برهم صالح نمایه

رسانه‌های عراق از دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با رئیس پارلمان عراق، و امضای یادداشت تفاهم همکاری میان امان و بغداد خبر دادند.

به گزارش مشرق، رئیس پارلمان عراق امروز چهارشنبه در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا بر اهمیت استقلال و حفظ تمامیت ارضی آن تأکید کرد محمد الحلبوسی از نقش برجسته کشورش در کاهش تنش در منطقه خبر داد و به تلاش عراق برای برقراری روابط متوازن و برابر با کشورهای منطقه‌ای و محیط عربی و بین‌المللی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا با موازین بین المللی آشنا نیست

دیپلمات روس: در صورت اقدام آمریکا علیه ایران، تهران تنها نخواهد ماند

دفتر اطلاع‌رسانی محمد الحلبوسی در بیانیه‌ای آورده است محمد الحلبوسی امروز (چهارشنبه)، آندرو پیک معاون وزیر خارجه آمریکا در امور عراق و ایران را به‌حضور پذیرفت که ماتیو تولر سفیر آمریکا در بغداد هم حضور داشت.

این بیانیه آورده است در این دیدار به تحولات سیاسی در کشور و موفقیت مجلس نمایندگان در تکمیل کابینه وزارتی و رأی‌گیری درباره آنها و همچنین وضعیت سیاسی منطقه اشاره شد. بر اساس این بیانیه، حلبوسی بر استقلال و سلامت و وحدت و یکپارچگی عراق و نقش برجسته آن در کاهش تنش در منطقه و برقراری روابط متوازن با محیط پیرامونی عربی و منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید و از نقش ائتلاف بین‌المللی در عراق و حمایت آن از نیروهای امنیتی عراق تمجید کرد.

این بیانیه افزود در این دیدار همچنین به اهمیت فعال کردن همکاری سرمایه‌گذاری و اقتصادی میان دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و برق که به فراهم کردن خدمات و فرصت‌های شغلی برای شهروندان کمک می‌کند، اشاره شد.

این بیانیه آورده است از سوی دیگر، معاون وزیر خارجه آمریکا بر تمایل کشورش به حمایت از عراق و استقلال آن برای اینکه کشور امن و قادر به رشد با مسئولیت‌های خود در قبال ملتش باشد، تأکید کرد و از آمادگی کامل برای افزایش همکاری در تمام زمینه‌های اقتصادی، توسعه و امنیت خبر داد.

خبر دیگر اینکه برهم صالح رئیس جمهوری عراق که به انگلیس رفته است به یک شبکه انگلیسی گفته است که "ما اجازه نمی‌دهیم که سرزمین ما صحنه و میدانی برای هرگونه اقدام خصمانه علیه ایران یا کشور دیگر باشد".

برهم صالح به شبکه سی‌ان‌ان گفت عراق تمایلی ندارد که میدانی برای هر گونه اقدام خصمانه علیه هر یک از کشورهای همجوار خود از جمله ایران باشد. وی افزود آغاز جنگ راحت است، ولی پایان آن بسیار دشوار است.

امضای یادداشت تفاهم همکاری میان اردن و عراق در زمینه اقتصادی

خبر دیگر اینکه عراق و اردن یادداشت تفاهم همکاری در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی امضا کردند.

بر اساس گزارش الفرات، وزارت برنامه‌ریزی عراق امروز چهارشنبه از امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان عراق و اردن در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها خبر داد.

در بیانیه وزارت برنامه‌ریزی عراق آمده است با حضور نوری صباح الدلیمی وزیر برنامه‌ریزی عراق و عمر الرزاز نخست وزیر اردن، پایتخت اردن امروز شاهد امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دو کشور برادر در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها در عراق بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس