در نظام اداره کشور ایجاد کرد. این تصمیم فرادستان با هدف حفظ محتوای «اندک‌سالاری» در قالب «جمهوری» بوده است. در کنار هر نهاد انتخابی، یک یا چند نهاد انتصابی نهاده شده است تا قدرت و اختیار این نهاد را محدود نماید. یک نهاد انتخابی هر چقدر هم که یک دست و یکپارچه باشد و خواهان ایجاد دگرگونی، توسط نهادهای دیگری که حوزه فعالیت مشترکی با آن دارند، محاصره و محدود شده است. از سوی دیگر انواع محدودیت‌ها برای ورود به نهادهای انتخابی تدارک دیده شده که همگی امکان ورود افراد با انگیزه و نگرش قوی برای دگرگونی را کاهش می‌دهند. نامزدهای انتخاباتی پس از آنکه از فیلترهای مختلف انتصابی می‌گذرند حتی در صورت موفقیت هم توان ایجاد دگرگونی در حوزه مسئولیت خود ندارد، چون قدرت در آن زمینه تجزیه و تقسیم شده است میان نهاد انتخابی و چند نهاد انتصابی. در چنین شرایطی نتیجه انتخابات در ایران حرکت میان «مردم‌سالاری نمایشی» و «شبه مردم‌سالاری» است، اما در هر دو حالت باید «اندک‌سالاری» حفظ شود. همین ساختار سیاسی محدودکننده است که انتخابات را تا این حد نزد تحول‌خواهان بی‌اعتبار کرده است.»[۳]

*اگر کسانی از ستاد جریان سیاسی خاص در حال تکرار همان حرف‌های سال ۸۸ هستند تنها یک دلیل دارد و آن اینکه خبرهایی در راه است...

ضمن اینکه سکوت برخی از خواص هم در این جرأت‌یابی بی‌تأثیر نیست.

اظهارات علوی‌تبار درباره تصور بی‌تأثیری انتخابات در حالی است که اتفاقا فضای عمومی جامعه در تمنّای انتخابات به سر می‌برد تا راه حل مشکلات عارض شده از سمت ناکارآمدی دولت و اصلاح‌طلبان را در نزد دیگران بجوید.

زیرا این نکته بدیهیست که امروز بر همه ثابت شده است که اگر به جای آقای روحانی افراد دیگری رأی می‌آوردند؛ اوضاع فعلی کشور حتما متفاوت و قابل دفاع‌تر از امروز بود.

ایضا مردم، شورای شهری را در پایتخت دیده‌اند که به جای دوچرخه، مترو را به مردم هدیه کرد، مجلس هفتمی را به یاد دارند که با طرح تثبیت قیمت‌ها جلوی گرانی دولت اصلاح‌طلبان را گرفت و در بحث دولت‌ها نیز این تجربه در ذهن عمومی ایرانیان شکل گرفته است که چگونه هر انتخابی و هر رأیی می‌تواند به شکل‌گیری یک فضای متفاوت منجر شود.

این فضا اساس فکری علوی‌تبار را با خدشه مواجه می‌کند و نشان می‌دهد چیزی که در ذهن امروزین مردم وجود دارد عطش فرارسیدن هرچه زودتر موسم انتخابات و روی کار آوردن کارآمدان جوان است.

داستان «مردم‌سالاری نمایشی» و «شبه مردم‌سالاری» که علوی‌تبار در بخش دوم سخنان خود آنرا تعریف می‌کند نیز با یک استدلال عقلانی نقض می‌شود و آن اینکه علوی‌تبار اساساً تِز جمهوریت را زیر سؤال برده است زیرا در تمام نظامات جهان، بر اساس یک عقلانیت جمعی حکومت‌ها خود را موظف می‌دانند که افرادی منطبق با قوانین و ایدئولوژی خود را در ساختار قرار بدهند و در مناصب انتخابی هم افرادی که صلاحیت آنها محرز می‌شود وارد سبد انتخاب مردم شوند.

در واقع، روی کار آوردن افراد بی‌صلاحیت معارض معنای جمهوری است.

این تعریف جمهوری است و اگر علوی‌تبار نظامی یا حکومتی را می‌شناسد که در آن یک فرد معارض قانون و ایدئولوژی نظام به سمتی گمارده شده؛ حتما بایستی مثال بزند تا فرضیه من‌ درآوردی خود را اثبات کند.

بایستی اشاره کرد که متأسفانه رواج این قبیل سخنان بی‌بنیاد و سست در جامعه با این امید صورت می‌گیرد که افرادی بدون مطالعه و غریبه با فضای فکر و اندیشه در میان "مراجع اجتماعی" وجود داشته باشند که بتوان هر اباطیلی را به ذهن آنها رسوخ داد و دست آخر نیز از آنها بعنوان ابزار یا اِکو استفاده کرد.

همان مدلی که در سال ۸۸ از سوی هسته سخت جریان سیاسی خاص و اِعمال شد و دروغی که حتی پینوکیو هم حاضر به بیان آن نبود گفته شد و فتنه ۸۸ رقم خورد.

***

۱_ https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-۳۵۱۴۶۲۶

۲_ mshrgh.ir/۹۷۹۴۴۰

۳_ yon.ir/x۹۰g۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 18
 • سینا IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  72 11
  جناب حجاریان شماتوزندگی خودت ازقدرت افتادی چه برسد به اینکه ارتشی داشته باشید بروبابافکری برای بدبختید بکن که روزبروز بیچاره ترمیشی
  • BE ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   37 8
   دقیقا همینه -- والا این عصر حجاریان در مقامی نیستدن که چرت و پرتشون چاپ بشود... والی چرا چاپ میشه خودش سوال برانگیز است...
  • حمید IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   17 36
   من نه راستم نه چپ نه اصولگرا نه اصلاح طلب و نه عضو ارتش حجاریان ولی در انتخابات شرکت نخواهم کرد
  • سید IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   18 3
   پاسخ به حمید: رای دادن به اصلاح طلبان یا رأی باطله و یا حتی رأی ندادن همگی علی السّویه است و یک نتیجه دارد و آن سود بردن اصلاح طلبان تهوع آور است!
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   11 2
   چرت و پرتای حجاریان چاپ نشد که در اغتشاشات دیماه 96 ، بیست و یک نفر کشته شدند. بفهم
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   5 1
   اگه انتخابات نمایشیه، چرا اینقدر هم فکرهای شما هزینه میکنن، رقیبو تخریب میکنن و ... هزار جور حق رو ناحق میکنن تا در هر انتخاباتی رای بیارن؟ این بهانه یا بهتر بگم دروغ قدیمی، برای تخریب حکومت و فرار از وعده های عمل نشده تان هست!!
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   0 0
   حجاریان شهید زنده است که توسط کوردلان افراطی ترور شده.وای اگر حجاریان حکم جهادم دهد ارتش افراط نتواند که جوابم دهد
 • CA ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 35
  درود
  • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   44 12
   مرگ بر فتنه وفتنه گر.
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  19 5
  چرا تو این نمایش همیشه شما برنده بودید؟!
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  22 5
  باید گفت طبق معمول ضِر نزن
 • مهدی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  27 7
  بهتر بخونید اسهال طلب
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  29 4
  حجاریان .مورچه چیه کله پاچه ش چی باشه.انتخابات در ایران نمایشی نیست .کار افساد طلبان نمایشی.
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  33 8
  حجاریان روزی دست خداست نه تو احمق
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  29 2
  حجاریان نه قوی تر از مسعود رجوی است نه امکاناتی بیش از او دارد الان ذلت و خواری منافقان را ببیند و از انها عبرت بگیرد این احمق نمی داند به جنگ شهیدان و خدای شهیدان رفتند اخرش ذلت و خواری است .
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  10 18
  همه بیکارن بنظر منم 30 درصد باشه
  • حسن IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   14 5
   کسی از تو نظر نخواست نوکر فتنه جاسوس زاده
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   4 1
   شما کجات بیکاره که صوب تا شب مشغول کامنت گذاشتنی؟! پول اینترنتم هیچی...
 • نوبر IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  22 3
  بابا مردم از شما نفرت دارند دست از سر مردم بردارید
  • نا قلا IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   1 5
   مردم از تو و امثال تو نفرت دارند.
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  21 6
  علوی تبار ایا تا حالا کار مثبتی هم برای اسلام و نظام کرده است ماشاالله گردنش به اندازه گردن مفت خوران زمان قاجار و پهلوی کلفت است خداوند گردن کلفتش را بشکند تا این قدر یاوه نگوید
 • علی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  12 3
  تقسیم کار در اصلاح طلبان قابل تقدیر است.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  25 7
  مشکل اصلی ما نه آمریکاست نه اسرائیل!!! ونه حتی منافقین فراری و بی وطن!!!....چون این دشمنان دستشان برای ملت رو شده و کمتر کسی است که از ته دل به اینها دل ببندد....اما مشکل اصلی ما عده ای به اصطلاح هموطن هستند که با مخفی شدن زیر پوشش اصلاح طلبی دقیقا همان کار و حرفی را به انجام میرسانند که دشمنان ما میخواهند و هزینه هایی برای این مردم ایجاد میکنند که از هزاران ساعت بمباران بدتر و جنایت آمیزتر است
  • یارمحمودی IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   0 0
   دقیقا همینطور هست که میفرمایید کاری رو که دشمن نتونسته توچهل سال انجام بده این بی شرف ها میخوان انجام بدن ولی غافل اند ازاینکه هم خودشون وهم اربابانشون نفسای آخر رومیکشن
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  22 6
  لعنت به حجاریان وهمه تئوریسین هاتون که با گروگان گرفتن معیشت مردم هرغلطی بخواین می کنین بیشرفا لعنت بهتون اشغالاانشالله یه روز دست خدا میندازتون توی فاضلاب تاریخ
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  14 0
  نیاز به سیاه نمایی نیست. همه میدونن وضع اقتصادی و سیاسی چقد سیاهه. اختلاص گرا ها عامل اصلی این وضع اند
 • مجید IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 5
  بنازم به دستهای سعیدعسکرکه چه هنرنمایی کرد
  • علی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   22 6
   دست اینها برای مردم روشده ,این فتنه گران درحال نابودی هستند.
 • دیده بان IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  23 3
  ای مخالفین رو اگر تو ترکیه بودن حلق آویز میکردن مردک علنی به نظام فحش میده اطلاعات به دشمن میده جنگ خیابانی راه میندازه . نون این نظام هم میخورن .
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 3
  مشکل اصلی. کسانی هستند که از قبل جمهوری اسلامی به.نان.و نوایی رسیده.اند اما درزمین دشمن بازی میکنندوجاده.پاکن دشمن شده اند.. تمام گرفتاری های مردم. نشأت گرفته از خیانت همین اطلاح طلبان. است.که فعلأ قدرت اجرایی کشور رادر دست دارند
 • ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  7 3
  چقدر اين افراد تهوع آور و حال بد كن هستند واقعا ...هر چي افساد طلبه
 • مجید IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  11 1
  مردم یادمان باشدما با فریب همین فتنه گران به اینها رای دادیم حالا از مردم انتقام می گیرند وای برما.
 • GB ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  2 0
  اقای رحمانی فضلی اینهاسیاه نمایی نیست.یاهمپالکیهامجازا
 • GB ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  13 1
  واقعاسنگپاقزوین درمقابل این افرادلنگ میدازه.دولت واکثریت مجلس که اصلاح طلب هستندفقط ترا کم دارند
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 2
  این دست و پا زدنها و تلاشهای مذبوحانه و به نفس نفس افتادن تئوریسینهای غربزده و نفوذی انسان را یاد این مطلب میاندازد که گفته اند :" کوشش بیهوده به از خفتگی " . ولی عجب انگیزه و دشمنی با ایران و انقلاب دارند که در استانه مرگ هم دست از شیطنت و معارضه بر نمی دارند .!!
 • م-ا-ی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 3
  از کوزه همان برون طراود که در اوست حجاریان علوی تبار و قاطبه اصلاحات بر انند که اثار جمهوریت و اسلامیت نظام را بر چینند و امام و رهبری را و ولایت و مجلس و شورای نگهبان و مصلحت نظام و نیروهای مقاومت و تمام ارزشها را با پول سیاه یکسان کنند و عده ایی که اصلا مخالف نطام بوده وهستند را با خود همراه و کشور را همان گونه که غرب و امریکا مثل قبل از انقلاب می خواسته اند تحویل دشمن بدهند و اگر دشمن به انها امان داد ناجی باشند و لی کور خوانده اند دشمن زرنگ تر از انهاست مثل سگ انها را با دست داعش می کشد
 • DE ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  9 1
  حجاریان در بخش دیگری از این یادداشت نیز می‌نویسد: ارتش ذخیره بی عاران در ایران فربه‌تر می‌شود و التفات داریم این شبه جنبش آماده هر نوع اقدام و نیز بزهکاری اجتماعی تحت نام اصلاحطلبی می‌شود... نرخ واقعی بی عاران و مرفهین بی درد و لیبرالهای کدخدا پرست از مرز بازرگان هم عبور کرده است.
 • مهدی IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 4
  چرا قوه قضائیه گردن مفسدان ایران را نمیشکند این یاوه گویان علنا مردمو به شورش تحریک می کنند و قوه قضائیه و سایر مسئولین خفه کن گرفتند.
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 3
  این حجاریان نمیخواد بمیره؟ اینکه تو کارای شخصیشم مونده!
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  7 4
  حجاریان در اندازه ناخن یک سرباز نیست - داشتن ارتش برای این جعلق بی مقدار شبیه جوک است.
 • سید رضا IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  8 3
  مزدوران کم خرج دشمنان !!
 • DE ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  7 4
  این عمله های امریکا و اسرائیل عجب قیافه های چندش آوری دارند . از چهره اینها نفرت تششع میکنه ، نفرت به مردم و نفرت به مملکت .
 • محمد IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  7 1
  خدا لعنت کند کسانی را که با همین انتخابات بیشتر پستهای کلیدی کشور را اشغال کردند وباز هم می گویند انتخابات در ایران نمایشی است .
 • خان خله IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 0
  ابنجا ایران است هر چه بیشتر فرو رویم بیشتر شلوغ کنیم.خاصیت بی منطق جز این نیست.بقول آقای کاووسی "منطقم کجا بود"
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  6 2
  مغزش از سنگ است مردک
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  8 3
  مرگ بر افساد طلبان خائن و ایادی احمقش
 • سوخته IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  6 1
  قیافه این یارو ( ح ج ا ر ی ا ن ) حالم را خراب می کند دفعه دیگر نمی خواهد قیافه اش را بگذار
 • هموطن IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 1
  خدایا: دشمنان ایران مردم سربلند ایران را شناختند.اما این فتنه گران درخواب هستند. مردم ایران به خدا ایمان دارند,میدانند هرچه خوشی و مشکلات دردنیاامتحان اللهی است.باید درآخرت جوابکوی اعمالشان باشند.همه دشمنان بایددردنیا مقابل بصیرت مردم سربلندایران زانو بزنند.درود برمردم ایران
 • رحمت عیدی IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 1
  "هنگامی که به آنان میگوییم چرا در زمین فساد میکنید میگویند ما اصلاح طلبانیم"نزد مومنان اظهار ایمان میکنند در خفا و نزد دوستان محفلی خود میگویند مومنان را به سخره گرفته ایم"یعنی اینا از نظر قرآن مصداق بارز منافقند جزای نفاقشونم فرو رفتن هرچه بیشتر در ضلالت است بدون اینکه شعور فهمیدنشو داشته باشند،جناب حجاریان تازه ومکرو مکرالله والله خیرالماکرین رو هم در نظر داشته باش،برات پیش بینی میکنم که در آینده خیلی نزدیک یه جوری رسوا بشی با دارو دسته منافقت که ندونی از کجا خوردی واسه ارباب رفیقتم تیموتی بشی آیینه عبرت،البته در توبه همیشه بازه اما توفیقش همیشه نیست،با خدا ودین خدا واهل بیت هر که در افتاد ورافتاد
 • ناشناس IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 8
  آقای حجاریان کاملا درست می گوید ، این شما ها هستید که دروغ می گویید.
 • امیرمسعود IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  2 2
  واقعیت امر این است که اصلاح طلب ها تئوریسین هایی دارند که در خدعه و نیرنگ بسیار استاد هستند. آنها به خوبی نیازها و خواست مردم را شناسایی می کنند و با موج سواری به اهداف خود دست پیدا می کنند؛ و ما مردم نیز متأسفانه هر بار گول آنها را می خوریم. این تئوریسین ها از لحاظ فکری بسیار قوی هستند و مسائل را طوری توجیه و تنظیم می کنند تا پیروز شوند و تنها پس از پیروزی است که مردم متوجه می شوند که قدرت فکری آنها شیطانی بوده و تنها منافع و قدرت خود را دنبال می کنند و مردم ابزاری بیش نیستند.
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 0
  رفتار ها سخیف و افکار و یاوه گویی ها ی بی شرمانه این افراد من یاد این ایه از سوره قران می اندازد که می خواهند به هر طریقی به دین قران وسلام و راه شهدا امام ره اعتقادات مردم همیشه هم شکست خورده هم در این دنیا هستند و هم در آن دنیا سوره صف ایه 8 "يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ" "کافران می‌خواهند تا نور خدا را به گفتار باطل (و طعن و مسخره) خاموش کنند و البته خدا نور خود را هر چند کافران خوش ندارند کامل و محفوظ خواهد داشت."
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 0
  اگر انتخابات نمایشی هست چرا سال 92 و96 شرکت کردید و رئیس جمهور هم از شما بود، وقتی در میاید و بعدش گند میزنید چون میدونید مردم دور بعد به شما چراغ سبز نشون نمیدن، میرید سراغ آشوب، سطل آشغال ها از شما آشغال ها از همین الان فریاد وامصیبتهاشون گوش فلک رو کر کرده
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 0
  فروش نفت در دولت گذشته صرف کارهای بی حد و حصر عمرانی شد، شما که کلا کشور رو تعطیل کردین باید بگین پول فروش نفت رو چیکار میکنین
 • GB ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 0
  باز هم اینا مطمئن شدن رای نمیارن شروع کردن پی زدن... موجودات پلید
 • FR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 0
  تحول خواهان تبدیل به تهوع خواهان شده اند وبدرستی پرت وپلا بالا میارن ......دریغ از یک حرف درست یک راه حل ! فقط حرف مفت !
 • DE ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  3 0
  علوی‌تبار می‌گوید انتخابات در ایران نمایش است!// اینو راس میگه مردم با دوبار انتخاب کلید و دسته کلید انتخاب بد و بدتر خود را به نمایش گذاردند.ما از رای دهندگان به کلید و شاکلید واقعا سپاسگزاریم که با انتخاب خود باعث شدند مشت اصلاحاتچی که پر از خالی بود باز شود.و برای همیشه به تاریکخانه تاریخ بروند.
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  4 0
  زباله دان تاریخ هم دیگه اینارو با این تفکراتشون قبول نمیکنه
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  0 0
  نشست برخاست امثال حجاریان معلوم است انگار زبان امریکاست .مردم به اراجیف این طیف منحرف وطن ستیز توجهی ندارند دراین کشور هرکه هرچه دلش خواست میگوید ..
 • حامد IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  1 0
  اقای حجاریان نه اصلاح طلب را این مردم قبول دارند نه اصولگر شماها مردم ایران را ولشان کنید مردم را راحت بگذارید خودشان بلدن چکار کنند شما ها امسال شما ها بدرد مردم نمی‌خورید خیانت امسال شما در فتنه 88 گل کرده دیگه خفه شو نسخه نپچ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس