کد خبر 978581
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
وال‌استریت‌ژورنال

یک روزنامه مطرح آمریکا ضمن افشای ماموریت اتاق جنگ رسانه‌ای آمریکا برای فریب مردم ایران تصریح کرد که آنها قصد دارند با یک هجمه تبلیغاتی، رهبران سیاسی ایران را مقصر مشکلات اقتصادی این کشور نشان دهند.

به گزارش مشرق، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» با گزارش این خبر در روز پنجشنبه نوشت این تلاش‌ها یکی از جنبه‌های کمترشناخته شده سیاستی هستند که دولت ترامپ برای اعمال فشار بر ایران بعد از خروج از برجام و بازاعمال تحریم‌های اقتصادی در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید:

اروپایی‌ها با آمریکا تفاهم راهبردی دارند؛ چرا برخی‌ها اصرار به مذاکره دارند؟

۶۱ ادعای دروغ ترامپ طی هفته گذشته

۱۱ خدمتی که دولت ترامپ به سعودی‌ها کرد


به نوشته این روزنامه، کارزار دولت آمریکا در صدد آن است با استفاده از ابزارهایی نظیر هشتگ، ویدئوهای یوتیوب و استفاده از شبکه‌های حامی آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) حمایت‌های مردمی از رهبران سیاسی در تهران را کاهش دهد.


وال‌استریت‌ژورنال نوشته سنجش اثرگذاری کارزار تبلیغاتی دولت ترامپ دشوار است، اما به نظر می‌رسد اکثر ایرانی‌ها کارآمدی و اثرگذاری روش‌های دولت او را زیر سؤال می‌برند.


تلاش برای مقصر جلوه دادن حکومت ایران در سیل اخیر


این گزارش در ادامه به تشریح روش‌های مختلفی پرداخته که دولت آمریکا ذیل این برنامه برای اثرگذاشتن بر ذهن مخاطبان در ایران به کار گرفته است. طبق نوشته وال‌استریت‌ژورنال، دولت آمریکا به ترند شدن هشتگ‌های ضد حکومت ایران در توئیتر کمک کرده است. از جمله این هشتگ‌ها ۴۰ سال شکست بود که در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ترند شد.


دولت ترامپ علاوه‌بر این با استفاده از رسانه‌های اجتماعی فارسی‌زبان تلاش کرده حکومت را مقصر سیل مرگباری جلوه دهد که در سال جاری در برخی از استان‌های ایران به وقوع پیوست.


در همین راستا، «برایان هوک»، نماینده ویژه کاخ سفید در امور ایران فیلمی از داخل سفارت سابق ایران در واشنگتن ضبط کرده و تلاش کرده در آن به طور مستقیم با مردم ایران صحبت کند.


یکی از افرادی که به شدت در طراحی این روش‌ها دخالت دارد «لن‌خدورکوفسکی»، مدیر یکی از بخش‌های ستاد تبلیغات انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ است. او در حال حاضر در وزارت خارجه آمریکا یکی از مقام‌های بخش روابط عمومی است.


وادار کردن فیسبوک و توئیتر  به حذف کاربران حامی حکومت ایران


از جمله دیگر اقداماتی که دولت ترامپ انجام داده وادار کردن فیسبوک و توئیتر به حذف شناسه‌های کاربری حامی حکومت ایران است. وال‌استریت‌ژورنال نوشته دولت آمریکا با موفقیت توانسته فیسبوک را مجاب کند حساب‌های کاربری مرتبط با ایران را حذف کند. همچنین اینستاگرام حساب کاربری قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را حذف کرد.


یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته هدف این کارزار پرداختن به طیف کامل «تهدیدهای» حکومت ایران است. او گفت: «مردم ایران شایسته دانستن این هستند که رهبرانشان کاملاً فاسد هستند و تأمین مالی نائبان تروریستی‌شان در منطقه را به بهبود زندگی آنها ترجیح می‌دهند.»


علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد می‌گویند آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ تلاش کرده از طریق هجمه‌های تبلیغاتی در میان مردم نارضایتی ایجاد کند اما موفق نشده است.


به گزارش فارس، وال‌استریت‌ژورنال به نقل از آقای میریوسفی نوشت: «شواهد آشکار هستند: در حالی که مردم ایران از تروریسم اقتصادی تحمیل‌شده بر آنها رنج می‌برد، اکثریت آنها دولت ترامپ را مقصر می‌دانند.»


بیشترین توهین‌ها به ملت ایران با ژست ایران دوستی!


دولت ترامپ در حالی در هجمه‌های تبلیغاتی خود خودش را حامی مردم ایران نمایش می‌دهد که توهین‌آمیزترین الفاظ و سیاست‌ها علیه ملت ایران را با پرده‌پوشی‌های کمتر نسبت به دولت‌های قبلی در صدر سیاست‌های خود قرار داده است.


ترامپ در یکی از نخستین تصمیم‌های خود بعد از ورود به کاخ سفید با صدور یک فرمان، شهروندان ایران و چند کشور مسلمان دیگر را از ورود به خاک آمریکا منع کرده است. نام عربستان که ۱۵ نفر از شهروندانش جزو عوامل حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بودند در فهرست این کشورها نبود.


کاخ سفید همچنین در زمان وقوع زلزله کرمانشاه، در حالی که ایرانی‌ها در سراسر دنیا سرگرم جمع‌آوری کمک برای آسیب‌دیدگان بودند با صدور چندین بیانیه به طور مکرر درباره احتمال نقض قوانین تحریم‌ها هنگام کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان هشدار داد.


ترامپ چندی بعد هم در سخنانی سخیف، مردم ایران را «ملت تروریست» توصیف کرد. توهین‌های ترامپ به همین‌جا ختم نشد و او در زمان آشوب‌های دی‌ماه سال گذشته هم مردم ایران را «گرسنه غذا» توصیف کرد.


سیاست ضدایرانی ترامپ تحت تأثیر لابی سعودی-اماراتی-اسرائیلی


گزارش‌های متعددی که از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید منتشر شده نشان می‌دهند سیاست‌های ضدایرانی او تا اندازه زیادی تحت تأثیر شبکه لابی سعودی-اماراتی-صهیونیستی قرار دارند.


این افشاگری‌ها نشان می‌دهند قراردادهای تسلیحاتی و امنیتی لابی‌گران با دولت‌های عربستان و امارات نقش مهمی در موج رسانه‌ای ایجاد شده از سوی رسانه‌های آمریکایی، سعودی-اماراتی و صهیونیستی علیه ایران و قطر ایفا کرده‌اند.


دولت آمریکا در زمان آشوب‌های دی‌ماه سال ۱۳۹۶ هم تلاش داشت مطالبات اقتصادی به حق مردم را سیاسی و ضد حاکمیت جلوه دهد. واشنگتن در آن زمان، در رویدادی بی‌سابقه نشستی در شورای امنیت برای بررسی آشوب‌ها در ایران تشکیل داد.


نقش و دخالت آمریکا  در آشوب‌های دی ماه ۱۳۹۶

شورای امنیت در حالی دی‌ماه سال ۱۳۹۶ در رویدادی بی‌سابقه، به درخواست آمریکا خارج از حیطه وظائفش برای بررسی مسئله‌ داخلی یک کشور تشکیل جلسه می‌داد که با اقدامات خرابکارانه و کارشکنی‌های آمریکا در رسیدگی به وظایف اصلی‌اش ماننداشغال طولانی‌مدت فلسطین و بمباران کور مردم یمن توسط ائتلاف عربستان ناکام مانده بود.


این تلاش آمریکا و شورای امنیت از این جهت هم بی‌سابقه محسوب می‌شد که هیچ‌یک از اعضای شورا حتی بعد از توسل پلیس کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و... به خشونت‌های آشکار و بی‌تناسب برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز، هیچ‌گاه درخواستی برای برگزاری نشست مشابهی مطرح نکرده است.


مدتی بعد از این سیاست‌های ضدایرانی، دانشگاه مریلند یک نظرسنجی درباره آشوب‌ها در ایران منتشر کرد که نتایج آن با تصویری که آمریکایی‌ها تلاش داشتند از آن بسازند تفاوت زیادی داشت.


مردم ایران به رغم مشکلات اقتصادی با سیاست‌های کلی نظام موافقند


این نظرسنجی نشان داد اکثریت قاطع مردم ایران علیرغم داشتن مطالبات اقتصادی و معیشتی، با سیاست‌های کلی نظام ایران موافق هستند و تغییر نظام سیاسی را دنبال نمی‌کنند.


روزنامه وال‌استریت‌ژورنال هم در گزارش روز پنجشنبه خود اعتراف کرده که تحریم‌های آمریکا به ایجاد نارضایتی عمومی از حاکمیت ایران منجر نشده است. این روزنامه نوشته این تحریم‌ها به یکپارچه‌تر شدن حاکمیت ایران کمک کرده و تا کنون به ایجاد جنبشی گسترده علیه حکومت ایران منجر نشده‌اند.


یک کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال گفته میلیون‌ها دلار پولی که وزارت خارجه آمریکا برای اثرگذاری روی عموم جامعه ایران هزینه می‌کند، تحت تأثیر توئیت‌های ترامپ کم‌اثر می‌شوند. او گفته توئیت‌های او کاملاً غیرمنسجم هستند و طیفی از التماس به مذاکره تا تهدید به حمله نظامی را در بر می‌گیرند.


علی‌رغم این مقام‌های دولت آمریکا مدعی شده‌اند که توئیت‌های ترامپ اثرگذار هستند و اغلب با واحد «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا هماهنگ می‌شوند. وال‌استریت‌ژورنال با وجود این،‌اشاره کرده که برخی از این توئیت‌ها در میان کاربران به سخره گرفته شده است.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • اردشیر IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  5 3
  این را دارین میگین که ما دولت حسن روحانی را مقصر ندانیم . مارا چی فرض کردید
  • ایرانی واداده ی بیکار IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   7 3
   پرفسور ، مشکل آنها با نظام جمهوری اسلامی است نه با حکومت .شما هر چقدر دلت میخواهد دولت آقای روحانی را مقصر بدان .!!!!!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   3 3
   منظور رهبران انقلابی و حامی مردم است
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   1 2
   بیخود نیست غربی ها این همه زور زدند اصلاح طلبا بیان سر کار کاری که اینها کردند ... خدا شرشون رو از سر ما برداره
 • TR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  1 1
  البته مشخصه که بانی این همه مشکل از انتخاب ملته که فریب حرفهای چرب و نرم شدند و از هول حلیم در دیگ این مسئولان افتادند، وگر نه ایران کنونی کجا و ایران قدیم کجا
 • مهماندار هواپیما IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  8 4
  مگر غیر از این که دولت مقصر وضع اقتصادی
  • فش نیوز IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   4 1
   اختلاس ها هم کار آمریکا وانگلیس بوده؟
 • حسین IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  4 3
  به نام خدا ..تلاش های هیات حاکمه آمریکا برای ایجاد اختلاف بین مردم ایران نتیجه عکس داده و میدهد.آمریکا 40 سال‌هاست که در توهم. تغییر حکومت در ایران است .و ای توهم درتیمترامپ بیشتر مشهود میباشد
 • IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  5 1
  مرگ بر فاسد و طالم و از آن مهمتر مرگ بر آمريكا و انگليس و روسيه خيانتكار زنده باد ايران و ايرانى
 • IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  6 3
  زنده باد ايران وايرانى مرگ بر فاسد مرگ بر انگليس و مرگ بر آمريكا و روسيه هم فكر نكند خيانتهايش را در طول تاريخ فراموش كرده ايم مرگ بر ظالم مليتش فرق نميكند مرگ بر دشمنان ايران
 • حسین IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  4 1
  مگر غیر این لست
 • علی IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  10 2
  این که باعث تمام مشکلات کشور مسئولین هستن یک واقعیت
 • اسلامی IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  4 1
  آمریکایی ها دشمن ایران نیستند .دشمن ایران خود ایرانی ها هستند که غارت بیت المال.انحصار خودروسازی.‌احتکار ارزاق مردم. بدرفتاری در ادارات. بهره های کلان بانکی وزمین زدن تولیدات داخلی .کدفتار کردن کارآفرینان در دادگاه ها وپیچ وخم ادارات.رشوه.دروغ وهزاران بدبختی دیگر که برای مردم درست کرده اند
 • سالار IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  0 3
  مردم ایران آگاه هستند که عامل اصلی مشکلات اقتصادی شان امریکاست که از برجام خارج شده و مردم ایران را تحریم کرده که بر علیه حکومت شان قیام کنند ولی این را نمی دانند که تاریخ نشان داده است مردم ایران غیر قابل پیش بینی هستند و در شرایط سخت کنار هم با دشمن اصلی شان شیطان بزرگ به نبرد می پردازند و این تبلیغات هیچ اثری به آنها نمی کند و هیچ اعتمادی به دشمنان خودشان ندارند به غیر از افراد فریب خورده که هیچ حساب می شوند
 • ناشناس آذری IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  1 0
  البته مردم فهم و درک درستی دارند و میفهمند که چند درصد حرفها و تبلیغات های دشمنان ایران واقعی و چند درصد دروغ و تبلیغات است. هر چند عدم رعایت اصل شفافیت در کارها و تصمیم گیریها و نیز عدم مسئولیت پذیری در بین مسئولین و دولت ها و عدم آزادی خبرنگاری و خبرگزاری و دولتی بودن صدا و سیما و عدم به رسمیت شناختن حقوق خبرنگارها و وکلای دادگستری و به ویژه امنیتی و پلیسی کردن اکثر امور و کارها به این مسائل دامن می زند.
 • رضا روستا IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  3 1
  ترامپ مردم ایران را با مردم آمریکا انگلیس فرانسه آلمان عربستان و و اشتباه گرفته مردم ایران در ایران خودشان تصمیم می گیرند چه حاکمانی بر آنها حکومت کنند لیبرال واداده باشد یا اهل مقاومت و ایستادگی سید علی خامنه ای نیز از رای مردم دفاع می کند هرچند رای مردم مخالف سیاست‌های راهبردی انقلاب باشد وظیفه تمام رهبران مذهبی سیاسی ایران آگاه کردن ملت است به هر قیمتی حتی شده هسته ای با تمام امکانات را در مقابل خواسته مردم که مذاکره باشد ندیده میگیرد سازمان اطلاعات سپاه امام خمینی عرض می کنند این مدارک نشان می دهد بنی‌صدر جاسوس عربست امام می فرماید بروید با او کار کنید چرا چون که ۹۰ درصد آراء ملت با بنی صدر بود و و و
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  4 0
  خوب دولت ایران مقصر است ولی چیزی که مهم است اینکه انها اشتباه فکر نکنند که حالا به امریکای شیطان پناه ببریم و حرقاش را قبول کنیم
 • ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  1 0
  تلاش خارجی نیاز نداره ، همینجوری هم همه چی مشخصه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس