RQ-4 - نمایه

ایران تنها کشوری است که پهپاد RQ-4 را هدف قرار داده و این «دستاورد» عده‌ای را در ترس از «سایه جنگ» فرو برده؛ اما واقعیت این است که اگر ده بار دیگر هم پهپادهای آمریکایی را بزنیم، باز هم جنگ نخواهد شد.

سرویس جهان مشرق ساعت ۴:۰۵ بامداد روز پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۹۸، سامانه پدافندی «سوم خرداد» ساخته و متعلق به جمهوری اسلامی ایران یک فروند پهپاد آمریکایی مدل RQ-۴ از سری BAMS-D (مخفف عبارت «تجسس دریایی مساحت وسیع-نمونه») را که وارد مرزهای هوایی کشورمان شده بود، هدف قرار داد و منهدم کرد. این اقدام ایران آبروی آمریکایی‌ها را برد و قابل‌تصور نیست که چه‌قدر کابینه ترامپ به خصوص جان بولتون، مشاور امنیت ملی، و مایک پمپئو، وزیر خارجه او از این اتفاق عصبانی شده‌اند. در عین حال، واشینگتن می‌دانست که نمی‌تواند به این اقدام، واکنش نظامی نشان بدهد. در گزارش پیش رو، ابتدا اهمیت سرنگون شدن پهپاد فوق‌پیشرفته RQ-۴ «گلوبال‌هاوک» (به معنای «شاهین جهانی») را از دیدگاه کارشناسان علم هواپیماهای بدون‌سرنشین در گزارش‌های مجله‌های آمریکایی «تایم» و «نیوزویک» بررسی و سپس یادآوری می‌کنیم که چرا آمریکا حتی اگر پهپادهای دیگرش هم هدف موشک‌های ایران قرار بگیرند، باز هم امکان پاسخ نظامی را نخواهد داشت.

توضیحات سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران درباره هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های کمپانی سازنده RQ-۴ درباره جنگ با ایران

›› ۹ سؤال درباره جنگ احتمالی ایران و آمریکا

زدن پهپاد بلندپرواز با موشک کوتاه‌برد

مجله تایم درباره پهپاد RQ-۴ گلوبال‌هاک می‌نویسد:

در ادبیات تخصصی، پهپادی که ایران هدف قرار داد یک پرنده «تجسس دریایی مساحت وسیع» متعلق به نیروی دریایی آمریکا بوده که نسخه نیروی دریاییِ همان پهپاد بلندپرواز RQ-۴A گلوبال‌هاک نیروی هوایی است. در بیان ساده، این پهپاد یک هواپیمای بدون‌سرنشین با کاربرد تجسس در دریاست. بر خلاف پهپادهای موشک‌زن MQ-۱ «پرداتور» [به معنای «شکارگر»] و MQ-۹ «ریپر» [به معنای «دروگر» و همچنین نام شخصیت مجسم‌کننده مرگ به شکل یک اسکلت با عبای سیاه و داس بزرگ] که از آن‌ها برای انجام حملات هوایی استفاده می‌شود، پهپادهای گلوبال‌هاک غیرمسلح هستند و فقط برای جمع‌آوری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. گلوبال‌هاک برای جمع‌آوری اطلاعات، در ارتفاع‌های بالا، تا ۶۰ هزار پا [معادل بیش از ۱۸/۲ کیلومتر] یعنی تقریباً دو برابر هواپیماهای مسافربری، پرواز می‌کنند. این پهپاد در آن ارتفاع بالا می‌تواند حتی آن سوی انحنای کره زمین را هم ببیند [۱] .

اطلاعاتی درباره پهپاد آمریکایی که توسط پدافند «سوم خرداد» هدف قرار گرفت [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› پرنده‌های «ابابیل» ایران بلای جان «پاتریوت» آمریکایی

این مجله آمریکایی سپس به نقل از «ایمی زگارت» عضو ارشد اندیشکده «مؤسسه هوور» و «مؤسسه مطالعات بین‌الملل فریمن اسپوگلی» در دانشگاه استنفورد، می‌نویسد: «مهم‌ترین دفاعِ این پهپاد، ارتفاع پرواز آن است. گلوبال‌هاک در ارتفاع بسیار بالایی پرواز می‌کند، بنابراین این‌که ایرانی‌ها توانسته‌اند آن را هدف قرار دهند نشان می‌دهد ظرفیت‌های واقعاً چشم‌گیری دارند. سرنگونی این پهپاد به نوعی یک مکانیسم برای ارسال این پیام به آمریکاست که ایران از آن‌چه که احتمالاً تصور می‌کردیم، قدرتمندتر است.»

عصبانیت جان بولتون (چپ) و مایک پمپئو (وسط) از حمله موفقیت‌آمیز ایران به پهپاد آمریکا غیرقابل‌تصور است (+)

البته «دن گتینگر» مدیر «مرکز مطالعات پهپادی» در دانشکده «بارد» در نیویورک به مجله تایم می‌گوید: «ممکن است از گلوبال‌هاک برای تجسس استفاده شود، اما این پهپادها پرنده «پنهان‌کار» محسوب نمی‌شوند. طول بال گلوبال‌هاک حدود ۴۰ متر است، مانند یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷. این پهپاد در مقایسه با جنگنده‌ها بزرگ، سنگین و کُند است.» گتینگر خاطرنشان می‌کند: «این پهپادها سریع نیستند. بسیار مشهودند؛ یعنی به سادگی در رادار دیده می‌شوند. تعمداً آن‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که بتوانند در ارتفاع بالا با سرعت کم پرواز کنند. عملاً می‌توانند بالای یک منطقه پرسه بزنند و هر اندازه بشود، اطلاعات جمع کنند.»

تصویری که ایران از مسیر پروازی پهپاد گلوبال‌هاک آمریکا (خط ضحیم سبزرنگ) منتشر کرده است؛ به نظر می‌آید دایره مشکی سمت راست محل اصابت موشک به پهپاد باشد (+)

«داگلاس بری» عضو ارشد حوزه هوافضا در اندیشکده «مرکز بین‌المللی مطالعات استراتژیک» به مجله تایم می‌گوید: «اگرچه حمله به پهپادهای کوچک‌تر غیرعادی نیست، اما حمله به پهپادهایی که به اندازه RQ-۴ بزرگ و پیشرفته باشند، نادرتر است. این پرنده‌ها در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند و هدف قرار دادن آن‌ها با موشک کوتاه‌برد دشوار است.» این مجله آمریکایی می‌نویسد: «شاید آمریکایی‌ها به خاطر داشته باشند که ایران سال ۲۰۱۱ مدعی شد یک پهپاد کوچک‌تر (RQ-۱۷۰ «سنتینل» [به معنای «نگهبان»]) را تسخیر کرده است [۲] .» این در حالی است که گتینگر می‌گوید این‌بار مسئله خیلی متفاوت است: «[RQ-۱۷۰] یک پهپاد بسیار سری مشغول یک عملیات سری بود. اما این‌دفعه یک اتفاق بسیار علنی‌تر رخ داده است.»

پهپادی از نوع RQ-4 متعلق به نیروی هوایی آمریکا؛ این پهپاد برای دفاع مقابل حملات دشمن در ارتفاعی معادل دو برابر هواپیماهای مسافربری پرواز می‌کند (+)

هیچ‌کس تا حالا یک RQ-۴ را شکار نکرده بود

مجله نیوزویک آمریکا نیز در گزارشی به اهمیت سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکا به دست یک سامانه پدافندی بومی ایران اشاره می‌کند: «اقدام ایران در سرنگون کردن یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای ارتش آمریکا با استفاده از آن‌چه که این کشور ادعا می‌کند یک پدافند بومی است، نشان‌دهنده [دشواری‌ها و] پیچیدگی‌های یک درگیری احتمالی با جمهوری اسلامی است [۳] .» «فابیان هینز» تحلیلگر مسائل عدم اشاعه و اطلاعات منبع‌باز در این‌باره به نیوزویک می‌گوید این اولین موردِ شناخته‌شده از سرنگونی هر یک از انواع پهپادهای RQ-۴ آمریکاست. این پهپاد، اصلاً «یک پرداتور ریز نیست»، بلکه یکی از «بزرگ‌ترین و گران‌ترین پهپادهایی است که آمریکا دارد.» هینز همچنین درباره استفاده ایران از سامانه بومی «سوم خرداد» نیز می‌گوید: «اگر (یک «اگر» بزرگ) این حرف صحت داشته باشد، مسئله قابل‌توجهی است، چون به این معنا خواهد بود که برای زدن پهپاد آمریکا از یک سامانه موشک زمین به هوای بومی استفاده کرده‌اند.»

اذعان کارشناسان بی‌بی‌سی به توانایی پدافند موشکی ایران و ناتوانی ترامپ از واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› متخصص پهپادهای آمریکا: وجهه خود را از دست دادیم

این هفته‌نامه آمریکایی به بهانه سرنگونی پهپاد آمریکا به معرفی برخی از موشک‌های ایران نیز می‌پردازد:

ما می‌دانیم که ایران انواع سلاح‌های بالستیک را در اختیار دارد، از توپ‌خانه گرفته تا موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد، و همچنین موشک‌های کروز. دوربردترین سلاح تهران، یعنی موشک کروز دوربرد «سومار»، می‌تواند اهدافی از فاصله ۲۵۰۰ کیلومتری را هدف قرار دهد؛ و موشک‌های بالستیک میان‌برد «سجیل»، «شهاب ۳»، «قدر»، «عماد» و موشک جدید «خرمشهر» بردی حدوداً ۲۰۰۰ کیلومتری دارند.

برخی از موشک‌های ایران و بُرد آن‌ها به گزارش اندیشکده آمریکایی «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل»؛ ایران بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد (+)

نیوزویک در انتهای گزارش خود از قول «بسیاری از کارشناسان» درباره واکنش نظامی آمریکا به سرنگونی پهپادش هم اظهار تردید می‌کند [۴] و یک دلیل این واقعیت را عدم برخورداری آمریکا از حمایت بین‌المللی می‌داند. هینز در همین خصوص به نیوزویک می‌گوید موضوع تردیدها این نیست که آیا اقدام نظامی احتمالی آمریکا علیه ایران تصمیم خوبی است یا تصمیم بدی، بلکه «در این‌باره است که آیا این کار برای آمریکا «خیلی بد» خواهد بود یا یک «فاجعه نجومی».» اما آیا تنها دلیل خودداری آمریکا از ورود به یک درگیری نظامی با ایران، موضوع حمایت بین‌المللی است؟

طی ساعات اولیه پس از سقوط پهپاد آمریکایی، سیر تحولات و تنش‌ها میان دو کشور سرعت باورنکردنی‌ای پیدا کرد. بعد از آن‌که ارتش آمریکا تأیید کرد که سپاه پاسداران ایران پهپاد متعلق به این کشور را هدف قرار داده است، دونالد ترامپ دوباره دست به توئیتر شد. وی ابتدا خیلی ساده فقط نوشت: «ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد! [۵] » (شاید امیدوار بود یک پیام کوتاه، وحشتناک‌تر به نظر برسد)، اما روز بعد در چند توئیت متوالی به شکلی دراماتیک توضیح داد که کشورش «آماده و محیا» ی انتقام‌جویی از ایران بوده، اما وقتی یک فرمانده ارتش به او گفته در این حمله ۱۵۰ نفر کشته می‌شوند، ۱۰ دقیقه قبل از آغاز حمله، تصمیم گرفته این کار را نکند. رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با ان‌بی‌سی‌نیوز هم همین حرف‌های خنده‌دار را تکرار کرد.

ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند، گفتم عملیات متوقف شود [دانلود]

با توجه به این‌که همین ترامپ ماه گذشته میلادی (آوریل ۲۰۱۹) مصوبه کنگره آمریکا در ممنوعیت فروش سلاح به رژیم سعودی و امارات را با استفاده از اختیارات ریاست‌جمهوری وتو کرد [۶] ، تا همچنان برای قتل‌عام وحشیانه مردم یمن به جنایت‌کاران ائتلاف سعودی سلاح بفروشد، طبیعتاً «جان ۱۵۰ ایرانی» نبوده که جلوی اقدام نظامی آمریکا را گرفته است؛ تازه اگر باور کنیم اصلاً مقامات آمریکایی به فکر اقدام نظامی افتاده‌اند. شخص ترامپ از آن‌چه که طی ساعات پس از حمله ایران به پهپاد آمریکا رخ داد، توصیف‌های متناقضی ارائه داده است؛ مثلاً در توئیت‌های خود گفته که ۱۰ دقیقه قبل از حمله دستور توقف آن را صادر کرده، اما در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی می‌گوید اصلاً دستور حمله را صادر نکرده بوده است [۷] .

اولین واکنش توئیتری ترامپ به حمله ایران به پهپاد آمریکا: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد!» (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› چرا ادعای ترامپ درباره حمله به ایران دروغ است؟

با این حال، مسئله اصلاً این نیست، چراکه دلایل خودداری آمریکا از درگیری نظامی با ایران به پهپاد RQ-۴ خلاصه نمی‌شود. واقعیت این است که اگر ایران ۱۰ پهپاد RQ-۴ دیگر هم از آمریکا بزند، باز هم جنگی بین دو کشور به وجود نخواهد آمد. به عبارت دیگر، ترامپ مجبور بود از خویشتن‌داری ایران در هدف قرار ندادن یک فروند هواپیمای P-۸ حامل چندین سرنشین که همزمان با پهپاد RQ-۴ مرزهای هوایی کشورمان را نقض کرده بود، تشکر کند، چراکه ایران تا هر جا که بخواهد می‌تواند سطح تنش‌ها را بالا ببرد و آستانه تحمل آمریکایی‌ها را بسنجد، در حالی که طرف مقابل می‌داند اگر دست از پا خطا کند، برای همیشه باید خاورمیانه و منافعش در این منطقه را به فراموشی بسپارد. البته ناگفته پیداست که ایران به دنبال افزایش تنش نیست و هرگز اقدام پیش‌دستانه انجام نخواهد داد.

گلوبال‌هاک یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین پهپادهای ارتش آمریکاست (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› سردار حاجی‌زاده: P-۸ آمریکایی در تیررس ما بود

برای توضیح بیش‌تر در این‌باره، خلاصه یکی از گزارش‌های قبلی مشرق در خصوص پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ، آمریکا، خاورمیانه و تمام دنیا در این‌جا یادآوری می‌شود:

پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ

انتخابات ۲۰۲۰: جنگ عراق به یک لکه ننگ دائم بر دامن جورج بوش تبدیل شد و ترامپ به خوبی می‌داند جنگ احتمالی با ایران لکه به مراتب بزرگ‌تری در پرونده او خواهد بود که مطمئناً شانس موفقیتش در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری را نابود می‌کند.

برَند «ترامپ»: ترامپ به عنوان اول یک تاجر و بعد یک سیاستمدار، برای وجهه خود بیش از آن اهمیت قائل است که با ورود به یک جنگ پرتلفات، آینده تجاری خود را برای همیشه به خطر بیندازد.

ترامپ با حمله به ایران شانس خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را از دست خواهد داد (+)

پیامدهای جنگ با ایران برای آمریکا

هزینه‌های نجومی: جنگ با ایران هزینه‌های باورنکردنی سیاسی و مالی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت که با هزینه‌های هنگفت جنگ عراق قابل‌مقایسه نخواهند بود. علاوه بر مساحت تقریباً چهار برابری ایران نسبت به عراق (که اگر همه نیروهای نظامی آمریکا هم به ایران اعزام شوند برای اشغال آن کافی نخواهد بود) و جمعیت بیش از سه برابری ایران نسبت به عراق در زمان آغاز حمله آمریکا، تضمین می‌کند که چنین جنگی احتمالاً پرهزینه‌ترین جنگ آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم خواهد بود. برخی کارشناسان آمریکایی جنگ احتمالی با ایران را با جنگ ویتنام مقایسه می‌کنند و متقاعد کردن مردم آمریکا به چنین جنگی، به اندازه قبولاندن دوباره جنگ ویتنام به افکار عمومی آمریکا غیرممکن است.

منافع، نیروها و پایگاه‌های آمریکا: در صورت آغاز درگیری نظامی، پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی در منطقه و منافع این کشور، از جمله امنیت عبور و مرور در خلیج فارس و تنگه هرمز، مستقیماً هدف حملات ایران قرار خواهند گرفت. همچنین حمله به کشورهایی که میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا هستند نیز هزینه‌های بین‌المللی جنگ با ایران را برای واشینگتن افزایش خواهد داد.

انزوای بین‌المللی: نه تنها دشمنان و رقبای آمریکا مانند روسیه و چین، بلکه حتی متحدان این کشور در اروپا نیز اظهار امیدواری کرده‌اند که تنش‌ها میان تهران و واشینگتن به روشی غیر از تقابل نظامی حل‌وفصل شود، بنابراین به راه افتادن جنگ با ایران می‌تواند آمریکا را در عرصه بین‌المللی منزوی و به عنوان طرف مهاجم معرفی کند.

تشدید تنفر ایرانی‌ها از آمریکا: سال‌ها تبلیغات آمریکا برای جذب افکار عمومی و تأثیرگذاری روی معادلات خواص در ایران با شلیک اولین تیر به سوی این کشور به هدر خواهد رفت و دروغ بودن بهانه‌های واشینگتن درباره حقوق بشر، دموکراسی و صلح‌طلبی را فاش می‌کند.

پایگاه موشکی ایران در عمق ۵۰۰ متری زمین؛ آمریکا منافع، نیروها و پایگاه‌های زیادی دارد که می‌توانند اهداف این موشک‌ها باشند [دانلود]

پیامدهای جنگ با ایران برای خاورمیانه

نابودی رژیم صهیونیستی: طی تنها چند روز از آغاز یک درگیری نظامی احتمالی علیه ایران، تهران می‌تواند هم به شکل مستقیم و هم با کمک نیروهای نیابتی و متحدان خود به رژیم صهیونیستی حمله کند و برای همیشه به رؤیای تشکیل یک «کشور یهودی» پایان دهد؛ پیامدی که در حقیقت به ضرر آمریکاست، نه خاورمیانه.

تنش‌ها و تروریسم منطقه‌ای: جنگ میان ایران و آمریکا موج دیگری از تنش‌ها را در منطقه به راه خواهد انداخت که قطعاً با توجه به درگیری ائتلاف جنایت‌کار سعودی در یمن و دست کشورهای عربی بر آتش سوریه، قطعاً دامن‌گیر این کشورها نیز خواهد شد. همچنین بازگشت دوباره آشوب به منطقه‌ای که پیشاپیش در تلاطم است، به نفع هیچ‌یک از کشورهای منطقه نخواهد بود و می‌تواند بستری برای ظهور دوباره گروه‌های تروریستی فراهم نماید.

نتانیاهو: «می‌خواهید سه تهدید بزرگ علیه اسرائیل را بشناسید؟ ایران، ایران، ایران» (انگلیسی) [دانلود]

پیامدهای جنگ با ایران برای جهان

بازار نفت: از آن‌جایی که امنیت بخش قابل‌توجهی از محموله‌های نفتی دنیا مستقیماً به تلاش‌های ایران در نگهبانی از خلیج فارس و تنگه هرمز وابسته است، وقوع یک جنگ بزرگ علیه ایران مطمئناً روی بازار نفت تأثیر مستقیم و احتمالاً بلندمدت خواهد گذاشت.

بحران پناهندگان: جنگ با ایران منجر به تشدید بحران پناهندگان در سطح بین‌المللی خواهد شد و بعید نیست چندین میلیون نفر به جمعیت آوارگانی اضافه کند که برای فرار از درگیری‌های خشونت‌بار به سوی کشورهای اروپایی و سایر نقاط جهان هجوم می‌برند.

اشاعه هسته‌ای: جنگ با ایران دقیقاً منجر به همان چیزی می‌شود که آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند درباره ایران از آن نگران هستند: اشاعه هسته‌ای. تجربه سرنگونی صدام و قذافی به کشورهای عربی و حتی متحدان آمریکا این درس را داده است که تنها اهرم واقعی بازدارندگی، داشتن بمب اتمی است. اگر ایران به هر بهانه‌ای مورد حمله قرار بگیرد، اولین دلیل این اتفاق، نداشتن سلاح هسته‌ای تلقی خواهد شد و به این ترتیب زنگ آغاز مسابقه بین‌المللی برای دستیابی به این سلاح‌ها به صدا درخواهد آمد.

تنگه هرمز آبراهی حیاتی برای انرژی دنیاست که ایران به طور کامل بر آن احاطه نظامی دارد (+)

از میان همه پیامدهای بالا، فقط به خطر افتادن موجودیت رژیم صهیونیستی کافی است تا آمریکا هرگز تن به جنگ مستقیم با ایران ندهد. به عبارت دیگر، واشینگتن تنها در دو صورت به جنگ ایران خواهد رفت: یا امنیت رژیم صهیونیستی دیگر برایش اهمیت نداشته باشد، یا رژیم صهیونیستی دیگر در تیررس موشک‌های ایران نباشد. اطلاعات بیش‌تر درباره دلایل پرهیز آمریکا از ورود به جنگ با ایران را می‌توانید در گزارش‌های مشرق از این‌جا بخوانید:

›› آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟

›› آیا آمریکا توان حمله نظامی به ایران را دارد؟

›› پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ، آمریکا، خاورمیانه و دنیا چیست؟


[۱] Iran Shot Down a $۱۷۶ Million U.S. Drone. Here's What to Know About the RQ-۴ Global Hawk Link

[۲] Iran’s Got Our Drone: Distraction or Disaster? Link

[۳] Iran's Missiles: Why Shooting Down of U.S. Drone Is Important and What It May Tell Us Link

[۴] Iran Conflict Could 'Spiral Out of Control' As Trump White House Plots Response to Drone Shooting Link

[۵] Iran made a very big mistake! Link

[۶] What's Next for U.S. and Iran: Strikes Called Off, But Can They Back Down? Link

[۷] ‘We were cocked & loaded’: Trump’s account of Iran attack plan facing scrutiny Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  اگر قصد تعرض داشته باشد.اونیکی را هم سرنگون میکنیم.
  • بايد بترسيد DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   پهپاد تله سايبري بود مگه جريانشو نفهميدي ؟
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   اون احمقی که هنوز میگه پهباد تله بود یکم پماد سوختی به چشمات بزن از کوری دربیای
  • علی IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   این حرف که پهپاد تله سايبري بود. از اون جک های سال پنتاگون بود. هیچ کاری نتونستن بکنن بعد شروع کردن به چرند گفتن. توی کل دنیا آبروشون رفت که بتونن فقط به سیستم پدافند ما نفوذ کنن. ببینید ماکی هستیم. این خبر از اون چرندیاتیه که افساد طلب ها دوست دارن باور کنن. چون قلبشون مریضه.
  • سعید IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   در پاسخ به باید بترسید : مشکل اینه که شما همیشه درحال ترسیدن هستید. این حرف های احمقانه هم مخصوص احمق هایی مثل شما منتشر میشه. بالاخره اگه خر سواری بلد باشی خر زیاده. اگه اندکی از مسائل مهندسی نظامی اطلاع داشتید می فهمیدید که این حرف چقدر احمقانه هست.
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   این ها برای ماستمالی کردن فاجعه ایی که برایشان اتفاق افتاد هم ضرر مالی بزرگ دیدند هم وجهه شان از دست رفت هم قراردادهای تسلیحاتی شان تحت شعاع قرار گرفت مضخرفاتی می گن مثل همین تله سایبری در حالیکه یک بچه هم می فهمد برای تحقق چنین هدفی یک پهباد ساده تر با تکنولوژی پایین تر و ارزان تر هم کفایت می کرد در هر حال به فرض چنین چیزی هم واقعیت داشته باشد ایران خود پدافند ساز است یعنی مثل بقیه کشورها منتظر نمی ماند تا روسیه یا آمریکا پدافندشو ارتقا بدن خودش ارتقا خواهد داد و طراحی های جدید و توسعه را خواهیم دید خود روسیه و آمریکا هم دائما در حال ارتقای پدافندشان هستند .
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   زدی:《باید بترسید》، این آرزو که ما بترسیمو به گور میبری، اینهمه تهدید هارت وپورت برای اینکه ما بترسیم کور خوندی دیدی که پهپادتونو زدیم نترسیدیم،تو عراق وافغانستان و سوریه چیز مالتون کردیم نترسیدیم کلا تو کف بمون.
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   این جوک تله سایبری را فقط یک مشت گوسفند سایبری باور میکنند.
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   10 32
   جناب تله سایبری همکارات از کشورهای همکار آمریکاوعربستان وامارات و آلبانی و اسراییل منفی دادنها را شروع کردن( میخواهم بدونم چرا تا یک ساعت پیش نظرات ضد آمریکایی مثبت میگرفتن بعد یهو اینهمه منفی گرفتن )اینو بدونید جنگ روانی شما روی وطن دوستی مردم ایران تاثیر منفی نمیزاره حالا هی منفی بدید
  • محمدرضا IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
   8 47
   تله سایبری 222 ملیون دلاری!!!!! حدود 20 برابر گرانتر از پنهانکارترین جنگنده با سرنشین دنیا f22. واقعا خیلی آمریکا سخاوتمند هستش که تله های سایبریش همچین قیمت سرسام آوری داره. توروخدا قبل از نظر دادن یه خورده فکر کنید بعدنظرتون رو به اشتراک بگذارید.
 • بايد بترسيد NL ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  90 60
  انگليس گفته ميخوايد حمله كنيد ما هم هستيم ، چه شود ، امريكا - اسرائيل - ناتو غربي - ناتو عربي
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   اسرائیل توسط حزب الله خفه می شود ! انصارالله وارد جنگ نهایی با قدرت واقعی خود به جان عربستان خواهد افتاد! و ایران هم دهن امریکا و باقی دوستانشو سرویس میکنه
  • مانی IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   همه شون با هم الی جهنم دمرا ...
  • علی IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   انگلیس اگ عرضه داره مزدوران عربستان را خوب اموزش بدهد تا این بار فلاکت به بار نیاورند
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   فرزندان روح الله آبدیده اند و سربازان سید علی آماده
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   امریکا و انگلیس و اسرائیل و نمیدونم ناتوی غربی و عربی و شرقی و شمالی ....... همه یجا چند....
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   باید بترسید خخخ، اصل هدف شما همینه به هر دری میزنید، هزار جور فیلم و تبلیغات برای ارتش آمریکا درست میکنیدکه به این هدف برسید( جنگ روانی ) ولی بدونید درمورد ایران به این هدفتون نمیرسید.
  • علی راشدی IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   5 41
   مگه حمله نکردید.کل دنیا تو جنگ عراق وارد شد.سوریه ،یمن .فقط اتفاقی که افتاد این بود که از جنازه سربازاتون پشته درست کردیم.الان هم دیر نشده زورتونو بزنید.فقط ایندفعه کشورتان را خواهیم گرفت.چه حالی میده ملکه ملعونتون دستهاشو بزاره رو سرشو و گریه کنه.
  • محمدرضا IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
   6 51
   باورم نمیشه که بعد از 40 سال تهدید به حمله نظامی هنور کسانی هستند که وعده جنگ آمریکا رو باور می کنند. خیلی عجیبه
  • امیر IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
   6 101
   بابا این اسرائیلی ها ووطن فروشان عزیز من تا اخر پیامارو خوندم جواب درستو حسابی ندارید بدید نظرم که نمی دید فقط می شینید دیس الیک می کنید موندم بخدا پهبادو نمی زنیم می گن چقدر بی عرزه اید می زنیم می گن چرا زدید شما یه جفت عقل ندارید خدایی یکیم گفت عربستان و اسرائیلو اینا داداش اینا اگه کاری میتونستن بکنن با یمنو فلسطین می کردن در مقابل ایران قدرت اول نظامی منطقه حرفی برا گفتن ندارن در پایان دست سپاه درد نکنه که باعث سوزش شما شد
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  مجله نیوزویک آمریکا نیز در گزارشی به اهمیت سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکا به دست یک سامانه پدافندی بومی ایران اشاره می‌کند: «اقدام ایران در سرنگون کردن یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای ارتش آمریکا با استفاده از آن‌چه که این کشور ادعا می‌کند یک پدافند بومی است، نشان‌دهنده [دشواری‌ها و] پیچیدگی‌های یک درگیری احتمالی با جمهوری اسلامی است
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  افرین
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  ماهرچندتا پهپاد متجاوز به حریم کشور را سرنگون کنیم حقمان است .آمریکای تروریست حق تعرض ندارد.
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   48 9
   اسراییل هم دقیقا همین کارو داره میکنه . هی به مراکز و نیروهای ایرانی توی سوریه حمله میکنه خیالشم از روسیه و ایران راحته ایران جوابی نداره که بده .
  • احسان ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
   6 67
   خطاب به 16:12، حرف مفت نزن، اسرائیل هیچ گاه جرات چنین کاری را نداشته و ندارد و فقط بلوف های احمقانه می زند و مشتی احمق مثل جنابعالی هم سریع باور می کنند، اسرائیل یکبار در حمله به قنیطره باعث شهادت سردار اللهیاری شد که جواب محکمی گرفت و دیگر چنین غلطی را تکرار نکرد، وقتی آمریکا جرات مقابله با ایران را ندارد، اسرائیل چگونه می خواهد با ایران طرف شود دانشمند محترم؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! کمی از مغزت استفاده کن تا آکبند نمونه.
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  بکشید ما را
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   قرار نیست ما کشته شیم، اگر جنگی بشه این سربازهای آمریکایی هستن که کشته میشن، اینو خود آمریکا هم میدونه ،چون میدونه تا حالا جرات حمله نداشته اونا اگر بدونن حریف یکی هستن اصلا صبر نمیکنن ،حالا بعضیها بیشتر از خود آمریکا ارتش این کشورو قبول دارن نشون میده جنگ روانیشون تاثیرشو گذاشته روی اون عده، مثل همین کاری از چند دقیقه دیگه مامورها ی آموزش دیدهشون تو کلاسهای جنگ روانی که اتفاقا فارسی هم بلد هستن شروع میکنن وبه نظرات ضد آمریکایی تند تند منفی میدن البته فقط آمریکاییها نیستن اماراتی، عربستانی، اسراییلیها هم هستن.
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  صلوات بر محمد و آل محمد درود برسپاه اسلام درود بر امام خامنه ای عزیز مرگ بر آمریکا مرگ بر آل سعود مرگ بر اسرائیل
 • War IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  مشرق فاز چیه همچین با خیال راحت میگین اگه چنین چنان کنه آمریکا ایران یا مستقیم یا به وسیله نیروهای نیابتی اسرائیل نابود میکنه؟؟؟! زرشک اون هم وایساده تا نابودی ببینه با صدها کلاهک اتمی که داره میتونه چند بار کره زمین شخم بزنه مشرق چی میزنی
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   برای کاربر های احمقش میگه خخخ
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   10 57
   اشتباهی مثبت زدم.
  • محمدزضا IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   پس چرا نابود نمیکنه؟؟؟ 40 ساله که میکه یه هفته دیگه کار ایران رو تمام میکنم، پس چرا هیچ غلطی نمیتونه بکنه!!!؟؟؟ آهان حتما دلش برای 150 نفر ایرانی سوخته که اقدام نظامی نکرده.
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  امام خمینی: ما از شر رضاخان و محمدرضا خلاص شدیم لکن از شر تربیت‌یافتگان غرب و شرق به این زودی‌ها نجات نخواهیم یافت اینان برپادارندگان سلطه ابرقدرت‌ها هستند! صحیفه امام، ج15 ص446
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  امارات چند بار است که اعلام میکند در کمتر از بیست روز نیروهای مسلح این کشور تهران را فتح خواهند کرد /// فعلا باید آماده جنگ با امارات باشیم چون ممکن است ایران را غافلگیر کند و به جای بیست روز بتواند در پانزده روز تهران را به تصرف خود درآورد.
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   15 83
   فلا که 45 ساله جزیره های کوچکو بهشون نزدک همننوانسنه بشه
  • محمد IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   فعلا از دست انصارالله در بره ایران پیشکش
  • احمد IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   امارات فعلا تمام توانش رو جمع کرده که یه جوری خودش رو از دست یمنی ها خلاص کنه، اگر تونست و بعد از اون، توان و جسارت و شهامت و شجاعتی براش موند اونوقت خودمون کار ناتمام یمنی ها رو تمام می‌کنیم، امارات و صدها مثل امارات در برابر ایران حرفی برای گفتن ندارند،
  • US ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   3 35
   بله !!!!!
  • بزن در نرو NL ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   0 0
   شما نگران نباش ;) امارات که به اندازه کیش هم قدرت نداره
 • RO ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  امام (ه)فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود. ای کاش من.هم.یک پاسدار بودم.. اگر دولتها نصف. گارایی سپاه داشتند.حالا این مشکلات نداشتیم.آقای مطهری مشکلی رارهاکرده وبه حاشیه پردازی روی آورده
 • محسن IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  7 2
  خیلی هم نمی توان مطمئن بود. همین امروز در مطلبی خواندم که امریکا از گذشته تا کنون فقط سه یا چهار رهبر از رهبرانِ کشورهای جهان را مورد تحریم قرار داده است، آن هم در وقتی که همۀ اقداماتِ دیگر را بی نتیجه دانسته است. ... این اصلاً برایم خوشایند نبود.
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   6 121
   امام و رهبرمان خوشبختانه چشم به بیرون و دشمن ندارد که این تحریم بتواند کاری انجام دهد .مرگ بر امریکا.جانم فدای رهبرم سید علی .امریکا باید از ایران بترسه چون نمی داند حتی کسانی که در داخل مخالف رژیم هستند در صورت حمله خارجی متحد هستند
 • مسعود دیپلمات IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  آمریکا بهیچ عنوان قصد جنگ و نابودی رژیم ایران را ندارد زیرا رژیم ایرا ن برای آنها هم طعمه است و هم شکار. یعنی وجود معارضی چون رژیم ایران و تقابل آن با رژیم های منحط منطقه اولا" مستمسک تبلیغات ایران هراسی گردیده و ثانیا" فروش تسلیحات را بالا برده و ثالثا" حضور آمریکا در منطقه را توجیه میکند.
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  ترامپ انتخابات جلوش نبود خدا ميدونه چه بلايي سر مون مياورد.با دوتا موشك كه همه بهترشو دارن نميشه جلو ابرقدرت دنيا وايساد.روسيه نميتونه جلو امريكا كاري بكنه اونوفت ما كه فاتحمون خوندس.با يا حسين گفتن نميشه جلوي گلوله وايساد.پس لطفا الكي حرف نزنيم.درسته اين مطالب مثرف داخلي دارن
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   6 92
   نرود میخ آهنین بر سنگ با همین ترس و ... افغنستان و بلوچستان پاکستان و ... از ایران جدا شد
  • محمدرضا IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   7 124
   امریکا 40 ساله که تهدید میکنه و هیچ غلطی نتونسته بکنه، لابد 40 ساله واسع انتخابات اقدام نظامی نمیکنه، امرکیکا و دار دسته گاگولش 5 ساله از عهده یه انصار الله که فقط کلاشیننگ کف دارن بر نیومده. نمیدونم چرا در مقابل فهمدیدن این که آمریکا تو این 40 سال هر کاری کرده که ایران رو نابود کنه ولی هیچ غلطی نتونسته بکنه مقاومت به خرج میدید.
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   5 90
   اونهایی که قرار است ایستادگی کنند حداقل املاء فارسی بلدند. درثط میگه نمیطونیم جلوی امریکا بایصطیم. اثلن ما تثلیمیم. مرگ بر اصراعیل
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   4 78
   با یا حسین گفتن و توکل بر خدا ،موشک ساختیم، پهپادشونو ترکوندیم.
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  5 67
  گزارش خوبی بود ...خوشمان آمد
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  اگه با یه موشک اس 300 زده بودیم هیچ ارزشی نداشت و تمام اعتبارش برای روسیه بود. زدن با سامانه ی بومی ینی احساس غرور برای ایران و یاس و شکست برای امریکا.
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  58 9
  حالا یکی دیگه رو بزنید ببینیم چی میشه
  • احمد ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
   3 52
   خطاب به 11:47، انگار فراموش کردی که سپاه کلکسیونی از پهپادهای سرنگون شده و یا به غنیمت گرفته شده آمریکا دارد.
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  آمریکا توپوزی خورد..این اقتدار موشکی سپاه بود که سایه جنگ را دور کرد.دشمن آمده توان نظامی ایران را محک بزند. که درس خوبی گرفت. وسرجایش نشت
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  5 3
  دست شما هم درد نکنه بااین حمایت از یاران انقلاب .مارا ببین روی دیوار کی یادگاری می نویسیم.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  8 104
  داشتم به این فکر میکردم اگه آمریکا حمله بکنه ایران و بلای عراق را بخواد سر ما پیاده کنه و یه حکومت دست نشانده بذاره اینجا و کلی هزینه بکنه برای امنیتش، تکلیف فروش اسلحه به شیخهای پولدار چی میشه؟ بهترین گزینه اینه که ایران هراسی را افزایش بده تا بتونه سود اسلحه سازی را افزایش بده. منفعت بی دردسر.
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  4 45
  جوابهای بنده را به باید بترسید را منتشر نکردید .اقلا این دوکلمه را منتشر بفرمایید .خودت بترس .ترسو خودتی .
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  5 118
  جوابهای خیلی خوبی در پاسخ به باید بترسید هموطنان پیامک دادند .عالی .خداقوت.
 • مرتضی قاسمی IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  5 63
  تحلیلتان کاملآ درست است
 • ID ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
  44 2
  از بعضی کامنتای این مشرقیا ادم خندش میگه : فقط ایندفعه کشورتان را خواهیم گرفت.چه حالی میده ملکه ملعونتون دستهاشو بزاره رو سرشو و گریه کنه. اینا را تو رویا وخواب هم نمی بینید شعر میگین در حد تیم ملی.خخخخخخخخ
 • محمد حسین IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
  4 31
  از پهباد نترسید بزنیدشان
 • GB ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
  3 0
  کاربر 12:55 ببخشید اشتباه منفی دادمت.
 • m IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  0 0
  سرعت کروز: ۳۵۷ مایل بر ساعت (۵۷۵ کیلومتر بر ساعت سرعت پایین
 • عبدا... IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  0 0
  احسنتم بسیار عالی و جامع از تحلیل و توضیحات مبسوط شما متشکرم (کارشناس صنعت هوانوردی )

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس