ملکه

Duncan که طی روزهای اخیر وارد خلیج فارس شده تا برای آبروریزی ناو قبلی آنها در فرار موقع توقیف نفتکش توسط سپاه، راه حلی پیدا کند از همان نسلی است که موتورهایش موقع فعالیت در آبهای گرم از کار می افتد!

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، یک ماه اخیر منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز شاهد رویارویی گسترده بین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از یک طرف و یگانهای ارتش آمریکا و انگلستان از طرف دیگر بوده است. ماجرای ساقط شدن پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک که به حریم هوایی ایران تجاوز کرده بود و توقیف نفتکش متخلف انگلیسی که اسکورت نظامی می شد، از جمله نقاط عطف چالش های اخیر محسوب می شود که تماما به سود کشورمان تمام شد و طرف مقابل علی رغم همه رجزها، با عجز از معرکه کنار کشید. بعد از تخلف نفتکش انگلیسی و توقیف آن توسط تکاوران نیروی دریایی سپاه، در انگلیس انتقادهای بسیار تند و تیزی از وضعیت نیروی دریایی ملکه مطرح شده و کار به آنجا رسیده که مقامات رسمی دفاعی انگلیس مجبور شدند اعترافات عجیبی را مطرح کنند.

نکته مهم در این انتقادات آن بود که در مرکز تمام این مسائل، وضعیت دو نوع شناور رزمی سطحی اصلی نیروی دریایی انگلیس یعنی ناوهای محافظ تایپ ۲۳ و ناوشکن های تایپ ۴۵ قرار دارد که با توصیفاتی چون ضعیف و افتضاح تحقیر می شدند. بخصوص آنکه پس از عقب نشینی و فرار ناو مونت رز از کلاس تایپ ۲۳ در زمان اسکورت نفتکش توقیف شده انگلستان توسط نیروی دریایی سپاه، حالا در روزهای اخیر ناوشکن HMS Duncan  از ناوشکن های کلاس تایپ ۴۵ وارد خلیج فارس شده و بخشی از وظایف اسکورت را بر عهده گرفته است. اما در ابتدا بد نیست با این دو شناور آشنا شویم.

تایپ ۴۵؛ روایتی از کار به سبک انگلیسی

نیروی دریایی انگلیس ۶ فروند ناوشکن تایپ ۴۵ را به عنوان ناوی برای ماموریت اختصاصی دفاع هوایی توسعه داده و هر فروند از این ناوشکن ها حدود ۱ میلیارد پوند قیمت دارند. این ناوشکن ها در حدود ۸۵۰۰ تن وزن داشته و طول آنها ۱۵۲ و عرض آنها ۲۱ متر است. این ناوشکن دارای ۱۹۱ نفر خدمه است و توان پذیرش ۱ فروند بالگرد ضد زیردریایی Westland Merlin یا ۲ فروند بالگرد  Lynx Wildcat را دارد.

بخش نیرومند این شناور، سامانه های راداری و تسلیحات رزم هوایی آن است چراکه یک رادار آرایه فازی فعال مدل SAMPSON با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر برای هدایت موشک ها و توپ های این شناور و یکی رادار آرایه فازی غیر فعال S۱۸۵۰M ساخت شرکت تالاس که بردی بیش از ۴۰۰ کیلومتر دارد و وظیفه جستجوی هوایی را داشته و حتی توان رهگیری موشک های بالستیک را نیز دارد، روی آن تعبیه شده اند.

بیشتر بخوانید:

سپاه یکی از دو «خدای دریاها» را شکار کرد/ پهپاد ویژه آمریکایی که حتی از جنگنده اف-۳۵ هم گرانتر است +عکس

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

در بخش تسلیحات نیز این شناور به پرتابگرهای عمودی به منظور حمل ۴۸ فروند موشک ضد هوایی Aster ۱۵ و Aster ۳۰ با بردهای ۵۰ و ۱۲۰ کیلومتر مجهز است. همچنین ۸ فروند موشک ضد کشتی هارپون ساخت آمریکا نیز بر روی این کشتی نصب شده بود که البته از سال ۲۰۱۸ به دلیل مشکلات مالی از روی این شناور حذف شدند. یک قبضه توپ ۱۱۴ میلی متری، دو قبضه توپ ۳۰ میلی متری تک لول ساخت بوش مستر و دو سامانه دفاعی فالانکس از جمله دیگر تسلیحات نصب شده روی این ناوشکن ها هستند.

نکته عجیب آن است که این شناور فاقد پرتابگر اژدر بوده و همچنین سامانه سونار آن صرفا در درون بدنه کشتی نصب شده و بخش زیادی از عملیات ضد زیردریایی بر عهده بالگردها قرار دارد. چنین ضعف هایی، این ناوشکن ها را شدیدا در برابر حملات زیر سطحی ضعیف کرده و امکان آسیب به آنها را افزایش می دهد. برنامه انگلیسی ها در این میان وارد خدمت کردن ناوهای تایپ ۲۶ برای همراهی با ناوشکن های تایپ ۴۵ است که البته تا سال ۲۰۲۵ حداقل خبری از این شناورها نخواهد بود. در حقیقت ناوشکن های تایپ ۴۵ چه در وضعیت درگیری با اهداف سطحی و در چه شرایط رویارویی با حمله زیرسطحی تقریبا فاقد هر گونه دفاعی هستند.

اما تمام این مشکلات تسلیحاتی به کنار، بحث سیستم پیشران این ناوشکن ها از همه مهم تر است. دو توربین گازی مدل WR-۲۱ ساخت شرکت رولز رویس انگلستان به همراه دو ژنراتور دیزل مجموع سامانه پیشران این ناوشکن را فراهم می کنند که انرژی تولید شده نهایی توسط آنها در حدود ۴۵ هزار کیلو وات است. سرعت نهایی این شناور ۵۶ کیلومتر بر ساعت بوده و با حرکت در سرعت ۳۳ کیلومتر بر ساعت برد آن ۱۳ هزار کیلومتر است.

مسئله اینجاست که این پیشرانه به آب گرم حساس بوده و بارها در زمان حضور عملیاتی در مناطق مختلف جهان از کار افتاده است. موضوع از کار افتادن سیستم پیشران باعث از دست رفتن نه فقط توان حرکت بلکه باعث از دست رفتن کلیه سامانه های موجود در این کشتی به دلیل نبود الکتریسیته می شود. البته طرف انگلیسی ادعا کرده است که بعد از چندین مرحله ارتقاء توانسته است چالش های مربوط به بخش پیشران در این ناوشکن را مرتفع سازی کند.

به عنوان مثال خردادماه سال ۱۳۹۵ بود که رسما اعلام شد ناوشکن رزم ضد هوایی تایپ ۴۵ انگلستان به دلیل گرمای آب خلیج فارس دچار مشکل در بخش موتور شده و از کار افتاده است. نکته جالب تر اینکه سازنده این ناو در پاسخ به مشکلات به وجود آمده، اعلام کرد که وزارت دفاع انگلیس به این شرکت اعلام نکرده بود که قرار است این شناورها برای مدت زیادی در آب های گرم عملیات کنند.

دو موتور توربینی که در این ناوشکن های ۸ هزار تنی قرار دارد ساخت شرکت رولز رویس انگلیس است و دارای بخش خنک کننده داخلی است که گرمای وارد شده به موتور را جذب کرده و از آن در موتور دوباره استفاده می کند اما در محیطی مثل خلیج فارس این موتور توان جذب حرارت بالا را نداشته اما سیستم کنترل ناوشکن این موضوع را متوجه نشده و همچنان با وجود افت عملکرد از موتورها نیروی بیشتر را می طلبد که این امر نهایتا باعث از کار افتادن توربین ها و خاموش کامل در کشتی می شود. این مسئله باعث بحث های بسیار تند و تیزی در پارلمان انگلیس نیز در آن دوران شد و نمایندگان، وزارت دفاع و شرکت BAE به عنوان سازنده کل این ناوشکن را مقصر قلمداد کردند.

تایپ ۲۳؛ یادگاری از روزهای بهتر نیروی دریایی سلطنتی

ناوهای محافظ تایپ ۲۳ را می توان ستون فقرات یگان های رزمی سطحی نیروی دریایی انگلیس قلمداد کرد. طراحی تقریبا قابل قبول این ناوها برای دوره خود، نمادی از دورانی است که انگلیسی ها همچنان به عنوان یک قدرت دریایی در جهان مطرح بودند. نیروی دریایی انگلیس در مجموع ۱۳ فروند از این ناوها را در اختیار دارد. وزن این شناورها در حدود ۵۴۰۰ تن بوده و برای ماموریت تخصصی جنگ ضد زیردریایی توسعه پیدا کردند. این ناوها از سال ۱۹۸۷ میلادی وارد خدمت شدند و قرار است که در آینده شناورهای تایپ ۲۶ و ۳۱ جایگزین آنها شوند. تا زمان آماده شدن این ناوها شناورهای تایپ ۲۳ در حقیقت همراه ناوشکن های تایپ ۴۵ محسوب می شوند. برای داشتن یک توان دفاعی و تهاجمی کامل بر علیه کلیه اهداف سطحی، هوایی و زیر سطحی هیچ کدام از دو شناور انگلیسی کامل نبوده و به حضور شناوری از کلاس دیگر نیازمند است.

طول ناوهای تایپ ۲۳ در حدود ۱۳۳ متر است و از سیستم های پیشران دیزلی و الکترونیکی بهره می برد. سرعت نهایی این ناوها در حدود ۵۲ کیلومتر بر ساعت بوده و در صورت حرکت با سرعت ۲۸ کیلومتر بر ساعت برد عملیاتی آنها ۱۴ هزار کیلومتر است. تعداد خدمه این ناوها به صورت استاندارد ۱۸۵ نفر است اما امکان پذیرش ۲۰۵ نفر در شناورهای تایپ ۲۳ نیز وجود دارد. در بخش تسلیحاتی این ناوها به ۸ تیر موشک کروز ضد کشتی هارپون، ۲ پرتاب گر دوتایی اژدر ۳۲۴ میلی متری، یک قبضه توپ ۱۱۳ میلی متری در جلوی ناو، دو قبضه توپ ۳۰ میلی متری و تیربار مجهز شده است. در بخش جنگ ضد هوایی این شناورها به موشک های سطح به هوای سری سی ولف مجهز هستند که در حال حاضر این موشک ها در حال جایگزینی با موشک های سری CAMM است. این موشک ها بسته به مدل بین ۲۵ تا ۴۵ کیلومتر برد داشته و سرعت آنها ۳ برابر سرعت صوت است.

رادار سه بعدی جستجوی سطحی و هوایی تایپ ۹۹۷ ساخت شرکت BAE سیستمز و سیستم سونار کشنده شونده به اسم Sonar ۲۰۸۷ از جمله سامانه های شناسایی این شناور به حساب می آیند.

وضعیت امروز این شناورها چطور است؟

در روزهای اخیر انگلستان حرف از به راه انداختن یک نیروی حفاظت مشترک اروپایی در تنگه هرمز و خلیج فارس می زند و به دنبال جذب مشارکت دیگر کشورهای اروپایی در این بخش است. شاید یکی از دلایل این تلاش برای همراه کردن دیگران، وضعیت نامساعد ناوهای انگلیسی باشد. بر اساس اطلاعات موجود از ۶ فروند ناوشکن های تایپ ۴۵، ۳ فروند و از ۱۳ فروند ناو محافظ تایپ ۲۳ نیز ۶ فروند در مراحل مختلف تعمیر و نگهداری بوده و امکان حضور عملیاتی ندارند.

انگلیسی ها عملا با چیزی در حدود ۱۰ شناور رزمی سطحی عملیاتی مانده اند که نمی دانند باید با آن از آبهای سرزمینی خود دفاع کنند، جبل الاطارق یا قبرس و مدیترانه را پوشش بدهند یا به خلیج فارس برسند! البته اگر بخواهیم به برخی حضورهای عملیاتی دیگر نیروی دریایی انگلیس در مناطق دیگر جهان مثل جنوب شرق آسیا هم بپردازیم بیشتر به عمق فاجعه برای جزیره نشین ها می رسیم.

از وضع و حال ناو هواپیمابر جدید انگلیسی ها یعنی ملکه الیزابت هم اگر پرسیده باشید باید به شما بگوییم که این ناو ۶۵ هزار تنی که چیزی در حدود ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون پوند خرج بر روی دست مالیات دهندگان انگلیسی گذاشته همچنان با نشتی و مشکلات فنی رو به رو بوده در پایگاه خود در انگلیس مراحل بازبینی و تعمیرات را طی می کند. به همین دلیل یکی از مقامات بلند پایه وزارت دفاع انگلیس در گفتگویی با شبکه اسکای نیوز عملا اعتراف کرد که نیروی دریایی این کشور برای مقابله با ایران بسیار کوچک است.

این وضع و حال نیروی دریایی است که تا چند دهه پیش شنیدن نامش رعشه به اندام دشمنان انگلیس انداخته و ضرب المثل "آفتاب در مستعمرات انگلیس غروب نمی کند" تا حد زیادی به لطف آن نیروی قدرتمند تامین شده بود اما حالا در خلیج فارس انگلیسی ها با رقیبی رو به رو هستند که ۴۰ سال است رو در روی آمریکا ایستاده و خود را برای مقابله با دشمنی بسیار بزرگتر از انگلیس نیز آماده کرده است و مشخصا اگر انگلستان در این محدوده به تنهایی دست ماجراجویی بزند یکی از دردناک ترین صفحات در تاریخ نیروی دریایی این کشور رقم خواهد خورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  66 28
  از دفاع هوایی جماران هم بگید. 4 تا موشک استاندارد.
  • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   28 9
   ملکه که مرحوم شد
  • IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   23 61
   4 تا چه خبره کلا دو تا موشک محراب داره که کپی سام 6 هستش و دو تا دوش پرتاب میثاق2 که اونم کپی از یک مدل چینیه
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   42 12
   باشه تو راست میگی . ولی آواره بدبخت با همین به اصطلاح کپی ها هم باباتون درآمد. پس برو بمیر .۸۷۶۴
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   36 9
   واقعا دفاع هوایی جماران ضعیف است. دوستان همین طور که غربیها به راحتی در مورد نقاط ضعف خود مقاله می نویسند و سایت های داخلی هم چاپ می کنند و شما هم لذت می برید لطفا از شنیدن نقص های خودمان هم ناراحت نشوید که راه پیشرفت است.
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  24 12
  ناوچه های انگلیسی را چگونه می توان منهدم کرد؟
  • FR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   43 11
   با توكل به خدا و موشكهاىِ ايران زمين
  • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   40 12
   یک اژدر ناقابل تمام کننده کار است.
  • امید IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   26 14
   هر ناو و ناوچه در هر حد و اندازه که در شعاع هزار کیلومتری کشور ما باشه برای موشک های ما حکم سبیل رو داره.... لذا سپاه با پشوانه این موشک های آماده به پرتاب خیلی راحت در خلیج فارس جولان میده
  • احمد IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 12
   یک کشتی باری یه تنه بهش می زنه غرق میشه، مثل همون کشتی جنگی نروژی در مانور ناتو
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  15 90
  کارتون تمومه
  • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   31 9
   کارخودت چی ؟وطن فروش
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   18 6
   تو آش خودت را بخور نظر نده
  • سین IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   2 7
   کارتون طنز شما هم تمومه :))
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  24 4
  پوزش باید میخورد زمین تا این همه پولی که از استعمار گری در ایران و هندو دیگر جاها در اورده رو یه جا به ایران باج بده
 • IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  20 8
  ما منتظر دومیش هسیم
 • DE ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  37 10
  مهمتر از موتور کشتی ، موتور خود سربازهای امریکایی و انگلیسیه که موقع جنگ ازکار میفته . و نه بخاطر اینکه اکثراً معتاد و الکلی هستند بلکه بخاطر اینکه از ملیتهای مختلف هستند و در حقیقت وطن اصلی ندارند و هیچگونه انگیزه ای برای جنگیدن ندارند . اینجاست که به درستی این حرف میرسیم که فقط به بچه ای شناسنامه ایرانی و تابعیت ایرانی باید داد که هم پدر و هم مادرش ایرانی باشه تا فردا با انگیزه برای کشورش بجنگه . البته اصلاح طلبان که با اقتدار و عزت ملی رابطه خوبی ندارند مخالف این قانون هستند .
  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   8 13
   احمق! تا حالا اصطلاح سرزمین مادری را نشنیده ای ؟
 • محمد IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  13 0
  همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم
 • IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  20 11
  مرگ برترامپ مرگ بردذدان دریائئ
  • شناس IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 0
   دذدان دریائئ؟؟؟!!!
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  13 12
  تحلیل غلطی است به خاطر اینکه انگلیس هیچ دشمن و یا تهدید بالقوه ای نداره که نگران محدودیت های ناوگانش باشه
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   7 9
   دشمنی بزرگ تر از حماقت دزدی دریایی ؟
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  12 43
  اولا کیفیت مهمه نه کمیت دوما ما ایرانی ها نوکر و کلفت اروپایی چشم آبی باکلاس هستیم. چون بی فرهنگ و کند ذهن و بی هنر و بوگندو هستیم
  • نادر IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   20 4
   ظاهرا" قیاس به نفس کرده بیدی !!!
  • mounessi IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   23 4
   اینایی که از دهنت ریخت بیرون شجره نامه ایل و طایفه توئه نه ایرانی ها...
  • ایرانی DE ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   22 2
   البته طرز فکر شما رو خیلی ها هم دارن. بی فرهنگ که ما نیستیم چون فرهنگ چند هزار ساله داریم. فرهنگ اونا لخت بودن، سگ داشتن و الکل. خوب شاید واسه شما اینا فرهنگ. وحشی هم هستن که. هر جور اسلحه درست میکنن همه دنیا میفروشن و خودشون هم با سلاح هاشون همه جا هستن. یه چیز هم یادت نره، با نوکری اونا مثل اونا نمیشی. یه نوکر میمونی واسه همیشه. بوگندو هم اونی که دستشویی میره خودش رو نمیشوره.
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   21 3
   این الفاظ شایسته خودت هست بی ادب .بهتره بری ذره ای ادب و نزاکت یاد بگیری..!!.ایران و ایرانی با فرهنگ و مقتدر و با عزت هستند. .
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  30 9
  دوران قدرت نمایی ملکه تمام شده است.
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  6 6
  باید تجاوزات استکبار از جاسوسی و تحریم و بلوکه کردن ثروت های کشور ها و کودتا و دخالت ها گوناگون و00000 برای مردم دنیا باز گو شود و تبلیغات گسترده روی ان اجام شود. از طرف دیگر باید کشور های تحریم شده توسط استکبار تشکیلاتی ایجاد نمایند تا ان ها هم استکبار را تحریم کنند. بدین ترتیب از ارسال هر محموله ای از کشور های استکباری یا به کشور های استکبار جلوگیری ومصادره شود.
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  21 8
  سلام و درود الهی بر برادران سپاه ای برادران اگر تکیه شمابه خدا باشد ناو هر چی باشدتسلیم اراده شما می شود به خدا تکیه کنید پیروزید انشاالله
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  19 11
  با موشک بدونِ موشک، با امکانات بدونِ امکانات کشور عزیز ایران اسلامی پیروز است و چشم دشمنان داخلی و خارجی اش کورخواهد شد، ان شا ء الله
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  25 6
  انگلیسیها شجاع نیستند مکارهستند
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  30 21
  الان دیگه نشسته و داریم به ناو انگلیسی ایراد میگیریم که فلان موتورش ایراد داره یا فلان اسلحه اش رو ورداشتن.اخه برو پراید تو درست بساز سالی 20 هزار کشته داری میدی بدبخت
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   17 19
   اونایی که پراید تولید می کنند همون مدیرایی هستن که تا مغز اسخونشون انگلیسیه و اونهایی که موشک می سازن اونهایی هستند که با قدرتشون انگلیسی های بدبخت رو توی خلیج فارس به ذلت درآوردن.
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 13
   پراید دست نیروهای نظامی نیس نمیدونستی؟ دست لیبرالهاس دست نشانده های انگل یس
  • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
   1 0
   نتیجه عملکرد پراید هر روز توی جاده ها داریم میبینیم امیدوارم جنگ نشه ولی توی جنگ تمام عیار مشخص میشه تجهیزات نظامیمون هم مث پرایدامون هستن یا خیر به رزمایش نیست !
 • mohsen IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  18 11
  کل خلیج فارس در تیررس موشکهای ساحل به دریای ایران است مخصوصا موشکهای بالستیک ساحل به دریا که بردی بیش از600 کیلومتر دارند و سرعت وحشتناکشان هم بماند
 • NL ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  13 16
  مرگمان حتمی هست الفاتحه
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   6 8
   غیر خدا کی نمی میره ؟ ولی شما گویا همین الآن ...
 • مرگ بر مسئول بی رگ فاسد IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  14 9
  کاش درب ایران خودرو و سایپا رو گل میگرفتن و کارخونه ها رو میدادن دست سپاه و وزارت دفاع حداقل یه ماشین خوب ایرانی بیرون میدادن
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  14 12
  چقدر راحت می شود این رزمناوهای انگلیسی و آمریکایی را بدون دق دقه شکار کرد ... البته خودشان بهتر می دانند که در اوج نا امیدی دارند کار تعمیرات کشتی های خود را انجام میدهند ... اینها تا حالا یک هزارم از اقتدار ایران را دیدند و خوند ایران دستهای برتر را رو نمی کند
  • تصحیح IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   10 0
   دغدغه
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  13 11
  به ازای هر ناو یا ناوشکن ملکه یک موشک خلیج فارس یا یک اژدر حوت!! اگر کم هست از ساحل هم مهمانی در خدمتیم بیا. خلاص
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  14 6
  انگلیس در جنگ جهانی دوم نیروی دریایی قوی ای داشت بعد از جنگ و تاسیس ناتو عملا امریکا شد پیشقراول نظامی دنیای غرب و ارتش های اروپایی صرفا در فاز تدافعی قرار گرفتند.البته بدون شک یک ناوشکن دانکین بریتانیا نسبت به ناوچه های موشک انداز کلاس کمان متعلق به دهه 60 میلادی ما که ستون فقرات سطحی نداجا است کارآمدتر هست
  • DE ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   8 5
   طنز قضیه اینجاست که ملکه هنوز حرف اول و آخر را میزند در اروپا
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  12 3
  وضعیت ناوگان خودمون از آمریکا بهتره.
 • DE ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  13 9
  ارتش پر افق ما چند تا ناو و ناوشکن داره ؟ فکر کنم نمیدونید که این مدلی تیتر میزنید که مثلا تحقیر کرده باشید. میدونید که چه کسانی اصولا و در چه شرایطی سعی میکنن طرف مقابل رو تحقیر کنند دیگه ؟
  • خودی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   11 11
   عزیزدلم کل دنیا هم میدوونن تو خلیج فارس کسی تو نظامی نمیتونه با ایران مقابله کنه بزرگش امریکا بود که دمشو گذاشت کولشو رفت انگلیس که ضعیف تر از اونه پس باید قبول کنی داره یه ابرقدرت جدیدی تو جهان بوجود میاد اووونم کشور جمهوری اسلامی ایران است پس با خیال راحت برووو در امنیت کامل زندگیتو بکن و مطمئن باش ایران همیشه پیروزه
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   15 1
   معمولا وقتی یکی زورش به اون نمیرسه، فحش میده.
 • sepehr IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 7
  درد من حصار برکه نیست درد من زیستن با ماهیانی است که فکر دریا به ذهن شان خطور نکرده
 • فرامرز IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  7 1
  دلاوران خسته نباشید به نیروهای کشور عزیزم ایران افتخار میکنم
 • علی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  7 2
  عزیز موشک و ناو انگلیس ترس نداره موذی و روباه بودنش جای ترس داره.انگلیس با ناو و موشک بریتانیای کبیر نشد با موذی گری و تفرقه شد بریتانیای کبیر
 • جواد IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  6 0
  بخش نیرومند این شناور، سامانه های راداری و تسلیحات رزم هوایی آن است چراکه یک رادار آرایه فازی فعال مدل SAMPSON با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر برای هدایت موشک ها و توپ های این شناور و یکی رادار آرایه فازی غیر فعال S۱۸۵۰M ساخت شرکت تالاس که بردی بیش از ۴۰۰ کیلومتر دارد و وظیفه جستجوی هوایی را داشته و حتی توان رهگیری موشک های بالستیک را نیز دارد، روی آن تعبیه شده اند. رادار آرایه فازی پسیو با برد ۴۰۰ منم میخوام با تن صدای بابا پنجعلی
 • ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  5 5
  مهم نیست که تجهیزات پیشرفته داشته باشی یا تجهیزات پیش پا افتاده .مهم اینه که نسبت به تهدیدات موجود تجهیزاتتت کارایی داشته باشه .مثلا ما با قایق های تند رو که پول هزار تاشون پول یک ناو هم نمیشه امنیت خلیج فارس رو تامین کردیم
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  3 3
  با سلام اگه بتونیم شاسی، بدنه و موتور کشتی را به خوبی و قدرتمند بسازیم که حتما می توانیم و در چندین مورد کرده ایم، از آنجا که در حوزه موشک، توپ و رادار پیشرفت های خوبی داشته ایم می توانیم خط تولید انبوه کشتی های جنگی را راه اندازی نماییم و به کشور های دیگر نیز صادر نماییم. این واقعا شدنی است.
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  0 8
  و ما علیرغم اینکه ناو جنگی جدید نداریم اما ابرقدرت بلامنازع منطقه هستیم
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   1 5
   پروفسور ناوهای جماران ، سهند و... پس چی هستن ؟
 • جو IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  9 1
  میشه ناوچه ها و قایق های موشک انداز خودمون رو نام ببرید و ارزش عملیاتیشون رو توضیح بدین؟؟یه سوزن به خودتون یه جوال دوز به دیگران...
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  4 6
  ملتی که 40 سال روی پای خود ایستاده و تحقیر و ظلم را نپذیرفته با ده ها ناو هم قابل خرد شدن نیست. باید اغراق کرد که اقتدار امروز فقط با بصیرت و دوراندیشی مقام معظم رهبری و تلاش و تعهد سپاه خاصل شده است. درود بر آقا و خسته نباشید به سپاه
 • آمیرزا IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  5 0
  کاش بشه تمام این اختلافات و دشمنی ها با درایت و عقلانیت تبدیل به صلح و دوستی بشه.جنگ به نفع هیچ طرفی نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس